Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: TLPAN ANCA DIANA


CLASA : a VII-a
OBIECTUL: LIMBA ROMN
SUBIECTUL: DIATEZA VERBULUI
TIPUL LECIEI: NSUIRE DE NOI CUNOTINE
OBIECTIVE OPERAIONALE: toi elevii vor fi capabili, la sfritul orei:
-

s defineasc diateza verbal;

s recunoasc felurile diatezei i s le defineasc;

s alctuiasc propoziii folosind diatezele verbale;

s fac diferena ntre verbul copulativ a fi i verbul auxiliar a fi de la diateza


pasiv.

STRATEGIA DIDACTIC:
a. Metode i procedee: analiza sintactic a frazei; exerciii; conversaia euristic;
demonstraia; lucrul cu manualul; descoperirea.
b. Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu
activitatea independent individual.
c. Resurse: capacitile de nvare ale elevilor; cunotinele lor anterioare.
d. Mijloace didactice: texte lingvistice; fie de lucru; schema.

DESFURAREA LECIEI
I. Organizarea clasei: se verific tema, se fac precizri asupra corectitudinii temei dac
este cazul.
II. Captarea ateniei: Elevii sunt solicitai s stabileasc felul pronumelui m din
exemplul: Mama m spal. Apoi li se cere s dea un exemplu n care acelai pronume s
devin reflexiv, amintindu-i prin ce se deosebesc cele dou pronume cu forme identice:
Isg
(ea) m

IIIsg
Isg
Isg
m
(eu) m
spl
Cele dou forme pronominale s-au comparat, precizndu-se c pronumele reflexiv st

la aceeai persoan cu verbul.

III. Dirijarea nvrii: Se scriu pe tabl urmtoarele propoziii n partea stng, partea
dreapt rmnnd liber pentru alte notri.
1) Profesorul evideniaz pe elevii silitori.

SPCD

2) Elevii silitori se evideniaz prin munc.

SP

3) Elevii silitori sunt evideniai de profesori.

SPC. Ag.( S logic)

Elevii trebuie s recunoasc i s analizeze subiectele, predicatele i complementele


directe i indirecte.
Se compar enunurile i se observ raportul dintre aciune, autorul ei i cel care o
sufer. Elevii descoper c n exemplul:
1) Subiectul face aciunea i o sufer Coml. direct.
2) Subiectul face aciunea i tot el o sufer.
3) Subiectul sufer aciunea fcut de Coml. indirect (de agent).
Se marcheaz cu sgei n dreapta textului.
Elevii sunt ndemnai s observe c din punct de vedere semantic ntre exemplele 1 i
3 exist diferene:
-

ex. 1 pune n lumin subiectul care face aciunea;

ex. 3 indic rezultatul aciunii, subliniind consecina pentru subiect a aciunii


ntreprinse de altcineva.

Formele verbale difer mult:


-

evideniaz forma verbal simpl;

sunt evideniai auxiliarul a fi (indicativ prezent) + participiul vb de conjugat


acordat n gen, nr cu subiectul

n ex. 2 participarea intens a subiectului la aciune este redat prin folosirea pron
reflexiv se.

Prin abstractizare i generalizare, cu ajutorul conversaiei euristice, elevii sunt


ndrumai s formuleze definiia diatezei, reliefndu-se c este o form pe care o ia verbul
pentru a arta raportul dintre aciune i autorul ei. Acum se scrie pe tabl titlul leciei.
Se reia fiecare exemplu, prin conversaie euristic sau explicaie, remarcndu-se c n
propoziia 1) Subiectul face aciunea, deci este activ, de aceea diateza se numete activ. La
verbele tranzitive, aciunea este suferit de un CD. n propoziia 2) Subiectul face i sufer
aciunea, deci aciunea verbului se rsfrnge asupra acelui care o face. Forma verbului este
alctuit cu ajutorul pron reflexiv, de aceea diateza se numete reflexiv. n propoziia 3)
Subiectul gramatical sufer aciunea, adic e pasiv, de aceea diateza se numete diateza
pasiv. Se formeaz cu auxiliarul a fi i participiul verbului de conjugat acordat n gen i
numr cu subiectul.

Schema
Diateza
Activ

Raporturi stabilite
SPCD

Cum se formeaz
Verbul de conjugat

Reflexiv

SP

Pronumele reflexiv

Pasiv

Aux a fi + vb de conj

SPCag.

IV. Feed-back-ul: Elevii vor alctui propoziii n care vb a privi s se afle la cele 3
diateze i s margheze prin sgei raporturile dintre aciune i autorul ei. Activitate
independent.
V: Obinerea performanei: Elevii vor preciza diateza verbelor: te gndeti, a luptat,
mi-a nchipui i i vor argumenta afirmaiile.
Pentru a nu confunda vb aux cu vb copulativ a fi, elevii vor fi pui n situaia s
demonstreze apartenena vb la diateza pasiv prin exerciii de completare i de transformare:
Ex: Fereastra este deschis de Ionel (diateza pasiv). Devine:
Ionel a deschis fereastra.

C. de agent Sub
Sub CD

Alt ex: Fereastra este dechis i murdrit de Ionel (PV) d. Pasiv


Fereastra este deschis i murdar (PN) vb cop este la d. Activ.
Elevul este chemat de un coleg (PV) d.pasiv.
Un coleg l cheam pe elev (PV) d.activ.
Banca este vopsit (PN) vb cop este la d.activ.
Banca este vopsit de tmplar (PV) d.pasiv.
VI. Tema pentru acas: Facei propoziii cu vb : a se teme, a se gndi, a-i reveni, a se
bucura, a-i nchipui.

S-ar putea să vă placă și