Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Etapele
activitii

Unitatea de nvmnt: Grdinia nr.38


Data: 10.11.2015
Grupa: mijlocie B
Educatoare: Ciurea Anca
Neamu Maria
Practicant:Bratu Cristina Ioana
Profesor metodist: Pacalu Laura
Profesor coordinator de practic: Ioana Muntean
Domeniu experenial: D - Activiti matematice
Tema: Ordonare dup mrime; numeralul ordinal
Tipul leciei: Consolidarea cunotiinelor
Modalitate de realizare: joc didactic - ,,Frunze i copaci, fii atent ce faci!
Scop: Consolidarea deprinderii de a ordona obiecte dup criteriul mrimii opernd cu numeralul
ordinal in exprimarea acestuia.
Obiective :
O1:S identifice diferenele de mrime dintre obiecte.
O2:S ordoneze cresctor i descresctor obiectele dup criteriul mrimii.
O3:S formeze mulimi de obiecte de aceiai mrime.
O4:S folosesc intens numeralul ordinal n exprimarea mrimii.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, observaia, problematizarea, explicaia, demonstraia,
exerciiul, jocul didactic
Material didactic: scrisoare + cutie de la Zna Toamnei, frunze decupate, copaci
decupai,plicuri,panouri, fie de lucru, bulinue colorate
Form de organizare: frontal, individual, pe grupe

1.Moment
organizato
ric
(1 min)

Desfurarea aciunii

Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea activitii:


- Aerisirea slii de grup
- Pregtirea materialului didactic
- Dispunerea scunelelor n semicerc
- Introducerea copiilor in sala de grup

Me
tod
e

Strateg

2.Captarea
ateniei
(5min)

Elemente surpriz: o cutie colorat ce conine o scrisoare


trimis de Zna Toamnei
Captarea ateniei e va realiza cu ajutor unei scurte poveti
despre Zna Toamn; i cu ajutorul a 3 copii din grup,
respectiv a celui mai nalt copil, a unui copil puin mai scund
si a celui mai scund copil din grup; urmnd ca, copiii s
observe diferenele dintre ei si sa le numeasc.
Odat identificat i numit diferena de nlime, se va
anuna tema si obiectivele activitii pe care urmeaz s o
desfurm.

3.Anunar
ea temei i
enunarea
obiectivelo
r
(2min)

4.Prezenta
rea
coninutul
ui i
dirijarea
nvrii
(15min)

,,Dup cum ai observat ntre persoane i obiecte , n general,


exist diferene. Noi astzi vom vorbi despre diferena de
nlime.


,,Din cate am auzit vou v place foarte mult s v jucai aa
c v-am pregatit un joc. Jocul se numete ,,Frunze i copaci, fii atent
ce faci! .


n acest joc trebuie s:

Varianta 1 :

~ Gsim diferene de nlime ntre copaci i s i ordonm


cresctor.

~ Gsim diferene de mrime ntre frunze i s le ordonm


descresctor.

~ Grupm cel mai nalt copac, cu cea mai mare frunz,


urmtorul copac la nalime cu urmatoarea frunz ca mrime

i cel mai scund copac cu cea mai mica frunz.

Varianta 2:
O
~ Sorteaz i grupeaza frunzele n 3 mulimi: mulimea celor
mai mari frunze, mulimea celor mijloci i mulimea celor

mai mici frunze.

con
ver
sai
a

obs
erv
aia
pro
ble
matiza
rea

con
ver
sai
a

con
ver
sai
a

exp
lica
ia

de
mo

~ Ne mprim in 3 grupe, la msue i lipim frunzele pe


copacul corespunzator mrimii frunzelor.

* voi avea n vedere ca, copii s se foloseasc intens de


numeralul ordinal .
Exemplu:
O

Prima frunz este cea mai mare. A doua frunz este mai
mica. A treia frunz este cea mai mic.


Primul copac este cel mai nalt. Al doilea copac este mai
scund. Al treilea copac este cel mai scund.

O

joc
did
acti
c

nstr
aia

exe
rcii
ul

5.Obinere
a
performan
ei
(5min)

Rezolvarea fiei de lucru (Anexa 1) cu urmtorii itemi:


1. ncercuiete cel mai nalt biat.
2. ncercuiete cea mai scund fat.
3. Coloreaza al doilea mr.
4.ncercuiete obiectele de aceleasi nlime/mrime, form nd
3 grupe.

6.Asigurar
ea reteniei
i a
transferul
ui

-Aprecieri legate de desfurarea activitii i de


comportamentul precolariilor.
-Recompensarea lor.

con
ver
sai
a
exp
lica
ia
exe
rcii
ul

con
ver
sai
a

S-ar putea să vă placă și