Sunteți pe pagina 1din 26

Motto: ,,Poate c toat inelepciunea vieii st

in contiina c pe unde ai trecut


s fie ceva mai bine ca inainte
(Nicolae Iorga)

CLASA a V a
Unitate de nvare: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII ORIENTUL

ANTIC

Studiu de caz: Regatul Egiptean

Profesor CERASELA FELICIA


STOINOIU - MOROGAN

PROIECT DIDACTIC
UNITATE DE INVATAMANT: COALA CU CLASELE I-VIII ZOIA
PROPUNATOR: PROF. STOINOIU-MOROGAN CERASELA FELICIA
DATA: 25.11.2010
CLASA: a V-a
OBIECTUL: ISTORIE
UNITATE DE INVATARE: CIVILIZAII ALE ANTICHITII ORIENTUL ANTIC
DETALIERI DE CONTINUT: Regatul Egiptean
TIPUL LECTIEI: MIXT ( predare invatare ).
TIMP: 1 ORA
SPATIUL DE INSTRUIRE: SALA DE CLAS
SCOPUL:
INFORMATIV: - sa dobandeasca cunostinte despre contextul si conditiile in care s-a realizat statul egiptean i
despre organizarea acestuia.
FORMATIV: - dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a generaliza
principalele evenimente produse in mileniile IV I i. Hr.
NIVELUL INITIAL AL CLASEI: - clasa se prezinta la nivelul programei; majoritatea elevilor participa
activ la dezbateri.

MIJLOACE:
VALENTIN BALUTOIU, CONSTANTIN VLAD, Istorie. Manual pentru clasa a V-a , Ed. ALL, Bucuresti, 2001.
MIHAI MANEA, ADRIAN PASCU, Atlas scolar de istorie universala., Grupul editorial Corint., Bucuresti, 2003.
CALCULATORUL.
MAPA DE LUCRU:
C.D. cu schema modulara ale temei
Fise de lucru
Fise de evaluare
Chestionar de autoevaluare

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
HORIA C. MATEI, Enciclopedia antichitatii, Editura Meronia, Bucuresti, 1995.
WILL si ARIEL DURANT, Civilizatii istorisite, vol. 2 6, Ed. Prietenii Cartii, Bucuresti, 2001.
GAFAR TATIANA, Metodica predarii istoriei, E.D.P., Bucuresti, 1996.
JOITA ELENA, Didactica aplicata, Ed.Silver, Craiova, 1994.
S.N.E.E., Ghid de evaluare pentru istorie, Editura Pro Gnosis, Bucuresti, 2001.
C.N.C. , Ghid metodologic de aplicare a programelor scolare pentru disciplina istorie, clasele IV VIII.
Internet: www.edu.ro; www.didactic.ro; www.wikipedia.

STRATEGIA DIDACTICA:

Inductiva
Deductiva
Cognitiva
Semidirijata

METODE:

Conversatia euristica.
Explicatia.
Invatarea prin descoperire, dirijata cu ajutorul fiselor de lucru si a animaiilor.
Lectura explicativa
Axa cronologica.
Organizatorul grafic

I. COMPETENE SPECIFICE
3.1. Identificarea i clasificarea surselor istorice
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluiei grupurilor umane i civilizaiei
omeneti;
3.3. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice;
3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice,
cunoscute sau la prima vedere;
4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaii referitoare le timp si spaiu.
II. OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s plaseze corect in spatiul Orientului Antic statul egiptean;
O2 - s defineasc i s alctuiasc enunuri cu termenii istorici specifici leciei
predate: regat, sclavi, faraon, nome;
O3 - s realizeze corelaii ntre modul de via egiptenilor i particularitile mediului
geografic specific regiunii N - africane;
O4 s identifice particularitile regatului ca form de organizare tipic Orientului
Antic n general i Egiptului n special;
O5 - s explice etapele formrii statului egiptean unitar n mileniul IV.
III. EVALUARE
1. CONTINUA prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor la fisele de munca
independenta.
2. FINALA prin teste de evaluare.
IV. SCHEMA LECTIEI
V. MAPA DE LUCRU:
FISA DE EVALUARE Axa cronologica.
FISA DE LUCRU nr. 1 Egiptul un dar al Nilului.
FISA DE LUCRU nr. 2 Harta Egiptului Antic.
FISA DE LUCRU nr. 3 Egiptului Antic organizarea statului si a societaii Scrisoare
de la Herodot.
TEST DE EVALUARE Regatul Egiptean.
CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE.

VI. SCENARIUL DIDACTIC


CONINUTUL INFORMAIONAL-FORMATIV
NR.
CRT.
I.

SECVENTELE
INSTRUIRII

OB.
OP.

ACTIVITATEA PROFESORULUI
1.
2.
3.

ASIGURAREA
CONDITIILOR DE
DESFASURARE A
ACTIVITATII.

Notarea absentelor.
Verificarea materialului didactic necesar.
Organizarea colectivului de elevi in trei grupe.

ACTIVITATEA ELEVILOR
1.
2.

Se incadreaza in atmosfera de lucru.


Aseaza mobilierul ergonomic in forma de U,
pentru a putea avea vizibilitate la calculator.

1.

Plaseaza corect, in spatiul geografic popoarele


Orientului Antic.

STRATEGIA
DIDACTICA
Metode/mijloace/evaluare

2`
II.

VERIFICAREA SI
REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR.
10`

O1

Verifica si reactualizeaza cunostintele din


tema
anterioara:
CONSTITUIREA
ORASELOR - STATE
METODE:
lucru cu harta
1. Cere elevilor sa identifice zonele de formare
ale popoarelor Orientului Antic, s le identifice
corect pe harta de la tabl i s defineasc
termenul de ora-stat.
axa cronologic
2. Cere elevilor s defineasc termenul de orastat, s menioneze perioada de timp cnd au
aprut primele orae-state, spaiul geografic, s
le identifice la hart i s prezinte necesitatea
apariiei statului.
3. Ofera elevilor care au dat raspunsuri corecte
coroane, pentru aprecierea acestora,
anuntandu-i ca vor fi transformate in puncte de
notare i ca fiecare coroan simbolizeaz ceva
fiind legate de coninutul leciei noi.

2.

Definesc termenul de oras stat si prezinta


necesitatea aparitiei statului in Orientul antic:
- pentru coordonarea eforturilor oamenilor in
producerea de bunuri;
- pentru reglementarea relatiilor intre clasele
si categoriile sociale.
3. Plaseaza corect, in casutele libere de pe axa
cronologic, informatiile corecte cu privire la
orasele state sumeriene ( Ur, Uruk, Lagas, Umma),
orasele state feniciene ( Tyr, Biblos, Sidon);
plasarea informatiilor in functie de cele doua ere
delimitate de la anul 1 anul nasterii lui Iisus
Hristos.

Lucrul cu izvoare istorice


Lectura explicativ
Expunerea
Explicaia
Manuale
Atlas istoric
Calculator
Flip-chart
Videoproiector
Harta
Activitate de grup
Axa cronologica

III.

CAPTAREA
ATENTIEI.
ANUNTAREA
CONTINUTULUI SI
A OBIECTIVELOR.

Realizeaza trecerea la tema noua:


1. Cere elevilor s parcurg jocul Labirint i s
identifice civilizaia ascuns.
2. Prezinta cu ajutorul calculatorului titlul temei
noi: REGATUL EGIPTEAN.
3. Comunica elevilor principalele obiective ale
lectiei sub forma succesiva si cu ajutorul
calculatorului.

5`

IV.

PREZENTAREA
NOULUI CONTINUT
SI CONDUCEREA
INVATARII.

O2

1.
2.

27`

O3

3.

4.

O1
O4

O5

5.

METODE:
explicaia
Explic elevilor c n acelai timp cu oraelestate a luat fiin i cel mai vechi regat regatul
Egiptului.
Prezinta elevilor definitia termenului: regat,
o noteaz la tabl i cere elevilor sa o noteze in
caiete;

nvarea prin descoperire


folosind analiza izvoarelor istorice
i conversaia euristic
Imparte fisa de lucru nr. 1 Egiptul un dar al
Nilului, cerandu-le elevilor sa citeasca cu
atentie textul i s rspund la urmtoarele
cerine: a.Mentionati principala ocupatie a
egiptenilor; b. Precizai, pe baza textului, trei
operaii agricole, n ordinea cronologic a
defurrii lor.
nvarea prin descoperire folosind
simularea animat
Afieaz secvena animat Egiptul un dar al
Nilului legenda revrsrii Nilului i cere
acestora s participe virtual la muncile
cmpului. Noteaz la tabl/flip-chart perioadele
revrsrii.
nvarea prin descoperire folosind
harta istoric
Imparte fisa de lucru nr. 2 Harta Egiptului
Antic i cere acestora ca n urma analizei s
identifice cele 2 denumiri ale regatelor egiptene
mpreun cu simbolurile acestora. Amintete
elevilor care au primit coroane ce reprezinta.

1.

2.
3.

1.
2.
3.

4.
5.

Parcurg labirintul i la captul acestuia descoper


cartonaul cu termenul egiptenii. Pozitioneaz
cartonaul pe harta in zona geografic
corespunztoare formarii statului egiptean.
Privesc cu atentie secventele prezentate de catre
profesor cu ajutorul calculatorului .
Recepteaza, devin interesati de tema noua.
Noteaza in caiete titlul lectiei: REGATUL
EGIPTEAN

Recepteaza, devin interesati


Noteaza in caiete definitia regat = form de
organizare social i politic , stat condus de un
rege.
Privesc cu atenie animaia Egiptul un dar al
Nilului legenda revrsrii Nilului, identific
ocupaiile egiptenilor i perioadele revrsrii.
- Anul egiptean era mprit n trei
anotimpuri, fiecare coninnd patru luni
Aket: perioada de aluviuni, nivelul Nilului
cretea, inundnd terenurile agricole.
Peret: perioada de secet, apele ncepeau s
se retrag, lsnd n urm aluviunile
fertilizatoare. Dup retragerea apelor, solul
fertil era nsmnat.
Shemu: perioada de recoltare, culturile
ncepeau a fi recoltate.
Noteaza in caiete informatiile noi.
Analizeaz fisa de lucru nr. 2 Harta Egiptului
Antic i identific cele 2 regate egiptene
Regatul Egiptului de Jos (in zona de varsare) i
Regatul Egiptului de Sus n sud, precum i cele
dou simboluri pentru acestea: coroana roie i
coroana alb.

Joc labirint
Expunerea
Explicaia
Manuale
Calculator
Videoproiector
Harta
Activitate individuala

Lucrul cu izvoare istorice


Expunerea
Explicaia
Manual
Calculator
Videoproiector
Fise de lucru
Imagini
Activitate frontala
individuala
Activitate de grup

Descoperirea
Studiul pe text
Conversaia euristic
Harta
Fise de lucru
Activitate de grup

6.
CE
NE
SUGEREAZA
IMAGINEA.?
6. Cere elevilor sa analizeze imaginea Paleta lui
Narmer si sa precizeze ce semnificatie are
coroanele purtate de acesta.
Organizatorul grafic
7. Afiseaza componenta la videoproiector si cere
elevilor sa-si noteze informatiile noi
subliniind c Regatul Egiptului-apare n urm
cu aproximativ 5000 de ani. Prin anul 3100
.Hr., regele Narmer (Grecii l-au numit Menes),
a unificat cele dou regate (Egiptul de Sus n
Sud i Egiptul de Jos n Nord) stabilind capitala
regatului la Thinis. I se mai atribuie i i
ntemeierea oraului Memphis, la grania dintre
Egiptul de Sus i Egiptul de Jos. El a devenit un
monarh (conductor) cu puteri absolute numit
faraon.
Folosind organizatorul grafic prezint elevilor
atribuiile faraonului:
- era conductorul politic i religios al
egiptenilor, fiind cunoscut i ca
Stpnul celor dou lumi sau Cel
mai mare preot din fiecare templu,
- deinea toate pmnturile,
- crea legi,
- colecta taxe,
- apra Egiptul mpotriva strinilor.,
- era considerat zeu pe Pmnt, lua parte
la ritualuri i construia temple n
onoarea zeilor.

O2

O2
O4
O5

Jocul de rol POTAUL


8. Imparte fisa de lucru nr. 3 Egiptul Antic
organizarea statului si a societii folosind
metoda potaului primirea unei scrisori i a
unor surprize din partea lui Herodot. Prin
intermediul acestei scrisori printele istoriei le
cere elevilor s poziioneze fiecare personaj n
zona corespunztoare din piramida social.
explicaia
9. Dup realizarea sarcinilor de ctre elevi
profesorul le cere s precizeze care sunt

Analizand fisa de lucru nr. 4 Paleta lui Narmer


desprind cu usurinta informatiile referitoare la
coroanele purtate de acesta, anii unificarii si
numele intemeietorului regatului egiptean.

Paleta lui Narmer descoperit la


Hierankopolis

7.

8.
9.

1.
2.
1. Narmer purtnd coroana Egiptului de Sus
2. Narmer purtnd coroana Egiptului de Jos
Folosind plicurile primite de la un elev care
interpreteaz rolul potaului elevii citesc
scrisoarea imaginar de la Herodot i descoper
organizarea statului egiptean. Dau rspunsurile la
cerintele din fia de lucru apoi poziioneaz fiecare
personaj reprezentant al unei categorii sociale n
spaiul corespunztor din piramida social.
Identific termenii istorici noi: nom i
nomarh, recepteaz definiiile i explicaiile date
de profesor i le noteaz in caiete.
Noteaza in caiete informatiile noi si pe cele afisate

Jocul de rol
Lucrul cu izvoare istorice
Studiul pe text
Expunerea
Explicaia
Organizatorul grafic
Imagini
Fise de lucru
Calculator
Videoproiector
Activitate frontala
individuala
Activitate de grup

Expunerea
Explicaia
Organizatorul grafic

termenii istorici noi din textul lui Herodot i le


ofer definiia acestora, notnd la tabl/flipchart cuvintele nom i nomarh. n
continuare le explic elevilor c Egiptul era
mprit n 38 de nome (provincii) conduse de
administratori locali-nomarhi. Atribuiile
nomarhilor erau de a veghea la ntreinerea
canalelor i de a alctui ,,situaia aurului i
ogoarelor; li s-au ncredinat poliia i
recrutrile pentru armat; erau controlai de
un vizir, omul de ncredere al faraonului (un fel
de prim-ministru); n subordinea nomarhilor se
aflau primarii satelor din care era alctuit
fiecare nom.
V.

OBTINEREA
PERFORMANTEI.
FIXAREA SI
EVALUARE
CUNOSTINTELOR.
ASIGURAREA
FEED-BACK-ULUI.

O2
O3
O4
O5

1.
2.
3.

Solicita elevilor sa rezolve testul de evaluare:


Egiptul antic.
La finalizarea testului analizeaza impreuna cu
elevii raspunsurile.
Face aprecieri asupra prestatiei clasei,
evaluand-o, noteaz elevii care au dat
raspunsuri corecte.

1.
2.
3.

la videoproiector i n organizatorul grafic.

Activitate frontala
individuala

Elevii urmaresc concluziile prezentate de profesor,


recepteaza.
Rezolva testul de evaluare.
Operand cu notele esentiale care definesc cele
insusite gasesc raspunsurile si la expirarea
timpului de rezolvare analizeaza si autoevalueaza
raspunsurile impreuna cu profesorul.

Test de evaluare
Calculatorul
Videoproiector
Activitate individuala

5`
VI.

TEMA PENTRU
ACASA.
1`

Comunica elevilor tema pentru acasa.


Inmaneaza fiecarui elev un chestionar de
autoevaluare care va fi analizat la inceputul orei
urmatoare.

Elevii vor avea de pregatit pentru ora urmatoare lectia:


Regatul Egiptean, si de completat chestionarele de
autoevaluare.

Activitate individuala
Chestionare de autoevaluare

Fisa de lucru nr.1Egiptul un dar al Nilului


1. Citii cu atenie textul de mai jos:
Nu exist nici un popor pe pmnt, care s poat obine fr nici
un fel de chin precum egiptenii roadele pmntului. Nu este necesar
s treac plugul prin brazdele pmntului i nici s iniieze alte
lucrri agricole specifice. Ei ateapt pur i simplu pn cnd fluviul
crete, se revars asupra pmnturilor i apoi se retrage. Apoi
fiecare i mbuntete calitatea solului lsnd cteva zile oi i
porci, pentru a ngra pmntul natural; apoi ateapt linitit timpul
recoltelor, culeg toate roadele i le pstreaz.(Herodot, Istorii, pg.
14)
Rspundei la urmtoarele cerine
a. Mentionati principala ocupatie a egiptenilor.
_______________________________
b. Precizai, pe baza textului, trei operaii agricole, n ordinea
cronologic a defurrii lor.
__________________________
__________________________
__________________________

Fisa de lucru nr.2Harta Egiptului Antic


1. Analizai cu atenie harta
Egiptului Antic, precizati care
sunt cele doua denumiri ale
regatelor
egiptene
i
identificai
simbolurile
acestora.
denumiri
ale
regatelor
egiptene : __________________
__________________
Simbolurile:
___________________
___________________

Fisa de lucru nr.3Egiptul Antic organizarea statului si


a societatii

Dragi nvcei,
Numele meu este Herodot sunt un istoric grec nscut in Halikarnnas, dar am cltorit
mult prin lume. Am locuit o vreme in Samos, am vizitat Atena, Delphi, Sparta, Babilon
i Egipt. Aflnd c astzi i voi v-ati aventurat ntr-o cltorie n Egipt m-am gndit
s v spun cte ceva despre locuitorii acestui regat.
,,Egiptenii sunt mprii n apte tagme, i anume preoii, rzboinicii, vcarii,
porcarii, negustorii, tlmacii i crmacii de vase. Ei aparin nomelor nirate mai jos,
cci Egiptul a fost mprit n nome.
De asemenea va trimit ctiva dintre egiptenii care m-au nsotit n cltorie cu
rugmintea de a-i ajuta voi pe fiecare s-si regseasc locul n cadrul societatii.
Cu bine!
Ne revedem n Persia!
Al vostru prieten Herodot
Rspundei la urmtoarele cerine
a. Cum era mprtit teritoriul statului egiptean?

_____________________
_____________________
b. Dar societatea?
_____________
_____________
_____________
_____________
______________
______________
2. Folosind personajele din plicul cu surprize poziionati-le n
zonele corespunztoare din piramida sociala si precizati care
este denumirea data conducatorului regatului egiptean.

Numele si prenumele___________________________
Clasa: a V-a
Data:

TEST DE EVALUARE
Regatul Egiptean

Completati spatiile libere cu termenii istorici corespunzatori din urmatoarea


lista:
Tigru, Nil, nome, Egiptul de Sus, Egiptul de Jos, Imperiul macedonean, Imperiul
persan, Menes/Narmer, Tutankamon, Sargon I, nordul Africii, 3100 i.Hr., 4500 .Hr.,
estul Marii Mediterane,
Egiptul este situat in .. Dezvoltarea agriculturii in Egipt s-a datorat
revrsrilor fluviului..............................
Egiptul era mprit n 32 de ........................... conduse de administratori locali.
In anul ........... .Hr., regele ..................................., a unificat cele dou regate
- ............................ n Sud i ............................. n Nord.
Conductorul statului egiptean poart numele de ................ i este considerat
zeu.

Nota :
Pentru fiecare termen din lista plasat corect in interiorul textului se va primi 1 punct, in total 10
puncte. Timp de lucru 5'

NUMELE SI PRENUMELE_____________________________
CLASA a V-a
DATA:
TEMA: REGATUL EGIPTEAN

CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE
1. Existena greelilor n formularea rspunsurilor a aprut
din:
a) netiin
b) neglijen
c) grab
2. Pe viitor a putea mbunti viteza i randamentul
rspunsurilor dac:

3. Rspunsurile corecte i activitatea (personal) din timpul


orei, consider c pot fi evaluate cu calificativul sau nota:
Foarte Bine
Bine
Satisfctor
Insufcient
9-10
7-8
5-6
sub 5

SOLDATI

SCRIBI

FARAON

PREOTI

TARANI

MESTESUGARI

NOBILI

SCLAVI

MARELE VIZIR

FIA CU RECOMPENSE pentru rspunsurile date corect

FIA CU PENALITI pentru rspunsurile date greit

HARTA - EGIPTUL I NILUL

HARTA EGIPTULUI ANTIC

LEGENDA REVARSRII NILULUI


Sirius este cea mai strlucitoare stea de pe bolta cereasc. Egiptenii
credeau c aceast stea din constelaia Cinele Mare este mesagera
zeiei Isis. Apariia ei la orizont marca nceputul sezonului ploios (de revrsare a Nilului). Isis, spune
legenda, a fost soia lui Osiris, rege al Egiptului. Fratele su, Seth, ajuns pe tron, l-a omort pe Osiris i i-a
aruncat trupul pe Nil. Isis a recuperat trupul soului ei, dar nu l-a putut salva de rutatea lui Seth. Acesta a
tiat trupul lui Osiris n paisprezece pri i le-a aruncat pe ntinsul regatului Nefericita vduv,
plngndu-i amarnic suferina cumplit, ajutat de cei apte scorpioni, dup ndelungate cutri disperate,
gsete cadavrul mutilat al lui Osiris, l reconstituie, druindu-i din nou suflul vieii venice, prin btaia
aripilor. Horus, fiul zeiei Isis i al zeului renscut, Osiris, a ajuns rege. Isis a ordonat s fie ridicate temple
n toate locurile n care ea aflase resturi ale trupului lui Osiris! Lacrimile zei ei Isis, pentru so ul disprut,
sunt cele care fac s creasc apele Nilului.

REVARSAREA NILULUI perioadele agricole

OCUPAIILE VECHILOR EGIPTENI meteugurile

Fierari

Tmplari

Bijutieri

Scrib

O ZI DIN VIAA UNUI NOBIL EGIPTEAN


ntr-o diminea strlucitoare n Egiptul antic, un nobil s-a trezit ntr-un pat acoperit n fine lenjerii. El a deschis ochii i s-a uitat n
jur n dormitorul lui.
El a vzut cufrul unde hainele lui au fost pstrate, cutie de cosmetice a soiei lui, i o lamp de iluminat n sala de seara.
Gndurile sale au fost perturbate de ctre sclavul care a intrat n camer. Sclavul l-a ajutat s se spele i s se brbereasc.
Apoi, nobilul s-a mbrcat ntr-un kilt din in subire i sandale din piele.
ntre timp se trezete i soia acestuia.
Ea s-a splat i mbrcat cu ajutorul unui alt sclav. Soia nobilului a purtat o rochie din pnz fin i bijuterii din sticla.
Ea si-a aplicat machiajul pe pleoape i s-a dus la parter.
Nobilul i soia lui servesc o mas mic de pine i fructe. Ei s-au aezat pe perne i au mncat de pe o mas mic.
Apoi, nobilul a prsit casa pentru o ntlnire cu administratorul de pe pmnturile sale.
Nevasta lui supravegheaz pregtirile pentru banchet pe care l-au organizat pentru seara. Copiii ei au fost mbrcai i hrnii de ctre
un sclav.
Administratorul domeniului nobilului i-a spus nobilul ce recolta ar fi pentru anul in curs.
El i-a spus, de asemenea, cte vite i gte au fost socotite cu o zi nainte.
Nobilul a fost mulumit. Au mprit o mas de pine, carne i bere.
n dup amiaza zilei nevasta nobilului a ieit n grdin pentru a scpa de cldura zilei.
Ea s-a bucurat de umbra copacilor n timp ce i-a privit pe copii cum se joac cu jucriile lor.
Mai trziu, soia nobilului a nceput pregtirea pentru banchetul de seara. Slujitorul ei i-a periat i ondulat peruca ei favorit.
Ea a luat hainele cele mai frumoase i bijuterii din aur si pietre semipretioase.
Nobilul revenit acasa s-a pregtit pentru banchet. Apoi, el i soia lui au nceput primit oaspeii.
Oaspeilor l-au fost oferite conuri parfumate, cear flori de lotus de ctre sclave Ei au mncat cele mai bune mncruri: carne, pine,
prjituri, vin, smochine. Ei au fost intretinuti de muzicieni i fete care au dansat. La sfarsitul serii, au spus noapte buna pentru oaspeii
lor i a mers la culcare.

O ZI DIN VIAA UNUI RAN EGIPTEAN


ntr-o diminea strlucitoare n Egiptul antic, un ran s-a trezit ntr-un pat aspru acoperit de o pnz care a fost esut de ctre
soia sa.
El a deschis ochii i s-a uitat n jurul lui.
El a vzut un raft n cazul n care hainele au fost pstrate i un co.

Tranul s-a dat jos din pat s-a splat i s-a ras.
Apoi, el s-a mbrcat ntr-un kilt, realizat din panza groas i s-a nclat cu o pereche de sandale din stuf .

Soia fermierului era deja treaz. Ea s-a splat i mbrcat n lumina dimineii. Apoi a plecat n camera de alturi s trezeasc
copiii i a nceput treburile ei de zi cu zi.
Purta o rochie din pnz aspr. n jurul gtului avea o amuleta a zeiei Tawaret, pe o bucat de ir de papirus.
ranul, soia i copiii lor se aez la o mas mic pe care erau pine i fructe. Pe jos aveau o rogojin din stuf.
Apoi, ranul a plecat s lucreze pamntul din apropierea casei sale.
Soia sa aprins focul pentru gtit i a nceput s macine grul pentru a face pine.
Acesta a fost un an bun pentru fermier i a existat o recolt mare.
Astazi el ar trebui s ia o parte din recolta lui la templu s plteasc pentru folosirea terenului templului.
El a umplut mai multe cosuri cu recolta lui, le-a ncrcat pe doi mgari i a pornit cu doi sclavi ctre temple.

ranul i sclavii au dus courile la templu unde au fost numrate i coninutul acestora a fost adugat n magazie.
Pe drumul de intoarcere ctre loturile de pmnd pe care le muncesc n comun se opresc s ia masa de prnz i mnnc pine,
carne i beau bere.
Soia fermierului a petrecut ziua mcinnd gru i a copt pine. Dup amiaza ea a mers la ru cu copiii ei pentru a aduce apa.
Seara, ea a pregtit o cin mic cu pine, carne i bere pentru familia ei.
Lsndu-se afar ntunericul, fermierul aprinse o lamp mic cu ulei, apoi mpreun cu soia lui a dus copiii la culcare, a suflat
n lamp i s-au dus i ei la culcare

S-ar putea să vă placă și