Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de invatamant: Centrul Scolar de Educatie Incluziva Cristal

Data:martie 2014

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa : mijlocie-sectia maghiara ;


Aria curriculara: Activitati specifice de compensare

Disciplina: Comunicare si dezvoltarea limbajului

Tema: Animale peste tot!

Scopul activitatii: exersarea cursivitatii si exprimarii verbale corecte

Categoria de activitate: consolidare si verificare a cunostintelor

Obiective de referinta: stimularea vorbirii spontane, a exprimarii fluente si expresive

Obiective operationale

O1 - sa identifice cele doua grupe de animale (animale domestice si animale de


padure)

O2 - sa denumeasca imaginea fiecarui animal in parte

O3 – sa aseze imaginea fiecarui animal la grupa potrivita

O4 – sa argumenteze motivul pentru care animalul face parte din categoria aleasa

O5 – sa enumere cel putin 3 caracteristici ale fiecarui animal in parte ( unde traieste,
ce mananca, ce folos are, caracteristici fizice etc.)

O6 – sa vorbeasca in propozitii folosind ordinea corecta a cuvintelor in cadrul


acestora.

Metode didactice: expunere, explicatia, conversatia, demonstratia, jocul didactic, exercitiul,


metoda ciorchinelui

Metode de evaluare: observatia, chestionare orala, aprecierea verbala

Materiale: imagini cu grupele de animale, imagini reprezentative cu animale domestice si de


padure, table magnetica, magneti

Forma de organizare: individuala

Durata activitatii: 20-25 de minute

Propunator: Adriana Kinces

1
Unitatea de invatamant: Centrul Scolar de Educatie Incluziva Cristal
Data:martie 2014

DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea Metode Materiale Metode de


activitatii operatio prescolarilor evaluare
nale

Sensibilizare Pregateste materialele didactice urmate a expunere cutie cu observatia


pentru fi folosite imagini
activitate Baietelul asculta
Azi dimineata cand am facut curatenie in expunera profesorului.
dulapurile din cabinet am gasit o cutie cu
foarte multe imagini despre animale si m-
am gandit sa iti cer ajutorul ca sa facem
un pic de ordine in haosul din cutie.
Anuntarea Cum sunt Animale peste tot in cutie eu zic Copilul este atent la expunere Cutie cu observatia
temei si a sa le ordonam pe tabla aceasta mare dupa tema activitatii imagini
obiectivelor categorie. tabla
magnetica

Reactuali- O1; Uite pe masa am doua imagini . Imi poti Copilul analizeaza Explicatia Imagini cu Observatia
zarea spune ce reprezinta ele? imaginile si raspunde: o cele doua
structurilor padure si o casa. Conversa- grupe de Chestionare
insusite Vom vorbi despre tia animale orala
anterior Foarte bine, hai sa le punem pe table animale domestice si
magnetica. animale de padure. Jocul
Ce crezi ce animale vom avea in cutie didactic
deci?

Expunere Observatia

2
Unitatea de invatamant: Centrul Scolar de Educatie Incluziva Cristal
Data:martie 2014

Desfasurarea Cutie cu
lectiei O2; Hai sa vedem atunci acele imagini din Copilul identifica pe Explicatie imagini Chestionare
cutie. Ia te rog prima imagine, te rog rand animalele si le Tabla orala
O3; frumos sa imi spui ce animal este in aseaza sub imaginea Conver- magnetica
imagine, daca este animal domestic sau de corespunzatoare fiecarui satia
padure. grup in parte.
Demon-
O4; Imi poti spune de ce ai pus animalul la Copilul argumenteaza stratia
aceea grupa? alegerea mentionand
mediul in care traieste Jocul
animalul: padure/casa didactic
omului.
Metoda
O5; Bravo! Acum te rog sa imi spui cateva Baietelul spune cateva ciorchine-
O6 lucruri despre fiecare anima, ce am invatat caracteristici ale lui
noi despre ele? animalelor formuland
propozitii corecte.
Obtinerea Excelent uite ce frumos am organizat noi Copilul analizeaza table Conversa- Tabla Observatie
performantelo O1 toate imaginile. cu atentie. tia magnetica Chestionare
r si feedback- cu imagini
ul O6 Hai sa ne uitam inca o data la tabla. Imi Raspunde: animale
poti spune despre ce am vorbit noi astazi.
Doua categorii de
Si despre ce animale am vorbit? animale: animale
domestic si animale de
padure.
Evaluarea si Foarte bine! Ai fost foarte atent astazi, Copilul este atent la Aprecierea
aprecierea apreciez asta. Si pentru ca stapanesti atat aprecierile profesorului; Conversa- verbala
activitatii de bine cunostintele despre animale te primeste distinctia tia
declar Regele animalelor. regelui animalelor.

3
Unitatea de invatamant: Centrul Scolar de Educatie Incluziva Cristal
Data:martie 2014

S-ar putea să vă placă și