Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Cuprins:
7.1 Obiective
deci cu o în
infinitate sensul că
de elemente elementele ei formează un şir, sau pot fi aşezate într-un şir
(II) variabile aleatoare continue (prescurtat v.a.c), adică v.a., ce iau valori dintr-un
interval, de lungime finită sau infinită.
Caracteristici numerice pentru o v.a.d., adică numere reale asociate unei v.a.d.
X : trecem în revistă cele mai des întâlnite caracteristici numerice din aplicaţii, precum
media, dispersia şi abaterea medie pătratică, şi anume:
(1) media sau valoarea medie a v.a.d. X , notată cu iniţiala mediei şi anume cu
litera mare M , iar apoi între paranteze v.a.d., a cărei medie ne interesează:
def
matem .
X)
M(
v .a .d
x p
iI
i i (suma produselor dintre valori şi probabilităţi, adică suma
def .
in
cuv.
produselor dintre numerele, care apar pe prima linie în repartiţia v.a.d. X şi numerele, care
apar pe a 2-a linie în repartiţia v.a.d. X ).
Proprietăţile mediei sau ale valorii medii:
(P1) M a a , a ℝ, [în cuvinte (P1) afirmă că media unei constante (sau a unui
număr real) este egală cu constanta (deci cu numărul real respectiv)];
(P2) M ( aX ) aM ( X ) , a ℝ şi X (v.a.”o” ”oarecare”) [prin variabilă
aleatoare oarecare, subînţelegând cele 2 tipuri de variabile aleatoare existente, adică fie „d”,
fie „c”]; [în cuvinte (P2) afirmă că media produsului dintre o constantă şi o v.a.”o” este
egală cu constanta înmulţită cu media v.a.”o” considerate];
(P3) M X Y M ( X ) M (Y ) , unde X , Y sunt v.a.”o”; [în cuvinte (P3) afirmă
că media sumei de v.a.”o”-fie toate „d”, fie toate „c”-este egală cu suma mediilor; am scris
proprietatea (P3) pentru cazul particular, când se însumează 2 v.a.”o”];
(P4) M ( X Y ) M ( X ) M (Y ) , unde X , Y sunt v.a.”o” „i” ”independente”;
adica
[în cuvinte (P4) afirmă că media produsului de v.a.”o „i” este egală cu produsul mediilor
lor; am scris propritatea (P4) pentru cazul particular, când se înmulţesc 2 v.a.o.”i”];
deocamdată lăsăm (sau luăm) ca atare noţiunea de „independenţă i-ţă”, urmând ca ea să
fie definită ceva mai târziu;
(P5) M ( X ) ℝ, unde X este v.a.”o”; [în cuvinte (P5) afirmă că media unei v.a.”o”
este un număr real, putând fi 0 , sau 0 , sau 0 ].
(2) dispersia v.a.d. X , notată cu iniţiala dispersiei şi anume cu litera mare D , iar
apoi între paranteze v.a.d., a cărei dispersie ne interesează:
X ) M ( X 2 ) M 2 ( X ) (media pătratului lui X , din care scădem, nu adunăm
D(
cf . cf .
v .a. d . def . def .
matem . in
echiv. cuv.
a a
lui lui
"D " "D "
media pătrată a lui X ); de reţinut faptul că, în definiţia matematică echivalentă a lui „ D ”
(cea utilă în aplicaţii) apare pătratul de 2 ori, şi anume întâi în interior, în sensul scris mai
sus, şi apoi, adică la sfârşit, în exterior, în sensul celor de mai sus).
Proprietăţile dispersiei:
(P1) Da 0 , a ℝ, [în cuvinte (P1) afirmă că dispersia unei constante (sau a
unui număr real) este egală cu zero];
(P2) D (aX ) a 2 D ( X ) , a ℝ şi X (v.a.”o” ”oarecare”) [prin variabilă
aleatoare oarecare, subînţelegând cele 2 tipuri de variabile aleatoare existente, adică fie „d”,
fie „c”]; [în cuvinte (P2) afirmă că dispersia produsului dintre o constantă şi o v.a.”o” este
egală cu constanta ridicată la pătrat înmulţită cu dispersia v.a.”o” considerate];
(P3) D X Y D( X ) D(Y ) , unde X , Y sunt v.a.”o”„i”; [în cuvinte (P3) afirmă
că dispersia sumei sau diferenţei de v.a.”o”,-fie toate „d”, fie toate „c”, dar „i”-este egală cu
suma dispersiilor respectivelor v.a.”o”„i”, ce se adună (se însumează) sau se scad];
(P4) D ( X ) 0 , unde X este v.a.”o”; [în cuvinte (P4) afirmă că dispersia unei
v.a.”o” este un număr real pozitiv, niciodată negativ].
(3) abaterea medie pătratică a v.a.d. X , notată consacrat cu litera grecească ,
iar apoi ca indice inferior sau apoi între paranteze v.a.d., a cărei abetere medie pătratică ne
interesează:
X ( X ) D ( X ) , care este în mod evident un număr real pozitiv, 0 , deci
def .
v .a .d
v .a .d
niciodată negativ 0 .
Funcţia de repartiţie a unei v.a.d. X este funcţia notată cu litera mare F având
indicele inferior X sau fără indice inferior, adică simplu F , definită pe ℝ cu valori în
intervalul închis [0,1] , şi care calculată într-un punct x (domeniul ei de definiţie,
reprezentat de ℝ) este egală prin definiţie cu probabilitatea evenimentului ca v.a.d. X să ia
valori strict mai mici decât x sau de la stânga strict a lui x . Prin urmare: FX F : ℝ
sau
def .
[0,1] , FX ( x ) F ( x) P ( X x) , x ℝ.
xi
X : i I (o mulţime de indici) ℕ*,
p P ( X x ) 0 1 parcurge
i i
yj
Y : j J (o mulţime de indici) ℕ*.
q P(Y y ) 0 1 parcurge
j j
În acest sens, introducem notaţia următoare pij = P(X = xi, Y = yj), oricare ar fi
indicii i, j , cu i I şi j J .
parcurge parcurge
Dacă pij = piqj, i, j, atunci spunem că X, Y sunt „i” = „independente”.
Cazul contrar: Dacă cel puţin un i şi cel puţin un j, adică cel puţin o
pereche de indici (i, j), a.î. egalităţile de mai sus să nu aibă sens, deci a.î. pij piqj,
atunci spunem că X, Y nu sunt „i” = „independente”, adică sunt dependente.
2 a 0 1
Aplicaţia1: Dacă X : şi M (8 X ) 5 , atunci numărul a 1 are
2 p 3p p 2 p
1
valoarea: a) 1 ; b) 1 ; c) ; d) 0 ; e) 2 . Justificaţi prin rezolvarea matematică riguroasă şi
8
efectivă, alegerea variantei de răspuns considerat a fi corect.
Rezolvare: X este v.a.d., luând valori dintr-o mulţime şi anume mulţimea formată
din elementele 2 ; a ; 0 ; 1 . Impunem asupra numerelor de pe prima linie din repartiţia lui
X , adică asupra valorilor posibile ale v.a.d. X condiţia ca ele să fie scrise în ordine strict
crescătoare („ ”), obţinând următoarele: 2 a 0 1 , şir de inegalităţi, din care reţinem
despre constanta a că este reală, cu valoarea în intervalul deschis (2,0) . Pentru ca
repartiţia v.a.d. X să aibă sens sau să fie corect definită, trebuie ca numerele de pe a 2-a
linie din repartiţia lui X , să aibă următoarele 2 proprietăţi:
(P1) să fie 0 , adică: 2 p 0 , ceea ce implică p 0 ; 3 p 0 , ceea ce implică
0 0
0 , a cărei valoare efectivă o determinăm, impunând a 2-a proprietate (P2) de mai jos;
1
(P2) suma lor să fie egală cu 1 , adică: 2 p 3 p p 2 p 1 8 p 1 p 0
8
5p 3p
.
Prin urmare, repartiţia corect definită a v.a.d. X este dată de:
2 a 0 1 2 a 0 1
X: 1 1 1 1 2 3 1 2 , cu a (2,0) .
2 3 2
8 8 8 8 8 8 8 8
În cele ce urmează, determinăm constanta reală a (2,0) , impunând condiţia din
enunţul problemei:
2 3 1 2
M (8 X ) 5 8M ( X ) 5 , unde M( X ) (2) a 0 1
fol .
v .a .d rep . 8 8 8 8
v ,a .d .
X
sau
def .
valorii
medii
pt .
o
v .a .d .
X
4 3a 2
8
2 3a
, astfel încât determinarea constantei reale a , a cărei valoare se găseşte în
8
intervalul deschis (2,0) revine la impunerea condiţiei: 8 M ( X ) 5
(3
2 3a 3
8 5 2 3a 5 3a 5 2 3a 3 a 1
8 3
(2,0) . Deci: a 1 şi astfel: a 1 1 1 0 , de unde rezultă că răspunsul corect
este dat de varianta d).
3 1 4
Aplicaţia2: Ştiind că X : , atunci P X 2 | X 3 are valoarea:
0 , 2 0,3 0,5
2
a) ;
5
5
b) 0,6 ; c) ; d) 0,8 ; e) 0,3 . Justificaţi prin rezolvarea matematică riguroasă şi efectivă,
3
alegerea variantei de răspuns considerat a fi corect.
Rezolvare: X este v.a.d., luând valori dintr-o mulţime şi anume mulţimea formată
din elementele 3 ; 1 ; 4 . Se observă că numerele de pe prima linie din repartiţia v.a.d. X
sunt scrise în ordine strict crescătoare („ ”), adică valorile posibile 3 ; 1 ; 4 ale v.a.d. X
sunt scrise de la cel mai mic la cel mai mare: într-adevăr, 3 1 4 . Pentru ca repartiţia
v.a.d. X să aibă sens sau să fie corect definită, trebuie ca numerele de pe a 2-a linie din
repartiţia lui X , să aibă următoarele 2 proprietăţi:
(P1) să fie 0 , adică: 0,2 0 , ceea ce este evident adevărat; 0,3 0 , ceea ce este
evident adevărat; 0,5 0 , ceea ce este evident adevărat;
(P2) suma lor să fie egală cu 1 , adică: 0
,2
,3 0,5 1 , ceea ce este evident
0
0 ,5
adevărat.
Prin urmare, repartiţia v.a.d. X dată în enunţul problemei este corect definită.
Pentru a determina probabilitatea cerută, aplicăm definiţia probabilităţii condiţionate,
obţinând următoarele:
prob.
ei
celor
2
ev te
implicate
de
resp .
prob.
cond ta
B
def .
P ( A B) P(2 X 3)
P
X
2 | X 3 P( A | B) ; luăm separat
A P ( B ) P ( X 3)
prob.
celui
cu
care
conditionam
raportul
d int re
P ( A B )
si
P( B )
[2 3)
P( X 3) P[(
X
3) (
X1)] P( X 3) P( X 1) 0,2 0,3 0,5 .
eg . ev le
cu ce
prob. se
ev lui sc ,
echiv. fiind
cu inc .,
el obtinem:
varianta b).
2 1 5
Aplicaţia3: Dacă X : , atunci FX (2) F (2) are valoarea: a) 0,1 ; b)
0,1 0,7 0,2
0,3 ;
c) 0,9 ; d) 0,8 ; e) 0,2 . Justificaţi prin rezolvarea matematică riguroasă şi efectivă, alegerea
variantei de răspuns considerat a fi corect.
Rezolvare: X este v.a.d., luând valori dintr-o mulţime şi anume mulţimea formată
din elementele 2 ; 1 ; 5 . Se observă că numerele de pe prima linie din repartiţia v.a.d. X
sunt scrise în ordine strict crescătoare („ ”), adică valorile posibile 2 ; 1 ; 5 ale v.a.d. X
sunt scrise de la cel mai mic la cel mai mare: într-adevăr, 2 1 5 . Pentru ca repartiţia
v.a.d. X să aibă sens sau să fie corect definită, trebuie ca numerele de pe a 2-a linie din
repartiţia lui X , să aibă următoarele 2 proprietăţi:
(P1) să fie 0 , adică: 0,1 0 , ceea ce este evident adevărat; 0,7 0 , ceea ce este
evident adevărat; 0,2 0 , ceea ce este evident adevărat;
(P2) suma lor să fie egală cu 1 , adică: 0
,1
,7 0, 2 1 , ceea ce este evident
0
0, 8
adevărat.
Prin urmare, repartiţia v.a.d. X dată în enunţul problemei este corect definită.
Pentru a răspunde cerinţei problemei, determinăm în prealabil funcţia de repartiţie FX F
a v.a.d. X , apoi calculăm valoarea lui F ( 2) , urmând să poziţionăm argumentul 2 al
funcţiei de repartiţie F pentru v.a.d. X . În acest sens, aplicăm definiţia funcţiei de
repartiţie a v.a.d. X , obţinând următoarele:
def .
F : ℝ [0,1] , F ( x ) P( X x ) , x ℝ. Deci, ne întrebăm cine este funcţia de repartiţie
F al lui X (adică ? F ). Pentru aceasta trebuie să ştim cu cine este egală funcţia F , în
fiecare punct x din domeniul de definiţie ℝ al ei (adică ? F ( x ) , unde x (domeniului de
F ( x) P ( X x) P () 0 ;
Cazul (II):
2 1 5 X
| | |
2 x 1
F ( x ) P ( X x) P ( X 2) 0,1 ;
Cazul (III):
2 1 5 X
| | |
1 x 5
Cazul (IV):
2 1 5 X
| | |
5 x
În fiecare caz în parte, am calculat valoare lui F (x) , egală –conform definiţiei- cu
P X x , motiv pentru care, în prealabil, ne-am întrebat cine este evenimentul ( X x ) a
cărui probabilitate se caută de fiecare dată, reprezentând, în acest sens, separat pentru
fiecare caz în parte, pe axa reală valorile posibile ale v.a.d. X împreună cu intervalui
deschis ( , x) ; în cazul (I) am constatat că nici o valoare posibilă a lui X nu se găseşte în
intervalul ( , x) , astfel că evenimentul ca X să ia valori în respectivul interval nu este
altcineva decât evenimentul imposibil , de probabilitate egală cu zero; în cazul (II) am
constatat că 2 este singura valoare posibilă a lui X situată în intervalul ( , x) , astfel că
evenimentul ca X să ia valori în respectivul interval este echivalent cu evenimentul ca X
să ia singura sa valoare posibilă situată în respectivul interval şi anume 2 , adică
( X x) ( X 2) , de probabilitate 0,1 ; în cazul (III) am constatat că 2 şi 1 sunt
valorile posibile ale lui X situate în intervalul ( , x) , astfel că evenimentul ca X să ia
valori în respectivul interval este echivalent cu -ea evenimentelor ca X să ia singurele
sale valori posibile situate în respectivul interval, şi anume 2 şi 1 , adică
( X x) ( X 2) ( X 1) , de probabilitate egală cu suma probabilităţilor
0,1 0,7 0,8 a evenimentelor reprezentate de cele două paranteze rotunde, întrucât aceste
evenimente ce se -sc sunt incompatibile; în cazul (IV) am constatat că toate valorile
posibile 2 , 1 şi 5 ale lui X sunt situate în intervalul ( , x) , astfel că evenimentul ca
X să ia valori în respectivul interval este echivalent cu -ea evenimentelor ca X să ia
toate valorile sale posibile situate în respectivul interval, şi anume 2 , 1 şi 5 , adică
( X x) ( X 2) ( X 1) ( X 5) , ori acest eveniment nu este altcineva decât
evenimentul sigur , întrucât evenimentul ca X să ia valoarea sa posibilă 2 , sau ( )
evenimentul ca X să ia valoarea sa posibilă 1 , sau ( ) evenimentul ca X să ia valoarea
sa posibilă 5 este evenimentul, care se realizează de fiecare dată, ceea ce înseamnă
evenimentul sigur, de probabilitate egală cu unu (sau X ia valoarea sa posibilă 2 , sau X
ia valoarea sa posibilă 1 , sau X ia valoarea sa posibilă 5 este evenimentul sigur ).
Prin urmare:
0, pentru ( I ) : x 2
def . 0,1, pentru ( II ) : 2 x 1
F : ℝ [0,1] , F ( x ) P( X x) .
v .a .d 0 ,1 0 ,7 0 ,8, pentru ( III ) : 1 x 5
1, pentru ( IV ) : x 5
(am deschis o acoladă, care să cuprindă 4 linii, corespunzând celor 4 cazuri considerate).
Deci: F (2) 0,8 , deoarece argumentul 2 al lui F este situat în intervalul (1,5] ,
cf .
celor
de
mai
sus
(4
2 2 8
= 4 [M ( X ) 4] 8 4[ M ( X ) 4] ( 2) M ( X 2 ) 4 2 4 M ( X 2 )
4
6
M ( X 2 ) . Deci: M ( X 2 ) 6 , de unde rezultă că răspunsul corect este dat de varianta c).
2 1 3 7
Aplicaţia5: Ştiind că X : , atunci M (3 X 2) are valoarea: a) ; b)
p 3p 2p 2
7 3
1 ; c) ; d) 7 ; e) . Justificaţi prin rezolvarea matematică riguroasă şi efectivă, alegerea
6 2
variantei de răspuns considerat a fi corect.
Rezolvare X este v.a.d., luând valori dintr-o mulţime şi anume mulţimea formată
din elementele 2 ; 1 ; 3 . Se observă că numerele de pe prima linie din repartiţia v.a.d. X
sunt scrise în ordine strict crescătoare („ ”), adică valorile posibile 2 ; 1 ; 3 ale v.a.d. X
sunt scrise de la cel mai mic la cel mai mare: într-adevăr, 2 1 3 . Pentru ca repartiţia
v.a.d. X să aibă sens sau să fie corect definită, trebuie ca numerele de pe a 2-a linie din
repartiţia lui X , să aibă următoarele 2 proprietăţi:
(P1) să fie 0 , adică: p 0 ; 3 p 0 , ceea ce implică p 0 ; 2 p 0 , ceea ce
0 0
1
p 0 . Prin urmare, repartiţia corect definită a v.a.d. X este dată de:
6
2 1 3 2 1 3
X : 1 1 1 1 3 2.
3 2
6 6 6 6 6 6
Conform proprietăţilor valorii medii, avem următoarele:
M (3 X 2) M [3X (2)] M (3 X ) M (2) 3M ( X ) (2) 3M ( X ) 2 , de
1 3 2 236 29 7 7
M ( X ) (2) 1 3 , astfel încât: M ( X ) şi deci:
fol .
rep .
6 6 6 6 6 6 6
v. a . d
X
sau
def .
val .
medii
7 7 2) 74 3
M (3 X 2) ...
3M ( X ) 2 3 6 2 2 2 . Prin urmare, răspunsul
cf . 2 2
celor
de
mai
sus
a 1 a 2 a 4
Aplicaţia1: Fie variabila aleatoare discretă X: , unde a, p
4p 3p 0,3
ℝ.
Determinaţi parametrii a, p ℝ, a.î. M(10X - 1) = 13.
Rezolvare:
Pe L1 din repartiţia lui X avem: a -1 < a + 2 < a + 4 -1 < 2 < 4 , ceea ce este
evident adevărat. Deci valorile posibile ale lui X sunt scrise în ordine strict „↑”.
Pe L2 din repartiţia lui X verificăm îndeplinirea celor 2 proprietăţi (P1) şi (P2), unde:
4p = 4 x 0,1 = 0,4 0;
3p = 3 x 0,1 = 0,3 0,
a 1 a 2 a 4
X: , unde a ℝ.
0,4 0,3 0,3 1
Prin urmare:
p = 0,1
şi:
a = 0,
1 2 4
X: .
0 , 4 0,3 0,3 1
a 2a 3a 4a
Aplicaţia2: Fie variabila aleatoare discretă X: , unde a, p ℝ.
p 3p 3p p
Determinaţi parametrii a, p ℝ, a.î. M(8X + 3) = 23.
Rezolvare:
Pe L2 din repartiţia lui X verificăm îndeplinirea celor 2 proprietăţi (P1) şi (P2), unde:
(P1) [p 0; 3p 0; 3p 0; p 0] ( [p 0]).
1
(P2) p + 3p + 3p + p = 1 8p = 1 p = , convine, pentru că verifică relaţiile de la
8
(P1), şi anume:
1
p= 0;
8
3
3p = 0,
8
1
(sau întrucât p = 0)
8
a.î. repartiţia lui X corect definită este următoarea:
a 2a 3a 4a
X: 1 3 3 1 , unde a ℝ, cu a verificând relaţiile de mai sus, adică:
8 8 8 8 1
a < 2a < < 3a < 4a.
Prin urmare:
1
p=
8
şi:
a = 1,
iar repartiţia corect şi complet definită a lui X este:
1 2 3 4
X: 1 3 3 1 .
8 8 8 8 1
a a 1 a 3 a 4
Aplicaţia3: Fie variabila aleatoare discretă X: , unde a, p
p 2p 6p p
ℝ.
Determinaţi parametrii a, p ℝ, a.î. M(10X + 1) = 25.
Rezolvare:
Ne asigurăm ca repartiţia lui X să aibă sens (sau să fie corect definită).
Pe L1 din repartiţia lui X avem: a < a + 1 < a + 3 < a + 4 0 < 1 < 3 < 4, ceea ce
este evident adevărat. Deci valorile posibile ale lui X sunt scrise în ordine strict „↑”.
Pe L2 din repartiţia lui X verificăm îndeplinirea celor 2 proprietăţi (P1) şi (P2), unde:
(P1) [p 0; 2p 0; 6p 0; p 0] ( [p 0]).
1
(P2) p + 2p + 6p + p = 1 10p = 1 p = p = 0,1, convine, pentru că verifică
10
relaţiile de la (P1), şi anume:
p = 0,1 0,
2p = 2 x 0,1 = 0,2 0,
6p = 6 x 0,1 = 0,6 0,
p = 0,1 0,
a a 1 a 3 a 4
X: , unde a ℝ.
0,1 0, 2 0,6 0,1 1
Prin urmare:
p = 0,1
şi:
a = 0,
0 1 3 4
X: .
0,1 0, 2 0,6 0,1 1
2 1 0 1 2
Aplicaţia4: Fie variabila aleatoare discretă X: , unde p
2p 4p p 2p p
ℝ.
a) Să se determine repartiţia lui X.
b) Să se calculeze funcţia de repartiţie FX a lui X.
c) Să se determine media M(X), dispersia D(X) şi abaterea medie pătratică X ale
lui X.
d) Să se calculeze mediile M(X3), M(2X – 3) şi dispersia D(3X – 2).
e) Să se determine probabilităţile următoare: P(X -0,75), P(X > 1,25), P(-1,25 X
3
0,5) şi P(X > - | X < 2).
2
Rezolvare:
Pe L1 din repartiţia lui X avem: -2 < -1 < 0 < 1< 2, ceea ce este evident adevărat.
Deci valorile posibile ale lui X sunt scrise în ordine strict „↑”.
Pe L2 din repartiţia lui X verificăm îndeplinirea celor 2 proprietăţi (P1) şi (P2), unde:
2p = 2 x 0,1 = 0,2 0,
4p = 4 x 0,1 = 0,4 0,
p = 0,1 0,
2p = 2 x 0,1 = 0,2 0,
p = 0,1 0,
(sau pentru că: p = 0,1 0),
2 1 0 1 2
X: .
0,2 0,4 0,1 0,2 0,1 0,6 0,3 0,1 1
b) ? = FX.
def .
X = (v.a.d.) FX: ℝ → [0, 1], FX(x) P(X < x), x ℝ.
x ℝ = (- , + )
-2 -1 0 1 2
| | | | |
Realizăm următoarea discuţie după poziţia lui x, în raport cu valorile posibile: -2;
-1; 0; 1; 2 ale lui X, şi anume:
În prelabil, facem menţinunea că atunci când spunem la stânga unui punct sau a
unei valori, scriem „ ” decât acel punct sau decât acea valoare, iar când spunem la
dreapta unui punct sau a unei valori, scriem „>” decât acel punct sau decât acea valoare.
Cazul (I):
x -2 -1 0 1 2
def .
| | | | | | FX(x) P(X < x) = P(
) = 0;
Cazul (II):
-2 x -1 0 1 2
def .
| | | | | | FX(x) P(X < x) =
P(X = -2) =
= 0,2;
Cazul (III):
-2 -1 x 0 1 2
def .
| | | | | | FX(x) P(X < x) =
P[(X =
Cazul (IV):
-2 -1 0 x 1 2
def .
| | | | | | FX(x) P(X < x) =
P[(X =
= -2) ∪ (X = -1) ∪ (X = 0)] = P(X = -2) + P(X = -1) + P(X = 0) = 0,2 + 0,4 + 0,1 = 0,6 +
0,1 = 0,7;
↑
ev. – le reprezentate de cele 3 ( , ) – ze rotunde sunt inc. 2 câte
2
Cazul (V):
-2 -1 0 1 x 2
def .
| | | | | | FX(x) P(X < x) =
P[(X =
Cazul (VI):
-2 -1 0 1 2 x
def .
| | | | | | FX(x) P(X < x) =
P[(X =
c) ? = M(X), ? = D(X), ? = X .
2 1 0 1 2
X: M(X) = (-2) x 0,2 + (-1) x 0,4 + 0 x 0,1 + 1 x 0,2
0,2 0,4 0,1 0,2 0,1
+
+ 2 x 0,1 = - 0,4 – 0,4 + 0 + 0,2 + 0,2 = - 0,4 M(X) = - 0,4.
? ? 2 1 0 1 2
? = M(X2) ← ? = X2: ← ? = X: =
?
?
0, 2 0 , 4 0 ,1 0, 2 0 ,1
2 2 2 2 2
(2) 4 (1) 1 0 0 1 1 2 4
X2:
0,2 0,4 0,1 0,2 0,1
0 1 4 0 1 4
X2: X2:
0,1 0,4 0,2 0,6 0, 2 0,1 0,3 0,1 0,6 0,3 1
M(X2) = 0 x 0, 1 + 1 x 0,6 + 4 x 0,3 = 0 + 0,6 + 1,2 = 1,8 M(X2) = 1,8
D(X) = = ....- 0,16 = 1,8 – 0,16 = 1,64 ( 0) D(X) = 1,64 ( 0).
X = D ( X ) = 1,64 ( 0).
? ? 2 1 0 1 2
? = M(X3) ← ? = X3: ← ? = X: =
? ? 0,2 0,4 0,1 0,2 0,1
(2) 3 8 (1) 3 1 0 3 0 13 1 2 3 8
X3:
0 , 2 0, 4 0 ,1 0 , 2 0,1
M(X3) = (-8) x 0,2 + (-1) x 0,4 + 0 x 0,1 + 1 x 0,2 + 8 x 0,1 = -1,6 - 0,4 + 0,2 + 0,8 = -2
+1=
= -1 M(X3) = -1.
? = M(2X – 3) = 2M(X) – 3 = 2 x (-0,4) – 3 = -0,8 – 3 = -3,8 M(2X – 3) = -3,8.
3
e) ? = P(X -0,75), ? = P(X > 1,25), ? = P(-1,25 X 0,5) şi ? = P(X > - |X<
2
2) ←
? 2 1 0 1 2
← ? = X: = .
? 0,2 0,4 0,1 0,2 0,1
| | ]| | | | P(X -0,75) =
-2 -1 -0,75 0 1 2
= P[(X = -2) ∪ (X = -1)] = P(X = -2) + P(X = -1) = 0,2 + 0,4 = 0,6 P(X -0,75) = 0,6
( (0, 1)). ↑
↑
ev.-le reprez. de cele 2 ( , ) –ze rotunde sunt inc.
| | | | | | P(X >
1,25) =
-2 -1 0 1 1,25 2
-2 -1,25 -1 0 0,5 1 2
| | | | | | |
P(-1,25 X 0,5) = P[(X = -1) ∪ (X = 0)] = P(X = -1) + P(X = 0) = 0,4 + 0,1 = 0,5
↑
ev.-le reprez. de cele 2 ( , ) –ze rotunde sunt inc.
3
def . P( X 2)
3 P( A B) 2
? = P(X > - | X < 2) = P(A|B) = , unde:
2 P( B) P( X 2)
3 ? 2 1 0 1 2
? = P( X 2) , ? = P ( X 2) ← ? = X: = .
2 ? 0,2 0,4 0,1 0,2 0,1
3
-2 - -1 0 1 2
2
| |( | | | )|
3
P( X 2) = P[(X = -1) ∪ (X = 0) ∪ (X = 1)] = P(X = -1) + P(X = 0) +
2
↑
ev. –le reprezentate de cele 3 ( , ) rotunde sunt
inc. 2 câte 2
+ P(X = 1) = 0,4 + 0,1 + 0,2 = 0,7 ( (0, 1)).
| | | | )|
-2 -1 0 1 2
P ( X 2) = P[(X = -2) ∪ (X = -1) ∪ (X = 0) ∪ (X = 1)] = P(X = -2) + P(X = -1) +
+ P(X = 0) + P(X = 1) = 0,2 + 0,4 + 0,1 + 0,2 = 0,9 ( (0, 1)).↑ ev. –le reprezen. de cele 4
( , ) rotunde sunt inc. 2 câte 2
Deci:
3
P( X 2) 10 )
2 0,7 7
P(A|B) = ... = = = ( (0, 1)).
P( X 2) 0,9 9
2 0 2
Aplicaţia5: Fie variabila aleatoare discretă X: 1 1 1 . Să se calculeze
2 6 3
3 5
probabilitatea P(X2 > ). Răspuns: .
2 6
Rezolvare:
2 0 2
X: 1 1
1 3 1 2 6 repartiţia lui X este corect definită.
1
2 6 3 6 6
3 3 ? 2 0 2
? = P(X2 > ) ← ? = (X2 > ) ← ? = X2: ← ? = X: 1 1 1 .
2 2 ?
2 6 3
2 0 2 (2) 2 4 0 2 0 2 2 4 nu
1 1 1
X: X2: 1 1 1 X2:
2 6 3 2 6 3
0 4
1 3)
1
2)
1 5,
6 2 3 6
0 4
X2: 1 5 .
6 6 1
3
0 4
2
3
| |( | (X2 > ) = (X2 = 4)
2
3
P(X2 > )=
2
5
= P(X2 = 4) = ( (0, 1)).
6
X 1
Aplicaţia6: Fie X o variabilă aleatoare cu D( ) = şi M(X) = 2. Să se
2 2
determine momentul iniţial de ordinul 2 al lui X, adică pe M2(X). Răspuns: 6.
Rezolvare:
def .
? = M2(X) M(X2) apare în formula lui D(X), conform căreia: D(X) = M(X2) –
M2(X).
X 1 1 1 1 1 4
Ipoteza implică: D( )= ( )2D(X) = D(X) = D(X) =
2 2 2 2 4 2 2
D(X) = 2 M(X2) – M2(X) = 2 M(X2) – 22 = 2 M(X2) – 4 = 2 M(X2) =
2 + 4, adică: M(X2) = 6.
Deci:
M2(X) = M(X2) = 6.
0 2 3
Aplicaţia7: Fie variabila aleatoare discretă X: 1 2 2 . Să se calculeze
5 5 5
3 X 1 4
probabilitatea P( ). Răspuns: .
X 2 4 5
Rezolvare:
0 2 3
X: 1 2 2 1 2 2 5 repartiţia lui X este corect definită.
1
5 5 5 5 5
3 X 1 3 X 1 3 X ? ?
? = P( )←?=( )←?= : ← ? = X: ;
X 2 4 X 2 4 X 2 ? ?
30 3 2 33 3 1
0 2 3 0 nu
X: 1 2 2 3 X : 02 22 3 2 3 X : 2 4
5 5
5
X 2 1 2 2 X 2 1 2 2
5 5 5 5 5 5
1 3
3 X
0
: 4 2 ? = ( 3 X 1 ) = ( 3 X = 0) ∪ ( 3 X = 1 ) P(
X 2 2 2 1 X 2 4 X 2 X 2 4
5 5 5
3 X 1 3 X 3 X 1 3 X 3 X 1
) = P[( = 0) ∪ ( = )] = P[( = 0)] + P[( = )] =
X 2 4 X 2 X 2 4 X 2 X 2 4
2 2 4
+ = (
5 5 5
(0, 1)).
1 3
0
4 2
| ]| |
Rezolvare:
1 2 3
X: 5 1
1 5 1 6 12 repartiţia lui X este corect definită.
1
12 12 2 12 12
X 1 1 X 1 1 X 1 ? ?
? = P( 2
) ?=( 2 ) ?= 2 : ? = X: .
X 1 5 X 1 5 X 1 ? ?
11 2 1 3 1
1 2 3 X 1 2 X 1
X: 5 1 1 : 1 1 2 1 32 1
2
:
X 2 1 5 1 1 X 2 1
12 12 2
12 12 2
(2
1 2 1
0
5 10 5,
5 1 1
12 12 2
1
0
X 1 5
: (12 .
1 7 5 7 12 1
6)
X 2 1 5 1
12 12
12 12 2 12
1
0
5
X 1 1
| |[ ( 2
)=(
X 1 5
X 1
=
X 2 1
1 X 1 1 X 1 1 7
= ) P( 2 ) = P( 2 = )= (0, 1)).
5 X 1 5 X 1 5 12
1 0 1
Aplicaţia9: Fie variabila aleatoare discretă X: , un de p1, p2, p3
p1 p 2 p3
ℝ.
2
a) Să se determine p1, p2, p3 ℝ, a.î. M(X) = 0 şi M2(X) = .
3
b) Să se calculeze funcţia de repartiţie FX a lui X.
c) Fie variabila aleatoare Y = 3 – 2X. Să se determine mediile M(X - 2Y), M(2 –
3Y) şi dispersiile D(3 + 2Y), D(X – Y).
d) Fie variabila aleatoare Z = X – Y. Calculaţi repartiţia v.a Z şi funcţia de
repartiţie FY a lui Y.
Rezolvare:
Pe L1 din repartiţia lui X avem: -1 < 0 < 1, ceea ce este evident adevărat. Deci
valorile posibile ale lui X sunt scrise în ordine strict „↑”.
Pe L2 din repartiţia lui X verificăm îndeplinirea celor 2 proprietăţi (P1) şi (P2), unde:
2
? = p1, p2, p3 ℝ, a.î.: M(X) = 0 şi M2(X) = , unde:
3
1 0 1
X: M(X) = (-1) x p1 + 0 x p2 + 1 x p3 = -p1 + p3;
p1 p 2 p3
? ? 1 0 1
? = M2(X) = M(X2) ← ? = X2: ← ? = X: =
? ? p1 p 2 p3
2 (1) 2 1 0 2 0 12 1 nu 2 0 1
X : X :
p1 p2 p3 p2 p1 p3
2
M(X ) = 0 x p2 + 1 x (p1 + p3) = p1 + p3.
1 0 1 1 0 1
X: = 1 1 1 1 1 1 3 (3 .
p1 p 2 p3 1
3 3 3 3 3
Prin urmare:
1
p1 = p2 = p3 = 0.
3
b) ? = FX
def .
X = (v.a.d.) FX: ℝ → [0, 1], FX(x) P(X < x), x ℝ.
x ℝ = (- , + )
-1 0 1
| | |
Realizăm următoarea discuţie după poziţia lui x, în raport cu valorile posibile: -1;
0; +1 ale lui X, şi anume:
În prelabil, facem menţinunea că atunci când spunem la stânga unui punct sau a
unei valori, scriem „ ” decât acel punct sau decât acea valoare, iar când spunem la
dreapta unui punct sau a unei valori, scriem „>” decât acel punct sau decât acea valoare.
Cazul (I):
| | | |
def .
x -1 0 1 FX(x) P(X < x) = P( ) =
0;
Cazul (II):
-1 x 0 1
def .
| | | | FX(x) P(X < x) = P(X =
-1) =
1
= ;
3
Cazul (III):
def .
| | | | FX(x) P(X < x) = P[(X
= -1) ∪
-1 x 0 1
1 1 2
∪ (X = 0)] = P(X = -1) + P(X = 0) = + = ;
3 3 3
Cazul (IV):
-1 0 1 x
def .
| | | FX(x) P(X < x) =
|
1
P[((X = -1) ∪ (X = 0) ∪ (X = 1)] = P( ) = 1 (= P(X = -1) + P(X = 0) + P(X = 1) = +
3
1 1
+ = 1).
3 3
↑
ev.-le reprezentate de cele 3 ( , )-ze rotunde
sunt inc. 2 câte 2
Deci:
0, x 1
1
def . , 1 x 0
FX: ℝ → [0, 1], FX(x) P(X < x) = 3 , x ℝ.
2
, 0 x 1
3
1, x 1
? = D(3 + 2Y) = D(3) + D(2Y) = 0 + 22D(Y) = 4D(Y) = 4D(3 – 2X) = 4[D(3) + D(-
2X)] =
↑
v.a. 3 şi 2Y
sunt „i”.
2 2
D(X) = M(X2) – M2(X) = M2(X) – 02 = - 0 = ( 0), a.î. deducem că:
3 3
2 32
D(3 + 2Y) = ... = 16D(X) = 16 x = ( 0).
3 3
? = D(X – Y) = D[X – (3 – 2X)] = D(X – 3 + 2X) = D(3X – 3) = D(3X) + D(-3) =
32D(X) +
↑
v.a. 3X şi (-3)
sunt „i”.
2
+ 0 = 9D(X) = 9 = 3 x 2 = 6 ( 0).
3
?
? = Z = X – Y: , unde: Y = 3 – 2X.
?
? ?
Z = X – Y = X – (3 – 2X) = X – 3 + 2X = 3X – 3: ← ? = X: =
? ?
1 0 1
1 1 1
3 3 3
3(1) 3 3 0 3 3 1 3
Z = 3X – 3: 1 1 1 Z = 3X – 3:
3 3 3
3 3 6 3 3 3 0
1 1 1
3 3 3
6 3 0
Z = 3X – 3: 1 1 1 .
3 3 3
? ? 1 0 1
d) ? = FY, unde: Y = 3 – 2X; ? = Y = 3 – 2X: ← ? = X: = 1 1 1
? ? 3 3 3
3 2(1) 3 2 0 3 2 1 3 2 5 3 3 2 1
Y = 3 – 2X: 1 1 1 Y = 3 – 2X: 1 1 1
3 3 3 3 3 3
nu
1 3 5
Y = 3 – 2X: 1 1 1 .
3 3 3
def .
Y = (v.a.d.) FY: ℝ → [0, 1], FY(y) P(Y < y), y ℝ.
y ℝ = (- , + )
1 3 5
| | |
În prelabil, facem menţinunea că atunci când spunem la stânga unui punct sau a
unei valori, scriem „ ” decât acel punct sau decât acea valoare, iar când spunem la
dreapta unui punct sau a unei valori, scriem „>” decât acel punct sau decât acea valoare.
Cazul (I):
| | | |
def .
y 1 3 5 FY(y) P(Y < y) = P( )
= 0;
Cazul (II):
1 y 3 5
def .
| | | | FY(y) P(Y < y) = P(Y =
1) =
1
= ;
3
Cazul (III):
def .
| | | | FY(y) P(Y < y) = P[(Y
= 1) ∪
1 y 3 5
1 1 2
∪ (Y = 3)] = P(Y = 1) + P(Y = 3) = + = ;
3 3 3
Cazul (IV):
1 3 5 x
def .
| | | FY(y) P(Y < y) =
|
1
P[(Y = = 1) ∪ (Y = 3) ∪ (Y = 5)] = P( ) = 1 (= P(Y = 1) + P(Y = 3) + P(Y = 5) = +
3
1 1
+ = 1).
3 3
↑ ev.-le reprezentate de cele 3 ( , )-ze rotunde sunt inc. 2
câte 2
Deci:
0, y 1
1
def . , 1 y 3
FY: ℝ → [0, 1], FY(y) P(Y < y) = 3 , y ℝ.
2
, 3 y 5
3
1, y5
a a 1 a 2
Aplicaţia10: Să se determine v.a. X: , ştiind că M(6X2) = 7, iar a
p 3p 2p
ℤ şi
p ℝ.
Rezolvare:
Pe L1 din repartiţia lui X avem: a < a + 1 < a + 2 0 < 1 < 2, ceea ce este evident
adevărat. Deci valorile posibile ale lui X sunt scrise în ordine strict „↑”.
Pe L2 din repartiţia lui X verificăm îndeplinirea celor 2 proprietăţi (P1) şi (P2), unde:
(P1) [p 0; 3p 0; 2p 0] ( [p 0]).
1
(P2) p + 3p + 2p = 1 6p = 1 p = , convine, pentru că verifică relaţiile de la (P1),
6
şi anume:
1
p= 0,
6
(3
1 3 1
3p = 3 x = = 0,
6 6 2
(2
1 2 1
2p = 2 x = = 0,
6 6 3
1
(sau p = 0),
6
a a 1 a 2
X: 1 1 1 1 3) 1 2) 1 1 3 2 6 , unde a ℤ.
1
6 2 3 6 2 3 6 6
7
? = a ℤ a.î.: M(6X2) = 7 6M(X2) = 7 M(X2) = , unde:
6
a a 1 a 2
? = M(X ) ← ? = X ← ? = X: 1
2 2
1 1 , iar de aici rezultă că:
6 2 3
a2 (a 1) 2 ( a 2) 2
21 1
X : 1
2 2
1 1 , de unde obţinem că: M(X ) = a + (a + 1)2 + (a
6 2
6 2 3
+
1 a 2 3(a 1) 2 2(a 2) 2 7
+ 2)2 = , a.î. relaţia: M(X2) = devine:
3 6 6
a 2 3(a 1) 2 2(a 2) 2
=
6
7
= , sau: a2 + 3(a + 1)2 + 2(a + 2)2 = 7, sau încă: a2 + 3(a2 + 2a + 1) + 2(a2 + 4a + 4) = 7,
6
sau:
a2 + 3a2 + 6a + 3 + 2a2 + 8a + 8 = 7, sau încă: 6a2 + 14a + 4 = 0, sau: a1,2 =
14 196 96
=
26
(4
14 100 14 10 14 10 4 1
= = a = a1 = =- = - ℤ, motiv pentru care
12 12 12 12 3
(12
14 10 24
această valoare a lui a nu convine, iar: a = a2 = =- = -2 ℤ.
12 12
Deci:
1
p= ,
6
şi:
a = -2.
2 3 4 5 6 7
Aplicaţia11: Fie variabila aleatoare discretă X: .
0,05 0,1 0, 25 0,3 0, 2 0,1
Să se calculeze probabilitatea P(|X – M(X)| < X ).
Rezolvare:
?
? = P(|X – M(X)| < X ) ← ? = (|X – M(X)| < X ) ← ? = |X – M(X)|: ← ? =
?
M(X) şi ? = X ;
2 3 4 5 6 7
X: repartiţia lui X
0,05 0,1 0, 25 0,3 0, 2 0,1 0,15 0,25 0,6 1
este corect definită.
X = D ( X ) , unde:
D(X) = ... = M(X2) – 24,01 = 24,7 – 23,04 = 1,66 ( 0), iar de aici deducem că:
X = D ( X ) = 1,66 ( 0).
? = (|X – M(X)| < X ) ? = (|X – M(X)|2 < X2 ) ? = (|X – M(X)|2 < D(X))
? = (|X – M(X)|2 < 1,66) = (|X – M(X)|2 = 0,04) ∪ (|X – M(X)|2 = 0,64) ∪ (|X –
M(X)|2 =
= 1,44), conform celor de mai jos:
Deci:
P(|X – M(X)| < X ) = P(|X – M(X)|2 < X2 ) = P[(|X – M(X)|2 = 0,04) ∪ (|X –
M(X)|2 =
= 0,64) ∪ (|X – M(X)|2 = 1,44)] = P(|X – M(X)|2 = 0,04) + P(|X – M(X)|2 = 0,64) + P(|X –
- M(X)|2= 1,44) = 0,3 + 0,25 + 0,2 = 0,5 + 0,25 = 0,75.
1 3 4 5 7
Aplicaţia12: Fie variabila aleatoare discretă X: .
0,11 0, 23 0,31 0,18 0,17
Se cer:
1) Scrieţi repartiţia v.a. normate corespunzătoare, adică repartiţia v.a. Y =
X M (X )
.
X
2) Determinaţi probabilitatea ca Y să ia valori strict negative, adică P(Y < 0).
Rezolvare:
X M (X ) ? 1 3 4 5 7
1) ? = Y = ← ? = X: = , ? =
X ? 0,11 0, 23 0,31 0,18 0,17
M(X), ? =
= D(X), ? = X .
1 3 4 5 7
X: repartiţia lui X
0,11 0, 23 0,31 0,18 0,17 0,34 0,31 0,35 1
este corect definită.
X = D ( X ) , unde:
? ? 1 3 4 5 7
? = M(X2) ← ? = X2: ← ? = X: =
? ? 0,11 0, 23 0,31 0,18 0,17
2 2 2 2 2
2 1 1 3 9 4 16 5 25 7 49
X: M(X2) = 1 x 0,11 +
0,11 0,23 0,31 0,18 0,17
+ 9 x 0,23 + 16 x 0,31 + 25 x 0,18 + 49 x 0,17 = 0,11 + 2,07 + 4,96 + 4,5 + 8,33 = 19,97,
a.î. obţinem:
D(X) = ... = M(X2) – 8,6436 = 19,97 – 8,6436 = 11,3264 ( 0), iar de aici deducem
că:
X = D ( X ) = 11,3264 ( 0).
1,94 1,94
= ) P(Y < 0) = P(Y = ) = 0,11 ( (0, 1)).
11,3264 11,3264
3 1 0 2 3
Aplicaţia13: Fie variabila aleatoare discretă X: .
0, 21 0,24 0, 27 0,10 0,18
Cerinţe:
1) Să se calculeze valoarea medie şi momentrul iniţial de ordinul 3 ale v.a. X.
2) Să se determine valoarea modală a v.a. X (adică valoarea posibilă a lui X cea
mai probabilă, sau valoarea posibilă a lui X, căreia îi corespunde probabilitatea cea mai
mare în X).
3) Să se calculeze probabilităţile P(|X - 1| > 1,8) şi P(X < 1,8 | X > -0,83).
Rezolvare:
3 1 0 2 3
1) X: repartiţia lui X
0, 21 0,24 0, 27 0,10 0,18 0,45 0,27 0,28 1
este corect definită.
? 3 1 0 2 3
? = M(X), ? = M3(X) ← ? = X: = .
? 0, 21 0,24 0, 27 0,10 0,18
M(X) = (-3) x 0,21 + (-1) x 0,24 + 0 x 0,27 + 2 x 0,10 + 3 x 0,18 = -0,63 – 0,24 +
0,2 +
+ 0,54 = -0,87 + 0,74 = -0,13 M(X) = -0,13.
def .
? ?
? = M3(X) M(X3) ← ? = X3 : ← ? = X: =
? ?
3 1 0 2 3
0, 21 0,24 0, 27 0,10 0,18
3 (3) 3 27 (1) 3 1 0 3 0 2 3 8 33 27 def .
X : M3(X) M(X3) = (-
0,21 0,24 0,27 0,10 0,18
27) x
x 0,21 + (-1) x 0,24 + 0 x 0,27 + 8 x 0,1 + 27 x 0,18 = -5,67 – 0,24 + 0 + 0,8 + 4,86 = -5,91
+ 5,66=
def .
= -0,25 M3(X) M(X3) = -0,25.
def .
2) ? = Mo(X) (valoarea posibilă a lui X, cu cea mai mare probabilitate de
apariţie în repartiţia lui X) = 0, deoarece P(X = 0) = 0,27 = (maximă).
? ?
3) ? = P(|X - 1| > 1,8) ← ? = (|X - 1| > 1,8) ← ? = |X - 1|: ← ? = X: ;
? ?
3 1 0 2 3
X:
0, 21 0,24 0, 27 0,10 0,18
| 3 1 | | 1 1 | | 0 1 | | 2 1 | | 3 1 |
|X - 1|:
0,21 0,24 0,27 0,10 0,18
| 4 | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 nu
|X - 1|:
0, 21 0 , 24 0, 27 0,10 0,18
1 2 4 1 2 4
|X - 1|: |X - 1|:
0 , 27 0,10 0 , 24 0 ,18 0, 21 0 ,37 0, 42 0, 21
1
(|X - 1| > 1,8) = [(|X - 1| = 2) ∪ (|X - 1| = 4)] P[|X - 1| > 1,8] = P[(|X - 1| =
2) ∪
1 1,8 2 4
| | | |
| | | | | | |
-3 -1 -0,83 0 1,8 2 3
100 ) (9
P(0,83 X 1,8) 0, 27 27 3
P(A|B) = = = = ( (0, 1)).
P( X 0,83) 0,45 45 5
Aplicaţia1:
Rezolvare:
2
Determinăm a ℝ \ 0;1 impunând condiţia ca P(X + Y = 0) . Pentru aceasta
9
trebuie să calculăm probabilitatea: P(X + Y = 0). Pentru a calcula această probabilitate,
trebuie să ştim cine este v.a. (X + Y), adică ce repartiţie are ea, întrucât evenimentul a cărui
probabilitate este căutată, se referă la v.a. (X + Y). Pentru a şti cine este v.a. (X +Y), adică
ce repartiţie are ea, trebuie să ne asigurăm că repartiţiile v.a.d. X Y au sens.
În concluzie, rezolvarea exerciţiului presupune parcurgerea următoarelor etape:
Etapa 1). Verificăm dacă repartiţiile date, adică ale v.a.d. X Y au sens. Pentru ca
repartiţia v.a.d. X să aibă sens, trebuie ca să fie îndeplinite condiţiile:
0 1 1 1
1 )p 6 0; q 3 0; 3 0(evident )
1 1 1
2o ) p q 1
6 3 3
0
Relaţia de la 2 ) este echivalentă cu:
1 1 1
p q 1 sau cu:
6 3 3
5
p + q + = 1 sau încă cu:
6
1
p+q=
6
(1),
de unde rezultă o primă ecuaţie în necunoscutele p, q ℝ.
Pentru ca repartiţia v.a.d. Y să aibă sens, trebuie ca să fie îndeplinite condiţiile:
1
10) 0 (evident); 2p – q 0; 12p2 0 (evident)
3
1
20) + (2p – q) + 12p2 = 1.
3
Relaţia de la 20) este echivalentă cu:
1
+ 2p – q + 12p2 = 1, sau cu:
3
1 + 6p – 3q + 36p2 = 3 sau încă cu:
6p – 3q + 36p2 = 2
(2),
de unde rezultă o a doua ecuaţie în necunoscutele p, q ℝ.
1 5 1 3
p+ ≱ 0, ceea ce înseamnă că prima condiţie de nenegativitate
6 12 6 12
nu este îndeplinită. Odată ce o condiţie nu este îndeplinită, nu le mai verificăm pe celelalte.
Deci, cazul (I) nu convine.
1 1 1 1
Cazul (II). Dacă p = p2 = atunci q = -p= - = 0. Verificăm dacă valorile
6 6 6 6
găsite pentru p q, îndeplinesc condiţiile de nenegativitate 10) de mai înainte. Astfel:
1 1 1 2 1
p+ = + = 0 (evident)
6 6 6 6 3
1 1 1
q + 0 0 (evident)
3 3 3
1 1
2p – q = 2 - 0 = 0 (evident).
6 3
ceea ce revine la a rezolva în raport cu necunoscutele 1, 2 ℝ sistemul (S) care are drept
ecuaţii pe (1) şi (2).
Deci:
(1) M (1X 2 ) 0 M (1X) M ( 2 ) 0
(S)
(2) D(1X 2 ) 1 D(1X) D( 2 ) 1
M (X ) 2 0 M(X ) 2 0
12 12 ,
1 D(X) 0 1 1 D(X ) 0 1
şir de echivalenţe în care s-a ţinut seama de proprietăţile mediei şi proprietăţile dispersiei.
Observaţie: De reţinut faptul următor şi anume că: Orice v.a. este independentă de
orice constantă.
Ţinând seama de această observaţie, a rezultat că (1X) şi 2 sunt independente,
ceea ce a atras de la sine relaţia: D(1X + 2) = D(1X) + + D(2), care a intervenit în şirul
de echivalenţe de mai sus.
Pentru a rezolva sistemul (S) este necesar să determinăm M(X) şi D(X). Avem:
1 1 1 1 1 1 1 1 3 1 11
M ( X) 1 2 3 4 , iar:
2 4 6 12 2 2 2 3 2 3 6
2
2 2 2 11
D(X) = M(X ) – M (X) = M(X ) - M(X2) -
6
Aplicaţia3:
Se dau v.a. independente:
a 1 2 a 1 1 2
X: 1 ; Y : 1 2 (a, p, q ℝ).
p q q p
3 3 3
4
Să se calculeze a, astfel ca variabila (X – Y) să aibă dispersia egală cu .
9
Rezolvare:
4
Determinăm a ℝ impunând condiţia ca D(X – Y) = , care este echivalentă cu:
9
4
D(X) + D(Y) = , dacă ţinem seama de independenţa v.a.d. X şi Y (a se vedea ipoteza) şi
9
de proprietatea (P4) a dispersiei. Pentru aceasta trebuie să calculăm D(X) D(Y).
Pentru a calcula D(X) D(Y) trebuie să ne asigurăm că repartiţiile v.a.d. X Y au
sens.
În concluzie, rezolvarea exerciţiului presupune parcurgerea următoarelor etape:
Etapa 1). Verificăm dacă repartiţiile date, adică ale v.a.d. X Y au sens. Pentru ca
repartiţia v.a.d. X să aibă sens, trebuie ca să fie îndeplinite condiţiile:
1
10) 0 (evident); p 0; q 0;
3
1
20) +p +q = 1.
3
Relaţia de la 20) este echivalentă cu:
2
p+q= , (1),
3
de unde rezultă o primă ecuaţie în necunoscutele p q. Pentru ca repartiţia v.a.d. Y să aibă
sens, trebuie ca să fie îndeplinite condiţiile:
1 2
10) 0 (evident); - q 0; p 0
3 3
1 2
20) +( -q) + p = 1.
3 3
Relaţia de la 20) este echivalentă cu:
p–q=0 (2),
de unde rezultă o a doua ecuaţie în necunoscutele p, q ℝ.
Formăm sistemul (S) în necunoscutele p, q ce are drept ecuaţii pe (1) şi (2).
Deci:
1
2 2 q 3
(1) p q 2q
(S) 3 3 1
(2) p q 0 p q p q
3
Verificăm dacă valorile găsite pentru p şi q, îndeplinesc condiţiile de nenegativitate
0
(1 ) de mai înainte. Astfel:
1 1
p = 0 (evident); q = 0 (evident);
3 3
2 2 1 1 1
q 0 (evident); p = 0 (evident).
3 3 3 3 3
Deci valorile obţinute pentru p şi q, adică:
1
p 3
convin.
1
q
3
În concluzie, nu pentru orice p, q ℝ repartiţiile v.a.d. X Y au sens, ci numai
pentru
1 1
p = şi q = . Aşadar:
3 3
a 1 2 a 1 1 2
X : 1 1 1 ; Y : 1 1 1.
3 3 3 3 3 3
Etapa 2). Calculăm D(X) şi D(Y) (acum suntem în măsură să calculăm cele două
dispersii).
D(X) = M(X2) – M2(X)
D(Y) = M(Y2) – M2(Y)
1 1 1 a3
X = v.a.d. M(X) = a 1 2
3 3 3 3
a 1 2 a 2 12 1 2 2 4
2
X :1 1
1 X : 1 1 1 X 2 =v.a.d. M(X2) =
3 3 3 3 3 3
1 1 1 a2 5
= a2 1 4
3 3 3 3
2
a2 5 a 3
Deci: D(X) =
3 3
1 1 1 a4
Y = v.a.d. M(Y) = (a + 1) +1 +2 =
3 3 3 3
a 1 1 2 (a 1) 2 12 1 22 4
Y: 1 1 1 Y2 : 1 1
2
1 Y v.a.d.
3 3 3 3 3 3
1 1 1 (a 1)2 5
M(Y2) = (a +1)2 +1 +4 = .
3 3 3 3
Deci:
2
(a 1)2 5 a 4
D(Y) = -
3 3
4
Etapa 3). Determinăm a ℝ impunând condiţia D(X) + D(Y) = , care este
9
echivalentă cu:
a 2 5 a 3 2 (a 1)2 5 a 4 2 4
sau cu:
3 3 3 3 9
3(a2 + 5) – (a + 3)2 + 3[(a+1)2 +5] – (a + 4)2 = 4, sau încă cu:
3a2 + 15 – a2 -9 – 6a + 3a2 + 3 + 6a + 15 – a2 – 16 – 8a = 4, deci cu:
4a2 – 8a +4 = 0, adică:
a2 – 2a +1 = 0 sau:
(a – 1)2 = 0, de unde a1,2 =1
Prin urmare a = 1.
Observaţie: Exerciţiul mai putea fi rezolvat şi altfel (adică parcurgând etapele
următoare):
etapa 1) rămâne cea de mai înainte;
etapa 2) se construieşte v.a.d. (X – Y);
etapa 3) se determină D(X – Y);
4
etapa 4) se determină a, impunând condiţia ca D(X-Y) = .
9
Din cele de mai sus, se poate constata că această variantă de rezolvare conduce la
calcule mai lungi.
Rezolvare:
D(X Y) = M[(X Y)2] – M2(X Y) = M(X2 Y2) – M2(X Y) (1)
X, Y = v.a.i. (variabile aleatoare independente) M(X Y) =
= M(X) M(Y) = (-1) 1 = - 1 M2(X Y) = (-1)2 = 1 (2)
2 2 2 2 2 2
X, Y = v.a.i. X , Y = v.a.i. M(X Y ) = M(X ) M(Y ) (3)
Din: 2 = D(X) = M(X2) – M2(X) = M(X2) – (-1)2 = M(X2) – 1, rezultă: 2 = M(X2)
– 1, de unde obţinem:
M(X2) = 2 +1 (4)
2 2 2 2 2 2
Din = D(Y) = M(Y ) – M (Y) = M(Y ) -1 = M(Y ) – 1, rezultă:
2 = M(Y2) – 1, de unde obţinem:
M(Y2) = 2 +1 (5)
Înlocuind (4) şi (5) în (3) vom avea:
M(X2 Y2) = (2 +1)(2 +1) = (2 +1)2 (6)
Înlocuind (2) şi (6) în (1), suntem conduşi la:
D(X Y) = (2 +1)2 -1 = 4 +22 +1-1 = 4 +22 = 2(2 +2).
Rezolvare:
Se verifică faptul că repartiţiile v.a.d. X şi Y au sens, deoarece:
pentru X:
1) 0,7 0; 0,1 0; 0,2 0 (evident)
2) 0,7 + 0,1 + 0,2 = 1 (evident).
pentru Y:
1) 0,2 0; 0,4 0; 0,1 0; 0,3 0 (evident)
2) 0,2 + 0,4 + 0,1 + 0,3 = 1 (evident)
Folosind proprietăţile valorii medii avem că:
M(2X +4Y)= M(2X)+ M(4Y)= 2M(X)+ 4M(Y) = 2 1,7 + 4 4,5 = = 21,4, unde:
M(X) = 1 0,7 + 2 0,1 + 4 0,2 = 1,7
M(Y) = 1 0,2 + 4 0,4 + 6 0,1 + 7 0,3 = 4,5
Folosind proprietăţile dispersiei avem că:
X, Y v.a.i. 2X, 4Y v.a.i. D(2X + 4Y) = D(2X) + D(4Y) = 22D(X) + 42D(Y) =
= 4D(X) + 16D(Y) = 4 1,41 + 16 4,65 = 80,09, unde:
D(X) = M(X2) – M2(X) = 4,3 – (1,7)2 = 1,41,
întrucât:
1 2 4 12 1 22 4 4 2 16
X: X 2 : X2 = v.a.d.
0, 7 0,1 0, 2 0,7 0,1 0,2
M(X2) = 1 0,7 + 4 0,1 + 16 0,2 = 4,3, iar:
D(Y) = M(Y2) – M2(Y) = 24,9 – (4,5)2 = 4,65, întrucât:
1 4 6 7 12 1 4 2 16 6 2 36 7 2 49
Y : Y 2 :
0,2 0,4 0,1 0,3 0,2 0,4 0,1 0,3
Y2 = v.a.d. M(Y2) = 1 0,2 + 16 0,4 + 36 0,1 + 49 0,3 = 24,9
2X+4Y = D(2X 4Y ) 80,09 8,9
Observaţie. Exerciţiul mai putea fi rezolvat construind v.a.d (2X +4Y) pe baza
operaţiilor cu v.a.d. şi apoi calculându-i media, dispersia şi respectiv, abaterea medie
pătratică. Însă această variantă de rezolvare conduce la calcule mai lungi.
Rezolvare:
i) Pentru a şti cine sunt v.a. Y, Z, U, adică ce repartiţii au ele, trebuie să ne asigurăm
că repartiţia v.a.d. X are sens. În cele ce urmează, verificăm dacă repartiţia dată, adică a
v.a.d. X are sens. Pentru ca repartiţia v.a.d. X să aibă sens, trebuie ca să fie îndeplinite
condiţiile:
10 ) 0,2 0 (evident);
0,3 0 (evident);
p2 0 (evident);
(1) (1) 2
2 0 0 2 1 12 0 0 2
U = X + X :
0,2 0,3 0,5 0,2 0,3 0,5
0 2
; deci: U = v.a.d. +
0,5 0,5
ii) X = v.a.d. M(X) = (-1) 0,2 + 0 0,3 + 1 0,5 = -0,2 + 0,5 = 0,3; D(X) =
= M(X ) – M2(X) = 0,7 – (0,3)2 = 0,70 – 0,09 = 0,61,
2
unde:
2 2 2
1 0 1 2 ( 1) 1 0 0 1 1 1 0 1
X:
0, 2 0,3 0,5 X : 0,2 0 ,3 0 ,5 0,2 0,3 0,5
+
0 1
X2 = v.a.d. M(X2) = 0 0,3 + 1 0,7 = 0,7
0,3 0,7
X = D(X ) 0,61 .
Folosind proprietăţile mediei avem:
M(Y) = M(4X +3) = M(4X) + M(3) = 4M(X) + 3 = 4 0,3 +3 =
= 1,2 +3 = 4,2 [M(Y) se mai putea calcula şi pe baza repartiţiei v.a.d. Y, astfel:
M(Y) = (-1)0,2 + 30,3 + 70,5 = -0,2 + 0,9 + 3,5 = 0,7 + 3,5 =4,2]
Folosind proprietăţile dispersiei avem:
D(Y) = D(4X +3) = D(4X) + D(3) = 42D(X) +0 = 160,61 = 9,76
[D(Y) se mai putea calcula şi cu definiţia echivalentă a dispersiei, astfel:
D(Y) = M(Y2) – M2(Y), dar aceasta ar fi condus la calcule mai lungi]
Y D(Y) 9,76
Z (p) X M(Z) = M(X) = 0,3;
valorile lui X din intervalul (-0,7; 1,3) sunt 0 şi 1 (-0,7 X 1,3) = = (X = 0) (X= 1);
scriem (X = 0) sau () (X = 1), deoarece aceste evenimente sunt incompatibile.
Altfel calculată P(X-M(X) 1):
1 M(X ) 0 M(X ) 1 M(X )
X – M(X): , adică:
0,2 0,3 0,5
1 0,3 1,3 0 0,3 0,3 1 0,3 0,7
X – M(X): ,
0,2 0,3 0,5
| 1,3 | 1,3 | 0,3 | 0,3 | 0,7 | 0,7
deci: | X M ( X ) |: ,
0,2 0,3 0,5
sau (aşezând în ordine crescătoare valorile posibile):
0,3 0,7 1,3
| X M ( X ) |: ,
0,3 0,5 0,2
de unde rezultă:
P(X-M(X) 1) = P[(X-M(X) = 0,3) (X-M(X) = 0,7)] =
= P[(X-M(X) = 0,3] + P[(X-M(X) = 0,7] = 0,3 + 0,5 = 0,8.
)
X-M(X): 0,3 0,7 1 1,3
1 1
P X
1 1 P( A B) 2 4
P(X | X - ) = P(AB) =
4 2 P( B) 1
P X
2
1 1
P X
2 4 P ( X 0) 0,3 3
1 P( X 0) ( X 1) 0,8 8
P X
2
1 1
2 4
[ )
X: -1 0 1
1
2
[
X: -1 0 1
1
P(X2 ) = P(X2 = 0) = 0,3
5
0 1
X 2 :
0,3 0,7
1
5
)
X2: 0 1
sau altfel raţionând:
1 1 1
P(X2 P X P(X = 0) = 0,3
5 5 5
1 1
5 5
( )
X: -1 0 1
)
X: -1 x 0 1
)
X: -1 0 x 1
Cazul (IV): x 1 (X x) = (X = -1) (X = 0) (X = 1) =
)
X: -1 0 1 x
Prin urmare:
FX(x) = P(X x) =
P ( ) 0 ; x 1
P(X 1) 0,2 ; -1 x 0
P(X 1) (X 0) P(X 1) P(X 0); 0 x 1
P() 1 ; x 1
x ℝ, adică:
0 ; x 1
0,2 ; -1 x 0
FX(x) =
0,2 0,3 0,5 ; 0 x 1
1 ; x 1
x ℝ.
P( A B) P ( X 0)
v) P(2X -1 0| 4X > -1) =P(A|B) = =
P( B) P[( X 0) ( X 1)]
10 )
0,3 0,3 0,3 3
= , întrucât au loc cele de mai jos:
P ( X 0) P ( X 1) 0,3 0,5 0,8 8
1
A = (2X -1 0) = (X ) = (X = -1) ∪ (X = 0),
2
1
B = (4X > -1) = (X > ) = (X = 0) ∪ (X = 1),
4
1 1 1 1
A ∩ B = (X ) ∩ (X > ) = ( < X ) = (X = 0).
2 4 4 2
Rezolvare:
a)
y = FX(x)
1 (
0,7 ( ]
0,3
( ]
]
-2 0 3 10 x
Graficul lui FX este graficul unei funcţii etajate (în trepte, scară); rezultă că X este
v.a.d, iar valorile posibile ale lui X sunt date de punctele de discontinuitate ale lui FX.
Deoarece: FX(-2 -0) = 0 FX (-2+0) = 0,3; FX(3-0) = 0,3 FX(3+0) = = 0,7; FX(10-
0) = 0,7 FX(10 +0) = 1, deducem că punctele de discontinuitate ale lui FX sunt: -2, 3, 10.
P(X = -2) = FX(-2+0) –FX(-2-0) = 0,3-0 = 0,3
P(X = 3) = FX(3+0) – FX(3-0) = 0,7 – 0,3 = 0,4
P(X =10) = FX(10+0) – FX(10-0) = 1 – 0,7 = 0,3
(sau P(X = 10) = 1 – P(X = -2) – P(X = 3) = 1 -0,3 – 0,4 = 1 -0,7 = 0,3).
Deci:
2 3 10
X = v.a.d.:
0,3 0,4 0,3
Observaţie: S-a folosit formula:
P(X = x) = FX(x +0) – FX(x-0) (unde x ℝ) valabilă oricare ar fi v.a. X cu funcţia
de repartiţie FX.
b) P(-1,5 X 10) = P[(X =3) (X=10)] = P(X = 3) + P(X = 10) =
= 0,4 + 0,3 = 0,7.
-1,5
( ]
X: -2 3 10
P(-2 X 3) = P() = 0
( )
X: -2 3 10
P(X 3) = P[(X = 3)(X =10)] = P(X =3) + P(X =10) = 0,4 + 0,3 = = 0,7
[
X: -2 3 10
sau altfel: P(X 3) = 1 – P( X 3 ) = 1- P(X 3) = 1- P(X = -2) = 1 – 0,3 = 0,7
)
X: -2 3 10
Rezolvare:
a) Pentru ca repartiţia v.a.d. X să aibă sens, trebuie să fie îndeplinite condiţiile:
1) p1, p2 0
2) p1 + p2 = 1
(1)
X = 0,4 D ( X ) = 0,4 D(X) = 0,16
M(X2) – M2(X) = 0,16
(2)
X = v.a.d. M(X) = 3p1 + 4p2
(3)
3 4 32 9 42 16
X: 2
X : X2 = v.a.d. M(X2) = 9p1 + 16p2
p1 p2 p1 p2
(4)
de unde:
Rezolvare:
Se verifică faptul că repartiţia v.a.d. X are sens, deoarece sunt îndeplinite condiţiile:
1) 0,05 0; 0,10 0; 0,25 0; 0,30 0; 0,200; 0,10 0;
2) 0,05 + 0,10+ 0,25 +0,30 + 0,20 + 0,10 = 1
X = v.a.d. M(X) = 1 0,05 + 20,10+30,25+40,3 +50,2+ 60,1 = =3,80,
P(X-M(X)2)= P(-2X-M(X) 2) = P(-2 + M(X) X2+M(X))= = P(-2 +3,80
5
X2+3,80) = P(1,80 X5,80) = P ( X x)
x2
5
= P ( X x ) = 0,10 + 0,25 + 0,30+ 0,20 = 0,85
x2
1,80 5,80
( ( )
X 1 2 3 4 5 6
1 0 2
X: .
0,2 0,3 0,5
Rezolvare:
1 0 1
Aplicaţia1: Fie v.a.d. X: 2 ,
2
unde a ℝ.
a a a
1) Să se determine a.
2) Să se scrie repartiţia v.a. X + 2X2.
3) Să se calculeze funcţia de repartiţie a v.a. X + 2X2.
4) Să se determine probabilitatea condiţionată P(2X 1| 3X > -
1).
Rezolvare:
1
(I) a = a1 = convine, pentru că verifică relaţia a 0.
2
(II) a = a1 = -1 nu convine, pentru că nu verifică relaţia a 0.
1 0 1 1 2(1) 2 0 2 0 2 1 2 12
1 1 2
2) X: 1 X + 2X : 1 1 1
4 2 4 4 2 4
2 2 2
1 2(1) 1 2 1 0 2 0 0 1 2 1 1 2 3 " nu "
X + 2X2:
1 1 1
""
1
4 2 4
0 1 3 " "
X + 2X2: 1
1 1 "" .
2 4 4 1
not . def .
3) Y X + 2X2; Y = (v.a.d.) FY: ℝ →[0, 1], FY(y) P(Y <
y), y ℝ, conform definiţiei funcţiei de repartiţie pentru o v.a.o.
(=
= „oarecare”).
În cele ce urmează, fie y ℝ arbitrar, dar fixat.
În acest sens, ne „?” – ăm cine este P(Y < y), adică ne „?” –
ăm cine este evenimentul (Y < y), a cărui probabilitate se caută.
Apoi, ne „?” – ăm cine este v.a., la care se referă
evenimentul de mai sus, mai precis ce repartiţie are ea.
În dreapta inegalităţii (Y < y), avem numărul y, iar în stânga
aceleiaşi inegalităţi avem v.a. Y.
Deci, v.a. la care se referă evenimentul, a cărui probabilitate
0 1 3
se caută, este Y: 1 1 1 .
2 4 4
Întrucât v.a. Y ia numai valorile: 0; 1; 3, iar numarul y este
ales arbitrar în ℝ, variind de la „- ” la „+ ”, rezultă că pentru a
ştii cine este evenimentul (Y < y), ne „?” – ăm care sunt valorile
lui Y situate la stânga strict a lui y, adică în intervalul (- , y),
adică se efectuează următoarea discuţie, după poziţia lui y în raport
cu valorile posibile ale lui Y, şi anume:
y ℝ = (- , + )
0 1 3
| | |
Cazul (I): y 0
y 0 1 3
def .
| | | | FY(y)
P(Y < < y) = P( ) = 0;
0 1 y 3
def .
| | | | FY(y)
2)
1 1
P(Y < < y) = P[(Y = 0) (Y = 1)] = P(Y = 0) + P(Y = 1) = +
2 4
= 3;
4
↑
ev-le reprez - te de cele 2 ( , ) -ze
rotunde sunt incompatibile
0 1 3 y
| | | | FY(y)
def .
= P(Y< y) = P[(Y = 0) (Y = 1) (Y = 3)] = P( ) = 1 (sau FY(y)
def .
= P(Y< y) = P[(Y = 0) (Y = 1) (Y = 3)] = P(Y = 0) + P(Y = 1)
+
↑
ev-le reprez - te de cele 3 ( , ) -ze
rotunde sunt incompatibile 2 câte 2
2)
1 1 1
+ P(Y = 3) = + + = 1.
2 4 4
Prin urmare:
0, y0
1
def . , 0 y 1
FY: ℝ →[0, 1], FY(y) P(Y < y) 3
2 .
, 1 y 3
4
1, y3
def .
1
4) ? = P(2X 1| 3X > - 1) = P(X | X > - 1 ) = P(A|B)
2 3
1 1
def . P( X )
P( A B)
3 2 , unde: ? = P( 1 X
1
), ? = P(X > - 1 ); ?
P( B) 1 3 2 3
P( X )
3
=
? 1 0 1
= ( 1 X
1
), ? = (X > - 1 ); ? = X: ; X: 1 1
1 .
3 2 3 ? 4 2 4
-1 -1 0 1
1
3 2
| |( | ]| | (
1 1
X )=
3 2
= (X = 0) P( 1 X
1
) = P(X = 0) = 1
(0,1) .
3 2 2
-1 -1 0 1
3
| |( | | (X > - 1 )
3
=
Deci:
1
P(A|B) = .....= 2 1 4 2 (0,1) .
3 2 3 3
4