Sunteți pe pagina 1din 5

1

PROIECT DE LECIE
Clasa a II-a
Propuntoare: PISIC MDLINA
Disciplina: Cunoaterea mediului
Unitatea de nvare: Animale
Subiectul leciei: Animale
Tipul leciei: recapitulare i sistematizare a cunotinelor
Scopuri:
1. Dezvoltarea capacitii de observare, explorare i nelegere a realitii din
mediul nconjurtor;
2. Dezvoltarea capacitii de relaionare i comunicare n cadrul grupului;
3. Formarea unei atitudini pozitive fa de mediul nconjurtor.

Obiective operaionale:
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s recunoasc toate animalele prezentate n imagini, pe baza cunotinelor
anterioare;
O2 s descrie cel puin un animal, pe baza imaginilor prezentate;
O3 s clasifice toate animalele prezentate dup criterii date;
O4 s compare dou animale fcnd apel la cunotinele anterioare i pe baza
imaginilor prezentate;
O5 s exemplifice cu cel puin un animal de la care omul are foloase: ou, lapte,
ln/blan, carne, fcnd apel la cunotinele dobndite anterior.
Metode i procedee:
- explicaia, exerciiul, descrierea, conversaia euristic, observarea dirijat,
descoperirea, problematizarea;
Mijloace de nvmnt:
2

- ghicitori, imagini cu animale, fie de lucru;
Forme de organizare:
- frontal, n perechi, pe grupe, individual;
Bibliografie:
- Programa colar clasele I i a II-a, EDP, Bucureti, 2004;
- Ghidul programului de informare / formare a institutorilor / nvtorilor,
Bucureti, 2003

3

ETAPELE LECIEI OB.
OP.
CONINUTUL NVRII METODE I
PROCEDEE
EVALUARE
1. Moment
organizatoric
Se asigur condiiile optime pentru desfurarea orei
de cunoaterea mediului.
instructajul verbal

2. Captarea ateniei
O1 Se prezint un coule n care se afl bileele pe care
sunt scrise ghicitori. Se va alege imaginea
corespunztoare rspunsului ateptat. (Anexa 1)
Imaginile vor fi afiate la tabl. Elevii sunt ndrumai
s observe imaginile de la tabl i s precizeze ce
denumesc ele.
conversaia
observaia

individual
oral
3. Precizarea materiei
supus recapitulrii
Se va anuna titlul leciei i se vor prezenta elevilor,
pe nelesul lor, obiectivele urmrite n lecie
conversaia
explicaia


4. Recapitularea
coninutului
O2




Elevii vor clasifica animalele reprezentate n
imaginile de la tabl dup anumite criterii (mediu de
via, alctuirea corpului, modul de hrnire). Se va realiza
la tabl o schem. (Anexa 2)
n perechi elevii vor avea de asamblat un puzzle cu
animale (calul i barza).
conversaia
explicaia
observaia



frontal



4




O1


O2


O4
Se prezint elevilor, pe rnd, dou plane cu
animalele descoperite de ei n urma asamblrii puzzle-
ului. Se observ planele i se discut pe baza lor, elevii
spunnd tot ce tiu despre cele dou animale (denumire,
alctuirea corpului, cu indicarea prilor componente,
mediu de via, mod de hrnire, foloase, asemnri cu
alte animale, etc.)
Elevii sunt mprii pe grupe pe grupe. Fiecare grup
va alege dou imagini ce reprezint animale i va
completa o fi. (Anexa 3) La sfrit, cte un reprezentant
al fiecrei echipe va prezenta fia n faa clasei.toate
fiele vor fi expuse pe un panou.
conversaia
explicaia
observaia
exerciiul
descrierea
problematizarea
frontal





Pe grupe

5. Obinerea
performanei
O3
O5
Elevii vor completa, individual, pe caietul special, o
schem a leciei i vor rezolva un exerciiu avnd ca
sarcin s scrie animale de la care omul are urmtoarele
foloase: ou, lapte, ln, carne.
(Anexa 4)
conversaia
explicaia
exerciiul

individual
5


6. Activitate
transdisciplinar
Se poart o discuie despre locul n care putem gsi
att animale slbatice ct i domestice i modul cum sunt
grupate aceste animale.
Elevii primesc plicuri n care se afl imagini cu
animale. Pe grupe, ei vor colora animalele i le vor grupa
pe familii. La sfrit, fiecare grup va aeza familiile de
animale gsite pe o plan ce ilustreaz o grdin
zoologic.
descoperirea
descrierea
Frontal
Oral

7. Anunarea temei
pentru acas
Se anun i se explic tema pentru acas, i anume,
de realizat o map cu imagini cu animale domestice i
slbatice din ara noastr/din lume.
conversaia
explicaia



8. ncheierea leciei
Se fac aprecieri verbale asupra modului de
desfurare a leciei i asupra comportamentului elevilor.
conversaia

S-ar putea să vă placă și