Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Avram Iancu, Baia Mare


Clasa a IV-a B
Data aprilie 2018
Disciplina: Matematică
Aria Curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Subiectul lecţiei: Scrierea şi citirea fracţiilor
Tipul lecţiei: Comunicare şi însuşire de cunoştinţe
Propunător:prof. MONICA IENUȚAȘ

Obiective de referinţă vizate în activitatea cu elevii

1. Consolidarea cunoştinţelor elevilor, referitoare la fracţii ordinare;


2. Să utilizeze numere fracţionare pentru a exprima subdiviziuni ale
întregului;
3. Dezvoltarea gândirii logice şi formarea limbajului matematic

Obiective operaţionale
Cognitive MATEMATICĂ
O1 Să citească fracţii ordinare cu ajutorul unor desene date;
O2 Să folosească în citirea fracţiilor terminologia corespunzătoare;
O3 Să recunoască într-un şir de fracţii date pe cele care sunt unităţi fracţionare;
O4 să scrie corect fracţii după o cerinţă dată-fișa nr.1
Cognitive MUZICĂ -Duratele muzicale
O1să recunoască corect şi să numească duratele muzicale din exerciţiile ritmice date,
O2 să scrie durate echivalente cu cele date- fracții egale fișa nr.2
Cognitive LIMBA ROMÂNĂ -Scrierea funcțională-Rețeta
O1 să folosească noțiunile matematice legate de fracții în determinarea
cantităților folosite în cadrul unei rețete, fișa nr.3

Afective
- Să manifeste interes/motivaţie pentru rezolvarea de sarcini care conţin
elemente fracţionare ;
- Să manifeste spirit de competiţie în rezolvarea sarcinilor;
- Să participe cu plăcere la toate etapele lecţiei.

Psiho-motorii
- Să mânuiască materialul didactic cu corectitudinea şi rigoarea cerută de
specificul sarcinilor matematice;
- Să aibă o poziţie corectă în bancă, pe tot parcursul desfăşurării lecţiei.

Strategii didactice folosite


•Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul
didactic, învăţarea intuitivă.
• Resurse materiale: Manual, caietul elevului, ilustraţii, fişe de lucru
• Forme de organizare a colectivului: activitate frontală, activitate în
echipă, activitate individuală.

Bibliografie:
• A. Catană, Metodica predării matematicii, Bucureşti, E.D.P., 1983
• M. Anastasiei, Metodica predării matematicii, Iaşi 1985.
• M. Roşu Metodica predării matematicii, Bucureşti 2002
• M. Manolescu, R. B. Iucu, Pedagogie, Editura Fundaţiei Culturale
„Dimitrie Bolintineanu”, 2001
SCENARIUL DIDACTIC – durata 100 min.
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul informaţional Strategii Evaluare
crt. lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor didactice
Momentul Fac prezenţa elevilor şi verific dacă Elevi se pregătesc pentru lecţie, îşi Conversaţia
organizatoric aceştia au toate cele necesare deschid cărţile şi caietele
1 5 min. desfăşurării în bune condiţii a orei
de matematică
Reactualizarea Verific cantitativ şi calitativ tema Elevii prezintă caietele de teme şi Conversaţia
structurilor pentru acasă, corectez eventualele corectează eventualele greşeli Activitate frontală
2 cognitive greşeli, fac aprecieri Activitate individuală
anterioare
10 min.
3 Captarea atenţiei Descopăr şi afişez materialul Elevii urmăresc cu curiozitate
3 min didactic necesar pentru buna materialele Activitate frontală
desfăşurare a lecţiei şi fac
comentariile necesare
4 Anunţarea temei şi Astăzi la ora de matematică veţi Elevii notează în caiete titlul lecţiei
a obiectivelor învăţa despre scrierea şi citirea şi ascultă cu interes cele spuse de Conversaţia
3 min. fracţiilor învăţător Explicaţia
Scriu pe tablă titlul lecţiei şi le fac
cunoscute obiectivele operaţionale
Comunicarea Solicit elevilor să privească cu Elevii privesc cu foarte mare
5 noilor cunoştinţe şi atenţie ceea ce voi fac cu merele de atenţie demonstraţia Evaluare
dirijarea învăţării pe masă; primul măr îl voi lăsa Demonstraţia frontală
59 min. întreg, pe al doilea îl voi tăia pe Explicaţia
jumătate, iar pe al treilea îl voi tăia
în sferturi.
În timp ce fac această demonstraţie
le spun elevilor, că pentru a obţine
o jumătate , am împărţit întregul
(mărul) în două părţi de mărimi
O 1 egale, iar pentru a obţine un sfert ,
am împărţit întregul (mărul) în Elevii îşi notează în caiete definiţia
patru părţi de mărimi egale. fracţiei şi modul de scriere a ei.
O2 O singură parte sau mai multe părţi
dintr-un întreg care a fost împărţit Demonstraţia
în părţi egale reprezintă o fracţie Explicaţia
O3 Scriem fracţia ½ (o doime) şi Dialogul
fracţia¼ (o pătrime), pe tablă.
Le spun în continuare că numărul
de sus se numeşte numărător şi ne
O4 arată câte părţi egale au fost luate în
considerare numărul de jos se
numeşte numitor şi ne arată, în câte
părţi a fost împărţit întregul, iar
linia dintre cele două numere se
numeşte linie de fracţie
Le spun de asemenea că orice
fracţie are numitorul diferit de 0 , Elevii scriu în caiete fracţiile şi îşi
şi că linia de fracţie indică operaţia notează denumirile fiecărui element
de împărţire Le spun în continuare al unei fracţii
că fracţiile se pot clasifica în:
fracţii echiunitare, când
numărătorul este egal cu numitorul
deci reprezintă un întreg;
2 3 4
— = 1; — =1; — = 1
2 3 4
fracţii subunitare când au
numărătorul mai mic decât
numitorul;
1 3 2
—; — ; —
3 4 4
fracţii supraunitare când au
O1 numărătorul mai mare decât
numitorul. Fracţiile supraunitare
reprezintă mai mult decât un întreg Elevii îşi notează în caiete
O2 3 5 6 clasificarea fracţiilor şi exemple de
—; —; — fracţii.
2 4 2
O3 Le prezint în continuare elevilor Elevii urmăresc cu atenţie pe
planşa nr. 1 şi cer unui elev să pună colegul lor care pune semnul pe Activitate frontală
semnul X în dreptul desenelor care desenele respective Evaluare frontală
indică : jumătate dintr-un întreg,
O4 jumătate din nr. obiectelor.
Prezint planşa nr. 2, şi cer unui alt Elevii urmăresc cu atenţie pe
elev să scrie în cerculeţ cât colegul lor care scrie cât reprezintă Autoevaluare
reprezintă partea haşurată din întreg partea haşurată din întreg.
Prezint şi planşa nr. 3 şi cer altui Elevi urmăresc cu atenţie pe colegul
elev să haşureze cât reprezintă ½, ¼, lor Evaluare scrisă
¾, Elevii se consultă între ei şi rezolvă Activitate pe echipe
În continuare, întrucât toţi elevii au exerciţiul nr.1 şi 2
„caietul elevului”, le solicit să
lucreze în perechi exerciţiul nr. 1 şi Fiecare pereche citeşte de pe caiet
2 modul de rezolvare al exerciţiilor Activitate
Verific modul de rezolvare al Elevii rezolvă exerciţiile, dau individuală
acestor exerciţii. răspunsuri la întrebările
În continuare solicit elevilor să învăţătorului şi pun întrebări despre
lucreze individual exerciţiul nr. 3, modul de rezolvare al următorului
exerciţiu
4, 5, 6, 7 şi 8 din caietul elevului.
După rezolvarea fiecărui exerciţiu
se face verificarea , corectarea
eventualelor greşeli şi se discută
modul de rezolvare al următorului
exerciţiu.

Retenţia şi O3 Le înmânez elevilor fişa de lucru Elevii rezolvă sarcinile de lucru.


6 transferul nr.1, 2 şi nr.3 şi le solicit să rezolve Activitate individuală
cunoştinţelor O4 cerinţele acestor fişe .
10 min.
7 Evaluare Se discută modul de rezolvare al Elevii îşi notează eventualele Activitate Autoevaluare
8 min. exerciţiilor din fişele de lucru corecturi pe fişa individuală
Precizarea şi Le cer elevilor, ca pentru data Elevii îşi notează tema în caiete
8 explicarea temei viitoare să rezolve din caietul
pentru acasă elevului exerciţiul 11.
2min.
FIŞA DE LUCRU NR. 1
1.Determinaţi numărul natural x pentru care fiecare din fracţiile următoare
sunt supraunitare:

4
a ) ; .......... .......... .......... ..........
x
6
b) ; .......... .......... .......... ...
x2
4
c) ; .......... .......... .......... ....
x 1
2x
d) ; .......... .......... .......... ....
x5
3x
e) .......... .......... .......... ....
2x  3

2) Scrieţi toate fracţiile echiunitare care au numitorul şi numărătorul mai mic


decât 4.

…………………………………………………………….

3) Fie a şi b numere naturale nenule cu a < 5 şi b < 6. Determinaţi toate


a
fracţiile de forma , care să fie:
b

a) subunitare; …………………………………….

b) echiunitare;…………………………………….

c) supraunitare……………………………………

6
4) Determinaţi numerele naturale x pentru care fracţia sa fie:
x

a) supraunitara………………………………..

b) echiunitara………………………………..

c) subunitara cu numitorul mai mic decât 10………………………….


FIŞA DE LUCRU NR. 2

1. Noteaza denumirea duratelor muzicale si scrie cat dureaza fiecare nota :

2. Scrie ,pe portativ ,semnul grafic corespunzator ficarei durate numite :

. patrime optime optime doime patrime pauza de un timp doime


________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Transforma duratele muzicale:

= =

=
FIŞA DE LUCRU NR. 3

Scrierea funcțională- Rețeta

Stabiliți câte grame sunt necesare din fiecare ingredient


Dulceață de caise
-2 kg de caise
-1/4 kg de frăguțe
-1/2 kg de zahăr
-1/10 kg de sare de lămâie

S-ar putea să vă placă și