Sunteți pe pagina 1din 18

A.4.

PROIECT DE LECIE DE COMUNICARE CU EVALUARE FORMATIV ( DE


PROGRES)
A.4.1. Forma restrns
Clasa: XI -a
Disciplina: Operaii unitare i procese n industria alimentar
Titlul leciei: Cernerea
Tipul de lecie: de comunicare cu evaluare formativ (de progres)
Timpul acordat: 50 min.
Obiectivele operaionale:
OC1: Elevii s defineasc operaia de cernere;
OC2: Elevii s denumeasc fraciunile care se obin ca rezultat al cernerii;
OC3: Elevii s defineasc cernutul, ca fraciune care se obine ca rezultat al cernerii;
OC4: Elevii s defineasc refuzul, ca fraciune care se obine ca rezultat al cernerii;
OC5: Elevii s clasifice, din punct al dimensiunilor orificiilor, tipurile de aparate care
execut cernerea;
OC6: Elevii s descrie grtarele;
OC7: Elevii s descrie ciururile;
OC8: Elevii s descrie ciururile;
OC9: Elevii s defineasc capacitatea de cernere a suprafeelor de lucru (cernere);
OC10: Elevii s denumeasc factorii care influeneaz cernerea;
OC11: Elevii s denumeasc condiiile impuse alimentrii suprafeei de lucru;
OC12: Elevii s precizeze forma necesar a orificiilor suprafeei de cernere n funcie de
forma particulelor;
OC13: Elevii s descrie influena dimensiunilor particulelor materialului asupra cernerii;
OC14: Elevii s descrie influena vitezei micrii particulelor asupra cernerii;
OC15: Elevii s descrie influena caracterului micrii particulelor asupra cernerii;
OC16: Elevii s descrie influena caracteristicilor materialului particulelor asupra cernerii;
OC17: Elevii s clasifice, din punct de vedere al strii de micare a suprafeei de cernere,
aparatele de cernere;
OC18: Elevii s descrie cernerea pe suprafaa de lucru fix;
OC19: Elevii s descrie cernerea pe suprafaa de lucru mobil.
Metodele de nvmnt:
C1: Conversaia de verificare;
C2: Expunerea.
Mijloacele de nvmnt:
M1: Folie transparent cu schema de funcionare a dispozitivului de pulverizare;
M2: Folie transparent cu schema cernerii (cernut, refuz);
M3: Retroproiector.

94

Coninutul de instruire:
Cernerea este operaia de separare mecanic, pe criterii dimensionale a amestecurilor de
granule i pulberi, n fraciuni mai uniforme din punct de vedere al granulaiei, cu ajutorul unor
suprafee prevzute cu orificii de diferite forme i dimensiuni.
Fraciunile care se obin ca rezultat al cernerii materialului sunt urmtoarele:
-cernutul;
-refuzul.
Cernutul reprezint fraciunea cu particule cu dimensiuni mai mici dect dimensiunile
ochiurilor aparatelor de cernere.
Refuzul reprezint fraciunea cu particule cu dimensiuni mai mari dect dimensiunile
ochiurilor aparatelor de cernere.
Din punct de vedere al dimensiunilor orificiilor, aparatele de cernere pot fi:
-grtare;
-ciururi;
-site.
Grtarele au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru), format din
bare de oel, fixate la distane egale pe suporturi transversale, astfel nct s lase ntre ele fante
egale.
Ciururile au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru) cu orificii de
form dreptunghiular, ptrat sau rotund, cu latura sau diametrul mai mare de 1 mm, care poate fi
executat din:
-table perforate sau din foi de tabl subire cu orificii tanate;
-plase de srm (mpletituri din srm metalic);
-esturi confecionate din fibre sau fire textile (naturale sau artificiale).
Sitele au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru) cu orificii de
form dreptunghiular, ptrat sau circular, cu latura sau diametrul mai mic de 1 mm, care poate fi
executat din:
-table perforate sau din foi de tabl subire cu orificii tanate;
-plase de srm (mpletituri din srm metalic);
-esturi confecionate din fibre sau fire textile (naturale sau artificiale).
Capacitatea de cernere a suprafeelor de lucru este dat de suprafaa lor activ, care
reprezint raportul dintre aria total a orificiilor i aria total a suprafeei de cernere.
Factorii care influeneaz cernerea sunt urmtorii:
-alimentarea suprafeei de lucru;
-forma i dimensiunile orificiilor;
-forma i dimensiunile particulelor;
-viteza i caracterul deplasrii particulelor;
-caracteristicile materialului particulelor.
Condiiile impuse alimentrii suprafeei de cernere sunt urmtoarele:
-debit uniform;
-debit corespunztor;
-stratul de material s nu fie prea gros, deoarece particulele mrunte, aflate la partea
superioar a stratului nu mai vin n contact cu suprafaa de cernere.
n funcie de forma particulelor, forma necesar a orificiilor suprafeei de cernere poate fi:
-la particule sferice, se aleg suprafee de cernere cu orificii ptrate sau circulare;
-la particule cu form neregulat, se aleg suprafee de cernere cu orificii alungite sau
dreptunghiulare.

95

Dimensiunile particulelor materialului influeneaz cernerea astfel:


-particulele cu d < 0,7l (d diametru particulelor; l latura / diametrul ochiurilor) trec mai
uor prin ochiurile suprafeei de lucru;
-particulele cu d > 1,5l (d diametru particulelor; l latura / diametrul ochiurilor) trec
repede peste suprafae de cernere i nu mpiedic particulele mic s ajung i s treac prin ochiurile
suprafeei de lucru;
-particulele cu 0,7l < d < 1,5l (d diametru particulelor; l latura / diametrul ochiurilor)
nfund ochiurile suprafeei de lucru (se recoman s se lucreze cu ochiuri mai mari cu 10 15%).
Viteza micrii particulelor influeneaz cernerea astfel:
-vitez prea mic duce la rezultate slabe ale cernerii;
-vitez prea mare duce la rezultate slabe ale cernerii;
-viteza optim duce la rezultate maxime ale cernerii;
Caracterului micrii particulelor influeneaz cernerea astfel:
-micarea cu avans constant duce la rezultate slabe ale cernerii;
-micarea cu avans n salturi duce la rezultate bune ale cernerii;
-micarea cu avans sacadat duce la rezultate bune ale cernerii;
-micarea cu avans mixt - sacadat i n salturi - duce la rezultate foarte bune ale cernerii.
Caracteristicile materialului particulelor influeneaz cernerea astfel:
-materialele umede sau adezive nfund sita;
-materialele abrazive distrug sita..
Din punct de vedere al strii de micare a suprafeei de cernere, aparatele de cernere pot fi:
-fixe;
-mobile.
Cernerea pe suprafaa de lucru fix are loc numai cnd suprafaa respectiv este nclinat, iar
unghiul de nclinare este suficient de mare, astfel nct fora tangenial s fie mai mare dect fora
de frecare a materialului pe suprafaa respectiv. Calitatea cernerii pe suprafaa de lucru fix este
redus.
Cernerea pe suprafaa de lucru mobil permite o repartizare mai uniform a particulelor pe
suprafaa de lucru i un contact mai des al fiecrei particule cu suprafaa de lucru. Calitatea cernerii
pe suprafaa de lucru mobil este mai bun.
Bibliografia:
1. Teleoac, R., Petculescu, E., Onofrei, I.. (1992) Procese i aparate n industria alimentar *
manual pentru clada a XI - a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
2. Ciucescu, D., Cojocariu, V. M. (2002) Abiliti practice i metodica predrii lor, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti.
A.4.2. Forma semidetaliat
Clasa: XI -a
Disciplina: Operaii unitare i procese n industria alimentar
Titlul leciei: Cernerea
Tipul de lecie: de comunicare cu evaluare formativ (de progres)
Timpul acordat: 50 min.
96

Tabelul A.4.2.1. Formularea obiectivelor operaionale


Obiectivele operaionale

Codul

Coninutul

Condiiile de probare

Criteriul de
realizare
acceptabil
50%

OC1

Elevii s defineasc operaia de cernere.

OC2

Elevii s denumeasc fraciunile care se


obin ca rezultat al cernerii.

50%

OC3 Elevii s defineasc cernutul, ca fraciune


care se obine ca rezultat al cernerii.
OC4 Elevii s defineasc refuzul, ca fraciune
care se obine ca rezultat al cernerii.
OC5 Elevii s clasifice, din punct al
dimensiunilor orificiilor, tipurile de aparate
care execut cernerea.
OC6 Elevii s descrie grtarele.
OC7 Elevii s descrie ciururile.

50%

OC8 Elevii s descrie sitele.

66,66%
50%
70%
70%
70%

OC9 Elevii s defineasc capacitatea de cernere a

66,66%

OC10 Elevii s denumeasc factorii care


influeneaz cernerea.
OC11 Elevii s denumeasc condiiile impuse
alimentrii suprafeei de lucru.
OC12 Elevii s precizeze forma necesar a
orificiilor suprafeei de cernere n funcie
de forma particulelor.
OC13 Elevii s descrie influena dimensiunilor
particulelor materialului asupra cernerii.
OC14 Elevii s descrie influena vitezei micrii
particulelor asupra cernerii.
OC15 Elevii s descrie influena caracterului
micrii particulelor asupra cernerii.
OC16 Elevii s descrie influena caracteristicilor
materialului particulelor asupra cernerii.
OC17 Elevii s clasifice, din punct de vedere al
strii de micare a suprafeei de lucru,
aparatele de cernere.
OC18 Elevii s descrie cernerea pe suprafaa de
lucru fix.
OC19 Elevii s descrie cernerea pe suprafaa de
lucru mobil.

60%

suprafeelor de lucru ((cernere).

97

50%
66,66%
50%
50%
50%
60%
50%
50%
50%

Tabelul A.4.2.2. Elemente de coninut ale obiectivelor operaionale (Fila 1)


Codul obiectivelor operaionale
OC1

OC2
OC3
OC4
OC5

OC6
OC7.

OC8

OC9
OC10

OC11

OC12

Delimitarea coninutului pe obiective


Elemente de coninut, conform manualului
Cernerea este operaia de separare mecanic, pe criterii dimensionale a
amestecurilor de granule i pulberi, n fraciuni mai uniforme din punct de
vedere al granulaiei, cu ajutorul unor suprafee prevzute cu orificii de diferite
forme i dimensiuni.
Fraciunile care se obin ca rezultat al cernerii materialului sunt urmtoarele:
-cernutul;
-refuzul.
Cernutul reprezint fraciunea cu particule cu dimensiuni mai mici dect
dimensiunile ochiurilor aparatelor de cernere.
Refuzul reprezint fraciunea cu particule cu dimensiuni mai mari dect
dimensiunile ochiurilor aparatelor de cernere.
Din punct de vedere al dimensiunilor orificiilor, aparatele de cernere pot fi:
-grtare;
-ciururi;
-site.
Grtarele au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru),
format din bare de oel, fixate la distane egale pe suporturi transversale, astfel
nct s lase ntre ele fante egale.
Ciururile au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru) cu
orificii de form dreptunghiular, ptrat sau rotund, cu latura sau diametrul
mai mare de 1 mm, care poate fi executat din:
-table perforate sau din foi de tabl subire cu orificii tanate;
-plase de srm (mpletituri din srm metalic);
-esturi confecionate din fibre sau fire textile (naturale sau
artificiale).
Sitele au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru) cu
orificii de form dreptunghiular, ptrat sau circular, cu latura sau diametrul
mai mic de 1 mm, care poate fi executat din:
-table perforate sau din foi de tabl subire cu orificii tanate;
-plase de srm (mpletituri din srm metalic);
-esturi confecionate din fibre sau fire textile (naturale sau
artificiale).
Capacitatea de cernere a suprafeelor de lucru este dat de suprafaa lor activ,
care reprezint raportul dintre aria total a orificiilor i aria total a suprafeei de
cernere.
Factorii care influeneaz cernerea sunt urmtorii:
-alimentarea suprafeei de lucru;
-forma i dimensiunile orificiilor;
-forma i dimensiunile particulelor;
-viteza i caracterul deplasrii particulelor;
-caracteristicile materialului particulelor.
Condiiile impuse alimentrii suprafeei de cernere sunt urmtoarele:
-debit uniform;
-debit corespunztor;
-stratul de material s nu fie prea gros, deoarece particulele mrunte,
aflate la partea superioar a stratului nu mai vin n contact cu suprafaa
de cernere.
Dimensiunile particulelor materialului influeneaz cernerea astfel:
-particulele cu d < 0,7l (d diametru particulelor; l latura / diametrul
ochiurilor) trec mai uor prin ochiurile suprafeei de lucru;
-particulele cu d > 1,5l (d diametru particulelor; l latura / diametrul
ochiurilor) trec repede peste suprafae de cernere i nu mpiedic particulele mic
s ajung i s treac prin ochiurile suprafeei de lucru;
-particulele cu 0,7l < d < 1,5l (d diametru particulelor; l latura /
diametrul ochiurilor) nfund ochiurile suprafeei de lucru (se recoman s se
lucreze cu ochiuri mai mari cu 10 15%).

98
Tabelul A.4.2.2. Elemente de coninut ale obiectivelor operaionale (Fila 2)
Codul obiectivelor operaionale
OC13

OC14

OC15

OC16
OC17

OC18

OC19

Delimitarea coninutului pe obiective


Elemente de coninut, conform manualului
Cernerea este operaia de separare mecanic, pe criterii dimensionale a
amestecurilor de granule i pulberi, n fraciuni mai uniforme din punct de vedere
al granulaiei, cu ajutorul unor suprafee prevzute cu orificii de diferite forme i
dimensiuni.
Viteza micrii particulelor influeneaz cernerea astfel:
-vitez prea mic duce la rezultate slabe ale cernerii;
-vitez prea mare duce la rezultate slabe ale cernerii;
-viteza optim duce la rezultate maxime ale cernerii.
Caracterului micrii particulelor influeneaz cernerea astfel:
-micarea cu avans constant duce la rezultate slabe ale cernerii;
-micarea cu avans n salturi duce la rezultate bune ale cernerii;
-micarea cu avans sacadat duce la rezultate bune ale cernerii;
-micarea cu avans mixt - sacadat i n salturi - duce la rezultate foarte
bune ale cernerii.
Caracteristicile materialului particulelor influeneaz cernerea astfel:
-materialele umede sau adezive nfund sita;
-materialele abrazive distrug sita..
Din punct de vedere al strii de micare a suprafeei de cernere, aparatele de
cernere pot fi:
-fixe;
-mobile.
Cernerea pe suprafaa de lucru fix are loc numai cnd suprafaa respectiv este
nclinat, iar unghiul de nclinare este suficient de mare, astfel nct fora
tangenial s fie mai mare dect fora de frecare a materialului pe suprafaa
respectiv. Calitatea cernerii pe suprafaa de lucru fix este redus.
Cernerea pe suprafaa de lucru mobil permite o repartizare mai uniform a
particulelor pe suprafaa de lucru i un contact mai des al fiecrei particule cu
suprafaa de lucru. Calitatea cernerii pe suprafaa de lucru mobil este mai bun.

Tabelul A.4.2.3. Metodele de nvmnt


Codul
metodelor
de nvmnt
C1
Conversaia de verificare
C2
Expunerea

Metodele de nvmnt

Tabelul A.4.2.4. Setul de probleme, exerciii i aplicaii


Codul
Setul de probleme, exerciii i aplicaii
problemelor
(P),
exerciiilor (E),
aplicaiilor (A)
P1
E1
A1
Tabelul A.4.2.5. Mijloacele de nvmnt
Codul mijloacelor de nvmnt
M1
M2

Mijloacele de nvmnt
Folie transparent cu schema de funcionare a dispozitivului de
pulverizare
Folie transparent cu schema cernerii (cernut, refuz)

M3

Retroproiector

99
Tabelul A.4.2.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 1)
Timpul,
n
min.
1
1
3

Etapele
de
instruire
2
Controlul
prezenei
Verificarea
temei de
realizat
acas
Verificarea
cunotinelor
obinute n
lecia
precedent

Obiectivele
operaionale
3

Activitatea
cadrului didactic
4
Face apelul.
Verific calitativ i cantitativ
tema, prin sondaj, i face
aprecieri verbale.
- Ce ai avut de pregtit pentru
astzi?
- Ce operaii realizeaz aceste
maini?
- Care este principiul de
funcionare al dispozitivului de
pulverizare, pe baza schemei de
pe ecran?

- Cum are loc pulverizarea?

- Cum are loc emulsionarea?

- Care sunt tipurile de emulsii?

Metodele
de
nvmnt

Mijloacele
de
nvmnt

5
Privesc, ascult i rspund
prezent la apel.
Prezint tema de cas i
corecteaz eventualele greeli.

Elevul A rspunde:
- Am avut de pregtit lecia:
"Mainile pentru divizarea
fluidelor"
Elevul B rspunde:
- Realizeaz pulverizarea i
emulsionarea.
Elevul A rspunde:
- Dispozitivul este alctuit
dintr-un ajutaj 1 i o camer de
amestec 2. Gazul este alimentat
cu presiune mare n camera de
amestec prin conducta 9,
terminat cu o duz 4, care s-i
asigure
creterea
energiei
cinetice. Lichidul este aspirat
prin camera 5, datorit
presiunii care i-a natere la
trecerea gazului din camera de
amestec prin orificiul mic 3 al
ajutajului. Alimentarea gazului
i lichidului este controlat de
la robinetele cu aciune
automat 6 i 7, iar viteza
lichidului
este
reglat,
modificnd
seciunea
la
intrarea acestuia n camera de
amestec, cu ajutorul piesei
filetate 8.
Elevul B rspunde:
- Energia cinetic din conduct
este transformat n presiune.
La ieirea din difuzor n
atmosfer,
se
produce
fenomenul de detent (creterea
volumului ocupat de amestec).
Are
loc
fragmentarea
lichidului, numit pulverizare.
Elevul A rspunde:
- Cnd se folosete un lichid cu
presiune mare, nu un gaz ca
n cazul pulverizrii - la ieirea
din difuzor el este fin dispersat
n masa unui fluid (cu care
formeaz un amestec omogen),
obinndu-se o emulsie.
Elevul B rspunde:
- Emulsiile pot fi: grosiere i
fine, dac gradul de divizare al
lichidului dispersat este mic,
adic se obin particule mari,

C1

elevilor

M1
M3

respectiv, gradul de divizare al


lichidului dispersat este mare,
adic se obin particule mici.

100
Tabelul A.4.2.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 2)
1
14

2
Crearea
fondului
aperceptiv

16

Captarea ateniei
i interesului
elevilor

18

Anunarea
titlului
leciei
Anunarea
obiectivelor
operaionale
Prezentarea
coninuturilor noi
Realizarea
conexiunii
inverse

20

35

40

4
- Care sunt grupele mari
de
operaii
pentru
prelucrarea
materiilor
prime din morrit i
panificaie?

5
Elevul A rspunde:
- Grupele mari de operaii
pentru prelucrarea materiilor
prime din morrit i panificaie
sunt urmtoarele: nsilozare,
curire i mcinare.

6
"

- Astzi vom vorbi despre


cum se obine fina bun.
tii, este o borb:
gospodinele, cnd nu iese
bun cozonacul, dau vina
pe drojdie sau fin.
Scrie pe tabl titlul leciei.

Ascult.

"

OC1 OC19

Spune i scrie pe tabl


obiectivele operaionale,
conform tabelului A.3.2.1.

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

OC1 OC19

Prezint coninuturile noi,


conform tabelului A.3.2.2.

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

C2

OC1 OC19

- Care este definiia


operaiei de cernere?
- Care sunt fraciunile care
se obin ca rezultat al
cernerii?
- Care este definiia
cernutului, ca fraciune
care se obine ca rezultat
al cernerii?
- Care este definiia
refuzului, ca fraciune care
se obine ca rezultat al
cernerii?
- Care este clasificarea,
din punct al dimensiunilor
orificiilor, a aparatelor
care execut cernerea?
- Cum pot fi descrise
grtarele?

Elevul A rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul B rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

C1

- Cum pot fi descrise


ciururile?
- Care este definiia
capacitii de cernere a
suprafeelor de lucru?
- Care sunt factorii care
influeneaz cernerea?
- Care sunt condiiile
impuse
alimentrii
suprafeei de lucru?
- Care este forma necesar
a orificiilor suprafeei de
cernere n funcie de forma

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

Elevul C rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul D rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

Elevul E rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul F rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul G rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul A rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul B rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul C rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul D rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

M2
M3

particulelor?

101
Tabelul A.4.2.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 3)
1

45

47
48

Prezentarea unei
aprecieri generale
privind
activitatea
desfurat de
elevi
Notarea
unor elevi
Anunarea temei
pentru
acas

4
- Care este influena
dimensiunilor
particulelor
materialului asupra cernerii?
- Care este influena vitezei
micrii particulelor asupra
cernerii?
- Care este influena
caracterului
micrii
particulelor asupra cernerii?
- Care este influena
caracteristicilor materialului
particulelor asupra cernerii?
- Care este clasificarea, din
punct de vedere al strii de
micare a suprafeei de
cernere, a aparatelor de
cernere?
- Cum este cernerea pe
suprafaa de lucru fix?
- Cum este cernerea pe
suprafaa de lucru mobil?
- Astzi ai fost mai ateni
dect ora trecut.

5
Elevul A rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

- Au fost notai cu not


maxim elevii A, B i C.

Ascult.

-Tema pentru acas este


urmtoarea: "S se deseneze
schema cernerii".

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

Elevul B rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul C rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul D rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul A rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

Elevul B rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul C rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Ascult.

Bibliografie
1. Teleoac, R., Petculescu, E., Onofrei, I.. (1992) Procese i aparate n industria alimentar *
manual pentru clada a XI - a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
2. Ciucescu, D., Cojocariu, V. M. (2002) Abiliti practice i metodica predrii lor, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti.
A.4.3. Forma detaliat
Clasa: XI -a
Disciplina: Operaii unitare i procese n industria alimentar
Titlul leciei: Cernerea

Tipul de lecie: de comunicare cu evaluare formativ (de progres)


Timpul acordat: 50 min.
102
Tabelul A.4.3.1. Formularea obiectivelor operaionale
Obiectivele operaionale

Codul

Coninutul

Condiiile de probare

Criteriul de
realizare
acceptabil
50%

OC1

Elevii s defineasc operaia de cernere.

OC2

Elevii s denumeasc fraciunile care se


obin ca rezultat al cernerii.

50%

OC3 Elevii s defineasc cernutul, ca fraciune


care se obine ca rezultat al cernerii.
OC4 Elevii s defineasc refuzul, ca fraciune
care se obine ca rezultat al cernerii.
OC5 Elevii s clasifice, din punct al
dimensiunilor orificiilor, tipurile de aparate
care execut cernerea.
OC6 Elevii s descrie grtarele.
OC7 Elevii s descrie ciururile.

50%

OC8 Elevii s descrie sitele.

66,66%
50%
70%
70%
70%

OC9 Elevii s defineasc capacitatea de cernere a

66,66%

OC10 Elevii s denumeasc factorii care


influeneaz cernerea.
OC11 Elevii s denumeasc condiiile impuse
alimentrii suprafeei de lucru.
OC12 Elevii s precizeze forma necesar a
orificiilor suprafeei de cernere n funcie
de forma particulelor.
OC13 Elevii s descrie influena dimensiunilor
particulelor materialului asupra cernerii.
OC14 Elevii s descrie influena vitezei micrii
particulelor asupra cernerii.
OC15 Elevii s descrie influena caracterului
micrii particulelor asupra cernerii.
OC16 Elevii s descrie influena caracteristicilor
materialului particulelor asupra cernerii.
OC17 Elevii s clasifice, din punct de vedere al
strii de micare a suprafeei de lucru,
aparatele de cernere.
OC18 Elevii s descrie cernerea pe suprafaa de
lucru fix.
OC19 Elevii s descrie cernerea pe suprafaa de

60%

suprafeelor de lucru ((cernere).

50%
66,66%
50%
50%
50%
60%
50%
50%
50%

lucru mobil.

103
Tabelul A.4.3.2. Elemente de coninut ale obiectivelor operaionale (Fila 1)
Codul obiectivelor operaionale
OC1

OC2
OC3
OC4
OC5

OC6
OC7.

OC8

OC9
OC10

OC11

OC12

Delimitarea coninutului pe obiective


Elemente de coninut, conform manualului
Cernerea este operaia de separare mecanic, pe criterii dimensionale a
amestecurilor de granule i pulberi, n fraciuni mai uniforme din punct de
vedere al granulaiei, cu ajutorul unor suprafee prevzute cu orificii de diferite
forme i dimensiuni.
Fraciunile care se obin ca rezultat al cernerii materialului sunt urmtoarele:
-cernutul;
-refuzul.
Cernutul reprezint fraciunea cu particule cu dimensiuni mai mici dect
dimensiunile ochiurilor aparatelor de cernere.
Refuzul reprezint fraciunea cu particule cu dimensiuni mai mari dect
dimensiunile ochiurilor aparatelor de cernere.
Din punct de vedere al dimensiunilor orificiilor, aparatele de cernere pot fi:
-grtare;
-ciururi;
-site.
Grtarele au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru),
format din bare de oel, fixate la distane egale pe suporturi transversale, astfel
nct s lase ntre ele fante egale.
Ciururile au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru) cu
orificii de form dreptunghiular, ptrat sau rotund, cu latura sau diametrul
mai mare de 1 mm, care poate fi executat din:
-table perforate sau din foi de tabl subire cu orificii tanate;
-plase de srm (mpletituri din srm metalic);
-esturi confecionate din fibre sau fire textile (naturale sau
artificiale).
Sitele au, ca element constructiv principal, suprafaa de cernere (de lucru) cu
orificii de form dreptunghiular, ptrat sau circular, cu latura sau diametrul
mai mic de 1 mm, care poate fi executat din:
-table perforate sau din foi de tabl subire cu orificii tanate;
-plase de srm (mpletituri din srm metalic);
-esturi confecionate din fibre sau fire textile (naturale sau
artificiale).
Capacitatea de cernere a suprafeelor de lucru este dat de suprafaa lor activ,
care reprezint raportul dintre aria total a orificiilor i aria total a suprafeei de
cernere.
Factorii care influeneaz cernerea sunt urmtorii:
-alimentarea suprafeei de lucru;
-forma i dimensiunile orificiilor;
-forma i dimensiunile particulelor;
-viteza i caracterul deplasrii particulelor;
-caracteristicile materialului particulelor.
Condiiile impuse alimentrii suprafeei de cernere sunt urmtoarele:
-debit uniform;
-debit corespunztor;
-stratul de material s nu fie prea gros, deoarece particulele mrunte,
aflate la partea superioar a stratului nu mai vin n contact cu suprafaa
de cernere.
Dimensiunile particulelor materialului influeneaz cernerea astfel:
-particulele cu d < 0,7l (d diametru particulelor; l latura / diametrul
ochiurilor) trec mai uor prin ochiurile suprafeei de lucru;

-particulele cu d > 1,5l (d diametru particulelor; l latura / diametrul


ochiurilor) trec repede peste suprafae de cernere i nu mpiedic particulele mic
s ajung i s treac prin ochiurile suprafeei de lucru;
-particulele cu 0,7l < d < 1,5l (d diametru particulelor; l latura /
diametrul ochiurilor) nfund ochiurile suprafeei de lucru (se recoman s se
lucreze cu ochiuri mai mari cu 10 15%).

104
Tabelul A.4.3.2. Elemente de coninut ale obiectivelor operaionale (Fila 2)
Codul obiectivelor operaionale
OC13

OC14

OC15

OC16
OC17

OC18

OC19

Delimitarea coninutului pe obiective


Elemente de coninut, conform manualului
Cernerea este operaia de separare mecanic, pe criterii dimensionale a
amestecurilor de granule i pulberi, n fraciuni mai uniforme din punct de vedere
al granulaiei, cu ajutorul unor suprafee prevzute cu orificii de diferite forme i
dimensiuni.
Viteza micrii particulelor influeneaz cernerea astfel:
-vitez prea mic duce la rezultate slabe ale cernerii;
-vitez prea mare duce la rezultate slabe ale cernerii;
-viteza optim duce la rezultate maxime ale cernerii.
Caracterului micrii particulelor influeneaz cernerea astfel:
-micarea cu avans constant duce la rezultate slabe ale cernerii;
-micarea cu avans n salturi duce la rezultate bune ale cernerii;
-micarea cu avans sacadat duce la rezultate bune ale cernerii;
-micarea cu avans mixt - sacadat i n salturi - duce la rezultate foarte
bune ale cernerii.
Caracteristicile materialului particulelor influeneaz cernerea astfel:
-materialele umede sau adezive nfund sita;
-materialele abrazive distrug sita..
Din punct de vedere al strii de micare a suprafeei de cernere, aparatele de
cernere pot fi:
-fixe;
-mobile.
Cernerea pe suprafaa de lucru fix are loc numai cnd suprafaa respectiv este
nclinat, iar unghiul de nclinare este suficient de mare, astfel nct fora
tangenial s fie mai mare dect fora de frecare a materialului pe suprafaa
respectiv. Calitatea cernerii pe suprafaa de lucru fix este redus.
Cernerea pe suprafaa de lucru mobil permite o repartizare mai uniform a
particulelor pe suprafaa de lucru i un contact mai des al fiecrei particule cu
suprafaa de lucru. Calitatea cernerii pe suprafaa de lucru mobil este mai bun.

Tabelul A.4.3.3. Metodele de nvmnt


Codul
metodelor
de nvmnt
C1
Conversaia de verificare
C2
Expunerea

Metodele de nvmnt

Tabelul A.4.3.4. Setul de probleme, exerciii i aplicaii


Codul
Setul de probleme, exerciii i aplicaii
problemelor
(P),
exerciiilor (E),
aplicaiilor (A)
P1
E1
A1

Tabelul A.4.3.5. Mijloacele de nvmnt


Codul mijloacelor de nvmnt
M1
M2
M3

Mijloacele de nvmnt
Folie transparent cu schema de funcionare a dispozitivului de
pulverizare
Folie transparent cu schema cernerii (cernut, refuz)
Retroproiector

105

Tabelul A.4..3.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 1)
Timpul,
n
min.

Etapele
de
instruire

Obiectivele
operaionale

Coninutul
de
instruire

Activitatea
cadrului didactic

Formele de organizare a
instruirii
elevilor

Repartizarea
sarcinilor
1

Controlul
prezenei

Face apelul

Privesc, ascult i rspund


prezent la apel.

Verificarea
temei de
realizat
acas
Verificarea
cunotinelor obinute
n lecia
precedent

Verific calitativ i
cantitativ tema, prin sondaj,
i face aprecieri verbale.

Prezint tema de cas i


corecteaz eventualele
greeli.

- Ce ai avut de pregtit
pentru astzi?

Elevul A rspunde:
- Am avut de pregtit lecia:
"Mainile pentru divizarea
fluidelor"
Elevul B rspunde:
- Realizeaz pulverizarea i
emulsionarea.

- Ce operaii realizeaz
aceste maini?

Participa-rea
elevilor

Meto
dele
de
nvmnt

Dirijarea
activitii

10

Frontal

Colectiv

De
cadrul
didactic

C1

10

106
Tabelul A.4.3.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 2)
1

Verificarea
cunotinelor obinute
n lecia
precedent

- Care este principiul de


funcionare al dispozitivului
de pulverizare, pe baza
schemei de pe ecran?

- Cum are loc pulverizarea?

- Cum are loc emulsionarea?

Elevul A rspunde:
- Dispozitivul este alctuit
dintr-un ajutaj 1 i o camer
de amestec 2. Gazul este
alimentat cu presiune mare n
camera de amestec prin
conducta 9, terminat cu o
duz 4, care s-i asigure
creterea energiei cinetice.
Lichidul este aspirat prin
camera 5, datorit presiunii
care i-a natere la trecerea
gazului din camera de
amestec prin orificiul mic 3 al
ajutajului.
Alimentarea
gazului i lichidului este
controlat de la robinetele cu
aciune automat 6 i 7, iar
viteza lichidului este reglat,
modificnd
seciunea
la
intrarea acestuia n camera de
amestec, cu ajutorul piesei
filetate 8.
Elevul B rspunde:
- Energia cinetic din
conduct este transformat n
presiune. La ieirea din
difuzor n atmosfer, se
produce fenomenul de detent
(creterea volumului ocupat
de
amestec).
Are
loc
fragmentarea
lichidului,
numit pulverizare.
Elevul A rspunde:
- Cnd se folosete un lichid
cu presiune mare, nu un gaz
ca n cazul pulverizrii - la
ieirea din difuzor el este fin
dispersat n masa unui fluid
(cu care formeaz un amestec
omogen), obinndu-se o
emulsie.

Frontal

Colectiv

De
cadrul
didactic

C1

107
Tabelul A.4.3.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 3)
1

2
Verificarea
cunotinelor obinute
n lecia
precedent

14

Crearea
fondului
aperceptiv

5
- Care sunt tipurile de
emulsii?

- Care sunt grupele mari de


operaii pentru prelucrarea
materiilor prime din morrit
i panificaie?

10

Elevul B rspunde:
- Emulsiile pot fi: grosiere i
fine, dac gradul de divizare
al lichidului dispersat este
mic, adic se obin particule
mari, respectiv, gradul de
divizare al lichidului dispersat
este mare, adic se obin
particule mici.
Elevul A rspunde:
- Grupele mari de operaii
pentru prelucrarea materiilor
prime din morrit i
panificaie sunt urmtoarele:
nsilozare, curire i
mcinare.

Frontal

Colectiv

De
cadrul
didactic

C1

"

"

"

"

16

Captarea ateniei
i interesului
elevilor

18

Anunarea
titlului
leciei
Anunarea
obiectivelor
operaionale
Prezentarea
coninuturilor noi

20

35

- Astzi vom vorbi despre


cum se obine fina bun.
tii,
este
o
borb:
gospodinele, cnd nu iese
bun cozonacul, dau vina pe
drojdie sau fin.
Scrie pe tabl titlul leciei.

Ascult.

"

"

"

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

"

"

"

"

OC1
OC19

Tabelul
A.4.3.1.

Spune i scrie pe tabl


obiectivele operaionale,
conform tabelului A.3.2.1.

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

"

"

"

OC1
OC19

Tabelul
A.4.3.2.

Prezint coninuturile noi,


conform tabelului A.3.2.2.

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

"

"

"

C2

10

108
Tabelul A.4.3.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 4)
1

40

Realizarea
conexi-unii
inverse

OC1
OC19

- Care este definiia


operaiei de cernere?
- Care sunt fraciunile care
se obin ca rezultat al
cernerii?
- Care este definiia
cernutului, ca fraciune care
se obine ca rezultat al
cernerii?
- Care este definiia
refuzului, ca fraciune care
se obine ca rezultat al
cernerii?
- Care este clasificarea, din
punct al dimensiunilor
orificiilor, a aparatelor care
execut cernerea?
- Cum pot fi descrise
grtarele?
- Cum pot fi descrise
ciururile?
- Care este definiia
capacitii de cernere a
suprafeelor de lucru?
- Care sunt factorii care
influeneaz cernerea?
- Care sunt condiiile
impuse
alimentrii
suprafeei de lucru?
- Care este forma necesar
a orificiilor suprafeei de
cernere n funcie de forma
particulelor?

Elevul A rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul B rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

"

"

"

C1

10

Elevul C rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul D rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

Elevul E rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul F rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul G rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul A rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul B rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul C rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul D rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

109
Tabelul A.4.3.6. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvare (Fila 5)
1

40

45

47
48

Realizarea
conexiunii
inverse

Prezentarea unei
aprecieri
generale privind
activitatea
desfurat de
elevi
Notarea
unor
elevi
Anunarea temei
pentru acas

OC1 OC19

- Care este influena


dimensiunilor particulelor
materialului
asupra
cernerii?
- Care este influena vitezei
micrii particulelor asupra
cernerii?
- Care este influena
caracterului
micrii
particulelor asupra cernerii?
- Care este influena
caracteristicilor
materialului
particulelor
asupra cernerii?
- Care este clasificarea, din
punct de vedere al strii de
micare a suprafeei de
cernere, a aparatelor de
cernere?
- Cum este cernerea pe
suprafaa de lucru fix?
- Cum este cernerea pe
suprafaa de lucru mobil?
- Astzi ai fost mai ateni
dect ora trecut.

Elevul A rspunde conform


tabelului A.4.3.2.

- Au fost notai cu not


maxim elevii A, B i C.

Ascult.

-Tema pentru acas este


urmtoarea: "S se
deseneze schema cernerii".

Privesc, ascult i noteaz pe


caiet

"

"

Elevul B rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul C rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul D rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Elevul A rspunde conform
tabelului A.4.3.2.

Elevul B rspunde conform


tabelului A.4.3.2.
Elevul C rspunde conform
tabelului A.4.3.2.
Ascult.

Bibliografie
1. Teleoac, R., Petculescu, E., Onofrei, I.. (1992) Procese i aparate n industria alimentar *
manual pentru clada a XI - a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
2. Ciucescu, D., Cojocariu, V. M. (2002) Abiliti practice i metodica predrii lor, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti.

"

C1

S-ar putea să vă placă și