Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT:
PROPUNATOR:
DATA:
CLASA:
ARIA CURRICULAR: Terapie educaional complex i integrat
MODULUL: Formarea autonomiei personale
TEMA LECIEI: Calitatea produselor i protecia consumatorilor
TIPUL : Formarea de priceperi i deprinderi
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s enumere aciunile ce conduc la identificarea calitii unui produs;
O2: s identifice drepturile consumatorilor;
O3: s recunoasc situaii de nclcare a drepturilor consumatorilor;
O4: s propun soluii de rezolvare a situaiilor de nclcare a drepturilor consumatorilor.
OBIECTIVE RECUPERATOR-COMPENSATORII:
- Ocrotirea vederii restante;
- Utilizarea la maximum a celorlaltor analizatori senzoriali pentru a completa sau nlocui analizatorul vizual;
- Completarea i mbogirea reprezentrilor;

STRATEGII DIDACTICE:

1
- Metode i procedee didactice: conversaia euristic, jocul de rol, explicaia, problematizarea
- Mijloace de nvmnt: dispozitiv Braille de identificare a bacnotelor, bacnote cu diverse valori, fi de lucru
- Modaliti de organizare a activitii: frontal, pe grupe
- Forme i tehnici de evaluare: observaia sistematic, fia de evaluare formativ
- Loc de desfurare: sala de clas
- Durata: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
1 Musu, I., Taflan, A. (1997) Terapia educationala integrata, Editura Pro Humanitate, Bucureti
2 Lemeni,G.;Miclea,M. (2010) Consiliere i orientare, Editura ASCR, Cluj-Napoca

DESFURAREA LECIEI

Forme i
Nr. Strategii didactice tehnici de
Crt Momentele leciei O Coninut instructiv-educativ Metode i Mijloace Modaliti evaluare Obs.
. b procedee de nv. de org.
op
1. Moment Se pregtesc condiiile necesare pentru o
organizatoric bun desfurare a leciei, se verific starea Conversaia Frontal

ochelarilor.
Se insist pe o poziie corect n banc pe tot
parcursul leciei.
2. Captarea ateniei Voi propune elevilor jocul: Preul corect. Conversaia Dispozitiv Frontal
mpart elevilor cte o bancnota de: 1, 5, 10, euristic Braille de
identificare
50, 100 de lei. Utiliznd dispozitivul Braille
a
de identificare a bancnotelor elevii vor trebui bancnotelor
2
s numeasc valoarea bancnotei primite i s
numeasc un obiect pe care l-ar putea
achiziiona cu suma de bani respectiv.
3. Anunarea temei Anun elevii c pe parcursul orei de azi vor Conversaia Frontal
afla informaii despre aspectele pe care
trebuie s le ia n considerare n alegerea unui
produs i vor realiza aplicaii ce le vor forma
deprinderi de a aciona n mediul economic Explicaia

real ca i consumatori avizai.


4. Dirijarea O1 Le propun elevilor s-i imagineze situaia n Conversaia Frontal
nvrii care au o list cu produse (mere, roii, fin, euristic Observaie
sistematic
lapte, un CD player) de cumprat de la
supermarket. Voi antrena elevii n dicuii
libere pornind de la urmtoarele ntrebri: Problematizar
e
- Ce verificm atunci cnd alegem
O2
mere/roii?
- De ce inem cont atunci cnd alegem
O3
produsele?
- Ce primim de la vnztor dup achitarea
produselor?
Voi solicita clasei doi voluntari pentru
desfurarea unui joc de rol consumator-
vnztor. Se prezint clasei urmtoarea Joc de rol
3
situaie. Un consumator a achiziionat
untelefon i nu este mulumit de el.
Fiind consumator, avei dreptul s obinei de
la bunurile cumprate rezultatele prezentate Individual
n reclame i s plteti un pre corect,
proporional cu calitatea produsului. Cnd
Explicaia
nu se ntampl aa poi aduce la cunotina
vnztorului nemulumirea ns nainte
trebuie s: identificm problema, s stngem
documentele necesare i s depunem o cerere
sau reclamaie n locul de unde am
achiziionat produsul.

5. Asigurarea O2 Elevii sunt solicitai s identifice Conversaia Maina de Pe grupe Fi de


feedback-ului comportamente cuprinse n fia de lucru a scris evaluare
Braille formativ
elevului (Anexa 1) cu privire la drepturile
O3 Explicaia Frontal
consumatorului. Se vor discuta rspunsurile
O4 elevilor, realizndu-se corectri sau adugiri Fi de
Problematizarea lucru
acolo unde este cazul.

4
6. Aprecierea Vor fi felicitai elevii care au lucrat corect, au Conversaia Frontal
activitii neles bine sarcinile i voi face aprecieri cu
privire la modul n care activitatea s-a
desfurat

Anexa 1

Fi de lucru

5
Drepturile consumatorului

Ce faci dac? Rspuns


Esti servit cu un pachet de biscuiti cu termenul de valabilitate
depit.

Nu primeti toat suma ca rest.

Vnztoarea refuz s-i schimbe un tricou pe care nu ai avut


posibilitatea s-l probezi n magazin iar cnd ai ajuns acas ai
constatat c nu i se potrivete.
Nu i se primete spre returnare un produs comandat online care
nu ndeplinea funciile din descrierea produsului de pe site-ul
de unde l-ai achiziionat.

S-ar putea să vă placă și