Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

DATA: ..
CLASA: a-III-a
NVATOR: ..
OBIECTUL: Educaie civic
SUBIECTUL: Trsturi morale ale persoanei
TIPUL LECIEI: recapitulare
SCOPUL: Formarea la elevi a unor conduite morale i a capacitii de recunoatere ,apreciere i nsuire a trsturilor pozitive de caracter
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s identifice trsturi morale ale persoanei;
-s diferenieze trsturile morale pozitive de cele negative;
-s cultive ncrederea n oameni i n foree proprii;
-s identifice respectul ca fiind stim i preuire fa de o anumit persoan sau faa de cei din jur;
-s recunoasc curajul propriu i al celor din jur;
-s recunoasc buntatea i s o rsplteasc;
-s identifice rutatea ca o trstur negativ ce dovedete urenie sufleteasc;
-s aib curajul de a spune ntotdeauna adevrul, asumndu-i responsabiliti;
RESURSE:
a)procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, studiul de caz, problematizarea, jocul de rol;
b) materiale: povesti, texte scurte, ,fie de lucru
, postere
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, pe echipe, independent
Nr. Etapele leciei Desfurarea activitii Timp Metode i Mijloace de
crt. Activitatea nvtoarei Activitatea elevilor procedee nvmnt
1 Captarea ateniei Se cnt povestea mizical Elevii din grupa MUZICIENILOR 5min. conversaia
Mincinosul cnt povestea mizical Mincinosul explicaia
-Ce sunt trsturile morale ale Act.pe grupe
persoanei? Definesc trsaturile morale ale persoanei.
Scot n eviden grselile lui Ni,
personajul principal din povestea
muzical Mincinosul.
2. Anunarea temei Elevii sunt anunai c vom discuta Li se explic ce vor realiza n ora 2 min. explicaia
i a obiectivelor despre trsturile morale ale persoanei respectiv.
ntr-o lecie de recapitulare.
Voi scrie titlul leciei pe tabl.

3. Reactualizarea Activitate pe grupe 8 min jocul didactic Fia cu textul


cunotiinelor i Se cere grupelor CITITORII i explicaia povestirilor
capacitilor ACTORII s citeasc povestirile date i conversaia
anterioare s rezolve LABIRITUL dat. Grupa PICTORILOR va realiza un tablou Act. pe grupe,
prin care s fie reprezentat un moment din frontal
povestea muzical.
4. Vor citi povestioarele, vor rezolva observaia
LABIRINTUL i vor trage concluziile: explicaia
aplicaii trsturile morale care se Joc didactic:
potrivesc fiecrui personaj. dramatizare
exerciiul Dramatizarea a dou
Elevii vor asculta aceste texte i vor jocul didactic dintre lecturi, la
rspunde la ntrebarile: alegere.
1. Care sunt trsaturile morale de care d
dovad fetia? Dar mama? Dar omul
bogat?
2. De ce mama nu-i luda fiul?
Cum apreciai comportamentul baiatului? Act. frontal
Dar al celorlali biei? Act. independent
3. Ce concluzie a tras omul care l-a ajutat
pe omul srman? fie
exerciiul
Joc: M recunoti? jocul didactic
conversaia
Fiecare elev va primi cte o foaie pe care Act. frontal
nu-i va scrie numele ci se va identifica
printr-o floare, un animal, un personaj foi de hartie
preferat. Pe foaia de hrtie se va exerciiul
caracteriza , pe scurt, scriind explicaia
-trsturi fizice act. pe echipe
-preferine
-hobbz
-trsturi sufleteti
Vor mpturi hrtia sub form de avion i jocul didactic
o vor arunca prin clas.
Cel care ridic hrtia, citete i ncearc act. independent,
s-i recunoasc colegul. Numele scris i frontal
vor ajuta s constate dac colegul a fost
sau nu recunoscut.
5. Evaluarea Reguli de aur pentru a deveni Elevii fiecrei grupe vor scrie ct mai
performanelor OAMENI multe reguli pentru a fi oameni cu caliti
Tema: Copacul nsuirilor morale deosebite exerciiul
Elevii vor colora frunzulie pe care vor
scrie trsturi morale pozitive i Fiecare va lipi o frunz n Copacul act. pe echipe
negative pe care consider c le au. nsuirilor desenatpe o plan. Pe fiecare
Frunzele ce conin trsturi pozitive vor frunz ei vor scrie trsturi morale
fi colorate cu verde iar cele cu trsturi pozitive i negative pe care consider c
negative cu maro. le au. Frunzele ce conin trsturi pozitive
vor fi colorate cu verde iar cele cu
trsturi negative cu maro.
FIA 1
MINCINOSUL
POVESTE MIZICAL

Sus pe dealul de la Grui Iat ns c-ntr-o zi


Niu-i pate turma lui Lupu ntr-adevr veni.
i gndete nencetat, n zadar Niu striga,
Cum s-i bat joc de sat. Nimeni nu-l mai asculta.

Refren: Refren:
Omul drept i cinstit Iar lupul cel turbat
E stimat i e iubit, Pe pstor mi l-a mncat,
Iar cel ru i viclean Dac minte n-a avut
Singur lui i e duman. i s mint i-a plcut.

Niu strig atunci de zor: Refren:


- Vine lupu! Ajutor!
- Vin steni s vad ce-i,
Niu rde-atunci de ei.
Refren:
- Mergei, mergei napoi,
Lupul n-a venit la oi.
Turma pate linitit
Ha,ha, ha! V-am pclit!
Refren:
FIA 2 - COPACUL NSUIRILOR
ADEVRATA COMOAR

Poveste tlc

Un tnr era foarte suprat c nu are mai muli bani, c nu-i poate cumpra tot ce-i dorea. Se plimba trist pe strad, netiind cum s ias
din aceast situaie. Dar, cum mergea el aa, s-a lovit deodat de cineva. Mare i-a fost mirarea s vad c, din neatenie, a dat peste un om srman,
fr vedere. ncerca bietul om s se ajute cu un baston i s gseasc drumul spre cas. Tnrul nostru l-a ajutat, conducndu-l de bra.

Vznd ct sunt alii de necjii, tnrul nu s-a mai gndit, de atunci, dect la un lucru: ct de bogat este el. Nu avea bani pentru tot ce i-ar
fi dorit, dar avea comoara cea mai mare din lume, pe care banii nu o pot cumpara: sntatea cu tot ce izvorte din ea : putere de munc, bucurie i
voie bun.
Acum ii ddea seama c sunt oameni care au rmas ologi n urma unor accidente. Dar picioarele sale l puteau duce oriunde. Alii au
rmas orbi. El putea s vad, ns, clip de clip, toate frumuseile din jurul su.

Exist i unii oameni care, din pcate, sunt orbi i ologi sufletete, pentru c sufletul lor s-a golit de bucurie, de speran i de
dragoste. Acetia sunt cu adevarat nefericii.
Cu ct vei fi mai binevoitor, cu att sufletul tu va avea mai mult linite. Cel ru i zgrcit nu d niciodat nimic, nici mcar un
pahar cu ap, chiar daca acest lucru nu l-ar costa nimic. Un astfel de om este cu ceva de folos celorlali ?

Dac ne vom uita n jurul nostru vom vedea c nimic nu triete doar pentru sine. Pn i un copac obinuit. Chiar dac nu ne ofer
fructe, ne d cel puin posibilitatea s ne odihnim un minut la umbra lui.

"Cel bun vede buntatea peste tot, cel ru, nicieri."


SINCERITATE

n timpul razboiului, viaa era tare grea i oamenii sufereau de foame. Dar un om bogat s-a hotrt s-i ajute pe cei srmani i a trimis vorb n tot trgul
c, din ziua urmtoare, el va oferi pine oricrui copil i asta fr niciun ban. A doua zi, nc din zori, muli prichindei se strnseser n faa casei n care locuia
omul att de bun la suflet. Cnd acesta a aprut cu nite couri mari, pline cu pine, copiii s-au repezit, mbrncindu-se, lovindu-se, cutnd fiecare s apuce o
pine ct mai mare. Fiecare, cum punea mna pe cte o pine, o lua la goan, bucuros fiindc prinsese o bucat mai mare. Era acolo o hrmlaie ...

Dar omul a observat c undeva, la marginea curii, atepta cuminte o feti. Dup ce toi ceilali copii i-au ales ce pini au vrut i au plecat cu ele, fetia
s-a apropiat i ea de primul co i s-a uitat n el. Dar acolo nu mai rmsese nimic. A cutat i n cel de-al doilea co, dar i acesta era gol. Spre bucuria ei, pe
fundul celui de-al treilea co a gsit o pinic mic, mic, pe care nici un copil nu o bgase n seam. Fetia a luat-o, a mulumit frumos pentru pine i a plecat
spre cas.

Toata ziua a stat omul i s-a gndit la cum se purtase acea fat i, ca urmare, a dat porunc la buctrie s fie coapt o pine mic, dar n care s fie pui
10 galbeni. Apoi, dis de diminea, a aezat pinica deasupra celorlalte pini i a ieit iarai cu toate courile n curte, unde copiii deja se strnseser i ateptau
nerbdtori. Din nou s-au repezit i s-au luat la har. La sfrit, fetia noastr, care ateptase cuminte, ca i n ziua precedent, s-a aes tot cu pinea cea mai
mic, singura rmas. i de aceast dat, i-a mulumit frumos omului i s-a grbit spre cas, unde mama ei o atepta. Cnd s-au aezat la mas i femeia a rupt
pinea, ce s vezi ?! Galbenii s-au rsturnat pe mas din aluatul proaspt.

- Vai, s-a speriat mama, ce s fie cu aceti bani ? Dac banii au ajuns din greeal n pinea adus de tine ? Poate i-au czut brutarului, n timp ce
frmnta aluatul. Ia-i i du-i imediat napoi!

S-a ntors fetia la casa omului i i-a dat acestuia toi banii, spunndu-i cum mama ei i-a gsit n pinica primit. Privind-o cu drag, omul i-a rspuns:

- Banii aceia nu au ajuns ntmpltor acolo. Dup ce am vzut ieri cum ai avut rbdare i cum te-ai mulumit chiar i cu mai puin, am hotrt s te
rspltesc. Astzi, am vzut i ct eti de cinstit, fiindc ai fi putut pstra totul, dar tu mi-ai adus banii napoi. Drept rsplat, n fiecare diminea cnd vei
veni s iei i tu o pinic, vei primi i cte zece galbeni.

Doamne, ce bucuroas a fost fetia! Nu tia cum s-i mulumeasc omului pentru atta buntate. S-a dus n fug la mama ei i i-a dat banuii, dup care
i-a povestit totul, iar mama a povuit-o i de aceast dat, iar fata i-a urmat sfatul.

Aa se face c, de atunci, n fiecare dimine, cnd primea galbenii, fata se ducea n mijlocul celorlali copii i mprea cu ei toi banuii. tia c i
ceilali au nevoie de milostenie la fel de mult ca i ea.

"Srcia sau bogaia nu pot nvinge DRAGOSTEA, dar DRAGOSTEA poate nvinge i srcia i bogia."
COPILUL BINECRESCUT

Poveste cu tlc
ntr-un sat din cmpie, s-au ntlnit la fntn trei femei. Dou dintre ele nu ncetau s-i laude bieii. Cea de-a treia, ns,
nu spunea nimic, cu toate c avea i ea un biat de care nu s-ar fi putut plnge. Au luat cele trei femei cte o gleat cu ap i au plecat
mpreun napoi, spre cas. Pe drum, s-au ntlnit cu cei trei copii, care se jucau ntr-o livad.

- Ia uite-l pe-al meu, a zis prima femeie. E aa de puternic!

- Dar al meu, zise i a doua, e priceput la toate.

Nici de aceasta dat, cea de-a treia femeie nu a spus nimic. ns copilul ei, vzndu-i mama, s-a grbit s vin i s ia
gleata. Ceilali doi biei au nceput s rd i au rmas s se joace mai departe. Acum se vedea adevarul. Din modestie, cea de-a treia
femeie nu se luda cu feciorul su, dar n locul ei vorbeau faptele.

"nvat-te, fiule, s fii totdeauna simplu i fr rutate!"

S-ar putea să vă placă și