Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Gimnaziul: Ion Creang
Subiectul leciei: Drepturi i responsabiliti
Prof: Covalciuc Elena
Scopul: De a evidenia importana cunoaterii drepturilor i responsabilitilor
Modulul: Cultura dorinelor
Obiective operaionale:
O1- S identifice drepturile
O2- S analizeze diverse situaii n care au fost lezate drepturile unor personaje
O3-S stabileasc responsabilitile elevilor
O4- S ofere soluii de aplanare a abaterilor svrite de elevi

Resurse materiale: fie de lucru; carioci; postere; scoci


Metode de invare:
Ciorchinele, studiul de caz, descoperirea, eseul de 5 minute

Desfurarea activitii
1.Captarea ateniei
- citirea unei istorioare din care elevii vor deduce subiectul de discutie
( anexa 1 )

2.Actualizarea cunotinelor
a.Elevii numesc drepturile pe care le dein

Ce drepturi au
copii?

~1~

-Pentru c suntei experi n cunoaterea drepturilor voastre, v propun s-i ajutm


pe personajele din lumea basmelor n cutarea drepturilor care le-au fost nclcate.
Grupul I: Cenureasa dup Charles Perrault

Grupul II: Ruca cea urt dup Hans Christian Andersen

Grupul III: Fetia i chibriturile dup Hans Christian Andersen

Grupul IV: Pungua cu doi bani dup Ion Creang

Grupul V: Scufia Roie dup Charles Perrault

-De ce este necesar de a ne cunoate drepturile?


Nu este suficient s-i cunoti drepturile, e necesar, si cunoti i
responsabilitile.
~2~

3.Realizarea sensului
-Se caut n DEX noiunea de responsabilitate , se noteaz.
-Clasa este mprit n grupuri. Fiecrui grup i se atribuie un anumit domeniu.
1gr. disciplin
2gr. nvtur
3gr. politee
4gr. igien
5gr. sntate
Fiecare grup va selecta un drept ce i se atribuie domeniului respectiv i va numi
responsabilitile corespunztoare.
-problem: care sunt avantajele asumrii responsabilitii; dar consecinele lipsei de
responsabilitate
cum ar arta coala voastr dac timp de 3 zile s-ar suspenda orice regul.
( realizarea unei discuii care conduce spre concluzia c regulile sunt necesare i
foarte important este s-i asumi rspunderea.)
Prof: Delicvena ncepe de la lucruri mrunte nepedepsite. Unii colegi nu pstreaz
curenia n coal. n clase este permanent mizerie, hrtii pe jos. Oare i pe
covoarele lor de acas este la fel? Alii distrug cu slbticie mobilierul, sparg table,
geamuri. Apoi trec la spargeri de autoturisme, de locuine.
Copilului s i se dea peste mn de mic, s aib o nelegere perfect a regulilor,dar
ce soluii ai propune voi n cazurile urmtoare sau poate anumite sanciuni ?:
1gr.-elevii arunc hrtii pe jos
2gr.-elevii distrug mobiolierul
3gr.-elevii fug pe oridoare
4gr.-elevii spun cuvinte indecente, umilitoare
5gr.-elevii vorbesc n timpul leciei
-Eseul de 5 minute
Individual, fiecare elev va rspunde pe un poster la ntrebrile:
Care este responsabilitatea colar care te streseaz cel mai mult?
Ce drepturi noi i-ar plcea s dobndeti?
Fiele sunt lipite pe tabl. Urmtoarea activitate va porni de la analiza lor.
~3~

4.Reflecia
Elevii dau caracteristici
a) unei coli n care domin responsabilitatea
b) unei coli n care domin iresponsabilitatea
a)

b)

5.Extinderea
Se d citirii povestirea n casa rnitului ; personajul principal d dovad
de responsabilitate. ( Anexa 2. )
ntrebari pe baza povestioarei.
Tem pentru acas: Eseu: Eu i responsabilitile mele.

Anexa 1.
Copii, pe mine azi m-au alungat de acas. De 2 zile nu am ce mnca. M
simt ru, dar medicul mi-a spus s vin cu prinii sau s atept. Tata dac
m vede m bate ru. Fraii mei mai mari m numesc cu cuvinte
jignitoare. La coal degrab va fi revelionul, iar cu mine nu se joac
copiii, cci eu sunt rom. Am ieit afar poate m ia Nenea Ger n lumea
basmelor frumoase.

~4~

Anexa 2.
n casa rnitului
de Edmondo de Amicis
Nepoelul btrnului funcionar, pe care l-a lovit Garoffi urmeaz n diviziunea
acestei profesoare. L-am vzut azi acas, la unchiul su, care l iubete ca i
cnd i-ar fi copil.
Tocmai sfrisem de scris istorisirea lunar "Scriitoraul florentin", pe care
profesorul mi-o dduse s-o copiez, cnd tata mi zise:
Vino cu mine sus, s vedem cum i mai este la ochi bie-tului btrn.
Intrarm ntr-o odaie foarte frumoas, n care se afla bol-navul culcat cu capul
ridicat pe mai multe perne. Nevasta lui sttea lng dnsul i nepoelul se juca
ntr-un col.
Ce bine i pru bietului om, c ne-am dus s-l vedem! Ne spuse c se simte
mult mai bine, c ochiul nu-i era deloc pierdut i c avea sperana de a fi cu
desvrire vindecat peste cteva zile.
De! Ce s-i fac! A fost ntr-un ceas ru! adugase el; mi pare ru, mai cu
seam, de spaima bietului biat.
Tocmai ne vorbea de doctorul care l cuta cu mult n-grijire, cnd se auzi
sunnd clopoelul de la u.
Trebuie s fie chiar el! zise nevasta bolnavului.
Ua se deschise i mare ne-a fost mirarea, cnd recunoscurm pe Garoffi, ce
rmsese n prag cu capul plecat, necu-teznd s intre.
Cine e? ntreb bolnavul.
Este biatul care te-a lovit, zise tata.
Vino ncoace, biete! i strig btrnul. Ai venit s m vezi, nu-i aa?
Linitete-te, m simt mai bine, sunt aproape vindecat. Vino ncoace!
Garoffi, de-abia stpnindu-i lacrimile, se apropie de pat; era aa de tulburat
c nici nu putea s vorbeasc.
Btrnul l mngie i i zise:
i mulumesc, dragul meu, c ai venit; du-te de spune mamei, i tatei, s
nu mai aib nici o grij, c eu merg spre bine.
Garoffi, ns, nu se mica, parc ar fi voit s spun ceva, dar se sfia.
Vrei s-mi mai spui ceva? ntreb btrnul. Ce vrei? Spune, drguule!
Eu? Nu, nu vreau nimic!...
Aadar, du-te biete! Du-te cu sufletul linitit.
Garoffi merse pn la u i acolo se opri, se uit la nepoelul btrnului, care
privea cu mare curiozitate la el. n sfrit, scoase un obiect de sub mantaua lui
cea lung, l puse repede n mna bieelului, zicndu-i: ine, aceasta e
pentru tine! i o lu la picior.
Bieelul alerg la patul btrnului i i dete pachetul. Pe hrtia ce-l nvelea era
scris: "i-l druiesc ie!"
Deschiserm, ne uitarm i mare ne fu mirarea, cnd vzurm albumul de
timbre potale; albumul acela despre care vorbea necontenit, asupra cruia
cldise attea sperane i care l costase attea osteneli. i ddea comoara,
jumtate din viaa sa, ca s capete iertare, bietul biat!

~5~

S-ar putea să vă placă și