Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA : A VIII-A
DATA:7.05.2008

DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN


UNITATEA DE NVARE: LITERATURA TIINIFICO-FANTASTIC
ELEMENT DE CONINUT: PROPOZIIILE SUBORDONATE CIRCUMSTANIALE DE LOC, DE
TIMP, DE MOD, DE CAUZ, DE SCOP

TIPUL LECIEI: EVALUARE


OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIVE DE REFERIN: ELEVUL VA FI CAPABIL:
1.1 s neleag semnificaia general a unui mesaj oral, sesiznd progresia i coerena
ideilor exprimate
1.4 s sesizeze particularitile gramaticale ale unui mesaj ascultat
2.2 s utilizeze ntr-un mesaj oral categorii lexicale diferite
2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat
4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind
adecvat semnele ortografice i de punctuaie
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive- Elevii vor fi capabili:
OC1: S delimiteze propoziiile n fraze;
OC2: S identifice elementele de relaie la nivelul frazei;
OC3 : S precizeze diferitele tipuri de propoziii din fraz;
OC4 : S realizeze contragerea unor propoziii subordonate;
OC5 : S realizeze expansiunea unor complemente circumstaniale ;
OC6: S construiasc schema frazei.
B. Afective- Elevii vor fi capabili:
OA1 : S participe afectiv la lecie;
1

OA2 : S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;


OA3 : S resping atitudinea negativ a unor elevi fa de activitatea de nvare.
C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:
OP1 : S-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de profesor;
OP2 : S-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei.
RESURSE
A. BIBLIOGRAFICE:
1. oficiale: Limba Romn, Manual pentru clasa a VIII-a, ed. Corint
GRAMATICA LIMBII ROMNE, EDITURA ACADEMIEI ROMNE
2. metodico- didactice: M. Secrieru, Didactica limbii romne, Iai, 2004
C. Parfene, Metodica studierii limbii i
literaturii

romne n coal,

Iai 1999
B. Metodologice:
1. metode i procedee: conversaia, exerciiul, rebusul, modelarea
figurativ;
2. forme de organizare: frontal, individual
3. mijloace didactice: test, fie, tabla, caiete.
C. Temporale: 50 min.

Scenariul didactic
1. Organizarea activitii didactice ( absenele, crile, caietele, fiele , tabla, creta)

1 min.

2. Captarea ateniei : Profesorul mparte elevilor fie cu un rebus, iar acetia rezolv rebusul
( anexa 1) .

5 min.

3. Anunarea obiectivelor verificrii i a modului de desfurare a acesteia

2 min.

Profesorul enun obiectivele leciei i modul de desfurare a verificrii.


4. Exerciii recapitulative pe baza materialului recapitulativ

10 min.

Profesorul noteaz pe tabl, iar elevii n caiete urmtorul text:


Soldaii se mic i ei, umbrele se confund cu trunchiurile arborilor, dar tunicile fonesc la
fiecare micare aspru, fiindc de patru zile, de cnd se nmoaie prin noroaie i iar se usuc pe
dnii, s-au ntrit scoar.
( Cezar Petrescu, ntunecare)
Elevii vor identifica predicatele, elementele de relaie i vor mpri fraza n propoziii,
preciznd tipul acestora i numind propoziiile regente.
Soldaii se mic i ei 1/, umbrele se confund cu trunchiurile arborilor 2/, dar tunicile fonesc la
fiecare micare aspru 3/, fiindc de patru zile 4/, de cnd se nmoaie prin noroaie 5/ i iar se
usuc pe dnii 6/, s-au ntrit scoar 4/.
P1 Propoziie principal
P2 - Propoziie principal
P3 - Propoziie principal
P4 - Propoziie subordonat circumstanial de cauz
P5 - Propoziie subordonat circumstanial de timp
P6 - Propoziie subordonat circumstanial de timp

Dup desprirea frazei n propoziii, elevii vor realiza schema frazei:


1.PP

2.PP

3.PP

4. CZ

5.CT

6.CT

Profesorul propune elevilor spre rezolvare urmtorul exerciiu:


Construii fraze cu propoziii temporale n care s apar urmtoarele elemente de relaie:
naintea cui, pn. ( Exemplu de rspuns: A ajuns naintea cui i-a dorit.
Sosete pn se lumineaz de ziu.)
Pornind de la propoziiile scrise de elevi, profesorul le solicit acestora s realizeze
contragerea propoziiilor temporale n partea de propoziie corespunztoare i s explice cum au
procedat. ( exemplu de rspuns: A ajuns naintea acestuia ./ Sosete pn n zori.)
5. Aplicarea testului de evaluare

10 min.

Profesorul mparte elevilor fiele cu testul, iar acetia rezolv exerciiile, ncadrndu-se n
timpul alocat.( anexa 2)
6. Verificarea testelor i notarea lor

15 min.

Profesorul solicit elevilor s-i schimbe lucrrile ntre ei, corectnd cu atenie
eventualele greeli i acordnd punctajul corespunztor. ( vezi anexa 3)

Elevii vor rezolva exerciiile de la testul propus, argumentndu-i rspunsurile. De


asemenea, elevii vor fi obiectivi n acordarea punctajului pentru lucrarea colegului pe care o
verific.

7. Cocluzii ( feedback) privind gradul de realizare a sarcinilor de lucru

5 min.

Profesorul solicit elevilor s-i analizeze cu atentie propriile lucrri, iar apoi discut cu
elevii despre gradul n care au ndeplinit obiectivele, marcnd punctele tari, ct i punctele slabe
ale fiecruia.
8. Tema pentru acas

2 min.

Profesorul mparte elevilor fie de lucru care conin exerciii recapitulative la propoziiile
circumstaniale studiate ( anexa 4).

Anexa 1
Dezlegai careul de mai jos, indicnd felul subordonatei din frazele date:
1. M-am dus la pia ca s cumpr pine.
2. Ne-am ntlnit cu scopul s stabilim sumarul revistei.
3. Am venit s-i aduc un CD.
4. Bunicul mi-a trimis cartea cu scopul s o citesc.
5. Pn s vin mama de la serviciu, am citit.
6. Strmoii lui par s fi venit din Bucovina.

Anexa 2
Test sumativ
I. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. Dac apreciezi c afirmaia este corect, subliniaz
CORECT. Dac tu crezi c este incorect, subliniaz INCORECT.
20 pct.( 4*5 p.)
CORECT- INCORECT Prin expansiunea complementului din enunul: S-a trezit n zori, se
obine o subordonat circumstanial de timp.
CORECT- INCORECT n fraza Am vizitat satul unde s-a nscut Ion Creang, propoziia
introdus prin adverbul relativ unde este circumstanial de loc.
CORECT- INCORECT n timp ce nva, se gndete la vacan, elementul de relaie subliniat
este o locuiune conjuncional.
CORECT-INCORECT n enunul A aflat cnd se ntoarce i unde va locui, exist o
circumstanial de timp i o circumstanial de loc.
II. Scrie n spaiul punctat din faa fiecrui tip de propozitie din coloana A litera care
corespunde enunului potrivit din coloana B.
40 puncte( 8*5p.)
A
B
CZ
A. Cum a sosit, s-a culcat.
..... AT
B. Cum n-a fcut exerciiul, a luat o not mic.
... CI
C. Cum a nvat, asa a tiut.
CT
D. A aflat cum s-au ntlnit colegii lui n parc.
... CM
E. Cum nu-I psa de nimeni, nu nva de loc.
CZ
F. A organizat o petrecere cum n-am vzut.
..CZ
G. M-am gndit cum s rezolv problema.
CD
H. Cum lua note mici, nu a mai primit cadoul ateptat.
III. ncercuiete litera corespunztoare rspunsului corect:
30 pct.( 6*5p.)
1. Prin contragerea propoziiei subliniate din fraza: Am venit aici s nv, se obine un:
a. complement circumstanial de cauz
b. complement circumstanial de scop
c. complement indirect
2. Prin expansiunea complementului circumstanial de cauz din propoziia: Nenvnd lecia,
nu s-a dus la coal, se obine propoziia:
a. Netiind lecia,..
b. Din cauza netiinei.
c. Fiindc nu a nvat lecia
3. Prin expansiunea complementului subliniat din propoziia: Am fost n ora dupa cumprturi,
se obine o propoziie:
a. circumstanial de cauz
b. circumstanial de scop
4. Propoziiile din fraza E de mirare cum a reuit, dar e de neles c nu tie ncotro se ndreapt
sunt n ordine:
7

a. PP, CM, PP, SB, SB;


b. PP, SB,PP, SB, CL;
c. PP, SB, PP, SB, CD.
5. Complementul circumstantial de mod din enuntul S-a furiat n vrful picioarelor este:
a. n vrful;
b. n vrful picioarelor;
c. picioarelor.
6. Propoziia subordonat subliniat din fraza Cum e cuminte, i-am cumprat o biciclet este:
a. circumstanial de mod;
b. circumstanial de cauz;
c. circumstanial de scop.
Not: Se acord 10 puncte din oficiu.
Anexa 3
Rezolvarea testului
I. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. Dac apreciezi c afirmaia este corect, subliniaz
CORECT. Dac tu crezi c este incorect, subliniaz INCORECT.
20 pct.( 4*5 p.)
CORECT- INCORECT Prin expansiunea complementului din enunul: S-a trezit n zori, se
obine o subordonat circumstanial de timp.
CORECT- INCORECT n fraza Am vizitat satul unde s-a nscut Ion Creang, propoziia
introdus prin adverbul relativ unde este circumstanial de loc.
CORECT- INCORECT n timp ce nva, se gndete la vacan, elementul de relaie subliniat
este o locuiune conjuncional.
CORECT-INCORECT n enunul A aflat cnd se ntoarce i unde va locui, exist o
circumstanial de timp i o circumstanial de loc.
II. Scrie n spaiul punctat din faa fiecrui tip de propozitie din coloana A litera care
corespunde enunului potrivit din coloana B.
40 puncte( 8*5p.)
A
B
B CZ
A. Cum a sosit, s-a culcat.
.F.. AT
B. Cum n-a fcut exerciiul, a luat o not mic.
.G.. CI
C. Cum a nvat, asa a tiut.
A CT
D. A aflat cum s-au ntlnit colegii lui n parc.
C... CM
E. Cum nu-I psa de nimeni, nu nva de loc.
H CZ
F. A organizat o petrecere cum n-am vzut.
E..CZ
G. M-am gndit cum s rezolv problema.
D CD
H. Cum lua note mici, nu a mai primit cadoul ateptat.
III. ncercuiete litera corespunztoare rspunsului corect:
30 pct.( 6*5p.)
1. Prin contragerea propoziiei subliniate din fraza: Am venit aici s nv, se obine un:
a. complement circumstanial de cauz
b. complement circumstanial de scop
c. complement indirect
2. Prin expansiunea complementului circumstanial de cauz din propoziia: Nenvnd lecia,
nu s-a dus la coal, se obine propoziia:
a. Netiind lecia,..
b. Din cauza netiinei.
c. Fiindc nu a nvat lecia
3. Prin expansiunea complementului subliniat din propoziia: Am fost n ora dupa cumprturi,
se obine o propoziie:
a. circumstanial de cauz
b. circumstanial de scop
4. Propoziiile din fraza E de mirare cum a reuit, dar e de neles c nu tie ncotro se ndreapt
sunt n ordine:
a. PP, CM, PP, SB, SB;
b. PP, SB,PP, SB, CL;
c. PP, SB, PP, SB, CD.

5. Complementul circumstantial de mod din enuntul S-a furiat n vrful picioarelor este:
a. n vrful;
b. n vrful picioarelor;
c. picioarelor.
6. Propoziia subordonat subliniat din fraza Cum e cuminte, i-am cumprat o biciclet este:
a. circumstanial de mod;
b. circumstanial de cauz;
c. circumstanial de scop.
Not: Se acord 10 puncte din oficiu.
Anexa 4
Fi de lucru
1. Subliniaz complementele circumstantiale de cauza i dezvolt-le n propoziii CZ.
Plngea de fric.
Au fost blocate drumurile din cauza zpezii.
i-a nterupt cltoria din pricina zpezii.
2. Contrage propoziiile cauzale din frazele urmtoare:
Cum acas nu se ocup nimeni de el, a avut mari probleme.
Din cauz c fcea economii, nu-i cumpra nimic.
N-a venit la coal, deoarece a fost bolnav.
3. Alctuiete fraze n care verbele a trimite, a trece, a nvaa, a pleca s fie regente pentru o
propoziie circumstantial de scop.

4. Alctuiete fraze pornind de la urmtoarele propoziii regente i precizeaz ce fel de propoziii


introduce conjuncia subordonatoare c n exemple.
E bine c.
Bucuria mea este c.
M bucur faptul c.
tiu c
M bucur c.
Apreciez mult c
5. Desparte n propoziii frazele din textele urmtoare i precizeaz tipul propoziiilor.
Lipseti din faa mea, spnule! Doar n-am venit pentru tine, -am venit pentru Harap- Alb,
cci el este adevratul nepot al mpratului Verde.
( I. Creang, Povestea lui Harap- Alb)
Nu te face, fata mea, pui de cuc n cuib de cioar, c nu-i este firea pentru aceasta.
( I. Slavici, Pdureanca)

Ela suferea i nu ascundea nimnui c sufer, cci nu are orgoliul aspru de a nu se da n


spectacol.
( Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi)
Dragostea nu se termin niciodat pentru c ea produce n individ transformri n infinit.
( Radu Petrescu, Prul Berenicei)

10

S-ar putea să vă placă și