Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data:24.01.2008
Clasa: a VIII-a D
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Sas Gheorghe
Tema: Propoziia subordonat completiv direct
Tipul leciei: mixt
1. Motivaia
Lecia se justific, deoarece i propune s consolideze, la elevi, cunotinele despre propoziiile subordonate,
n general, i subordonata completiv direct, n special.
Ea va permite elevilor, prin atingerea obiectivelor propuse, s-i nsueasc suficiente achiziii teoretice,
astfel nct s aib competenele necesare pentru a rezolva diferite exerciii care au n centrul ateniei
subordonata completiv direct.
2. Obiective
a.Obiectivul general al leciei:
Asimilarea cunotinelor necesare despre propoziia subordonat completiv direct, reactualizarea i
fixarea cunotinelor despre propoziiile subordonate.
b. Obiective de referin:
1 Definirea propoziiei subordonate completiv direct;
2.Identificarea completivei directe n frazele propuse;
3.Recunoaterea elementelor regente;
4.Precizarea elementelor introductive;
5.Cunoaterea topicii i punctuaiei acestei subordonate;
6.Construirea unor fraze n care s fie prezent completiva direct, avnd diverse
elemente regente.
3. Condiii prealabile
Elevii dein deja un numr suficient de mare de cunotine teoretice legate de propoziiile
subordonate, care le vor permite acestora o implicare total n activitate i nsuirea obiectivelor de referin
propuse.
4. Evaluare
Elevii vor fi evaluai pe tot parcursul activitii.

5. Metode i strategii de invare:


-

conversaia euristic;
problematizarea;
exerciiul;
analiza gramatical.

6. Resurse i managementul timpului


1

tabla, creta
Limba i literatura romn, manulal pentru clasa a VIII-a , autori fiind Alexandru Crian, Sofia
Dobra, Florentina Smihian, Editura Humanitas, Bucureti, 2000.
timpul: 1 or.

Desfurarea leciei
A. Evocare (10 minute)
Se va verifica tema pentru acas, care s-a concretizat ntr-o fraz alctuit din patru propoziii
diferite. Unul dintre elevi va merge la tabl, va scrie fraza i va arta felul propoziiilor. Astfel, se vor
crea condiiile necesare pentru anunarea obiectivelor propuse la lecia n curs.
B.

Realizarea sensului (25 minute)

Profesorul va scrie pe tabl cteva fraze n care vor fi prezente propoziii subordonate completive
directe, cum ar fi:
1.Am auzit c ai luat premiul I.
2.L-am ntrebat dac a neles ceva.
3.A bgat de seam c n-a neles nimic.
4.Na ce este al tu!
5.Am vzut cum c eti silitor.
6.i atepta cu veselie pe ci soseau la el.
7.Pe oricine l vedea, l saluta cu o mare plecciune.
8.L-am ntrebat unde va locui.
9.George susine cum c a tiut la lucrare.
Se va trece apoi la analiza frazelor, de unde vom deduce urmtoarele aspecte legate de completiva
direct:
- rspunde la ntrebrile: pe cine?,ce?
- c poate fi determinat de un verb, locuiune verbal i o interjecie;
- este introdus prin conjuncii subordonatoare, locuiuni conjuncionale subordonatoare, ct i alte
pri de vorbire cu rol de element subordonator n fraz;
- cnd este introdus prin conjuncia subordonat compus ca s nu se poate folosi dect disociat;
- vom observa mpletirea regentei cu subordonata n cazul frazei numrul ase;
- care este locul obinuit al completivei directe, fa de regent, i cum se desparte, prin virgul sau
nu, de aceasta.
Iniial, elevii vor lucra individual, apoi pe grupe.

C. Reflecia (15 minute)


n aceast etap a leciei are loc fixarea i consolidarea cunotinelor. Astfel, elevii vor primi o fi de
lucru, n care li se cere s identifice propoziiile subordonate completive directe din frazele propuse spre
analiz.

D. Extensia
Elevii vor realiza ca tem de cas o compunere de 15-20 rnduri cu titlul Anotimpul meu preferat, n
care vor folosi cel puin trei propoziii subordonate completive directe.
2

S-ar putea să vă placă și