Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt:Scoala general cu clasele I-VIII Mircea Eliade, Craiova


Propuntor:Smarandache Izabella-Georgiana, Stanca Oana-Roxana
Data:06.12.2016
Clasa:a VII-a
Aria curricular:Om i societate
Obiectul/Disciplina:Cultur civic
Subiectul/Tema:Partidele politice
Motivaia:aceast lecie este important deoarece se analizeaz principiile politicii democratice, importana dreptului la exprimare, rolul
partidelor n societate
Obiective operaionale:
A) Cognitive
-s identifice caracteristicile specifice ale unui partid democratic;
-s explice n ce mod pot partidele politice s rezolve probleme de interes naional.
B) Metodologice
-s rezolve problemele la nivel naional propuse;
-s argumenteze i s contraargumenteze o opinie personal n faa celorlali.
C) Atitudinale. Pe parcursul acestei lecii vor trebui:
-s respecte prerile colegilor de echip;
-s comunice n linite;
-s adopte o poziie personal i de grup fat de problema omajului, a pensiilor, a educaiei i a migraiei.
Cunotine prealabile:elevii au cunotine anterioare despre grupuri sociale, statut, democraie, partide
Resurse materiale:suport flipchart, foi flipchart, marckere, bileele
Resurse procedurale:scriere liber, stiu-vreau s tiu-am nvat, hexagonul, mai multe capete la un loc, conversaia, explicaia, conversaia
Forma de organizare:frontal, pe grupuri, individual
Evaluare:Ce dovezi exist c elevii au nvat lecia?
1. De coninut-rspunsurile la ntrebri, completarea rubricii tiu i Am nvat, completarea hexagonului
2. De utilizare-explicarea necesitii rezolvrii problemelor la nivel naional, analiza eventualelor soluii, argumentarea alegerilor fcute,
sintetizarea ntregului proces deliberativ

Bibliografie:
Zlate, tefania, Luminia Drghicescu i Ioana Stncescu. 2011. Abilitatea curricular a cadrelor didactice: Strategii odern de predarenv are-evaluare, POSDRU Formarea continu a profesorilor de Istorie i Geografie n societatea cunoaterii, pp. 17
Oprea, C. (2006). Strategii didactice interactive. Bucureti : Editura Didactic i Pedagogic, pp. 246.
Morrison-Shetlar, A. i Marwitz, M.(2001) Teaching Creatively: Ideas in Action. Outernet: Eden Prairie, pp.5+6
Citete mai mult: Mihram, D. (2012). CLASSROOM ASSESSMENT TECHNIQUES. University of Southern California: Center for Excellence in
Teaching , pp.4. Gsit n 20 septembrie, 2016, la https://goo.gl/t6moI2.
Ilie D. M. (coord). (2012). Teoria i metodologia instruirii. Timioara: Editura Mirton,

EVOCARE
1.Conexiunea cu cunotinele anterioare ale elevilor
Scriere liber-Scrieti fiecare pe un bileel timp de 1 minut cunotinele pe care le avei despre partide politice (rol, importan, activiti, etc.)
2.Organizarea cunotinelor anterioare ale elevilor-se va desena pe o foaie de flipchart un tabel cu 3 coloane (iu-Vreau s stiu-Am nvat), iar n
prima coloan se vor trece cunotinele anterioare. n categoria vreau s tiu se vor scrie curioziti ale elevilor.
REALIZAREA SENSULUI NOILOR INFORMAII I EXPERIENE
Prezentarea noilor cunotine-utiliznd metoda hexagonului se va prezenta grafic ideologia, statutul, programul i istoricul formrii Partidului
Naional Liberal. Se va desena pe o foaie de flipchart un hexagon, cu ajutorul elevilor se va rspunde la urmtoarele ntrebri scrise pe fiecare
latur: Cum? Cnd?Care?Ce? De ce? Unde?
REFLECIE ASUPRA NOILOR CUNOTINE, NVARE PROPRIU-ZIS
Mai multe capete la un loc- Se vor forma 4 grupe fiecare avnd sarcina de a crea un nou partid, de a-i defini statutul i de a propune modaliti de
rezolvare a urmtorelor probleme naionale:
-Problema omajului
-Problema pensiilor
-Problema educaiei
-Problema migraiei
Rezultatul muncii n echip se va prezenta n faa ntregii clase i se vor permite ntrebri, completri i observaii.
Se va completa ultima coloan a tebelului iu-Vreau s stiu-Am nvatcu acele informaii noi pe care elevii consider c le-au nvat i c le
stpnesc.

S-ar putea să vă placă și