Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Răduţ Mihaela


Şcoala Generală
Clasa: I C
Data: 4.06.2013
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Unitatea de învăţare: Numerele naturale de la 0 la 30
Obiectul: Matematică
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 30 (Citire, scriere, formare, comparare,
ordonare)
Tipul lecţiei: Recapitulare

Obiective cadru:
O1:Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii
O2:Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea
matematicii în contexte variate

Obiective de referinţă:
O1.1 să înţeleagă sistemul poziţional de formare a numerelor din zeci şi
unităţi,utilizând obiecte pentru justificări
O1.2 să scrie, să citească şi să compare numere naturale de la 0 la 100
O4.1 să manifeste disponibilitate şi plăcere în a utiliza numere

Obiective operaţionale:
-să citească şi să scrie numere naturale de la 0 la 30;
-să numere crescător şi descrescător cu paşi daţi numerele naturale de la 0
la 30( din 1 în 1, din 2 în 2, din 5 în 5);
-să coloreze cifra care reprezintă numărul zecilor sau al unităţilor;
-să completeze ,,vecinii” unor numere naturale date ;
-să compună/ descompună numere formate din zeci şi unităţi;
-să ordoneze crescător / descrescător un şir de numere date;

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul
didactic, observaţia, munca independentă / în pereche.
2. Mijloace didactice: flori cu numerele naturale de la 0 la 30, fişe de lucru,
scrisoarea, planşă
3. Organizarea activităţii:
- frontal, individual, în pereche, pe grupe.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Conţinut şi strategie didactică


lecţiei Activitatea cadrului Activitatea elevilor Metode şi
didactic procedee
didactice
1.Moment Asigur liniştea necesară
organizatoric unei bune desfăşurări a orei;
pregătesc materialul didactic. -conversaţia
Se pregătesc pentru lecţie.

2.Captarea Citesc elevilor o scrisoare Elevii ascultă cu atenţie -conversaţia


atenţiei trimisă de Albă ca Zăpada

3. Anunţarea Anunţ tema şi obiectivele Reţin tema. -explicaţia


temei şi lecţiei cu ajutorul elevilor:
formularea Numerele naturale de la 0 la
obiectivelor 30 – recapitulare

4.Recapitularea
cunoştinţelor Se adresează elevilor Elevii sunt
întrebări diverse, reactualizând, -explicaţia
atenţi şi răspund la
astfel, cunoştinţele acestora în
ceea ce priveşte şirul numerelor întrebări şi lipesc la
naturale de la 0 la 30. tablă numerele
-Cer elevilor să lipească la conversaţia
tablă jetoane cu numere din:
-2 în 2 de la 20 la 30 observaţ
-5 în 5 de la 0 la 30,

-Să lipim numerele mai mari


decât 25 şi mai mici decât 30 -jocul didactic
- să lipim numerele în ordine problematizarea
descrescătoare de la 21 la 17

LUCRAŢI INDEPENDENT!
1.Scrie numerele pe care le -munca
auzi, apoi subliniază cifra independentă
unităţilor.
2.Uneşte punctele în ordinea Ascultă indicaţiile.
crescătoare a numerelor şi Rezolvă fişa.
spune ce ai obţinut.

LUCRĂM ÎMPREUNĂ
Ordonaţi descrescător ordonează descrescător
numerele scrise pe frunzele numerele -exerciţiul
din copăcelul înflorit.
22
27
11
10 16

-exerciţiul

LUCRAŢI ÎN PERECHE!
Cer elevilor să rezolve o fişă Elevii ascultă cu atenţie şi
de lucru în perechi rezolvă fişa explicaţia
exerciţiul
6.Evaluarea explicaţia
Se împart elevilor fişe de Elevii rezolvă cu atenţie
evaluare fişa

6.Activitatea În finalul orei le voi cere jocul didactic


transdisciplinară elevilor să descopere un prieten observaţia
de-al Albei ca Zăpada prin Elevii rezolvă puzzle-ul şi explicaţia
rezolvarea unui puzzle descoperă prietenul Albei
ca Zăpada

-explicaţia

7. Asigurarea Tema pentru acasă


retenţiei şi a Elevii sunt atenţi la ceea conversaţia
transferului ce au de rezolvat ca temă

8.Încheiera Fac aprecieri generale şi


activităţii individuale cu privire la Elevii ascultă cu atenţie conversaţia
activitatea elevilor

S-ar putea să vă placă și