Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

Data: 16.05.2013
Clasa a VIII-a A
Colegiul Naional Avram Iancu
c. Gen. Horia, Cloca i Crian, Brad
Prof. Groza Giorgia-Voichia
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: PROPOZIIA SUBORDONAT CIRCUMSTANIAL CONDIIONAL
Aria curricular: Limb i comunicare
Tipul leciei: de nsuire de noi cunotine i formare de priceperi i deprinderi
Metode de nvare: conversaia, explicaia, brainstormingul, problematizarea, asaltul de idei, observaia, tehnica bulgrelui de zpad,
observarea, exerciii gramaticale, metoda ciorchinelui, demonstraia, lucrul cu calculatorul.
Competene specifice:
1.4. sesizarea corectitudinii/incorectitudinii gramaticale a unui enun i/sau a formelor lexicale;
2.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;
4.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie;
1.
2.
3.
4.

Obiective operaionale:
S enumere propoziiile circumstaniale studiate
S identifice termenii regeni, elementele de relaie i adverbele corelative, topica i punctuaia circumstanialei condiionale
S delimiteze fraze n propoziii, specificnd felul lor
S alctuiasc fraze respectnd diferite cerine
Bibliografie:
Gramatica limbii romne, Edit. Academiei, Bucureti, 2005;
Gramatica practic a limbii romne, Edit. Orizonturi, 1995
Diana-Andreea Pop, Sintax. Teorie i exerciii, Edit. Universitar, Bucureti, 2010.
CCD, Deva, Dezvoltarea creativitii n cadrul orelor de limb i comunicare, suport de curs, Deva, 2005
Mihaela Secrieru, Didactica limbii i literaturii, Edit. Studis, Iai, 2008;
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Edit. Polirom, Iai, 1999.
Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, ediia a II-a, Edit. Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2008.

Ob.
1

O.1

O.2

O.3

Activiti de nvare
2

Desfurarea activitii
Coninuturile nvrii
3

Metode
4

Mijloace
5

Introducerea n activitate,
momentul organizatoric
Valorificarea
cunotinelor
nsuite anterior

Se noteaz absenele, se verific tema pentru


Conversaia
Texte-suport
acas
Explicaia
Se dialogheaz cu elevii pe tema propoziiilor
Conversaia
circumstaniale studiate.
Brainstormingul
Asaltul de idei
Enunarea
temei
i
a Se va propune elevilor spre studiu tema
Conversaia
obiectivelor urmrite
Propoziia
subordonat
circumstanial
condiional i se vor enuna obiectivele
operaionale
Conducerea
nvrii
i Se solicit explicarea termenului condiional
Conversaia
dobndirea noilor cunotine
i modaliti prin care putem exprima o
condiie.
Se realizeaz o expunere cu ajutorul videoDescoperirea
proiectorului (PPT) n care sunt prezentate
Conversaia
PPT
scurte fraze coninnd propoziii condiionale,
Observaia
apoi se solicit elevilor s identifice Ex. gramaticale
elementele regente, elementele de relaie,
Lucrul cu
Coli de
topica
i
punctuaia
propoziiei
calculatorul
flipchart
circumstaniale condiionale.
M. ciorchinelui
Aceste elemente vor fi notate e ctre elevi,
ntr-un ciorchine, pe coli de flipchart (Anexa
1)
Asigurarea feed-backului are Se realizeaz schema leciei. (Anexa 2)
loc pe parcursul ntregii
activiti, ntrirea fcndu-se Elevii vor formula scurte fraze prin care s
Conversaia
treptat prin aprecieri verbale
ilustreze termenii regeni i elementele de Problematizarea
relaie pentru C.
Observaia
Momentul ortografic: ataarea cu cratim a
formelor neaccentuate ale pronumelor
personale sau reflexive de morfemele
auxiliarelor din cadrul modurilor i timpurilor

Schema

Modaliti de
evaluare
6
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale

ntrebri
frontale
Activitate pe
grupe

O.4

Evaluarea formativ
Asigurarea reteniei
transferului

verbale compuse.
Elevii vor rezolva cerinele din fia de lucru
Conversaia
(Anexa 3)
Descoperirea
a Pe coli de flipchart, elevii vor crea propriile
Coli
de
fraze care s conin cel puin dou C, vor
Observaia
flipchart
delimita frazele n propoziii, specificnd felul Demonstraia
lor.
Tema pentru acas: Elevii vor nota scurte Brainstormingul
Schem
fraze n care conjuncia subordonatoare Problematizarea
CD
DAC s introduc propoziiile subordonate
studiate. Analiza frazei pe melodia Dac-ai ti,
Direcia 5

ntrebri
frontale

Tem pentru
acas
Activitate
individual

Anexa 1

PROPOZIIA CIRCUMSTANIAL CONDIIONAL

Anexa 2
Propoziia circumstanial condiional
Dac ar fi nvat 1/ ar fi reuit.2/

P1 C, P2 - PP

DEF : Propoziia circumstanial condiional exprim o condiie sau o ipotez de a crei ndeplinire
depinde realizarea aciunii din regent.
TERMENI REGENI :
un verb : Dac nu poi singur 1/, te ajut. 2/ P1 C, P2 - PP
o locuiune verbal : S fi citit poezia 1/, i aducea aminte. 2/ P1 C, P2 PP
interjecie predicativ : De vrei, 1/ hai cu noi. 2/ P1 C, P2 - PP
ELEMENTE DE RELAIE :
- conjuncii subordonatoare : dac, de, s ;
S fi tiut adevrul, 1 / nu plecam de-acas. 2/ P1 C, P2 PP
Nu greeai, 1/ dac ascultai sfatul meu. 2/ P1 PP, P2 C
De a fi avut puin noroc, 1 / a fi ctigat concursul. 2/ P1 C, P2 PP
- locuiuni conjuncionale subordonatoare : n caz c ;
In caz c te rzgndeti, 1/ m-a bucura s m nsoeti. 2/
ADVERBE CORELATIVE : apoi, atunci ;
Dac te-ai mbolnvit,/ atunci du-te la medicul de familie. 2/
Topica i punctuaia :
poate sta naintea regentei : Dac a venit 1/, a primit o carte. 2/
poate sta dup regent : Voi veni la nunt 1/ de voi fi invitat. 2/
OBS : Condiionala se desprate prin virgul de regent. Nu se desparte prin virgul numai cnd exprim
singura condiie necesar pentru realizarea aciunii din regent.
C
PP
Ai carte/, ai parte./
condiional prin schimbarea topicii
PP
C
Ai parte/ dac ai carte./

Anexa 3
Fi de lucru clasa a VIII-a
PROPOZIIA SUBORDONAT CIRCUMSTANIAL CONDIIONAL
1. Se dau textele:
a) Dac se ine seama de ntinsul teritoriu romanizat de pe ambele maluri ale Dunrii, pare mai simplu
s se admit c procesul de diversificare a limbii latine ncepuse mult mai de timpuriu.
(Ion Coteanu, Morfologia pronumelui n protoromn)
P1=

P2 =

P3 =

P4 =

b) Se vedeau pietrele pe fundul apei, acolo pe unde ar trebui s curg apa, dac n-ar fi secat.
(Dumitru Radu Popescu, Mri sub pustiuri)
P1 =

P2 =

P3 =

P4 =

c) Minunat om ar fi printele Trandafir, dac nu l-ar strica un lucruEl nu mai sucete vorba, ci spune
drept n fa, dac i s-a pus ceva la inim. Nu e bine s fie omul aa.
(Ioan Slavici, Popa Tanda)
P1=

P2=

P3=

P4=

P5=

P6=

2. Notai ce tip de subordonate introduce conjuncia S, n urmtoarele fraze:


Asta era problema,
Rspunsul ar fi fost
Ne gndeam
Era ideal
Ne-ar fi mulumit,
Ne-a rugat

s-l fi luat n excursie.

P7=

S-ar putea să vă placă și