Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: .
Propunător: inst. Ionel-Cătălin Diaconu
Şcoala Nr. 3 Drăguşani
Clasa: I Clasa: a III-a
Disciplina: Limba şi literatura română Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare: Grupuri de litere Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie
Conţinut: Grupul de litere chi, Chi Conţinut: „Ne pregătim pentru evaluare”

Obiective cadru / obiective de referinţă: Obiective cadru / obiective de referinţă:


1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 4.1, 4.2, 4.3, 2.1, 2.2, 4.1, 4.2, 4.3

Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:


Cognitive: Cognitive:
O.C.1. – să identifice şi să citească în mod corect grupurile de litere învăţate: O.C.1. – să identifice formele, figurile şi corpurile geometrice:
Minimal: cu sprijinul suportului vizual sau al învăţătorului; Minimal: cu sprijinul învăţătorului;
Mediu: cu uşoare ezitări; Mediu: cu uşoare ezitări;
Maximal: rapid, fără sprijin. Maximal: rapid, fără sprijin.
O.C.2. – să descopere cuvinte noi pe baza unei reguli cerute: O.C.2. – să descopere figurile / corpurile geometrice cerute:
Minimal: minim 3 cuvinte; Minimal: în minim 2 cazuri;
Mediu: minim 4 cuvinte; Mediu: în minim 3 cazuri, în ritm lent;
Maximal: minim 5 cuvinte. Maximal: în 3 cazuri, rapid.
O.C.3. – să citească textul lecţiei: O.C.3. – să deseneze conform cerinţelor:
Minimal: cu ezitări, fără intonaţia corespunzătoare; Minimal: cu ezitări, fără să dea explicaţii;
Mediu: fără ezitări, în ritm lent; Mediu: fără ezitări şi explicaţii;
Maximal: fără ezitări şi rapid. Maximal: fără ezitări şi oferind explicaţii asupra alegerii făcute.
O.C.4. – să răspundă la întrebări: O.C.4. – să descrie formele, figurile şi corpurile cerute:
Minimal: cu sprijinul învăţătorului; Minimal: cel mult 3 greşeli;
Mediu: fără sprijin, pe scurt; Mediu: cel mult 2 greşeli;
Maximal: fără sprijin, complet şi rapid; Maximal: cel mult o greşeală.
Psihomotorii: Psihomotorii:
O.PM. 1 – să ordoneze, utilizând suport grafic, cuvintele în propoziţie: O.PM. 1 – să decupeze şi să ordoneze figurile geometrice Tangram:
Minimal: minim 3 cuvinte; Minimal: cu sprijin;
Mediu: minim 4 cuvinte; Mediu: fără sprijin, cu ezitări;
Maximal: minim 5 cuvinte. Maximal: rapid şi corect.
O.PM.2 – să scrie la calculator cuvinte, propoziţii, respectând spaţiul grafic O.PM.2 – să deseneze corect şi îngrijit:
oferit: Minimal: cu mici abateri, corecturi;
Minimal: cu ezitări şi mici greşeli; Mediu: fără abateri majore;
Mediu: fără ezitări şi puţine greşeli; Maximal: rapid, respectând toate normele cerute.
Maximal: rapid şi corect.
Afective:
Afective: O.A.1 – copiii vor trăi bucuria descoperirii de lucruri noi, bucuria reuşitei
O.A.1 – copiii vor trăi bucuria descoperirii de lucruri noi, bucuria reuşitei proprii;
proprii; O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de competiţie, dorinţa de afirmare.
O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de competiţie, dorinţa de afirmare.

Resurse: Resurse:
A. Bibliografice: A. Bibliografice:
1. ştiinţifice: 1. ştiinţifice:
 Estera Nicolescu, Didactica limbii şi literaturii române pentru  Gh. şi C. Dumitriu, Psihopedagogie, E.D.P., Bucureşti, 2003
învăţământul primar, Editura „Egal”, 2003. 2. oficiale:
 Ioan Dănilă, Fonetică şi fonologie. Note de curs; aplicaţii, Editura  Programa şcolară – clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004.
„Egal”, 2001 3. metodico-didactice:
2. oficiale:  coord. Ioan Neacşu, Metodica predării matematicii la clasele I-IV,
 Programa şcolară – clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004. Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1988;
3. metodico-didactice:  Costică Lupu, Didactica matematicii, Editura „Caba”, Bacău, 2006
 Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura  V., D. şi C. Pârâială, Matematica – manual pentru clasa a III-a,
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1995; Editura „Euristica”, Iaşi, 2005
 Ilica Anton, Metodica limbii române în învăţământul primar, Bacău,
Editura „Grigore Tabacaru”, 1999;
 Marcela Peneş, Abecedar, manual pentru clasa I, Editura „Ana”, 2004

B. Metodologice: B. Metodologice:
a. strategia didactică: mixtă; a. strategia didactică: mixtă
b. metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, lucrul cu manualul, jocul b. metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, jocul didactic;
didactic; c. forme de organizare: frontală/ individuală;
c. forme de organizare: frontală / individuală / * tratarea diferenţiată; d. mijloace didactice: manualul, pătrat Tangram, trusa de corpuri geometrice,
d. mijloace didactice: Abecedar, fişe, jetoane cu propoziţii şi cuvinte, lipici
calculatorul;

C. Temporale: 50 minute C. Temporale: 50 minute

D. Umane: 3 elevi din care 1 necesită tratare diferenţiată după cum urmează: D. Umane: 1 elev
- I. G. – rezultate foarte scăzute la învăţătură, nu recunoaşte toate
literele, repetă clasa I
EVENIMENTELE LECŢIEI/
OBIECTIVE
CONŢINUTURI / SARCINI DE ÎNVĂŢARE / TIMP STRATEGII EVALUARE
I III Activitatea clasei I Activitatea clasei a III-a
1. Captarea atenţiei – 2 min. 1. Captarea atenţiei – 1 min.
Se asigură condiţiile bunei desfăşurări a orei de Se asigură condiţiile bunei desfăşurări a orei
curs. de curs.
Se captează atenţia cu ajutorul unei fişe de lucru. Se captează atenţia cu ajutorul trusei de
Copiii observă şi citesc fişa. corpuri geometrice.
2. Reactualizarea structurilor învăţate anterior
– 4 min.
O.C.1 Se cere lipirea de etichete cu numele
2. Reactualizarea structurilor învăţate anterior corpurilor geometrice pe acestea. exerciţiul
– 12 min.
Se citeşte lecţia Zebruţ în lanţ de către copii. evaluare
Li se prezintă elevilor fişa de lucru şi li se cere sumativă
O.C.3 rezolvarea ei. Se verifică rezolvarea sarcinii.
3. Enunţarea scopului şi a obiectivelor lecţiei –
1 min.
Sunt prezentate obiectivele lecţiei.
explicaţia
Elevii sunt scoşi la tablă şi la calculator să scrie 4. Prezentarea noilor conţinuturi – 2 min. evaluare
O.C.1 cuvinte cu grupurile de litere învăţate. Se scrie la tablă titlul lecţiei şi un prim conversaţia formativă
O.P.2 exerciţiu:
O.P.2 1. Desenează: exerciţiul
a. o linie curbă închisă
b. o linie frântă deschisă
c. un poligon cu 5 laturi
3. Enunţarea scopului şi a obiectivelor lecţiei – 1 5. Dirijarea învăţării – 25 min.
min. Se rezolvă exerciţiul 1 la tablă.
Se face legătura între grupurile de litere învăţate Învăţătorul supraveghează corectitudinea
şi noua lecţie. Sunt prezentate obiectivele. rezolvării.
O.C.2 4. Prezentarea noilor conţinuturi – 3 min.
Se prezintă planşa cu noul grup de litere. demonstraţia
Se compară grupul nou cu ci şi che. Se rezolvă cu creionul exerciţiile 1 şi 2 din
Se dau exemple de cuvinte cu che . manual.
O.C.2
EVENIMENTELE LECŢIEI/
OBIECTIVE
CONŢINUTURI / SARCINI DE ÎNVĂŢARE / TIMP STRATEGII EVALUARE
I III Activitatea clasei I Activitatea clasei a III-a
5. Dirijarea învăţării – 20 min.
Se decodează cuvintele şi textul lecţiei Se rezolvă pe caiete exerciţiul 3 din manual.
O.C.3 Căţeluşul şchiop.
Se citeşte lecţia în lanţ. Se rezolvă cu creionul exerciţiul 4 din manual.
O.C.3 Învăţătorul verifică în permanenţă exerciţiul
corectitudinea rezolvării. evaluare
Se citeşte pe fragmente, în ecou. munca cu formativă
6. Obţinerea performanţei – 8 min. manualul
Se cere rezolvarea exerciţiilor 6 şi 7 din
6. Obţinerea performanţei – 6 min. manual.
O.C.4 O.C.4 Se răspunde la întrebări pe fişă, pe tablă şi pe Se descriu oral figurile şi corpurile
calculator. geometrice învăţate.
7. Asigurarea conexiunii inverse – 1 min. explicaţia
Se verifică şi se discută rezolvarea sarcinilor de
lucru.
O.P.1 8. Evaluarea – 1 min.
Se fac aprecieri şi notări pentru participarea la
lecţie.
9. Intensificarea retenţiei şi transferul – 6 min.
Se oferă pătratele Tangram şi se cere citirea demonstraţia
7. Asigurarea conexiunii inverse – 2 min. explicaţiilor şi compunerea imaginilor din
O.P.1 Se verifică şi se discută rezolvarea fişei. manual. conversaţia
8. Evaluarea – 1 min. evaluare
Se acordă calificative pentru participarea la sumativă
lecţie.
9. Intensificarea retenţiei şi transferul – 2 min. Se verifică realizarea sarcinii.
Li se oferă copiilor spre lectură textul poeziei
Căţeluşul şchiop, de Elena Farago.
10. Tema pentru acasă – 1 min. 10. Tema pentru acasă – 1 min.
Se dă temă citirea lecţiei curente şi a poeziei Se dau drept temă pentru acasă exerciţiile din explicaţia
Căţeluşul şchiop, de Elena Farago. caietul special.
Clasa I. Anexa 1.

Fişa de lucru

1. Zorro te invită să scrii cuvinte cu z şi Z

2. Scrie cuvinte cu grupurile de litere:

ce ci ge gi

3. Scrie ordinea cuvintelor în propoziţii:

cireşe. aduce Cecilia

bicicletă. Gigel pe merge

cheamă George. îl băiat Pe

4. Scrie propoziţiile descoperite:


Clasa I. Anexa 2

Căţeluşul şchiop

Eu am numai trei picioare, Dar copiii răi la suflet


Şi de-abia mă mişc: ţop, ţop, Sunt urâţi, precum e-acel
Râd când mă-ntâlnesc copiii, Care m-a şchiopat pe mine,
Şi mă cheamă „cuciu şchiop”. Şi nu-i pot iubi de fel...

Fraţii mei ceilalţi se joacă M-a lovit din răutate


Cu copiii toţi, dar eu Cu o piatră în picior,
Nu pot alerga ca dânşii, Şi-am zăcut, şi-am plâns atâta,
Ca sunt şchiop şi cad mereu! De credeam că am să mor...

Şi stau singur toată ziua Acum vine şi-mi dă zahăr


Şi plâng mult când mă gândesc Şi ar vrea să-mi fie bun,
Că tot şchiop voi fi de-acuma Şi-aş putea să-l muşc odată
Şi tot trist am să trăiesc. De picior, să mă răzbun,

Şi când mă gândesc ce bine


M-aş juca şi eu acum, Dar îl las aşa, să vadă
Şi-aş lătra şi eu din poartă Răul, că un biet căţel
La copiii de pe drum!... Are inima mai bună
Decât a avut-o el.
Cât sunt de frumoşi copiii
Cei cuminţi, şi cât de mult
Mi-ar plăcea să stau cu dânşii,
Să mă joc şi să-i ascult!
Clasa a III-a. Anexa 3

Pătratul Tangram

S-ar putea să vă placă și