Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
EDUCATOARE:
GRUPA: MARE
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi alese
MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes
TEMA:
 ARTĂ: „Creionul fermecat!”
 CONSTRUCŢII: „Suntem constructori!”
 JOC DE MASĂ: „Puzzle cu meserii”

SCOPUL:
 Socializarea copiilor prin activităţi semidirijate care fixează cunoştinţele
însuşite anterior şi pregătesc activităţile următoare.
 Exersarea capacităţii copiilor de a aborda teme şi tehnici variate de
activitate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să intuiască materialele existente la cele trei centre de interes;
O2- să aleagă centrul unde doreşte să lucreze;
O3- să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru şi cu educatoarea;
O4- să valorifice propriile lucrări în decorarea sălii de grupă şi a holului grădiniţei.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul,
exerciţiul, Turul galeriei.
 MATERIAL DIDACTIC: coli albe, imagini de colorat, creioane colorate,
carioci; cuburi din lemn sau plastic; puzzle cu meserii şi unelte.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă

DURATA: 40-45 de minute

BIBLIOGRAFIE:
1. „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. V&I
Integral, Bucureşti, ediţie revizuită, 2008
2. Dumitrana, M., „Didactica preşcolară”, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2000
ARTĂ: „Creionul fermecat”
Sarcini de lucru:
 Să coloreze imaginile preferate utilizând creionul colorat şi carioca;
 Să deseneze din imaginaţie meseria preferată;
 Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate,
acurateţe, gradul de finalizare a lucrării.
Materiale didactice: coli albe; foi cu imagini reprezentând meserii; coşuleţe cu
creioane şi carioci.

CONSTRUCŢII: „Suntem constructori!”


Sarcini de lucru:
 Să construiască din imaginaţie case, drumuri, sate, oraşe etc.;
 Să colaboreze cu colegii în vederea realizării unei construcţii mai mari;
 Să mânuiască cu uşurinţă materialele puse la dispoziţie.
Materiale didactice: cuburi tip lego; cuburi din lemn mari şi mici; maşini; mulaje
cu persoane, animale etc.

JOC DE MASĂ: „Puzzle cu meserii”


Sarcini de lucru:
 Să reconstituie imaginile cu meserii;
 Să recunoască meseria reconstituită şi uneltele specifice;
 Să colaboreze în vederea finalizării imaginilor.
Material didactice: două tipuri de puzzle.

Nr. EVENIMENTUL OB. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


Crt. DIDACTIC OP. DIDACTICE

1. Organizarea Se aeriseşte sala de grupă.


activităţii
Se amenajează spaţiul educaţional

Se pregătesc materialele didactice


necesare.

2. Introducerea în O1 Se realizează intuirea materialelor Conversaţia Aprecieri


activitate de la cele trei centre de interes: verbale
Artă, Construcţii şi Joc de masă.
Evaluarea
atenţiei
3. Anunţarea temei Se anunţă temele de la cele trei Conversaţia Evaluarea
centre de interes: Artă: Creionul atenţiei
fermecat; Construcţii: Suntem Explicaţia
constructori; Joc de masă: Puzzle
cu meserii.

4. Desfăşurarea O2 Sunt solicitaţi copiii să-şi aleagă Exerciţiul Aprecieri


activităţii centrul la care preferă să lucreze, verbale
O3 apoi se va prezenta modul de
O4 realizare a fiecărei teme:

ARTĂ: -copiii vor colora în contur


imagini cu meserii şi unelte sau Încurajări
vor desena meseria preferată. Jocul

CONSTRUCŢII:- copiii vor Demonstraţia


realiza diverse construcţii, la
alegere, din materialele puse la
dispoziţie.

JOC DE MASĂ:- copiii vor


reconstitui puzzle-uri cu meserii şi
unelte specifice.

Se supraveghează atent activitatea


copiilor în cadrul celor trei centre
de interes, se dau indicaţii sugestii
şi ajutor acolo unde este nevoie.

Copiii pot schimba centrul ales


iniţial dacă au reuşit să realizeze
sarcina cerută.

5. Analiza Fiecare copil va trece pe la Turul galeriei Aprecieri


produselor celelalte două centre pentru a verbale
activităţii observa şi aprecia lucrările
executate de aceştia. Aplauze

Copiii apreciază modul în care a


fost realizată tema: calitatea
lucrării, respectarea temei.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Frontal
activităţii individuale.

Lucrările sunt aşezate la expoziţie.

S-ar putea să vă placă și