Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Colegiul de Muzic i Pedagogie, Bli


Catedra Discipline socio-umanistice

APROBAT
La edina catedrei
Proces verbal nr___
Din _______________2017
Director-adjunct____________L.Popa

PROIECT DIDACTIC LA PSIHOLOGIE

Prezentat la data de 16.01.2017


Grupa: anul III

Profesor: Antonina Prodan

Bli, 2017
PROIECT DIDACTIC LA PSIHOLOGIE

DATA: 16.01.2017
GRUPA: an III
TEMA: Definirea psihologiei. Principalele momente n evoluia psihologiei ca stiin.
TIPUL LECIEI: lecie de comunicare i acumulare de noi cunotine
DURAT: 45 minute

COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Identificarea proceselor psihice i caracterizarea rolului lor n evoluia personalitii

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 S defineasc noiunea de psihologie;
O2 S enumere instrumentele folosite n psihologie;
O3 S prezinte procesele psihice mentale;
O4 S cunoasc momentele evoluiei psihologiei;

Metode i procedee didactice: explicaia didactic, expunerea, conversaia, observaia


sistemic i idependent, dezbaterea, execiiul, descrierea, reflecia personal, activitatea
independent.
Mijloace de nvmnt: tabl, cret, proiector, calculator, fie de lucru.
Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie :
1. Andrei COSMOVICI, Psihologie generala, Ed. Polirom, Iasi, 2005
2. Mihai GOLU, Bazele psihologiei generale, Ed. Universitaria, Bucuresti, 2002
3. Mielu ZLATE, Introducere n psihologie ( editie revazuta si adaugita), Ed. Sansa-
SRL, Bucuresti, 1996
4. Paul POPESCU - NEVEANU, Dictionar de psihologie, Ed. Albatros, Bucuresti,
1978
SCENARIU DIDACTIC
NR. ETAPELE LECIEI OBIECTIVE TIMP DESFURAREA LECIEI METODE I
CRT. OPERAIONALE PROCEDEE

2 min - nregistrarea absenilor, asigurarea ordinii i - Conversaia


disciplinei, pregtirea materialelor;
MOMENTUL
1 - - Se pregateste materialul didactic pentru lecie;
ORGANIZATORIC
- Se verific existena cretei i a buretelui.

4 min - Elevilor li se prezint un citat al celebrului - Conversaia


Xenofon pentru a se observa conceptele
psihologice;
,,Omul care se cunoaste stie ce e folositor,
deosebeste ceea ce poate face de ceea ce nu poate,
lucreaza ce-i sta in putinta, face rost de cele de
trebuinta si traieste fericit,ferindu-se de ce este
peste puterile lui,inlaturand greselile si nenoricirea.
2 CAPTAREA ATENIEI -
Dimpotriva, cel care nu se cunoaste, ci se inseala
asupra valorii sale, zace in aceeasi necunostinta de
oameni si de lucruri omenesti, nu stie nici ce-i
trebuie nici ce face, nici de ce oameni se slujeste,
ci se neal asupra tuturor lucrurilor, lasa sa-i
scape binele i da de nenorociri
Se creeaza o discuie pe marginea citatului dat. - Dezbaterea

COMUNICAREA 2 min - Expunerea


SUBIECTULUI I A Profesorul le prezint elevilor subiectul leciei ce
3 OBIECTIVELOR urmeaz s fie studiat precum i obiectivele
LECIEI urmrite.
O1 20 Se vor analiza urmtoarele aspecte relevante
min pentru tema n cauz :

Ce este psihologia?

Explicarea termenului psihologie: psyche - logos - explicaia


Psihologia reprezint studierea tiinific a faptelor
psihice, respectiv a proceselor mentale i
comportamentale.
De ce putem spune ca psihologia este o tiin ? - observaia
Fiindc folosete instrumente.
PREDAREA PROPRIU O2 Se prezint instrumentele folosite n psihologie :
4 ZIS A NOULUI observaie, descrierea, experimentul.
CONINUT Se prezint de ctre profesor clasificarea i - conversaia
principalele procese mentale studiate de psihologie
(anexa 1). Elevii noteaz informaiile comunicate
O3 de ctre porfesor. - descoperirea
Profesorul propune notarea de ctre elevi a
principalelor momente din evoluia psihologiei. Se - dezbaterea
prezint i o scurt caracterizare a lor.

O4
10 Elevilor li se prezint pentru rezolvare fisa de -exerciiul;
min evaluare cu caracter independent. In timpul propus -problematizarea ;
5 EVALUAREA - este necesar ca elevii s rspund corect la cel
putin 2 din cele 3 ntrebri existente la fiecare
punct (anexa 2).

5 min - Conversaia
Profesor mpreun cu elevii vor rspunde la toate - Explicaia
VERIFICARE
- ntrebrile existente n fia de evaluare. Astfel
EVALURII
elevii vor afla care dintre rspunsuri sunt corecte i
care nu.
2 min Elevilor li se face cunoscut tema pentru acas s - Descrierea
6 TEMA PENTRU ACAS - prezinte din punctul lor de vedere ce rol are
psihologia n viaa de zi cu zi.
ANEXA 1

Suport informaional

Termenul de psihologie vine din cuvintele greceti psyche care nseamn suflet, i
logos care nseamn studiere, tiin. Dac am spune c psihologia este tiina despre suflet
sau cunoaterea sufletului omenesc, nu am afla mare lucru deoarece termenul suflet este
suficient de vag ca s nu poat fi cu uurin integrat n unei tiine specifice.

Definiie: Psihologia reprezint studierea tiinific a faptelor psihice, respectiv a proceselor


mentale i a comportamentelor.

Studierea tiinific presupune folosirea instrumentelor domeniului: observaia, descrierea,


experimentul, informaii obinute urmnd a fi sintetizate pentru a construi modele teoretice
explicative.

Procesele mentale studiate de psihologie sunt legate de gndire, limbaj, memorie, motivaie,
afectivitate, de comportament observabile sau neobservabile, elemente a cror analiz
conduce la o mai bun nelegere a lor. Acestea se mai numesc i funcii psihice.

Procesele mentale se clasific n dou categorii:

- Procese mentale elementare deservesc o singur funcie (de exemplu, atenia are ca
rol asigurarea prelucrrii selective a informaiei relevante la un moment dat);
- Procese mentale de sintez reunesc mai multe procese elementare (de exemplu,
contiina implic funcionarea coordonat a proceselor mentale elementare de
cunoatere).

Principalele momente n evoluia psihologiei ca stiin

Evolutia psihologiei stiintifice cuprinde :


1.Psihologia clasica
a) asociationismul sustine primatul partii asupra intregului, astfel viata psihica este o simpla
de senzatii, iar pe baza legilor asociatiei seformeaza perceptiile,reprezentarile si gandirile
b) gestaltismul provine din cuvantul german gestalt si sustine primatul intregului asupra partii.
Astfel psihicul nu este aglomerat de procese in sine,ci un ansamblu organizat la niveluri
diferite decomplexitate
c) introspectionismul considera ca obiectul psihologiei este constiinta inteleasa ca o lume
interna,inchisa ,aceasta putand fi investigata numaicu ajutorul metodei introspectiei
d) behaviorismul provine din cuvantul englez behavior si apare careactie la curentul
introspectionist.Fondatorul curentului ,John Watson considera constiinta o fictiune sustinand
ca singura realitate psihologicaautentica este comportamentul.
e) psihanaliza apare ca reactie la psihologia introspectionista. Obiectulde studiu al
psihanalizei este inconstientul. Varianta revizuita estenumita neopsihanaliza.
f) psihologia actiunii si a conduitei reprezinta doua variante ale principiului dependentei
continuturilor proceselor psihice interne de actiunile externe ale omului cu realitatea
concreta .
Obiectul psihologiei este extins de la studiul functiilor si proceselor psihice izolate la actiunile
complexe orientate spre scop .
2. Psihologia contemporana este determinata de revolutia produsa , in plan metodologic , de
teoria generala a sistemelor in 1947-1948 . Realitatea esteabordata dintr-un punct de vedere
integrativ-sistematic si informational. Psihologia contemporan este tiina despre
realitatea psihocomportamental, ca unitate contradictorie i dinamic a laturii,subiective,
interne (percepii, reprezentari, gndire, etc.) i a laturii externe(reacii, aciuni, activitii).
Anexa 2

Nume__________________
Clasa__________

FIA DE LUCRU

I. Evaluai corectitudinea urmtoarelor enunuri utiliznd distincia adevarat(A) sau fals (F):

A) Termenul de psihologie vine din cuvintele greceti psyche care nseamn suflet, i
logos care nseamn studiere, tiin. ( A / F)
B) Psihologia reprezint studierea tiinific a faptelor psihice, respectiv a proceselor
mentale i a comportamentelor. ( A / F)
C) Observaia i exeperimentul sunt porcese mentale elementare. ( A / F)

II. Alegeti rspunsul corect:

A) Procesele mentale care deservesc o singur funcie sunt:


a) procesele mentale de sintez;
b) procese mentale elementare;
c) descrierea, experimentul.

B) Inconstientul este obiectul de studiu al:


a) behaviorismului;
b) introspectionismului
c) psihanalizei.

C) Provine din cuvntul englezesc behavior i apare ca reacie la curentul introspectionist:


a) behaviorismul;
b) asociationismul;
c) introspectionismul.

BAREM DE CORECTARE
Se acorda 1 punct din oficiu

I
A) Adevarat 1.5 puncte
B) Adevarat 1.5 puncte
C) Fals 1.5 puncte

II
A) Raspuns corect b 1.5 puncte
B) Raspuns corect c 1.5 puncte
C) Raspuns corect a 1.5 puncte

S-ar putea să vă placă și