Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DIDACTIC

UNITATE DE INVATAMANT: Școala Gimnazială Buda


Profesor : Alecu Oana Maria
CLASA: a V-a
UNITATE DE INVATARE: CIVILIZAȚII ALE ANTICHITĂȚII – ORIENTUL ANTIC
DETALIERI DE CONTINUT: Regatul Egiptean
TIPUL LECTIEI: MIXT ( predare – invatare ).
METODE:
 Conversatia euristica.
 Explicatia.
 Invatarea prin descoperire, dirijata cu ajutorul fiselor de lucru si a animațiilor.
 Lectura explicativa

I. COMPETENŢE SPECIFICE
3.1. Identificarea şi clasificarea surselor istorice
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei
omeneşti;
3.3. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice;
3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice,
cunoscute sau la prima vedere;
4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaţii referitoare le timp si spaţiu.

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:


 O1 - să plaseze corect in spatiul Orientului Antic statul egiptean;
 O2 - sǎ defineascǎ şi sǎ alcǎtuiascǎ enunţuri cu termenii istorici specifici lecţiei
predate: regat, sclavi, faraon, nome;
 O3 - să realizeze corelaţii între modul de viaţǎ egiptenilor şi particularitǎţile mediului
geografic specific regiunii N - africane;
 O4 – să identifice particularitǎţile regatului ca formǎ de organizare tipicǎ Orientului
Antic în general şi Egiptului în special;
 O5 - să explice etapele formǎrii statului egiptean unitar în mileniul IV.

III. EVALUARE
1. CONTINUA – prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor la fisele de munca
independenta.
2. FINALA – prin teste de evaluare.

IV. SCHEMA LECTIEI

.
VI. SCENARIUL DIDACTIC

CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL-FORMATIV
NR. SECVENTELE OB. STRATEGIA
CRT. INSTRUIRII OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICA
Metode/mijloace/
evaluare
1. Notarea absentelor. Răspund cerințelor profesorului
I. ASIGURAREA 2. Asigiurarea unui climat favorabil
CONDITIILOR
DE
DESFASURARE
A ACTIVITATII.

2`

II. VERIFICAREA Verifica si reactualizeaza Expunerea


SI cunostintele din tema anterioara: 1. Plaseaza corect, in spatiul geografic Explicaţia
REACTUALIZA “CONSTITUIREA ORASELOR - popoarele Orientului Antic. Manuale
REA STATE” Atlas istoric
CUNOSTINTELO 1. Cere elevilor sa identifice zonele de
R. O1 formare ale popoarelor Orientului 2. Definesc termenul de oras – stat si Harta
Antic, să le identifice corect pe harta prezinta necesitatea aparitiei statului in
de la tablă și să definească termenul de Orientul antic:
10` oraș-stat. - pentru coordonarea eforturilor
2. Cere elevilor să definească termenul oamenilor in producerea de bunuri;
de “oraș-stat”, să menționeze perioada - pentru reglementarea relatiilor intre
de timp când au apărut primele orașe- clasele si categoriile sociale.
state, spațiul geografic, să le identifice 3. Oferă informatiile corecte cu privire la
la hartă și să prezinte necesitatea orasele state sumeriene ( Ur, Uruk, Lagas,
apariției statului. Umma), orasele –state feniciene ( Tyr,
Biblos, Sidon); plasarea informatiilor in
functie de cele doua ere delimitate de la
anul 1 – anul nasterii lui Iisus Hristos.

III. CAPTAREA Realizeaza trecerea la tema noua


ATENTIEI. Notează titlul lectiei pe tabla Notează titlul lectiei in caiete
ANUNTAREA
CONTINUTULUI
SI A
OBIECTIVELOR.
5`
 METODE:
IV. PREZENTAREA  “ explicația”
NOULUI 1. Explică elevilor că în același timp cu
CONTINUT SI O2 orașele-state a luat ființă și cel mai 1. Recepteaza, devin interesati
CONDUCEREA vechi regat – regatul Egiptului. 2. Noteaza in caiete definitia “regat = formă Lucrul cu izvoare
INVATARII. 2. Prezinta elevilor definitia termenului: de organizare socială și politică , stat istorice
“regat”, o notează la tablă și cere condus de un rege”. Expunerea
elevilor sa o noteze in caiete; 3. Citesc fișa nr. 1, legenda revărsării Explicaţia
27`  “ învățarea prin descoperire Nilului”, identifică ocupațiile egiptenilor Manual
folosind analiza izvoarelor și perioadele revărsării. Calculator
istorice” și “conversația - Anul egiptean era împărțit în trei Videoproiector
O3 euristică” anotimpuri, fiecare conținând patru Fise de lucru
3. Imparte fisa de lucru nr. 1 “ Egiptul – luni. In perioada de aluviuni, nivelul Imagini
un dar al Nilului”, cerandu-le elevilor Nilului creștea, inundând terenurile Activitate frontala
sa citeasca cu atentie textul și să agricole. In perioada de secetă, individuala
răspundă la următoarele cerințe: apele începeau să se retragă, lăsând Activitate de grup
“a.Mentionati principala ocupatie a în urmă aluviunile fertilizatoare.
egiptenilor”; “b. Precizaţi, pe baza După retragerea apelor, solul fertil
textului, trei operaţii agricole, în era însămânțat. In perioada de
ordinea cronologică a defăşurării lor”. recoltare, culturile începeau a fi
 “ învățarea prin descoperire recoltate.
 folosind harta istorică” 4. Noteaza in caiete informatiile noi.
4. Imparte fisa de lucru nr. 2 “ Harta 5. Analizează fisa de lucru nr. 2 “ Harta
Egiptului Antic” și cere acestora ca în Egiptului Antic” și identifică cele 2 regate Descoperirea
urma analizei să identifice cele 2 egiptene – Regatul Egiptului de Jos (in Studiul pe text
denumiri ale regatelor egiptene zona de varsare) și Regatul Egiptului de Conversaţia euristică
împreună cu simbolurile acestora.. Sus în sud, Harta
O1 Fise de lucru
O4 Activitate de grup
Regatul Egiptului-apare în urmă cu
aproximativ 5000 de ani. Prin anul
3100 î.Hr., regele Narmer (Grecii l-au
numit Menes), a unificat cele două
O5 regate (Egiptul de Sus în Sud şi Egiptul
de Jos în Nord) stabilind capitala
regatului la Thinis. I se mai atribuie şi
şi întemeierea oraşului Memphis, la
graniţa dintre Egiptul de Sus şi Egiptul
de Jos. El a devenit un monarh
(conducător) cu puteri absolute numit Jocul de rol
faraon. Lucrul cu izvoare
 Prezintă elevilor atribuțiile istorice
faraonului: Studiul pe text
- era conducătorul politic şi Expunerea
religios al egiptenilor, fiind Explicaţia
cunoscut şi ca “Stăpânul celor Fise de lucru
două lumi” sau “ Cel mai mare Activitate frontala
preot din fiecare templu”, individuala
- deţinea toate pământurile, Activitate de grup
- crea legi,
- colecta taxe,
- apăra Egiptul împotriva 6. Folosind plicurile primite de la un elev
O2 străinilor., care interpretează rolul poștașului elevii
- era considerat zeu pe Pământ, citesc scrisoarea imaginară de la Herodot
lua parte la ritualuri şi construia și descoperă organizarea statului egiptean.
temple în onoarea zeilor. Dau răspunsurile la cerintele din fișa de
lucru apoi poziționează fiecare personaj –
 Jocul de rol “POȘTAȘUL” reprezentant al unei categorii sociale în
8. Imparte fisa de lucru nr. 3 – “Egiptul spațiul corespunzător din piramida
Antic –organizarea statului si a socială.
societății” folosind metoda poștașului – 7. Identifică termenii istorici noi: “nomă” și
primirea unei scrisori și a unor surprize “nomarh”, receptează definițiile și
din partea lui Herodot. Prin intermediul explicațiile date de profesor și le notează
acestei scrisori părintele istoriei le cere in caiete.
elevilor să poziționeze fiecare personaj 8. Noteaza in caiete informatiile noi
O2 în zona corespunzătoare din piramida
O4 socială.
O5  “ explicația”
9. După realizarea sarcinilor de către elevi
profesorul le cere să precizeze care sunt
termenii istorici noi din textul lui
Herodot și le oferă definiția acestora,
notând la tablă cuvintele “nomă” și
“nomarh”. În continuare le explică
elevilor că Egiptul era împărţit în 38 de Expunerea
nome (provincii) conduse de Explicaţia
administratori locali-nomarhi. Activitate frontala
Atribuţiile nomarhilor erau de a individuala
veghea la întreţinerea canalelor şi de a
alcătui ,,situaţia aurului şi ogoarelor’’;
li s-au încredinţat poliţia şi recrutările
pentru armată; erau controlaţi de un
vizir, omul de încredere al faraonului
(un fel de prim-ministru); în subordinea
nomarhilor se aflau primarii satelor din
care era alcătuită fiecare nomă.

V. OBTINEREA O2 1. Solicita elevilor sa rezolve testul de 1. Elevii urmaresc concluziile prezentate de Test de evaluare
PERFORMANTE O3 evaluare: “Egiptul antic”. profesor, recepteaza. Activitate individuala
I. O4 2. La finalizarea testului analizeaza 2. Rezolva testul de evaluare.
FIXAREA SI O5 impreuna cu elevii raspunsurile. 3. Operand cu notele esentiale care definesc
EVALUARE 3. Face aprecieri asupra prestatiei clasei, cele insusite gasesc raspunsurile si la
CUNOSTINTELO evaluand-o, notează elevii care au dat expirarea timpului de rezolvare analizeaza
R. raspunsuri corecte. si autoevalueaza raspunsurile impreuna cu
ASIGURAREA profesorul.
FEED-BACK-
ULUI.

5`
Fisa de lucru nr.1- Egiptul un dar al Nilului

1. Citiţi cu atenţie textul de mai jos:


“Nu există nici un popor pe pământ, care să poată obţine fără nici un fel de chin precum egiptenii
roadele pământului. Nu este necesar să treacă plugul prin brazdele pământului şi nici să iniţieze alte
lucrări agricole specifice. Ei aşteaptă pur şi simplu până când fluviul creşte, se revarsă asupra
pământurilor şi apoi se retrage. Apoi fiecare îşi îmbunătăţeşte calitatea solului lăsând câteva zile oi
şi porci, pentru a îngrăşa pământul natural; apoi aşteaptă liniştit timpul recoltelor, culeg toate
roadele şi le păstrează.”(Herodot, Istorii, pg. 14)
Răspundeți la următoarele cerințe
a. Mentionati principala ocupatie a egiptenilor.
_______________________________

b. Precizaţi, pe baza textului, trei operaţii agricole, în ordinea cronologică a defăşurării lor.
__________________________
__________________________
__________________________

Fisa de lucru nr.2- Harta Egiptului Antic

1. Analizați cu atenție harta Egiptului Antic,


precizati care sunt cele doua denumiri ale
regatelor egiptene și identificați simbolurile
acestora.

denumiri ale regatelor egiptene :


__________________
__________________

Simbolurile:
___________________
___________________
Fisa de lucru nr.3- Egiptul Antic - organizarea statului si a societatii

Dragi învățăcei,

Numele meu este Herodot sunt un istoric grec născut in Halikarnnas, dar am călătorit mult prin
lume. Am locuit o vreme in Samos, am vizitat Atena, Delphi, Sparta, Babilon și Egipt. Aflând că
astăzi și voi v-ati aventurat într-o călătorie în Egipt m-am gândit să vă spun câte ceva despre
locuitorii acestui regat.
,,Egiptenii sunt împărţiţi în şapte tagme, şi anume preoţii, războinicii, văcarii, porcarii, negustorii,
tălmacii şi cârmacii de vase. Ei aparţin nomelor înşirate mai jos, căci Egiptul a fost împărţit în
nome.”
De asemenea va trimit câtiva dintre egiptenii care m-au însotit în călătorie cu rugămintea de a-i
ajuta voi pe fiecare să-si regăsească locul în cadrul societatii.

Cu bine!
Ne revedem în Persia!
Al vostru prieten Herodot

Răspundeți la următoarele cerințe


a. Cum era împărtit teritoriul statului egiptean?
_____________________
_____________________

b. Dar societatea?
_____________
_____________
_____________
_____________
______________
______________
2. Folosind personajele din plicul cu surprize poziționati-le în zonele corespunzătoare din
piramida sociala si precizati care este denumirea data conducatorului regatului egiptean.

Numele si prenumele___________________________
Clasa: a V-a
Data:

TEST DE EVALUARE
“Regatul Egiptean”

Completati spatiile libere cu termenii istorici corespunzatori din urmatoarea lista:


Tigru, Nil, nome, Egiptul de Sus, Egiptul de Jos, Imperiul macedonean, Imperiul persan,
Menes/Narmer, Tutankamon, Sargon I, nordul Africii, 3100 i.Hr., 4500 î.Hr., estul Marii Mediterane,

“Egiptul este situat in …………….. Dezvoltarea agriculturii in Egipt s-a datorat revărsărilor
fluviului..............................
Egiptul era împărţit în 32 de ........................... conduse de administratori locali. In anul ...........
î.Hr., regele ..................................., a unificat cele două regate - ............................ în Sud
şi ............................. în Nord.
Conducătorul statului egiptean poartă numele de ................ și este considerat zeu.

Nota :
Pentru fiecare termen din lista plasat corect in interiorul textului se va primi 1 punct, in total 10
puncte. Timp de lucru 5'

NUMELE SI PRENUMELE_____________________________
CLASA a V-a
DATA:
TEMA: REGATUL EGIPTEAN
CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE

1. Existenţa greşelilor în formularea răspunsurilor a apărut din:


a) neştiinţă
b) neglijenţă
c) grabă
2. Pe viitor aş putea îmbunătăţi viteza şi randamentul răspunsurilor dacă:
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
3. Răspunsurile corecte şi activitatea (personală) din timpul orei, consider că pot fi evaluate cu
calificativul sau nota: þ
Foarte Bine  Bine  Satisfăcător  Insufcient 
9-10 7-8 5-6 sub 5
SOLDATI SCRIBI FARAON
PREOTI TARANI
MESTESUGARI
NOBILI SCLAVI MARELE
VIZIR
FIȘA CU RECOMPENSE – pentru răspunsurile date corect
FIȘA CU PENALITĂȚI – pentru răspunsurile date greșit
HARTA - EGIPTUL ȘI NILUL
HARTA EGIPTULUI ANTIC
LEGENDA REVARSĂRII NILULUI

Sirius este cea mai strălucitoare stea de pe bolta cerească. Egiptenii


credeau că această stea din constelația Câinele Mare este mesagera zeiței Isis. Apariția ei la orizont marca
începutul sezonului ploios (de revărsare a Nilului). Isis, spune legenda, a fost soția lui Osiris, rege al
Egiptului. Fratele său, Seth, ajuns pe tron, l-a omorât pe Osiris și i-a aruncat trupul pe Nil. Isis a recuperat
trupul soțului ei, dar nu l-a putut salva de răutatea lui Seth. Acesta a tăiat trupul lui Osiris în paisprezece
părți și le-a aruncat pe întinsul regatului… Nefericita văduvă, plângându-și amarnic suferința cumplită,
ajutată de cei șapte scorpioni, după îndelungate căutări disperate, găsește cadavrul mutilat al lui Osiris, îl
reconstituie, dăruindu-i din nou suflul vieții veșnice, prin bătaia aripilor. Horus, fiul zeiței Isis și al zeului
renăscut, Osiris, a ajuns rege. Isis a ordonat să fie ridicate temple în toate locurile în care ea aflase resturi
ale trupului lui Osiris! Lacrimile zeiței Isis, pentru soțul dispărut, sunt cele care fac să crească apele Nilului.
REVARSAREA NILULUI – perioadele agricole
OCUPAȚIILE VECHILOR EGIPTENI – meșteșugurile

Fierari

Tâmplari Bijutieri

Scrib
O ZI DIN VIAȚA UNUI NOBIL EGIPTEAN

Într-o dimineaţă strălucitoare în Egiptul antic, un nobil s-a trezit într-un pat acoperit în fine lenjerii. El a
deschis ochii şi s-a uitat în jur în dormitorul lui.
El a văzut cufărul unde hainele lui au fost păstrate, cutie de cosmetice a soţiei lui, şi o lampă de iluminat în
sala de seara.

Gândurile sale au fost perturbate de către sclavul care a intrat în cameră. Sclavul l-a ajutat să se spele şi să se
bărberească.

Apoi, nobilul s-a îmbrăcat într-un kilt din in subţire şi sandale din piele.

Între timp se trezește și soţia acestuia.

Ea s-a spălat şi îmbrăcat cu ajutorul unui alt sclav. Soţia nobilului a purtat o rochie din pânză fină şi bijuterii
din sticla.

Ea si-a aplicat machiajul pe pleoape şi s-a dus la parter.

Nobilul şi soţia lui servesc o masă mică de pâine şi fructe. Ei s-au aşezat pe perne şi au mâncat de pe o masă
mică.

Apoi, nobilul a părăsit casa pentru o întâlnire cu administratorul de pe pământurile sale.

Nevasta lui supraveghează pregătirile pentru banchet pe care l-au organizat pentru seara. Copiii ei au fost
îmbrăcaţi şi hrăniţi de către un sclav.

Administratorul domeniului nobilului i-a spus nobilul ce recolta ar fi pentru anul in curs.

El i-a spus, de asemenea, câte vite şi gâşte au fost socotite cu o zi înainte.

Nobilul a fost mulţumit. Au împărţit o masă de pâine, carne şi bere.

În după amiaza zilei nevasta nobilului a ieşit în grădină pentru a scăpa de căldura zilei.
Ea s-a bucurat de umbra copacilor în timp ce i-a privit pe copii cum se joacă cu jucăriile lor.

Mai târziu, soţia nobilului a început pregătirea pentru banchetul de seara. Slujitorul ei i-a periat şi ondulat
peruca ei favorită.
Ea a luat hainele cele mai frumoase şi bijuterii din aur si pietre semipretioase.

Nobilul revenit acasa s-a pregătit pentru banchet. Apoi, el şi soţia lui au început primit oaspeţii.
Oaspeţilor l-au fost oferite conuri parfumate, ceară flori de lotus de către sclave Ei au mâncat cele mai bune
mâncăruri: carne, pâine, prăjituri, vin, smochine. Ei au fost intretinuti de muzicieni şi fete care au dansat. La
sfarsitul serii, au spus noapte buna pentru oaspeţii lor şi a mers la culcare.

O ZI DIN VIAȚA UNUI ȚĂRAN EGIPTEAN

Într-o dimineață strălucitoare în Egiptul antic, un țăran s-a trezit într-un pat aspru acoperit de o pânză care a
fost ţesută de către soţia sa.
El a deschis ochii şi s-a uitat în jurul lui.
El a văzut un raft în cazul în care hainele au fost păstrate şi un coş.

Tăranul s-a dat jos din pat s-a spălat şi s-a ras.

Apoi, el s-a îmbrăcat într-un kilt, realizat din panza groasă şi s-a încălțat cu o pereche de sandale din stuf .

Soţia fermierului era deja trează. Ea s-a spălat şi îmbrăcat în lumina dimineţii. Apoi a plecat în camera de
alături să trezească copiii şi a început treburile ei de zi cu zi.
Purta o rochie din pânză aspră. În jurul gâtului avea o amuleta a zeiței Tawaret, pe o bucată de şir de
papirus.

Țăranul, soţia şi copiii lor se aşeză la o masă mică pe care erau pâine şi fructe. Pe jos aveau o rogojină din
stuf.

Apoi, țăranul a plecat să lucreze pamântul din apropierea casei sale.

Soţia sa aprins focul pentru gătit şi a început să macine grâul pentru a face pâine.

Acesta a fost un an bun pentru fermier şi a existat o recoltă mare.


Astazi el ar trebui să ia o parte din recolta lui la templu să plătească pentru folosirea terenului templului.
El a umplut mai multe cosuri cu recolta lui, le-a încărcat pe doi măgari şi a pornit cu doi sclavi către
temple.

Țăranul și sclavii au dus coşurile la templu unde au fost numărate şi conţinutul acestora a fost adăugat în
magazie.
Pe drumul de intoarcere către loturile de pămând pe care le muncesc în comun se opresc sî ia masa de
prânz și mănâncă pâine, carne şi beau bere.

Soţia fermierului a petrecut ziua măcinând grâu şi a copt pâine. După amiaza ea a mers la râu cu copiii ei
pentru a aduce apa.

Seara, ea a pregătit o cină mică cu pâine, carne şi bere pentru familia ei.

Lăsându-se afară întunericul, fermierul aprinse o lampă mică cu ulei, apoi împreună cu soția lui a dus
copiii la culcare, a suflat în lampă și s-au dus și ei la culcare

S-ar putea să vă placă și