Sunteți pe pagina 1din 23

Data :

Institutor :
coala :
Comuna:
Judeul :

PROIECT DIDACTIC

Clasa
Obiectul
Subiectul
Tipul
leciei
Scopul

I
Matematic
Operatii cu numere
naturale in
concentrul 0-10
Consolidare

a II-a
Matematic
Numere naturale
de la 0 la 1000

Recapitulare i
sistematizare
Consolidarea
Recapitularea i
deprinderilor
de sistematizarea
calcul ;
numerelor
naturale
din concentrul
Dezvoltarea unor 0-1000;
procese
psihice
:
gandirea , atentia , Consolidarea
memoria;
deprinderilor de
citire,scriere,compar
are,
ordonare a
numerelor naturale;

Formarea unei
gandiri logice;
Obiective O1 : s rezolve
O1:s formeze
operation exerciii de adunare i numere ;
ale
scdere ;
O2:s citeasc i s
O2 : s recunoasc
scrie numerele
termeni i expresii
naturale de la 0 la
care sugereaz
1000 ;
efectuarea unei
O3:s numere
anumite operaii
nainte sau
matematice
napoi cu pas dat ;
O3 : s scrie diferite
O4 : sa gseasc
operaii cerute de un
vecinii unor
context problematic ;
numere ;
O4 : s rezolve
O5 : s ordoneze
probleme cu sprijin
cresctor i
concret n obiecte sau
descresctor diferite
desene;
numere;

a III-a
Matematic
mprirea la 8, 9 si
10

a IV-a
Matematic
Probleme

Consolidare

Recapitulare i
sistematizare
Recapitularea i
sistematizarea
cunotinelor
referitoare
la
metodele de rezolvare
a problemelor;

Consolidarea
deprinderilor
de
efectuare a mpririi
numerelor
naturale
mai mici dect 100
la
8 , 9 si 10

Dezvoltarea
unor Consolidarea
procese
psihice
: deprinderilor de calcul
gndirea
,
atenia ;
memoria ;
Dezvoltarea
capacitii
de
a
rezolva probleme;
O1 :s intuiasca
operaia de mprire
prin scdere repetat
de termeni egali ;

O1 :s analizeze oral
problema pentru a
stabili metode de
rezolvare ;

O2 : s verifice cu
ajutorul nmulirii
mpririle efectuate ;

02 : s identifice
etapele de rezolvare ;

O3:s recunoasc
contextele care
presupun efectuarea
unor mpriri;

O3 : s transpun un
context problematic n
exerciiu;

O4 :s utilizeze
O4 : s utilizeze corect
scheme simple pentru
terminologia specific
a figura pe scurt
mpririi;
datele i paii de
O5 : s afle numrul
rezolvare ai unei
necunoscut la
probleme;

DESFURAREA LECIEI
1. Moment
1.Moment organizatoric
1.Moment
1. Moment
organizatoric
*organizarea
organizatoric
organizatoric
*organizarea colectivului de elevi;
*organizarea
*organizarea
colectivului de elevi;
*pregtirea colectivului de elevi;
colectivului de elevi;
*pregtirea materialului didactic;
*pregtirea materialului *pregtirea materialului
materialului didactic;
*verificarea prezenei;
didactic;
didactic;
*verificarea prezenei;
*verificarea prezenei;
*verificarea prezenei;
2.Reactualizarea
2.Reactualizarea
2. Reactualizarea
cunotinelor
2.Reactualizarea
cunotinelor
cunotinelor
cunotinelor
*Activitate
*Activitate direct
*Activitate
independent
*Activitate
independent
independent
A) Voi face controlul
a)
Verificarea
temei
a)
Verificarea
temei scrise .
a)
Verificarea
temei calitativ i cantitativ al
scrise .
b) Voi imprti elevilor scrise .
temei scrise .
b) Voi mpri elevilor cate o fia de munc b) Voi mprti elevilor
cte o fi de munc independent
care cte o fi de munc B)Voi purta o scurt
independent
care conine exerciiile din independent
care conversaie cu elevii
conine exerciiile din Anexa M -2.1.
conine exerciiile din despre paii care trebuie
Anexa M -1.1.
Anexa M -3.1.
urmai n rezolvarea unei
probleme :
3.Captarea ateniei
-citim problema cu
*Activitate direct
Se propune elevilor un atenie
set de jetoane care -identificm
conin
elemente
de necunoscutele
terminologie
-stabilim planul de
*Activitate direct
matematic (Anexa M rezolvare
-3.2.).
-rezolvm problema
3.Anunarea scopului i 4.Anunarea scopului i conform planului stabilit
a
obiectivelor a
obiectivelor -verificm rezultatele
operaionale
operaionale
obinute
-scriem

*Voi
anuna
titlul
lectiei, l voi scrie pe
tabl:
Numere naturale de
la 0 la 1000
*Voi preciza scopul i
obiectivele
operaionale.

*Activitate direct
3.Captarea ateniei
Se
va
propune
rezolvarea
unei
probleme ilustrate , n
care se vor evidenia
elemente
simple
de
terminologie
matematic .

3.Anunarea scopului i
a obiectivelor
operaionale

4.Recapitularea
cunotinelor
*Voi
forma
la
numrtoarea
poziional i pe tabla
magnetic numere de
trei cifre(142, 302, 320)
cernd elevilor s le
citeasc .
*Voi aeza diferite cifre
pe bncile
elevilor.Acetia vor forma
numerele:
409;845;650;912.Voi
propune elevilor s
noteze i pe caiete
numerele formate i apoi
s stabileasc (oral)
vecinii lor .

*Vom ordona cresctor i


descresctor
numerele
*Voi anuna titlul leciei formate
pe
tabla
i voi preciza obiectivele magnetic . Le vor scrie
operaionale i scopul i elevii pe caietele lor .
urmrit.
*Voi propune exerciii de
4.Consolidarea
numrarare cu start i

*Voi scrie pe tabl titlul rezolvarea sub forma


leciei mprirea la 8 , unui exerciiu i cutm
9 i 10, anuntnd alte ci de rezolvare .
scopul i obiectivele
operaionale pe care le
urmresc .
3.Anunarea scopului i
a
obiectivelor
5.Consolidarea
operaionale
cunotinelor
*Voi scrie pe tabl titlul
leciei
Probleme,
*Voi
propune
spre anuntnd
scopul
i
rezolvare
urmtoarele obiectivele operaionale
exerciii :
pe care le urmresc .
a) Efectuai mpririle
prin scdere repetat de
termeni egali:
24:6=
36:9=
40:8=

4.Recapitularea
cunotinelor
*Activitate direct

Propun elevilor spre


rezolvare un set de
probleme simple,care vor
b)
Observati
fi distribuite si
corespondena
dintre
completate individual cu
nmulire i mprire :
markerul (Anexa M- 4.1.).
7x4= ; 28:4= ; 28:7=
9x5= ; 45:5= ; 45:9= n rezolvarea lor se vor
6x9= ; 54:6= ; 54:9= respecta urmtorii pai :
3x7= ; 21:3= ; 21:7=
a)Aanalizm oral
c)Calculai
i
facei problema i stabilim
proba
prin
operaia metode de rezolvare .
invers:
b)ntocmim planul de
56:8=
rezolvare .
32:4=
18:9=
c)Rezolvm problema i
d)Identificai
din

cunotielor
pai
dai
(oral):
*Voi pregti un co cu a) din 100 n 100, de la
nuci i un set de 1000 la 200.
creioane colorate .
b) din 50 n 50, de la
500 la 900 ;
c)
Voi solicita elevilor s din 2 n 2, de la 120 la
rezolve
exerciii
de
130 ;
adunare
i
scdere
prezentndu-le
Din caietul special se vor
exerciiul i cu ajutorul
rezolva exerciiile:
nucilor sau creioanelor .
*Scriei >,<,sau=::
*Voi propune rezolvarea
oral a urmtoarelor 129.379;
probleme:
912..219;
1.Pe o creang erau 6 664..654;
psri . Au mai venit 820..720;
3.Cte psri sunt acum
pe acea creang ?
*Ordonai cresctor i
2.Ana avea 10 nuci .A
descresctor
mncat 3 . Cte nuci
urmtoarele numere:
mai are Ana ?
614, 100, 921, 830, 512;
3.La un concurs au
participat 4 fete i 4
biei.Care dintre ei au
fost mai muli,fetele sau
bieii ? Ci copii au
participat n total ?

5.Obinerea performanei

urmtoarele
enunuri
expresiile care presupun
efectuarea
unei
mprtiri (oral) :
~1.Afl un numr de 10
ori mai mic dect 30 .
2.Calculeaz
a
opta
parte a numrului 56 .
3.Care
este
ctul
numerelor
27
i
9?
4.ntr-o clas
sunt 10

verificm rezultatele .
c)Transpunem un
context problematic n
exerciiu .

d)Utilizm scheme
simple i figurm pe
scurt datele i paii de
rezolvare ai unei
probleme(Aceast
problem va fi rezolvat
fete, iar n alta de 2 ori folosind metoda
mai puine. Cte fete Cadranelor) .
sunt n a doua clas?

e)Compunem probleme
5.Mama aeaz 32 ou dup un exercitiu
ntr-un cofraj, punnd dat(oral).
cte 4 ou pe rnd. Cte Activitate independent
rnduri s-au umplut cu
ou?

Rezolvarea individual a
unei fie de lucru (Anexa
M-4.2.).

*Gasii vecinii
numerelor: _619_
_321_
_825_
_700_

5.Obinerea performanei

*Activitate direct
*Voi propune rezolvare
urmatorilor itemi din 5.Obinerea performanei
caietul special :
*Activitate independent
1)Calculeaz :
1+8=
9-4=
3+5=
4-3=
6-3=
6+3=
5-3=
4+3=
8-1=
9-5=
8-3=
7-4=
2)Privete
cu
desenele
i
problemele .....

*Pe fiecare banc elevii


au deja cte trei jetoane
cu cifre lipite pe ele. Vor
alctui numere de forma
SZU, apoi le vor scrie n
litere .Vor numra
scriind cte trei cifre
atenie
nainte i napoi fa de
rezolv
numrul format .

6.Aprecierea si notarea
elevilor
*Voi
face
aprecieri
despre
desfurarea
leciei
*Voi acorda calificative n
funcie de rspunsurile
elevilor, de modul de
lucru i pe fie.

10-4=

*Activitate independent
Autocorectare

*Activitate
independent
Rezolvarea problemelor
1-5 discutate anterior
(d).

Fiecare elev va primi un


plic n care va gsi toate
posibilitile de rezolvare
ale problemelor
propuse.Dac printre ele
fiecare va gasi cel puin
o metod aplicat i de
el ,prin autocorectare i
va acorda punctajul
propus.La sfrit va
calcula i se va nota
singur .

7.Aprecierea si notarea 6.Aprecierea i notarea


elevilor
elevilor
*Voi
face
aprecieri *Voi
face
aprecieri
despre desfurarea n despre desfurarea n
ansamblu a lecei;
ansamblu a leciei;
*Voi acorda calificative.
*Voi acorda calificative.
6.Aprecierea i notarea
elevilor
*Voi aprecia oral i prin
calificative participarea
elevilor la lecie.

7.Tema pentru acas


*Rezolvai urmtoarele
exerciii:
1 . Calculeaz :
7.Tema pentru acas
3+5=

6.Obinerea
performanei

7. Tema pentru
8. Tema pentru acasa
1)Calculeaz

acas
Rezolvai urmtoarele
probleme:

sfertul 1)Trei copii au mpreun


numerelor: 28, 36 , 40 , 407 timbre. Cte timbre
are fiecare copil , dac
32.
Andrei are 78 timbre ,
2)La produsul numerelor Dan de 3 ori mai mult ,
iar Cristi restul ?
10 i 8 adaug ctul

7-4=
9-8=
4+3=

9+1=
3+7=
5+4=

2. ncercuiete rezultatul
corect :
3 + 2 = 5 ,6 ,9
8 5 = 5 , 8 ,3
6 + 4 = 3 , 6 ,10
10 3 = 3 , 8 ,7

1.Numrai:

numerelor 27 i 3.

a) din 5 n 5, de la 200
la
230;

3)Dac

optimea

numr

este

b) din 25 n 25, de la 75
la 250;

numrul.
4)Dac

zecimea

c) Gsii toate numerele


de forma SZU care se pot
forma cu ajutorul
cifrelor:8 , 2 , 5.Scriei-le
apoi n litere i stabilii-le
vecinii .

numr

este

8,

5,

unui 2)7 caiete cost 420 lei ,


afl iar 9 cri 720 lei..
9 caiete i 7 crti vor
costa mai mult sau mai
unui puin? Cu ct?
afl

numrul.
5)Dac
numr

sfertul
este

9,

unui
afl

numrul.
6)mpart un numr la 2 i
obin ctul 9. Care este
numrul?
7)Dac mpritorul este
5, iar ctul este 8 , afl
dempritul.

MATEMATICA CLASA A III-A

FISA PENTRU EXERCITIILE DIN ACTIVITATEA


DIRECTA
a) Efectuai mpririle prin scdere repetat de
termeni egali:
24:6=
36:9=
40:8=
b) Observati
mprire :

corespondena

7x4=
9x5=
6x9=
3x7=

;
;
;
;

;
;
;
;

28:4=
45:5=
54:6=
21:3=

dintre

nmulire

28:7=
45:9=
54:9=
21:7=

c)Calculai i facei proba prin operaia invers:


56:8=
32:4=
18:9=
d)Identificai din urmtoarele enunuri expresiile
care presupun efectuarea unei mprtiri (oral) :
~1.Afl un numr de 10 ori mai mic dect 30 .
2.Calculeaz a opta parte a numrului 56 .
3.Care este ctul numerelor 27 i
9?
4.ntr-o clas sunt 10 fete, iar n alta de 2 ori mai
puine. Cte fete sunt n a doua clas?

5.Mama aeaz 32 ou ntr-un cofraj, punnd cte 4


ou pe rnd. Cte rnduri s-au umplut cu ou?

Fisa de lucru

CLASA I
CALCULEAZA :

=
=

=
=

3+2=
3+3=

4+3=

6+2=

2+5=

4+4=

8+2=

5+5=

FISA DE LUCRU
AMELIORARE SI DEZVOLTARE

1 . Calculeaz :
4+5=

10 1 =

6+3=

2+5=

98=

91=

6+3=

87=

75=

2. ncercuiete rezultatul corect :

1+6+3=

10

3+0+4=

6
7

8+28=

6+47=

FISA DE LUCRU
AMELIORARE SI DEZVOLTARE

1 . Calculeaz :
4+5=

10 1 =

6+3=

2+5=

98=

91=

6+3=

87=

75=

2. ncercuiete rezultatul corect :

1+6+3=

10

3+0+4=

6
7

8+28=

6+47=

7+0=

9+1=

CLASA A II-A Anexa M-2.1.

Numele

Data.................
FISA DE MUNCA INDEPENDENTA

1.Scriei cu cifre numerele :


patruzeci i doi

aptesute nouzeci
i ase

o sut
treizeci

cinci sute
nou

opt sute optzeci i


opt

trei sute
zece

dou sute
optsprezece

o sut nousprezece

dou sute
douzeci i
unu

2.Numr:
a)din 1 n 1 de la 417 la 429.
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.......................
b)din 2 n 2 de la 548 la 570.
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.......................
c)din 3 n 3 de la 300 la 330.
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
........................
3. Scriei numerele n ordine cresctoare, apoi descresctoare :
194 , 658 , 226 , 276 , 703 , 377 , 105 , 668.
..

..

..

..

...

..

..

..

..

..

..

..

4.Comparai numerele ( < , = , > ) :


461

.. 452

385

..

385

393 . 392

292

.. 192

778

..

788

267 . 762

111

..

649

..

650

99

100

. 999

5. Descompunei numerele n sute , zeci i uniti :


582 = 500 + 80 + 2

141 = _____________

63 = ___________

267 = __________

706 = ______________

41 = ____________

6.Scriei toate numerele formate din S , Z i U care se pot scrie cu cifrele : 2 ,


6,9.

...............................................................................
7.Scriei toate numerele formate din S , Z i U care au cifra zecilor 7 si a
unitatilor 2.

...............................................................................
8. ncercuiete numrul corespunztor :
5 sute

3 zeci 8 uniti

183 538 230

7 zeci 0 uniti

8 sute

5 zeci 9 uniti

850 859 5

98

5 sute 7 zeci 0 uniti 157


1 sut zece

570

101

750

110

118

17

70

1 zece 8 uniti

3 sute 4

304

340

9 sute 9 zeci

990 909

9.Subliniaz numerele pare:


451

668

387

292

106

419

594

366

700 830

100.

7
81 10 18

CLASA a III- a

COMPLETATI ENUNTURILE (oral)

Pe jetoane , distribuite individual elevii vor avea de completat


urmtoarele spaii lacunare :

1. La matematic operm cu
2. Adunarea este una din cele patru
3. Operaia opus adunrii este
4. Rezultatul operaiei inverse adunrii se numete
5. Scdere repetat sau
6. Adunare repetat sau
7. Rezultatul mpririi se numete
8. Rezultatul nmulirii se numete
9. Sum sau
10. Suma este rezultatul operaiei de
11. Are enun , ntrebare si rezolvare
12. Diferen sau

ANEXA M-2.1.
MATEMATIC - CLASAa III-A

FISA de LUCRU
1) Calculai:
35:7=...........

48:6=...........

24:6=.........

18:6=...........

56: 7 =.....

28:7=...........

2) Aflai:
o esime din 42:..............................................................
o eptime din 49:........................................................................
numrul de 7 ori mai mic dect 42:..........................................................
numrul cu 7 mai mic dect 42:........................................................
3) Rezolvai:
a) 54: 6 x 7 =

b) 14 : 7 +56:7 =

...........................

...................................

............................

...................................

4) Ioana avea 48 lei. Ea a cheltuit o esime din suma pe care o avea.


Ci lei i-au mai rmas?
..
..
..
..
..
Exerciiul problemei

Matematic - clasa a IV-a


Anexa M-4.1.
FI DE LUCRU
1.Afl suma a trei numere tiind c primul este 230, al doilea este triplul primului, iar al treilea este cu 46
mai mare dect primul.

2.Suma a dou numere e 84. S se afle numerele tiind c unul e de trei ori
mai mare.

......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
.................
3. Diferena a dou numere e 800.Aflai numerele, tiind c unul e de 5 ori mai
mare.

......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
............................................................................................
4.Suma a dou numere este 420, iar diferena lor este 124. Afl numerele.

......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................

......................................................................................................................
......................................................................................................................
...........................................................................................

Clasa a IV-a Anexa M 4.2.


Fisa de munca independenta
1 . Un elev a colecionat timbre astfel: n primul clasor 107, n al
doilea de 3 ori mai multe, iar n al treilea jumtatea numrului de
timbre din primele dou clasoare la un loc. Cte timbre are n
total ?

2. Raluca avea de citit o carte de 327 de pagini. A citit luni 64 de


pagini, mari de 2 ori mai puin, iar restul de pagini n mod egal
miercuri, joi i vineri. Cte pagini a citit Raluca vineri?

3. n 3 couri sunt 1 278 nuci. n primul i al doilea sunt 630, n al


doilea i al treilea sunt 797 nuci. Cte nuci sunt n fiecare co?

4.Suma a trei numere consecutive este 273. Afl numerele.


5.Suma a dou numere este 182. tiind c mprind pe unul la
cellalt obinem ctul 4 i restul 2, afl numerele .
6.Nepotul este mai mic cu 40 de ani dect bunica sa. n prezent au
mpreun 42 de ani. Ci ani vor avea mpreuna peste 3 ani?
7.La o ferm de psri s-au vndut ntr-o zi 260 de gini i de trei
ori mai muli pui.Cte psri au rmas dac ferma avea pentru
vnzare 1500 de psri?
Transformai rezolvarea problemei ntr-un exerciiu .

Munc independent-autocorectare

1 . Un elev a colecionat timbre astfel: n primul clasor 107, n al


doilea de 3 ori mai multe, iar n al treilea jumtatea numrului de
timbre din primele dou clasoare la un loc.
Cte timbre are n total ?

1.Cte timbre sunt n al doilea clasor?


107x3=321
2.Cte timbre sunt n primele dou clasoare ?
107+321=428
3.Cte timbre sunt n al treilea clasor ?
428:2=214
4.Cte timbre a colecionat elevul n total?
107+321+214=642

AL II-LEA MOD : rezolvare prin exerciiu


107+107x3+(107+107x3):2=107+321+(107+321):2=428+428:2
=428+214=642
Rspuns : 642 (timbre)

2. Raluca avea de citit o carte de 327 de pagini. A citit luni 64 de


pagini, mari de 2 ori mai puin, iar restul de pagini n mod egal
miercuri, joi i vineri.
Cte pagini a citit Raluca vineri?
1Cte pagini a citit mari?

64:2=32
2.Cte pagini a citit luni i mari?
64+32=96
3.Cte pagini a citit miercuri,joi i vineri n total?
327-96= 231
4.Cte pagini a citit Raluca vineri?
231:3=77
AL II-LEA MOD : rezolvare prin exerciiu
(327-64-64:2):3=(263-32):3=231:3=77
Rspuns : 77 (pagini)

3. n 3 couri sunt 1 278 nuci. n primul i al doilea sunt 630, n al


doilea i al treilea sunt 797 nuci. Cte nuci sunt n fiecare co?
I+II+III=1278(nuci)

II+648=797

I+II=630(nuci)

II=797-648

II+III=797(nuci)

II=149

630+III=1278

Verificare:481+149+648=1278

I+149=630

III=1278-630

I =630-149

III=648

I = 481

Rspuns : 481,149,648 (nuci)

4..Suma a trei numere consecutive este 273. Afl numerele.


I nr.
II nr.
III nr.

1.Aflm parile egale:


272-1-1-1=270
2.Aflm primul numr:

270:3=90
3.Aflm al doilea numr:
90+1=91
4.Aflm al treilea numr:
90+1+1=92
sau 91+1=92
Verificare: 90+91+92=273
Rspuns : 90,91,92 (numerele)
5.Suma a dou numere este 182. tiind c mprind pe unul la cellalt obinem ctul 4 i
restul 2, afl numerele.
I nr.
II nr.
1.Aflm parile egale:
182-2=180(2pari egale cu II)
2.Aflm al doilea numr:
180:5=36
3.Aflm primul numr:
36x4+2=144Verificare: 144+36=180

Rspuns : 144,36 (numerele)


6.Nepotul este mai mic cu 40 de ani dect bunica sa. n prezent au mpreun 42 de ani.
Ci ani vor avea mpreuna peste 3 ani?
nepotul
bunica
1.Aflm parile egale:
42-40=2
2.Aflm cti ani are nepotul acum:
2:2=1
3.Aflm ci ani are bunica acum:
1+40=41
4.Aflm ci ani va avea nepotul peste trei ani:
1+3=4
5.Aflm ci ani va avea bunica peste trei ani :
41+3=44
6.Aflm ci ani vor avea mpreun peste trei ani ?

44+4=48
Rspuns:48(ani)

7.La o ferm de psri s-au vndut ntr-o zi 260 de gini i de trei


ori mai muli pui.Cte psri au rmas dac ferma avea pentru
vnzare 1500 de psri?
Transformai rezolvarea problemei ntr-un exerciiu.

1.Ci pui s-au vndut ?


260x3=780
2.Cte psri s-au vndut n total ?
260+780=1040
3.Cte psri au rmas ?
1500-1040=460

Rezolvare prin exerciiu: 1500-260-260x3=1240- 780=460


Rspuns : 460 (psri)

S-ar putea să vă placă și