Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic al lecției de informatică

Clasa: a VIII-a
Data:
Instituţia:
Disciplina de studiu: informatica
Clasa: VIII-a
Subiectul lecţiei: Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor..
Tipul lecţiei: de formare a competenței de aplicare a cunoștințelor.
Competenţele specifice:
1. Elaborarea modelelor informatice ale obiectelor, sistemelor şi proceselor frecvent întâlnite în
activitatea cotidiană.
2. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare
pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea digitală a informaţiei.
3. Respectarea regulilor de securitate, ergonomice şi etice în activităţile bazate pe utilizarea
tehnologiei informaţiei şi a comunicaţiilor.
Subcompetenţe:
- Definirea formatului general şi utilizarea instrucţiunilor de ciclu;
- elaborarea algoritmilor utilizând instrucţiunile de ciclu.
Obiectivele operaționale:
la finele lecției elevul va fi capabil:
O1 Să utilizeze simbolurile grafice ale schemei logice la elaborarea algoritmilor;
O2 Să definească formatul general al instrucţiunii de ciclu: Repetă n ori.
O3 Să elaboreze algoritmi în care se utilizează instrucţiunea Repetă n ori.
O4 Să fie raţional în utilizarea timpului de lucru şi să manifeste independenţă în
gândire şi acţiune.
Strategii didactice:
a) forme: frontală; în perechi; individuală;
b) metode: testarea asistată la calculator, algoritmizarea, exerciţiul, demonstrarea cu
ajutorul materialului intuitiv, conversaţie euristică, problematizarea, diagrama Venn
c) mijloace de învățământ:
1. Informatică: Man. pentru clasa a VIII-a/Anatol Gremalschi;
2. calculator
3. prezentare

Bibliografie:
1. Gremalschi A. Informatica. Manual pentru clasa a 8-a, Ştiinţa, Chişinău, 2013.
2. Planul-cadru pentru învăţământul primar, gimnazial şi liceal, anul şcolar 2017-2018,
aprobat prin Ordinul nr. 180 din 29 martie 2017 al Ministrului Educaţiei;
3. Curriculumul modernizat “Informatică. Curriculum pentru clasele a VII-a − a IX-a”,
Chişinău, 2010, aprobat prin Ordinul nr. 244 din 27 aprilie 2010 al Ministrului Educaţiei;
4. Standardele de eficienţă a învăţării informaticii, aprobate prin Ordinul nr. 1001 din 23
decembrie 2011 al Ministrului Educaţiei.
5. http://ctice.md/.
6. Corlat S., Ivanov L., Bîrsan V. Informatica. Ghid de implementare a curriculumului
modernizat pentru treapta gimnazială. Cartier, Chişinău, 2010.
Metode şi
Etapele lecţiei Obiectivele
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee
Timpul operaţionale
didactice
Salută elevii, asigură ordinea şi un climat favorabil Răspund la salutul profesorului, pregătesc
Evocare
în clasă. materialele necesare pentru desfăşurarea
7 min
lecţiei.
Acum studiaţi capitolul „Algoritmi”. Aţi studiat
câteva teme din acest capitol. Cum credeţi
pentru ce este necesar să studiaţi algoritmi şi Elevii argumentează de ce studiază Conversaţie
executanţi? capitolul dat.
Mottoul orei:
Din înţelepciune provin trei lucruri:
• Gîndire justă;
• Vorbire fără greş;
• Acţiune dreaptă

La lecţia precedentă aţi elaborat algoritmul de Asalt de idei


desenare a opt pătrate cu ajutorul Cangurului.
Aveţi în faţă acest algoritm. Cum consideraţi este Elevii argumentează raţionalitatea elaborării
raţional, convenabil să utilizăm o asemenea scriere algoritmilor de la lecţia precedentă.
a algoritmilor? Argumentaţi.
Realizarea sensului Desigur scrierea algoritmilor daţi nu este raţională Reţin, notează subiectul noii lecţii şi
şi de aceea astăzi vom studia o cale mai raţională conştientizează performanţele la care vor
25 min de elaborare a acestor programe. ajunge dacă vor avea o prestaţie bună.
Enunţă subiectul şi performanţele la care vor ajunge
elevii în urma participării active la lecţie
(obiectivele lecţiei Obiectivele operaţionale:
Azi la lecţie veţi fi capabili:
 Să utilizaţi simbolurile grafice ale schemei
logice la elaborarea algoritmilor;
 Să definiţi formatul general al instrucţiunii de
ciclu: Repetă n ori.
 Să elaboraţi algoritmi în care se utilizează
3
instrucţiunea Repetă n ori.

Pentru o reprezentare mai sugestivă, algoritmii se


descriu cu ajutorul schemelor logice. Schema
logică reprezintă un desen ce conţine simboluri Elevii analizează simbolurile grafice ale
O1
grafice. schemelor logice.
O4
Împreună cu elevii analizează simbolurile grafice
ale schemelor logice.

Utilizând simbolurile grafice elaborează Exerciţiul


schema logică a procedurii Patrat şi a
programului Opt_patrate
Cum are loc procesul de execuţie a algoritmului Asalt de idei
dat? Procesul de execuţie are loc printr-o
deplasare imaginară dintr-un simbol grafic
în altul în direcţia indicată de liniile
respective.
Cu ce se aseamănă procesul de execuţie a acestui Elevii explică cu ce se aseamănă procesul de
algoritm? execuţie (cu mişcarea unui disc)

Definiţie.
Algoritmii instrucţiunile cărora sunt executate în
ordinea apariţiei lor în text se numesc algoritmi
liniari.
În procesul elaborării algoritmilor ce se întâmplă cu
unele instrucţiuni? Elevii răspund:
unele instrucţiuni trebuie executate de mai
multe ori.
De exemplu, în cazul procedurii Pătrat
secvenţa de instrucţiuni PAS, ROTIRE se
execută de 4 ori, iar instrucţiunea apel de
procedură din programul OPT_ patrate de 8
ori.
De aceea pentru a simplifica procesele de elaborare
a algoritmilor se utilizează instrucţiunea REPETĂ

4
O2 Împreună cu elevii analizează formatul instrucţiunii Elevii analizează formatul instrucţiunii şi analiză
şi schema logică. schema logică.
La ecranul proiectorului sunt afişate instrucţiunile Analizează instrucţiunile date şi formulează
studiate de elevi. concluzii

Transcriu programul OPT_patrate modelarea


utilizînd instrucţiunea REPETĂ n ORI

Precizează numărul de execuţii al


instrucţiunilor din corpul ciclului.
Instrucţiunea REPETĂ n ORI se numeşte ciclu cu
contor, deoarece la execuţia ei se repetă ciclic
aceeaşi secvenţă de instrucţiuni, iar numărul de
repetări n este cunoscut în momentul scrierii
programului.
Secvenţa de instrucţiuni, încadrată între cuvintele
auxiliare REPETĂ şi SFÎRŞITUL REPETĂRII, se
numeşte corpul ciclului.
Ce se întâmplă cu secvenţele de instrucţiuni în Elevii răspund la întrebări
procesul execuţiei algoritmului elaborat? (Se repetă de mai multe ori.

Cum aţi numi asemenea algoritmi?


Algoritmi repetitivi.)
Definiţie.
Algoritmii ce conţin secvenţe de instrucţiuni care în
procesul execuţiei se îndeplinesc de mai multe ori
se numesc algoritmi repetitivi.
Utilizând diagrama Venn să comparăm algoritmii diagrama
repetitivi cu algoritmii liniari. Venn
Realizează diagrama Venn.
Reflexie Elaborează procesele de execuţie a
5 min Procedurii Patrat şi a programului
Opt_Patrate utilizând schemele logice.
Propune un test-fulger. Testare
Elevii sunt împărţiţi în grup. Fiecare grup pe
5
rând trebuie să răspundă la câte o întrebare
din testul propus.
- Se propun 6 itemi cu 2 – 3 răspunsuri la
alegere.
- Se identifică răspunsul prin acţionarea
mouse-ului.
- Dacă nu este selectat răspunsul corect nu se
trece la itemul următor

1. Algoritmii se descriu cu ajutorul


schemelor logice pentru o reprezentare:
- mai interesantă
- mai performantă
- mai sugestivă
2. În algoritmii liniari instrucţiunile sunt
executate:
- În ordine inversă apariţiei lor în text
- În ordinea apariţiei lor în text
- În ordinea apariţiei repetării lor
3. Pentru execuţia unei instrucţiuni se
utilizează următorul simbol grafic
-
-

4. Instrucţiunea REPETĂ n ORI se numeşte


ciclu cu contor, deoarece la execuţia ei ...
- Se execută repetat aceeaşi secvenţă de
instrucţiuni
- Se execută ciclic aceeaşi secvenţă de
instrucţiuni
- Se execută automat aceeaşi secvenţă de
instrucţiuni
5. Utilizarea instrucţiunii REPETĂ este

6
rezonabilă, deoarece:
- Programul este mai compact, se utilizează
mai puţin timp pentru al elabora
- Programul este mai compact şi este utilizat
numai pentru Cangur
- Programul este mai compact şi este utilizat
numai pentru Furnică
6. Instrucţiunea simplă se deosebeşte de cea
compusă prin faptul, că
- Se pot scrie într-o singură linie mai multe
instrucţiuni
- Se scriu într-o singură linie şi nu conţin în
componenţa lor alte instrucţiuni

Extindere O3 Elaboraţi algoritmi repetitivi pentru desenarea Exerciţiul


4 min O4 figurilor din exerciţiul 11, pagina 99

O3 Elaborează algoritmi repetitivi pentru


O4 desenarea figurilor din exerciţiul 11, pagina
99

I grupă – figura a
II grupă – figura b
III grupă – figura c
Bilanţul lecţiei Verifică realizarea obiectivelor propuse. Conştientizează performanţele la care au
2 min Face analiza lecţiei. Aprecieri generale asupra ajuns, participă la dialog.
modului participarii la activitate şi notează elevii. Elevii se autoevaluează despre participarea
şi felul cum s-au simţit astăzi la lecţie
Tema pentru acasă Tema pentru acasă: Notează tema de acasă.
2 min • § 5.3 Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor.
• Exerciţiul 11(d).

S-ar putea să vă placă și