Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

SAM „IRACLIE PORUMBESCU” FRĂTĂUŢII NOI


DATA: 29 aprilie 2010
CLASA: a III-a A
PROPUNĂTOR: înv. MOISIUC ANCA
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE
DISCIPLINA: ŞTIINŢE ALE NATURII
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:SOARELE,APA,AERUL,SOLUL.IMPORTANŢA
LOR PENTRU VIEŢUITOARE
SUBIECTUL LECŢIEI:CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ
TIPUL LECŢIEI: mixtă
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:dezvoltarea capacităţilor de
explorare/investigare a realităţii prin observarea şi experimentarea unor fenomene.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
Elevii vor fi capabili să:
O1 –să completeze un ciorchine cu stările de agregare ale apei,dând exemple
pentru fiecare;
O2 –să răspundă la întrebări folosind un limbaj specific ştiinţelor naturii;
O3 -să observe în cadrul unor experienţe simple trecerea apei dintr-o stare
de agregare în alta;
O4 –să explice care este drumul făcut de apă în natură,arătându-l pe planşa
„Circuitul apei în natură”;
O5 -să completeze fişa de evaluare respectând cerinţele.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:explicaţia,exerciţiul,conversaţia,problematizarea,
observarea,expunerea,metoda ciorchinelui,experimentul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:laptop,retroproiector,planşă cu circuitul apei
în natură,fişe de lucru,spirtiere cu vase termorezistent;
MOD DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII:frontal,individual,pe echipe.

BIBLIOGRAFIE:
 „Ghid metodologic privind predarea ştiinţelor la clasele a III-a şi
a IVa”,Ed.Aramis
 „Dezvoltarea gândirii critice şi învăţare eficientă”,D-tru I.Alexandru-
didactic.ro
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Secvenţele Strategii didactice
lecţiei Ob. Conţinutul instructiv – educativ
Metode şi Mijloace de Mod de Evaluare
Dozare op.
procedee învăţământ organizare
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei:pregătirea conversaţia
materialului didactic Fişe
2’ necesar,îndrumarea elevilor în pe echipe
activitatea de pregătire.
2.Reactualizarea Se va împărţi fiecărei echipe câte o fişă pe echipe Completarea
cunoştinţelor O1 (Anexa 1) pe care elevii vor scrie tot metoda Fişe ciorchinilor cu
ceea ce ştiu despre apă. ciorchinelui Markere informaţii
15’ despre apă.
O2 Se va derula o prezentare Power Point conversaţia Laptop frontal Reactualizarea
cu circuitul apei în natură.Se vor purta retroproiector cunoştinţelor cu
discuţii pe marginea acestei prezentări. ajutorul imagi-
O3 nilor.
3.Captarea O4 Se va citi un text (Anexa 2) din care va expunerea frontal
atenţiei reieşi tema orei respective.
2’ O5
4.Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei şi expunerea frontal
temei obiectivele propuse pe înţelesul
2’ elevilor.
5.Desfăşurarea Se vor da explicaţii Georgetei,cu
activităţii ajutorul experimentului. Realizarea
I)Dintr-un vas fiecare elev va lua un Spirtiere pe echipe experimente-
13’ cub de gheaţă pe care îl va ţine în mână Vase lor.
până se topeşte.(topirea) experimentul termorezis-
II)Apa se va pune într-un vas tente
termorezistent şi aşezat sub flacăra unei
spirtiere.(evaporare)
III)Lăsăm apa să fiarbă iar deasupra
vasului se va ţine o oglină pentru a
observa vaporii.(condensare)

6.Obţinerea Se prezintă elevilor o planşă cu Explicaţia Planşă cu


performanţei circuitul apei în natură pe care vor Problematiza- circuitul apei Completarea
trebui să o completeze cu denumirea rea în natură frontal planşei cu
4’ fenomenelor produse. termenii
corespunzători

7.Realizarea Se va împărţi fiecărui elev câte o fişă exerciţiul Fişe de lucru Rezolvarea
feed-back-ului de lucru.(Anexa 3) individual fişei de lucru.
5’

8.Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care


activităţii au răspuns elevii.
2’

S-ar putea să vă placă și