Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Gimnazială Dimitrie Onciul Straja


Profesor: Cârdei Raluca-Estera
Clasa : a V-a
Unitatea de învățare: Orientul Antic
Lecţia: Popoare şi civilizaţii pe harta Orientului Antic
Timp: 50 minute
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: sala de clasă

Competenţe specifice:

1.3. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor şi/sau a proceselor istorice


4.1. Folosirea unor tehnici de învăţare în rezolvarea sarcinilor de lucru

Obiective operaționale:

O1 să enumere fluviile şi popoarele Orientului antic într-o expunere orală, individuală, neîntreruptă

O2 să localizeze fluviile şi popoarele Orientului antic utilizând harta istorică având o logică în indicare (de la est la vest sau de la vest la est)

O3 să numească ţările şi capitalele contemporane care se găsesc pe teritoriul fostului Orient antic

Mijloace de învăţământ: Harta istorică a Orientului antic; Manual de istorie, clasa a V-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2017; fişa
de lucru
Mod de lucru: frontal şi individual
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, demonstraţia cu ajutorul hărţii, imaginilor şi lecturii,
explicaţia, comparaţia, redescoperirea;

Bibliografie:

 Drâmba Ovidiu, Istoria culturii şi civilizaţiei, ediţia a II-a, Edit. Saeculum 10 şi Edit. Vestala, 13 vol., Bucureşti, 2008.
 Liviu Lazăr (coord.), Surse istorice, sarcini de lucru şi activităţi de învăţare pentru ciclul gimnazial, Editura Nomina, Piteşti, 2012
 Magdalena Rangu (coord.), Caiet metodic al profesorilor de istorie, clasa V-a, Editura Universitas XXI, Iaşi, 2005

Secvenţele Conținut științific Ob. Activitatea Activitatea elevului Mijloac Metode Mod de Evaluare
didactice operațio profesorului e organizare
nale/
Oe
Organizarea Notează absenții catalog conversația Frontal,
clasei Discută cu elevii individual
Recapitularea Ce sunt zigguratele? Adresează elevilor -răspund la întrebări conversația Frontal,
-Evaluarea -Ce sunt piramidele? întrebări din lecția explicația individual
cunoştinţelor -Care sunt principalii zei ai anterioară
dobândite egiptenilor?
anterior

Discuţia Popoare și civilizații în -prezintă titlul lecției -notează în caiete titlul tabla expunerea Frontal,
premergătoa Orientul Antic lecției conversația individual
re dobândirii euristică
noilor
cunoştinţe
Dobândirea 1. Def. Civilizaţie- -definește termenul -notează în caieteși Video- expunerea Frontal,
noilor gradul de dezvoltare al unei civilizație și prezintă caută regiunile pe harta proiector conversația individual
cunoştinţe societăţi, caracterizat prin regiunile unde apar prezentată de profesor hartă euristică
utilizarea scrisului, apariţia primele civilizații învățarea
oraşelor şi a statelor, realizări -cere elevilor să le caute prin
în domeniul ştiinţei şi culturii pe hartă descoperire
etc.
În Orientul Antic s-au format
primele oraşe-state, regate şi
imperii.
Principalele zone unde apar şi
se dezvoltă civilizaţiile sunt:
Mesopotamia, Nordul Africii,
Palestina, Asia Mică.

2. Popoarele Orientului -enumeră popoarele -notează popoarele hartă expunerea Frontal,


Antic – principalele popoare Orientului Antic și arată Orientului Antic conversația individual
ale Orientului Antic sunt: elevilor localizarea lor euristică
sumerienii, akkadienii, pe hartă demonstrația
asirienii (Mesopotamia),
egiptenii (Egiptul Antic),
fenicienii (Liban), hitiţii (Asia
Mică- Turcia), indienii (India,
Pakistan), mezii şi perşii
(Iran), evreii (Palstina),
chinezii (China).

Studiu de caz: -le arată pe hartă fluviul Elevii notează Video- expunerea Frontal,
– poporul chinez s-a format în Galben și le prezintă proiector conversația individual
urmă cu aproximativ 5000 de povestea împăratului harta euristică
ani, de-a lungul Fluviului Galben -explicația
Galben; -cere elevilor să -numesc invenții
numească invenții ale
– potrivit legendelor, primul chinezilor
conducător, Împăratul Galben,
a fost cel care i-a învățat pe
chinezi agricultura, măsurarea
timpului, folosirea arcului cu
săgeți, utilizarea busolei,
scrierea;

– numele poporului chinez -definește termenul -notează definița


provine de la cel al dinastiei dinastie
Qin, care s-a aflat în fruntea
acestuia în secolul al III-lea
î.Hr.;

– unul dintre împărații din


această familie de
conducători, Qin Shi Huangdi,
a rămas vestit în istorie prin
construcțiile realizate în
timpul domniei sale: Marele
Zid ridicat în partea de nord a
țării și Marele Canal, care
făcea legătura între Fluviul
Galben și Fluviul Albastru.

Evreii Hartă, expunerea Frontal,


Video- conversația individual
– poporul evreu are o istorie -expune așezarea -notează proiector euristică
de peste 4000 de ani; evreilor, religia și felul învățarea
îna care si-au format prin
– aşezaţi pe coasta răsăriteană regatul descoperire
a Mării Mediterane;

– potrivit Bibliei, strămoșul


acestui popor a
fost Avraam (Abraham), care
s-a născut în orașul Ur, din
Mesopotamia. Acesta a
încheiat un Legământ cu
Dumnezeu și a întemeiat
religia monoteistă;

– Sub conducerea lui Saul,


evreii și-au întemeiat statul
propriu, în jurul anului 1050
î.Hr. În anul 1003 î.Hr.,
capitala acestuia a fost
stabilită în orașul Ierusalim. În
timpul urmașilor lui Saul,
regele David și, ulterior,
regele Solomon, statul Israel a
devenit unul dintre cele mai
puternice din regiune.

V. Fixarea explicația Frontal,


conținuturil conversația individual
or prin euristică
repetare și
exerciții
aplicative
VI. Evaluarea -adresează elevilor -formulează răspunsuri explicația Frontal,
întrebări din lecție la întrebări conversația individual
(competen- euristică
țelor,
atitudinilor)
Popoare şi civilizaţii pe harta Orientului Antic
1. Def. Civilizaţie- gradul de dezvoltare al unei societăţi, caracterizat prin utilizarea scrisului, apariţia oraşelor şi a statelor, realizări în
domeniul ştiinţei şi culturii etc.
În Orientul Antic s-au format primele oraşe-state, regate şi imperii.
Principalele zone unde apar şi se dezvoltă civilizaţiile sunt: Mesopotamia, Nordul Africii, Palestina, Asia Mică.
2. Popoarele Orientului Antic – principalele popoare ale Orientului Antic sunt: sumerienii, akkadienii, asirienii (Mesopotamia), egiptenii
(Egiptul Antic), fenicienii (Liban), hitiţii (Asia Mică- Turcia), indienii (India, Pakistan), mezii şi perşii (Iran), evreii (Palstina), chinezii (China).
3. Cultura civilizaţiilor antice- sumerienii – creat scrierea cuneiformă, zigurate, poeme (Epopeea lui Ghilgameş), roata olarului.
- egiptenii- piramidele, scrierea hieroglifică, papirusul.
- fenicienii- vopseaua de culoare purpurie, alfabetul fenician.
- hitiţii- metalurgia fierului.
Studiu de caz:
– poporul chinez s-a format în urmă cu aproximativ 5000 de ani, de-a lungul Fluviului Galben;

– potrivit legendelor, primul conducător, Împăratul Galben, a fost cel care i-a învățat pe chinezi agricultura, măsurarea timpului, folosirea arcului
cu săgeți, utilizarea busolei, scrierea;

– numele poporului chinez provine de la cel al dinastiei Qin, care s-a aflat în fruntea acestuia în secolul al III-lea î.Hr.;

– unul dintre împărații din această familie de conducători, Qin Shi Huangdi, a rămas vestit în istorie prin construcțiile realizate în timpul domniei
sale: Marele Zid ridicat în partea de nord a țării și Marele Canal, care făcea legătura între Fluviul Galben și Fluviul Albastru.

Evreii

– poporul evreu are o istorie de peste 4000 de ani;

– aşezaţi pe coasta răsăriteană a Mării Mediterane;

– potrivit Bibliei ebraice, strămoșul acestui popor a fost Avraam (Abraham), care s-a născut în orașul Ur, din Mesopotamia. Acesta a încheiat un
Legământ cu Dumnezeu și a întemeiat religia monoteistă;
– Sub conducerea lui Saul, evreii și-au întemeiat statul propriu, în jurul anului 1050 î.Hr. În anul 1003 î.Hr., capitala acestuia a fost stabilită în
orașul Ierusalim. În timpul urmașilor lui Saul, regele David și, ulterior, regele Solomon, statul Israel a devenit unul dintre cele mai puternice din
regiune.

S-ar putea să vă placă și