Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE

OBIECTUL DE NVMNT: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a SUBIECTUL: AFECTIVITATEA ( specificul afectivitii i relaia ei cu alte fenomene psihice, clasificarea tririlor afective, proprietile tririlor afective, rolul proceselor afective) TIPUL LECIEI: de comunicare de noi cunotine

OBIECTIVE :
Competen general: Obiective operaionale: Cunoaterea fenomenelor psihice, a componentelor i trsturilor specifice personalitii umane, n scopul nelegerii vieii subiective a omului; Oo1: s cunoasc specificul afectivitii i relaia ei cu celelalte fenomene psihice ; Oo2:s cunoasc tipurile de triri afective ; Oo3:s cunoasc proprietile tririlor afective ; Oo4:s explice rolul tririlor afective i influena acestora asupra personalitii umane ;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: expunerea, explicaia didactic, conversaia, problematizarea, observaia sistematic i independent, reflecia personal, activitatea independent. MIJLOACE I MATERIALE: fie de lucru individuale

BIBLIOGRAFIE:
Mielu, Zlate coordonator manual Psihologie cls. A X-a, Edit. Aramis 2005 Tinca, Creu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniei colab.

Secvenele leciei

Ob.

Elemente eseniale de coninut Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii didactice Metode Mijloace

Evaluare

1. Captarea ateniei

3'

- se va realiza discutnd pe marginea urmtoarei afirmaii pentru tema n cauz : Omul nu se raporteaz indiferent la realitate, dimpotriv , obiectele, fenomenele , evenimentele care acioneaz asupra lui au un ecou, o rezonan n contiina sa, trezesc la via anumite trebuine, corespund sau nu nevoilor lui, i satisfac sau nu interesele , aspiraiile, idealurile.

- particip la discuii, argumentndu-i rspunsurile ;

-strategie discursiv de tip argumentativpersuasiv ;

-manual de psihologieEditura Aramis;

observarea sistematic a elevilor;

-dezbaterea ;

2.Comunicarea subiectului i a obiectivelor leciei

2'

- ascult cu atenie - se vor trece n revist obiectivele leciei ; elementele-cheie ale temei, prezente n schema leciei (anexa nr. 1) ; - ascult ceea ce li se comunic ; - pe baza datelor privind importana afectivitii n conturarea personalitii umane i n dezvoltarea
2

3. Dirijarea nvrii

30' Oo1

individului uman , se va reliefa rolul acesteia n manifestarea personalitii - particip la discuii, ncercnd s explice care ar fi rolul afectivitii n Specificul afectivitii dezvoltarea individului Relaia ei cu alte fenomene uman psihice n desfurarea proceselor afective rolul determinant nu l are obiectul ci valoarea i semnificaia pe care acesta o are pentru subiect ; relaia dintre obiect i subiect fiind foarte important. Procesele psihice care reflect relaia dintre subiect i obiect sub form - ofer exemple practice ; de triri, uneori atitudinale, poart denumirea de procese afective. Procesele afective se afl n relaii de interaciune i interdependen cu toate fenomenele psihice i procesele psihice , afectivitatea fiind specific omului . -strategie discursiv de tip explicativ ; -manual de psihologieEditura Aramis;

-expunerea ;

-explicaia didactic ;

-conversaia ;
3

Oo2

Afectivitatea este considerat ca fiind componenta bazal, infrastructural a psihicului, dar i nota lui definitorie, deoarece prin afectivitate omul se difereniaz profund de roboi i - enumer care sunt calculatoare, de inteligena tipurile de triri afective artificial. i care sunt caracteristicile lor Clasificarea tririlor afective Afectivitatea cuprinde o multitudine de stri i triri afective. Criteriile dup care se poate face o clasificare a lor sunt: intensitatea, durata, complexitatea, gradul de contientizare. Conform studiilor efectuate de Vasile Pavelcu (psiholog romn) n funcie de relaia dintre activitatea scoarei cerebrale ( centri nervoi superiori) i a subscoarei cerebrale (centri nervoi inferiori) se ntlnesc trei categorii de

manual de psihologieEditura Aramis; -strategie didactic de tip argumentativdeductiv ;

-conversaia ;

-problematizarea ;

procese afective : A) Procese afective primare au un caracter elementar, sunt slab organizate, mai aproape de biologic ( instinct) i mai puin elaborate cultural, ele tind s scape controlului contient, raional : 1. Tonul afectiv al proceselor cognitive 2. Tririle afective de provenien organic 3. Afectele : groaza , mnia, frica, accese de plns zgomotos. B) Procese afective complexe - au un grad mai mare de contientizare i intelectualizare : 1. Emoiile curente : bucuria, tristeea, simpatia, antipatia, entuziasmul, admiraia, dispreul, sperana, plcerea. 2. Emoiile superioare sunt legate de activitatea pe care o desfoar individul ; ele se supun n mai mare msur nvrii, existnd chiar o form de nvare

-strategie discursiv de tip explicativ;

manual de psihologieEditura Aramis;

- explic importana tririlor afective n desfurarea activitilor i aciunilor umane

-expunerea;

-explicaia ;

numit nvare afectiv. 3. Dispoziiile afective sunt stri difuze, cu intansitate variabil i durabilitate relativ. C) Procese afective superioare se caracterizeaz printr-o mare restructurare i raportare valoric, situat nu la nivel de obiect (ca cele primare), de activitate (ca cele complexe), ci la nivel de personalitate, depind prin coninutul i structura lor strile emoionale disparate i tranzitorii : 1. Sentimentele triri afective intense, de lung durat : dragostea, ura, gelozia, invidia, admiraia, ndoiala, recunotina : - sentimente intelectuale - sentimente estetice - sentimente morale - sentimentul Eu-lui sentimente sociale i psihosociale 2. Pasiunile - sunt sentimente cu orientare, intensitate i grad de

-expunerea; -explicaia ; - explic diferena dintre tipurile de procese afective prin folosirea unor situaii concrete -strategie didactic de tip argumentativdeductiv ; -conversaia ;

manual de psihologieEditura Aramis;

tem de lucru n clas ;

observarea sistematic a elevilor;

-problematizarea ;

Oo3

Oo
4

stabilitate i generalitate foarte mare, antrennd ntreaga personalitate : - pasiuni lucide, nobile - pasiuni oarbe Proprietile tririlor afective - explic proprietile tririlor afective i Avem n vedere nu notele exemplific cu situaii din lor distinctive i definitorii, viaa lor care le individualizeaz n raport cu alte fenomene psihice, ci capacitile sau disponibilitile pe care le posed : 1. Tririle afective au capacitatea de a se exterioriza de a fi vzute, citite, simite proprietate numit expresivitate emoional. 2. Tririle afective au proprietatea de a se converti unele n altele, adic de a se transforma din pozitive n negative i invers. 3. Tririle afective au capacitatea de a se pstra chiar i n lipsa stimulului care le-a produs .

tem de lucru n clas ;

-activitatea independent; -exerciiul; -fie de lucru individuale; -observaia sistematic i independent; -conversaia; evaluare oral

-activitatea independent; -reflecia


7

personal; Rolul proceselor afective Funcia esenial a proceselor afective ca i a expresiilor lor este aceea de a pune organismul n acord cu situaia, deci de a adapta, de a regla conduita uman din punct de vedere energetic i direcional. Putem spune c : - emoiile sunt cele care organizeaz conduita uman prin mobilizarea ntregului organism, prin punerea lui n acord cu situaia; - emoiile sunt cele care dezorganizeaz conduita uman prin starea de agitaie difuz, prin intensitatea i desfurarea lor tumultoas ; - procesele afective ndeplinesc un rol major n susinerea energetic a activitilor umane, ele poteneaz i condiioneaz aciunile. - pe baza datelor privind importana afectivitii n - exemplific cu situaii concrete rolul tririlor afective

manual de psihologieEditura Aramis; -activitatea independent; -exerciiul;

tem de lucru n clas ;

-observaia sistematic i independent; -conversaia; observarea sistematic a elevilor;

.Obinerea performanei ; asigurarea

5'

- vor rspunde solicitrilor prin exemple proprii i concrete

-activitatea independent; -reflecia personal;


8

feed-back-ului

conturarea personalitii umane i n dezvoltarea individului uman , se va reliefa rolul acesteia n manifestarea personalitii Cheia nelegerii altora se afl n propriile noastre vibraii afective. ( Vasile Pavelcu) - ceea ce nseamn c afectivitate ndeplinete funcii importante nu doar n raport cu activitatea, ci i cu procesul cunoaterii umane. - se vor da ndrumri bibliografice, referitoare la tema abordat. - vor concretiza coninutul leciei prin aplicaii

activitatea independent;

manual de psihologieEditura Aramis;

tem de lucru n clas ;

-exerciiul; -observaia sistematic i independent; observarea sistematic a elevilor;

5.Intensificarea reteniei i 7' transferului

- conversaia; - activitatea independent;

6. Evaluarea performanei

3'

- se va realiza frontal, prin evaluarea rspunsurilor obinute la solicitrile adresate; evaluarea va avea o component predominant stimulativ;

- vor rspunde solicitrilor

-reflecia personal;

ANEXA NR. 1 SCHEMA LECIEI I. SPECIFICUL AFECTIVITII I RELAIA EI CU ALTE FENOMENE PSIHICE

n desfurarea proceselor afective rolul determinant nu l are obiectul ci valoarea i semnificaia pe care acesta o are pentru subiect, relaia dintre obiect i subiect fiind important. Procesele afective se afl n relaii de interaciune i interdependen cu toate fenomenele psihice i procesele psihice afectivitatea fiind specific omului. II. CLASIFICAREA TRIRILOR AFECTIVE

n funcie de relaia dintre activitatea scoarei cerebrale i cea a subscoarei cerebrale ( Vasile Pavelcu) exist trei categorii de procese afective : A) Procese afective primare : - tonul afectiv al proceselor cognitive - tririle afective de provenien organic - afectele B) Procesele afective complexe - emoiile curente - emoiile superioare - dispoziiile afective C) Procesele afective superioare - sentimentele - pasiunile III. PROPRIETILE TRIRILOR AFECTIVE 1. Tririle afective au proprietatea de a se exterioriza - expresivitatea emoional 2. Tririle afective se pot converti unele n altele : pozitive n negative i invers. 3. Tririle afective au capacitatea de a se pstra chiar i n absena stimulului ce le-a determinat. IV. ROLUL PROCESELOR AFECTIVE emoiile sunt cele care organizeaz conduita uman 10

emoiile sunt cele care dezorganizeaz conduita uman procesele affective ndeplinesc un rol major n susinerea energetic a activitilor, ele poteneaz i condiioneaz aciunile.

11

S-ar putea să vă placă și