Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CURS 5
16.03.2015
ACTIVE
Imobilizari corporale
43.000
15.000
Amortizarea
(33.000)
(5.800)
Stocuri
1.500
800
Creante
5.200
2000
Disponibilitati
300
200
Total ACTIVE
17.000
12.200
PASIVE
Capital social
10.000
3.000
Rezerve
2.000
1.200
Datorii
5.000
8.000
Total PASIVE
17.000
12.200
Cu ocazia reevaluarilor activele fixe au fost (re)evaluate la 13.000 la soc A si
11.000 la soc B.
Determinarea activului net a lui A :
Valoarea patrimoniala a lui A= ActiveReevaluateReale-DatoriiReevaluate
=( 13.000+1.500+5.200+300)-5.000=15.000
Sau
Valoarea patimoniala a lui A= Cap proprii- active fictive +/- Diferente din
reevaluare =(10.000+2000)+/-[13.000-(43.000-33.000)]= 15.000lei
Valoarea reala a lui A= val patrimoniala a lui A/ nr actiuni= 15.000/ 10.000= 1,5
lei/ actiune
Determinarea activului net a lui B :
Valoarea patimoniala a lui B= Cap proprii- active fictive +/- Diferente din
reevaluare
=(3.000+1.200)+/-[11.000-(15.000-5.800)]=6.000lei
Valoarea reala a lui B= val patrimoniala a lui B/ nr actiuni= 6.000/ 3.000= 2 lei/
actiune.
PARITATEA DE SCHIMB= Val reala a absorbitului B/ Val reala a absorbantului
A= 2/1,5= 4/3=> semnifica faptul ca pentru 3 actiuni de la B, obtinem 4 actiuni
de la A. Paritatea poate fi negociata, dar in cazul nostru nu.
Numar actiuni de emis= Nr actiuni absorbit B * Paritatea de
schimb=3.000*4/3= 4.000 actiuni.
Cresterea de capital social la A= Nr actiuni de emis * Val nominala / actiune
A=4.000act* 1 leu/act= 4.000
Prima de fuziune= Valoarea patimoniala B- Cresterea de capital social A
=6.000-4.000= 2.000 lei
EXISTA 2 MODALITATI DE CONTABILIZARE
1. Prima metoda practicata in Romania, care presupune utilizarea conturilor
891 bilant de deschidere, 892 bilant de inchidere,
Reorganizari de entitati
CURS 5
16.03.2015
SOCIETATEA A
Inregistrarea reevaluarii
281=21 33.000
Inregistrare plus din reev: 21=105
3.000
892=%
14.000 lei
21
11.000
3stocuri
800
4crente
2000
5 disponibilitati 200
14.000 lei
8.000
6.000
inchide
SOCIETATEA A
Majorarea de captal social
456=%
6.000
1012 4.000
1042 2.000
Primire aporturi
14.000 % =
%
11.000 21
4dat
2.000 4cr
456
800
3st
200
5 disp
14.000
8.000
6.000
Reorganizari de entitati
CURS 5
16.03.2015
121
1.800
Primire actiuni: 503= 461 6.000
Se lichideaza cap proprii:
%
= 456 6.000
1012
3.000
106
1.200
121
1.800
Se procedeaza la schimbul de
actiuni. Fiecare actionar a lui B
ce detine 3 actiuni pimeste la
schimb 4 actiuni a lui A. 456=
503 6.000
EXEMPLUL 2: FUZIUNE CONTOPIRE. Aceleasi 2 societati fuzioneaza dand
nastere soceitatii C , al carui capital este constituit din suma activelor nete ale lui
A si B.
Adica, capital C= Activ net A+ Activ net B = 15.000+ 6.000= 21.000
Fiind societate noua intreaga valoare merge la capital care se divide coform
hotararii AGA. Presupunem ca AGA doreste actiuni de 1 leu/ actiune. Asta
inseamna ca soc A va primi din numarul total de actiuni 15.000 actiuni iar soc B
va primi 6.000 de actiuni.
Soc A=[ 15.000/ (15.000+6000)]*21.000 actiuni noi= 15.000
Soc B= 21.000-15.000= 6.000
SOCIETATEA A
Inreg dif din
reevalure
281= 21 3.000
21=105 3.000
Soc A transfera tot
ceea ce are catre
ssoc C
892= %
20.000
21
13.000
3st
1.500
4cr
5.200
5disp
300
%=892 20.000
4dat
5.000
456
15.000
% = 456 15.000
1012
10.000
106
2.000
105
3.000
SOCIETATEA B
Inreg dif din
reevalure
281= 21 5.800
21=105 1.800
Soc B transfera tot
ceea ce are catre
soc C
892= %
14.000
21
11.000
3st
800
4cr
2.000
5disp
200
%=892 14.000
4dat
8.000
456
6 .000
% = 456 6.000
1012
3.000
106
1.200
105
1.800
SOCIETATEA C
Constituie capitalul
%= 1012 21.000
456 a
15.000
456 b
6.000
Primeste aporturile
A
% = 891 20.000
21
13.000
3st
1.500
4cr
5.200
5disp
300
891= % 20.000
4dat
5.000
456 15.000
Primeste aporturile
B
% = 891 14.000
21
Reorganizari de entitati
CURS 5
16.03.2015
11.000
3st
800
4cr
2.000
5disp
200
891= %
4dat
456
14.000
8.000
6.000
SOCIETATEA C
24.000
2.300
7.200
500
34.000
21.000
13.000
34.000
Reorganizari de entitati
CURS 5
16.03.2015