Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 28 octombrie 2013


coala : B.P.Hadeu Iai
Clasa: a III-a A
Profesor nvamnt primar: Stefan Liviu
Obiectul: Matematica
Unitatea de nvare: nmulirea numerelor naturale mai mici dect 100
Subiectul: nmulirea cnd unul din factori este 8
Tipul de lecie: predare- nvare
Obiective operaionale: O1 - s recunoasc i s utilizeze corect terminologia specific;
O2 - s efectueze corect operaii de nmulire cnd unul din factori este 2,3,4,5,6,7sau8 ;
O3 - s rezolve corect probleme prin dou sau mai multe operaii;
O4 - s calculeze corect factorul necunoscut n exerciiile indicate;
O5 - s scrie diferite numere ca produse a doi sau mai multi factori;
O6- sa stabileasca corespondente intre factori si produs;
O7 - sa amplaseze in cadrul unor egalitati semnele operatiilor corespunzatoare.
Strategie didactic: activ-participativ
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, exercitiul.
Forme de organizare:lucrul n echipe, activitate frontal, munca independent.
Resurse:
* umane: 35 de elevi
* temporale: 45
* materiale: - fie de lucru ; videoproiector ; diferite slaiduri.
* bibliografice: Neacu, Ioan, Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1988
Petrovici, Constantin; Neagu, Mihaela, Elemente de didactica matematicii n grdini i n nvmntul primar, Editura Pim,
Iai,2002
Mogo, Mariana Matematica-competente i performan-Editura Paralela45-Piteti,2011;
www.didactic.ro

DEMERSUL DIDACTIC
CONINUTUL NVRII
ETAPELE
LECIEI

OB.
OP.

ACTIVITATEA INVTORULUI

STRATEGIA DIDACTIC

ACTIVITATEA
ELEVILOR

RESURSE
PROCEDURA-

RESURSE

FORME

MATERIALE

DE ORGANI

LE

EVALUARE

ZARE

Se pregtesc
pentru lecie.

instructajul
verbal
conversaia

markere
cret alb,
colorat

frontal

1. Moment
organizatoric

Se pregtesc materialele necesare


pentru lecie.
Se stabilete ordinea n clas.

observarea
sistematic

2. Verificarea
temei

Se precizeaz titlul leciei precedente.


*Se verific frontal tema.

Se citesc
exerciiile.

conversaia

caietele
elevilor

frontal

evaluarea oral

Prezint elevilor o plan ce conine o


serie de exerciii:
7x3=
8x5= 8x4=
2x7=
7x(6+3)=
3x(8-5)=
Adresez elevilor ntrebri pentru
verificarea
noiunilor
teoretice
referitoare la operaia de nmulire:
-Cum se numesc numerele care se
nmulesc?
-Cum se numete rezultatul nmulirii?
Propun spre rezolvare exerciii orale:
a) Aflai produsul numerelor 6 i 3;
b)Aflai numerele de 7 ori mai mari
dect 3,4,5;
c) Calculai: 100-6x4=
d) Micorai produsul numerelor 7i 6 cu
suma lor!

Elevii vor fi
mobilizai s fie
ateni.

conversaia

plana

frontal

observarea
sistematic

observaia

Plana

3.Captarea
ateniei

O1
O2
O1

O3

Elevii intuiesc
plana i rezolva
exerciiile.

chestionarea
oral

4.Anunarea O1
titlului leciei
i a
obiectivelor

5. Dirijarea
invrii

O2

O1

O2

Astzi la ora de matematic se va nva


nmulirea cnd unul din factori este 8
Se noteaz titlul leciei pe tabl i n
caiete ;Se precizeaz i cteva din
obiectivele leciei : s efectueze exerciii
de nmulire, s rezolve probleme, s
afle factorul necunoscut pe baza tablei
nmulirii.
Li se spune elevilor c acum n
anotimpul de toamn Mateia un elev de
clasa a III-a a cules timp de 5 zile cte 8
nuci pe care le-a pus n pungue
transparente. Se cere elevilor s
calculeze cte nuci a cules Matei ? Se
prezint concret materialele de lucru.
(cele 5 pungi cu cte 8 nuci)
Un elev calculeaz prin adunare repetat
cte nuci a cules Matei.Scrie pe tabl
8+8+8+8+8=40.Se cere alt mod de a afla
rspunsul, sub form de produs, a doi
factori prin nmulire Se arat c
numrul care se repet este 8, primul
factor , iar 5 al doilea factor ne arat de
cte ori se repet primul.
Li se cere elevilor s formeze pe banc 2
grupe cu cte 8 beioare. Vor calcula
care este rezultatul inmulirii 8x2.
Un elev ilustreaza acest caz de nmulire
folsind rigletele la tabla magnetica.
Se proiecteaz apoi la tabla magnetic o

Ascult cu
atenie.
Rein titlul i l
noteaz.

. Li se propune
elevilor s
calculeze cte nuci
a cules Matei de
toate?
Un elev va arta
clasei cele 5 pungi
cu cte 8 nuci i va
calcula totalul
acestora. Va scrie
la tabl adunarea
repetat i
inmulirea
corespunztoare.
.
Elevii vor calcula
pe bnci care este
rezultatul
inmulirii 8x2

explicaia

cret alb,

frontal

observaia

colorat

individual

cret alb,
colorat
caietele

frontal

expunerea

exerciiul
explicaia

conversaia

evaluare oral
Lucru n
perechi

Manualul

individual

-evaluare
scris
chestionarea
oral

conversaia
explicaia
analiza

- capacitatea de
gsi cuvinte noi;
-autoevalua
re

Plans

O2

O6

6.Asigurarea
feed-back-ului O5
i obinerea
performanei

O5
O6

O4

imagine cu 6 grupe de cte 8 monede.


Se cere unui elev s calculeze cte
monede sunt de toate. Se cere s arate
cum a calculat.(Prin nmulire sau prin
adunare repetat.) Se indic ce ne arat
fiecare factor la nmulire.
Se proiecteaz la tabla magnetic
celelalte cazuri ale inmulirii cu 8, iar
elevilor li se cere s deduc nmulirea
corespunztoare i s o scrie pe caiete.
Se cere scrierea tablei inmulirii cu 8
folosind comutativitatea.
Se cere s scrie fiecare rezultat al
inmulirilor cu 8 ca produs a doi factori.
(8 = 1x8 sau 8=8x1)
Elevii vor lucra pe grupe fiele de lucru:
(Anexa 1)
Se propun rezolvarea urmtorilor itemi:
Prima grup
1.Stabilii corespondena ntre factori i
produs;
2.Calculai produsul numerelor;
A doua grup
3.Completai tabelul cu factorii i
produsele care lipsesc;
4.Aflai factorul necunoscut;
A treia grup
5.Scriei numerele ca produse a 3

Elevii deduc
nmulirea
corespunztoare i
o scriu pe caiete,
obinnd tabla
nmulirii cu 8.

n grup

Problematizarea
.
Problematizarea

Fiecare grup
primete cte dou
sarcini de lucru pe
care le rezolv
coopernd cu
ceilali colegi de
echip.

explicaia

Lucru n
perechi

Fie de
lucru

Lucru pe
grupe

O5
O7
O6

O3

7. Asigurarea
reteniei i
transferului

O4
O5
O6
O7

factori;
6.Folosii semnele operaiilor aritmetice
pentru a obine rezultatele;
Pentru elevii cu ritm rapid de lucru li
se propune rezolvarea problemei:
S se afle suma a 3 numere, tiind c
primul numr este de 8 ori mai mare
dect al II-lea, al III-lea este egal cu
diferena primelor dou, iar al II-lea
este 9.
Monitorizez activitatea i dau indicaiile
necesare. Anun timpul necesar lucrului.
Se verific fiele de lucru. Se
proiecteaz fiecare item de la fia de
lucru la tabla magnetic i se
completeaz rspunsurile corecte cu
markerul direct la tabla alb. Se discut
i se aduc completri de coninut.

Lucru
difereniat

Sinteza
fie
Fiecare elev
completeaz itemii
nerezolvai

frontal
Tabla
caiete

* Recomand elevilor s repete Ascult cu atenie


nmulirea cu 2,3,4,5,6,7.
aprecierile.
* Se fac aprecieri generale i individuale
asupra modului de participare la lecie.
.

evaluare
reciproc

videoproiector
tabla
magnetic

Se repet titlul leciei.Se repet tabla


nmulirii cu 8 .Tema scris
Ex.:8,9,10,11 din Culegerea Comper,
pag.33.

8.ncheierea
leciei

Lucru pe
grupe

Capacitatea de
a ,argumenta,
aplica
cunotinele

Aprecieri i
observaii
referitoare la
participarea
elevilor la lecie

Anexa 1
Grupa nr.1

Fisa de lucru

Numele....................

Anexa 2
Grupa nr.2

Fisa de lucru

Numele.................

Anexa 3
Grupa nr.3

Fisa de lucru

Numele................................

Probleme

S-ar putea să vă placă și