Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.10.2016
Clasa: Pregtitoare ALBINUTELE
Scoala: Scoala Gimnaziala nr. 18 Sibiu
Invatatoare: Rdu Alexandra
Aria curriculara: Educatie fizica,sport si sanatate
Disciplina: Educaie fizic
Tema lectiei:
1. Mers n echilibru pe o linie trasat pe sol;
2. Traseu aplicativ Trecem podul - concurs- mers n echilibru pe banca de gimnastica.
Tipul lectiei: mixta

Obiective referinta:
2.2. S execute exerciiile de dezvoltare fizic nsuite;
3.1. S exprime indicii de for corespunztori grupelor musculare mari angrenate n mi crile ntregului corp sau a unor
pri mari ale acestuia;
3.3. S efectueze corect mersul obinuit i a nc dou variante ale acestuia;
3.4. S utilizeze alergarea pe trasee variate.

Obiective operaionale:La finalul orei elevii vor fi capabili:


O1 s execute cu corectitudine exerciiile pentru influenarea selectiv a aparatului locomotor;
O2 s execute corect mersul n echilibru pe o linie trasat pe sol, respectnd tehnica de execuie;
O3 s execute corect aciunile motrice impuse de parcursul aplicativ, respectnd
totodat regulile ntoarcerii;
O4 s manifeste n timpul activitii atitudini de cooperare , spirit de echip, de
competiie, de fair-play;
O5 s participe activ n sprijinul regulilor concursului i s contribuie la
reuita echipei.
O6- sa execute corect comenzile date.

Strategii didactice:: conversaia, instructajul, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul didactic.


1
Material didactic : creta, banca de gimnastica.
Forma de activitate: frontala, individuala i pe echipe;
Resurse temporale: 30 min
Resurse spatiale: sala de sport
Resurse bibliografice: Programa scolara pentru Ed. fizica.

Secvente Forme de
didactice Coninuturile invatarii Strategii evaluare
didactice
I. Partea Dozarea Indicaii
pregtitoare efortului organizatorice i
/Ob. metodice
1. Moment Deplasarea n sala de grup. 2 min. -n coloan cte doi instructajul
orgnizatoric Adunarea i alinierea. - n cerc
Raportul grupei.
Exerciii
Aciuni de pe loc 2-3
poziia drepi repetri -ntoarcerile se
poziia pe loc repaus execut prin sritur
ntoarceri spre stnga O6 aprecieri
- spre dreapta verbale

2. Captarea Captez atenia prin motivarea ludic a 30 sec. -n cerc explicaia


ateniei aciunii

3. Anunarea Le comunic copiilor c astzi vom repeta 30 sec


temei i a mersul n echilibru pe o linie trasat pe sol
obiectivelor i vom realiza un traseu aplicativ - concurs
Mergem pe pod
4. Pregtirea Aciuni din deplasare 5 min.
organismului Variante de mers :
2
pentru efort Spre pdure mergem pe ritmul versurilor:

- mers normal; 10-15m -n ir cate unul pe exerciiul


mpreun pe crare marginea salii;
Mergem spre pdurea mare - braele se mic
n pdure s intrm O6 liber pe lng corp;
i un brad s cutm

- mers pe vrfuri,bratele sus in - genunchii ntini, Demonstra- aprecieri


prelungirea corpului; 10m spatele drept, braele ia verbale
Haidei sus , sus, sus de tot ntinse sus ;
Ca i brazi de floi- bis

10m - mers pe clcie cu


- mers pe clcie,palmele la ceafa; palmele la ceafa ,
Dar iat pe crare 10m ridicnd ct pot de exerciiul
Mo martin se arat- n zare mult, vrfurile de la
Mor, mor, mor i mor, mor, mor sol;
Mergei dragilor uor
-in cerc
Variante de alergare: -
-alergare usoara; O6
- s - s fie atins ezutul,
- alergare cu pendularea gambei inapoi; 10m
trunchiul uor
nclinat spre nainte; exerciiul
-alergare cu genunchii sus; 10-15m

Variante de deplasare:
- n cerc
- mers linitit cu micri de respirie
Mirosim crengue de brad 10 min. aprecieri
verbale
3
- mers fandat ( pasul uriaului) ;
Uurel i apsat
C-am intrat la hibernat - bis
- toate exerciiile sunt
-mers ghemuit(mersul piticului) executate n cerc

aprecieri
5. Influenarea Propun copiilor s ne oprim. Ne ntorcem cu verbale
selectiv a faa spre interior, ne prindem de mini ntr- explicaia
aparatului un cerc mic:
locomotor
- mers cu spatele
Balonul crete mare
Frumos i colorat O1
Rmi balon aa rotund
S nu te spargi c e pcat Demonstra -
ia
Exerciiul 1.
Privim cerul, privim pmntul Stnd
deprtat, palmele pe solduri: 4 x4T
T1- lsarea capului pe spate;
T3- aplecarea capului nainte;
T2-T4 revenire. O6
Exerciiul 2.
exerciiul
Brae scurte, brae lungi. Stnd deprtat
cu bratele pe langa corp: 4 x4T
T1- bratele indoite,palmele pe umeri;
T2 ntinderea braelor sus;
T3 bratele indoite,palmele pe umeri;
T 4 revenire la poziia iniial.
O1
4
Exerciiul 3.
CeasulStnd deprtat cu braele ndoite, La fiecare ndoire a
minile pe olduri: trunchiului : dreapta
T1 ndoirea trunchiului la stnga; stnga se va rosti :
T2 revenire ; 4x4T tic tac , tic tac,
T 3 ndoirea trunchiului la dreapta; ceasul bate ne-
T4 revenire. ncetat.

Exerciiul 4.
Dansul papusilorStand departat cu bratele
indoite,palmele pe solduri: 4x4T
T1-T2- rasucirea trunchiului spre stanga
T3-T4- rasucirea trunchiului spre dreapta
-in cerc; conversaia
Exerciiul 5.
Soldatii Stnd , braele pe lng corp: instructajul
T1- ridicarea piciorului stang inainte cu 4x4T
bataia palmelor sub genunchi; exerciiul aprecieri
T2- revenire; verbale
T3- ridicarea piciorului drept inainte cu
bataia palmelor sub genunchi;
T4- revenire .
O1
Exercitiul 6.

Sari minge!Stand departat cu palmele pe


solduri:
T1-T2-T3-sarituri drepte ca mingea pe
ambele picioare;
T4- ghemuit;
T5-T6-T7- sarituri drepte ca mingea pe 2X8T explicaia
ambele picioare; demonstra-
T8-ghemuit. O6 ia
5
II. Partea Mers n echilibru pe o linie trasat pe sol. exerciiul
fundamental Copiii sunt ncolonai cte unul pe 2
coloane. n faa fiecrei coloane se traseaz
6. Consolidarea pe sol cte o linie lung de 2 m. La semnal,
deprinderilor primii copii din coloane execut mersul n 8 min
motrice echilibru nainte pe o linie (mersul va fi
elastic evitndu-se rigiditatea i crisparea,
corpul drept, privirea nainte, braele intinse O4 - pe dou coloane;
lateral ( pirea fcndu-se cu ghenunchii
ntini), apoi trec la urma irului. 2-3 ori

Traseu aplictiv Trecem podul demonstra-


Se mparte grupa n dou echipe egale ca tia
numr aezate pe dou coloane. Echipele O5
sunt aezate n faa a dou linii trasate cu
cret alb. In dreptul fiecarei coloane se afla
o banca de gimnastica. La semnalul
invatatoarei , primii din fiecare echip,
execut mersul n echilibru, pe banca de
gimnastica,tinand bratele intinse lateral,iar
dupa executarea traseului se intorc prin 10 min.
alergare la capatul randului din care fac
parte. - pe dou coloane; jocul
Cte un copil din fiecare echip va face o O3
demonstraie, apoi se d semnalul de
ncepere a concursului.
Echipa ctigtoare va fi cea care va O4
executa corect si va termina prima.
expicatia

conversatia
6
O5 aprecieri
verbale
recompensa
III. Partea de Exercitii de respiratie.
ncheiere conversaia
7. Revenirea 2-3 min. - n cerc;
organismului
dup efort

mpreun cu copiii vom analiza O6 conversatia


8. Aprecieri i rezultatele obinute si vom stabili echipa
recomandri castigatoare. 1min. - n cerc;

S-ar putea să vă placă și