Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

COALA CU CLASELE I-VIII DIMITRIE GHICA COMANESTI


DATA: APRILIE 2009
PROFESOR: Teofana Lavinia VRREANU
OBIECTUL: LIMBA ROMN
SUBIECTUL LECTIEI: PROPOZIIA SUBORDONAT CIRCUMSTANIAL
CAUZAL
TIPUL LECIEI: DE NSUIRE DE NOI CUNOTINE
DURATA: 50
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE
O1- s dea definiia propoziiei subordonate circumstaniale
de cauz;
O2 - s identifice subordonatele circumstaniale de cauz n
diferite texte;
O3- s tie care sunt termenii regeni ai subordonatei
circumstaniale de cauz;
O4- s tie care sunt elementele de relaie (introductive);
O5- s cunoasc topica si punctuaia subordonatei
circumstaniale de cauz;
O6- s construiasca fraze cu subordonate circumstaniale de
cauz, introduse prin diferite elememte introductive.
b) PSIHOMOTORII
O7 s stie s transforme un complement circumstanial de
cauz n propoziie circumstanial de cauz i invers.
CONTINUTURI:
C1: definiia propoziiei subordonate circumstaniale de cauz;
C2: termeni regeni;
C3: elementele de relaie(introductive);
C4: topica si punctuaia subordonatei circumstaniale de cauz;
C5: contragerea si expansiunea.

STRATEGIA DIDACTICA
1) RESURSE:
a) Coninuturi vizate- conform programei i manualului
b) Capaciti cunotinele asimilate de elevi anterior
- nivel mediu
c) Locul- sala de clas
Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a; fie de lucru;
material Power Point
Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 de minute
2) METODE SI PROCEDEE se vor folosi alternativ sau combinat metode i procedee
precum: conversaia, explicaia, analiza gramatical, exerciiul (de contragere i expansiune), lucrul cu
manualul, ciorchinele, demonstraia , descoperirea.
3) MATERIALE SI MIJLOACE texte lingvistice, fie de lucru, testul de evaluare formativa,
videoproiector, laptop
4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- Avram Mioara, Gramatica pentru toti, Editura Academiei,
Bucuresti,1986
- Popescu Stefania, Gramatica practica a limbii romane, Editura
Tedit FZH, Bucuresti, 2003
- Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VIII-a, Editura
Humanitas
5) FORME DE ORGANIZARE activitate frontal, pe grupe i independent individual
SCENARIUL DIDACTIC
I. Organizarea clasei ( 1min.) - se noteaz absenii, se stabilete ordinea i se pregtesc cele necesare
desfurrii leciei.
II. Actualizarea cunostintelor anterioare (5 min.) - prin verificarea temelor elevilor, se reiau cunostintele
esentiale despre complementul circumstanial de cauz. Elevii au avut ca tem, de rezolvat exerciii n care
au identificat i analizat complementele circumstaniale de cauz dintr-un text.

III. Captarea ateniei elevilor (3 min.) are loc o discuie despre clasificarea propoziiilor n principale i
secundare. Apoi, elevii sunt anunai c vor nva o alt propoziie din cea de-a doua categorie, prima
subordonat circumstanial i c trebuie s fie foarte ateni la dificultile implicate.
IV. Anuntarea subiectului nou si a obiectivelor operationale (1min.)- vom continua studiul propozitiilor
subordonate cu propozitia circumstanial de cauz, iar la sfrsitul orei va trebui s (se anun
obiectivele operaionale menionate mai sus).
V. Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min.)
Se scriu pe tabl cteva exemple(sub form de dictare), cuprinznd fapte de limb ilustrative
pentru ceea ce nseamn propoziia circumstanial de cauz n contextul relaiei sale cu alte propoziii,
pentru modul introducerii n fraz, topica i punctuaia ei.

De ciud plng eu numai, mam... (G. Cobuc)

Din cauza ntrzierii lui am amnat excursia.

Fata mpratului se mira... vznd frumuseile cmpului (Ion Creang)

De frica zapciului/ Uitai drumul satului/ i coarnele plugului (Folclor)

Dar turturica, fiind mai uoar, ajunge mai nainte. (Ion Creang)
Elevii vor analiza pe rnd complementele circumstaniale de cauz ale propoziiilor, sintetiznd

observaiile sub forma unui tabel cu urmatoarele rubrici: cuvntul cu funcie de complement circumstanial
de cauz, ntrebarea la care rspunde, partea de vorbire prin care se exprim
.
VI. Conducerea nvrii i dobndirea de noi cunotine ( 20 min.)
1. Elevii sunt solicitai s ncerce s nlocuiasc complementele de cauz prin propoziii,
folosind procedeul expansiunii. Prin acest procedeu se obin frazele:

Fiindc imi este ciuda 1/, plng eu, mam2/...

Din cauz c el a ntrziat,1 / am amnat excursia2/ .

Fata mpratului se mira, 1/ cci vedea frumuseile cmpului. 2/

Pentru c mi era fric de zapciu,1/ Uitai drumul satului i coarnele plugului. 2/

Dar turturica,1/ ntruct e mai uoar,2/ ajunge mai nainte.1/

Fia Nr. 1

-Prin conversaie euristic privind echivalena dintre complementul de cauz si propoziia subordonat
circumstanial de cauz, elevii ajung s formuleze singuri definiia circumstanialei de cauz:
Prof. : Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate ?
Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de complement
circumstanial de cauz .
Prof.: Dar propoziiile obinute prin expansiune, ce rol ndeplinesc n
fraz?
Elevii: Propoziiile obinute au rolul de complemente circumstaniale de
cauz pe lnga verbele, din propoziia regent.
Prof. : Ce arat cuvintele subliniate i propoziiile obinute prin
expansiune?
Elevii: Cuvintele subliniate i propoziiile obinute prin
expansiune arat cauza unei actiuni.
Prof. : Ce aciune are loc prima?
Elevii: Aciunea din subordonat.
- Raspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia se va ajunge la
formularea definiiei subordonatei circumstaniale de cauz:
Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de complement circumstanial de cauz pe lnga un
verb din propozia regent, artnd cauza n care se desfoar aciunea exprimat n regent se numete
propoziie circumstanial de loc.(CZ.)
2.

Pentru descoperirea elementelor regente, se supun ateniei elevilor urmtoarele exemple (dictate si
scrise pe tabl):

Fiindc s-a nclzit,/ au inflorit copacii./

A luat-o la sntoasa,/ pentru c s-a speriat./

Vremea e frumoas, / fiindc a venit primvara./

Hai, c mi-e frig.

Fia Nr. 2

Prin conversaie euristic, elevii sunt condui s descopere elementele regente:


- verbe predicative personale;
- locuiuni verbale predicative ;
- interjecii predicative;
4

-adjective;
3. Pentru descoperirea elementelor relationale (introductive), elevii se vor organiza pe grupe. Se dau ca
exemple urmtoarele fraze:
A plecat de-acas ,/deoarece nu era neles./
Fiindc nu mai avea bani,/s-a ntors n ora./
Procedase astfel,/din cauz c nu inuser cont de prerea lui./
S-a suprat pe noi, / c nu l-am chemat i pe el la fotbal./
Renunaser la lucrare/pentru c nu avuseser suficiente materiale./
Cum nu mai avea dovada,se simi pierdut;
Dac nu vorbir cu el,/nu le mai acord nici el atenie./
4)

Pentru topica

i punctuia propoziiei circumstaniale de cauz li se cere elevilor s observe cu

atenie toate exemplele date i pe cele din manual. Astfel, elevii ajung la concluzia c subordonata
circumstanial de cauz poate sta, att dupa regent ct i naintea regentei sau intercalat.
Aceast propoziie se desparte prin virgul de regent, indiferent de locul pe care l ocup fa de acesta.
Nu se desparte prin virgul cnd exprim singura cauz a aciunii din regent.
VII. Asigurarea feed-back-ului (3 min.) are loc pe tot parcursul leciei, prin aprecieri verbale (Corect!,
Bine!, Da!) i prin efectuarea fulger a ctorva exerciii de identificare i de motivare.
VIII. Evaluarea formativa (5min.) - ca activitate independent individual, se d spre rezolvare testul de
evaluare formativ sub form de prezentare PPT i a Fiei Nr.3.
IX. Asigurarea reteniei i a transferului (2min) - se d, ca activitate independent acas, fia de lucru ce-l va
ajuta pe elev s-i fixeze cunotinele dobndite n clas.

FIA NR. 1
1.Analizai cuvintele subliniate si completai tabelul de mai jos:

De ciud plng eu numai, mam... (G. Cobuc)

Din cauza ntrzierii lui am amnat excursia.

Fata mpratului se mira... vznd frumuseile cmpului (Ion Creang)

De frica zapciului/ Uitai drumul satului/ i coarnele plugului (Folclor)

Dar turturica, fiind mai uoar, ajunge mai nainte. (Ion Creang)

Cuvntul/sintagma

Functia
sintactic

Intrebare

Termen regent

De ciud
Din cauza ntrzierii
vznd
De frica
fiind mai uoar

Realizai expansiunea cuvintelor n propoziii echivalente.

FIA NR. 2
1. Precizai valoarea morfologic a cuvintelor/ sintagmelor subliniate:

Fiindc s-a nclzit,/ au inflorit copacii./


A luat-o la sntoasa,/ pentru c s-a speriat./
Vremea e frumoas, / fiindc a venit primvara./
Hai, c mi-e frig.

Cuvinte/sintagme

Valoare morfologic

au inflorit
A luat-o la sntoasa
frumoas
Hai

Numele si prenumele:....................................................................
Clasa a VIII-a A

FIA NR. 3
Test de evaluare formativ
1.n textul Este bine c nu a mai venit i el cu noi., propoziia subliniat este:
A.Compl. direct; B.Subiectiv; C.Circ. de cauz;
2.n textul S-a enervat foarte ru, c nu am fost receptivi la propunerea lui. ,propoziia subliniat este:
A.Subiectiv;
B.Predicativ;
C. Circ. de cauz;
3.n textul Prerea noastr era c nu va mai avea niciodat ansa aceasta., propoziia subliniat este:
A.Completiv direct; B.Predicativ; C.Circ.de cauz;
4.n textul Ne spusese adesea c el nu va mai rezista mult n stresul acesta, propoziia subliniat este:
A.Predicativ; B.Circ.de cauz; C.Completiv direct;
5.n textul Aveam mereu impresia c el i btea joc de noi pe fa., propoziia subordonat este:
A.Predicativ;
B.Circ.de cauz;
C.Atributiv;
6.n textul S-a mirat i el c nu i reproase nimeni nimic., propoziia subliniat este:
A.Subiectiv; B.Completiv indirect; C.Circ.de cauz;
7.n textul Pentru c lucrarea lui nu mai era actual,renun imediat la ea., propoziia subliniat este:
A.Atributiv;
B.Circ.de mod; C.Circ.de cauz;
8.n textul De vreme ce nu ne aprecia ,nu mai avea rost venirea noastr., propoziia subliniat este:
A.Subiectiv;
B.Circ.de mod;
C.Circ.de cauz;
9.n textul Nu a ctigat niciun premiu din cauz c a desconsiderat concursul., propoziia subliniat
este:
A.Circ.de
cauz;
B.Predicativ;
C.Completiv
direct;
10.n textul Ne-a ateptat mult timp, deoarece avea nevoie de lucrarea noastr. , propoziia subliniat
este:
A.Circ.de timp;
B.Subiectiv; C.Circ.de cauz

DEBRIEFING
1. Scrie un lucru pe care l-ai nvat sau l-ai neles mai bine.

.......................................................
2. Scrie un lucru asupra cruia ai vrea s mai insiti.

...................................................
3. Formuleaz aprecieri n legtur cu metoda de lucru.

.......................................................................................................................................

DEBRIEFING
4. Scrie un lucru pe care l-ai nvat sau l-ai neles mai bine.

.......................................................
5. Scrie un lucru asupra cruia ai vrea s mai insiti.

...................................................
6. Formuleaz aprecieri n legtur cu metoda de lucru.

.......................................................................................................................................

DEBRIEFING
7. Scrie un lucru pe care l-ai nvat sau l-ai neles mai bine.

.......................................................
8. Scrie un lucru asupra cruia ai vrea s mai insiti.

...................................................
9. Formuleaz aprecieri n legtur cu metoda de lucru.

.......................................................................................................................................

10

S-ar putea să vă placă și