Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect didactic

Data: 17.10.2014
Şcoala: Gimnazială Nr. 2 Tămaşda
Clasa : I
Propunator: Chirodea Augustina
Unitatea tematică: A,a,a,acum e toamna,da!
Discipline implicate: Comunicare în limba româna
Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare
Dezvoltare personală
Tema activităţii: Bogăţiile toamnei
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei:lecţie mixtă
Competenţe generale: - receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
- utilizarea numerelor în calcule elementare
- explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o
diversitate de contexte familiare
- redarea repertoriului de cântece pentru copii cu mijloace
interpretative specifice vârstei
- exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţii
cunoscuţi

Competenţe specifice:
CLR:
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral,pe teme accesibile,rostit cu claritate
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3 Identificarea unor sunete,silabe,cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale în contexte de
comunicare cunoscute
2.1 Formularea unor enunţuri propii în diverse situaţii
2.2 Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

MEM:
1.1 Scrierea,citirea şi formarea numerelor până la 100
1.2 Compararea numerelor in concentrul 0-100
3.1 Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat

AVAP:

1.3 Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple,exprimate


vizual
2.6 Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă,în care se asociază
elemente de exprimare vizuală,muzicală,verală,kinestezică
MM:

2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
3.1 Manifestarea liberă,adecvată, pe muzică,apelând la diverse forme de exprimare,in
funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii

DP:
1.1 Prezentarea unor trăsături personale elemetare, în contexte variate

Competenţe:
C 1 – să asocieze imaginea cu sunetul corespunzător
C 2 - să alcătuiască enunţuri corecte din punct de vedere gramatical
C 3 - să despartă cuvintele în silabe
C 4 - să localizeze sunetul O
C 5 - să scrie corect,lizibil şi estetic, în ritm propiu
C 6- să recunoască poziţiile spaţiale: în,pe,sub
C 7 - să numere corect
C 8 - să utilizeze operaţii simple de lucru cu materialele necesare
C 9 - să respecte etapele de lucru
C 10 -să aplice tehnicile de lucru învăţate,în realizarea colajului
C 11 Să recunoască bogăţiile toamnei
C 12 să recunoască importanţa consumarii fructelor şi legumelor
C 13 să participe cu interes pe toată durata activităţii

Resurse:
procedurale:conversaţia euristică,explicaţia,problematizarea,munca individuală,munca
în echipă,turul galeriei,schimbă perechea,cubul,exerciţiul
materiale: fişe de lucru individuale, planşă cu ovalul, planşă cu sunetul
O,tabla,creta,creioane,radiere,lipici,hârtie glasse,caietele elevilor,pahare cu bogăţiile toamnei,
forme geometrice
organizatorice: frontal,individual şi pe grupuri mici

Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul primar şi preşcolar
Metode interactive de grup -editura Arves ,2007
Metode de nota 10 - editura Risoprint ,2004
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul C. s. Conţinut stiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode şi Resurse Forme
procedee materiale de
organiz
are
1 Pregătirea
Momentul materialelor
organizator didactice necesare.
ic Asigurarea unui
climat educaţional
favorabil Conversaţia - ecusoane
desfăşurării euristică -
CLR activităţii în activitat Observa
1.4 condiţii optime. Schimbă e rea
2.2 Întâlnirea de perechea frontală sistemati
dimineaţă că
-Bună
DP dimineaţa,clasa I !
1.1 -Bună
dimineaţa,doamna
învăţătoare!
Acum o să formaţi
două cercuri mari:
MM cercul fructelor şi
2.1 cercul legumelor.
Cercul legumelor
se mişcă spre
Captarea stânga,iar cercul
atenţiei fructelor spre
dreapta şi la
semnalul meu vă
opriţi şi vă salutaţi
în funcţie de
ecuson. De
exemplu: Bună conversaţia
dimineaţa mărule!; scrisoarea de
Bună dimineaţa la Zâna observar
CLR ardeiule! Toamna ea
1.4 Cântând activitat sistemati
1.1 A,a,a,acum e e că
1.2 toamnă ,da! elevii frontală evaluare
2.2 se duc spre locurile a orală
lor.
Se realizează
prezenţa.
Elevii vor
răspunde la câteva
întrebări:
În ce anotimp
suntem?
Cum este vreamea
afară?
În ce lună ne
aflăm?
În ce zi suntem?
Ce urmează după
vineri?

3. Sub formă de
Anunţarea surpriză voi
temei şi a deschide un plic de
obiectivelor la Zâna Toamna.
urmărite Le voi spune apoi
că Zâna -Toamnă
mi-a trimis o
scrisoare .
4. Dirijarea
învăţării “Dragii mei, ştiu
că azi este o zi
importantă pentru
voi, văd că sunteţi
foarte frumoşi,
sunteţi aranjaţi, dar
vreau să văd că conversaţia
sunteţi şi cei mai exerciţiul plicul de la
cuminţi copii din explicaţia Zâna Toamna
şcoală. problematiz puzzle
V-am pregătit area
patru sarcini- fişă de lucru,
surpriză şi dacă creioane activitat
reuşiţi să le colorate, e evaluare
îndepliniţi cu cretă, frontală a
succes, adică să tablă orală
răspundeţi corect observar
şi nu mai când e
sunteţi întrebaţi, sistemati
lucraţi ordonat, în că
linişte, la sfârşitul
orelor , copiii
cuminţi vor fi
CLR recompensaţi!
1.1 Sarcinile-surpriză
1.2 sunt aşezate în
1.3 diferite locuri din
1.4 clasă.Doar doamna
2.1 învăţătoare ştie
2.2 unde sunt plicurile.
2.3 Aşa că, dragi
copii, să trecem la
treabă!
Aştept numai
rezultate bune!

Cu ajutorul acestei
scrisori se va
anunţa tema zilei
“Bogăţiile
toamnei”
Întreb doi-trei
elevi cum se va
numi tema zilei.

Noutatea zilei
Prezint copiilor în
termini accesibili
activităţile pe care
le vom desfăşura
AVA în această zi.
P
1.3
2.6 Primul plic de la
Zâna toamna se planşa model
află în banca plicul de la
Mariei. Zâna Toamna
CLR ( AVAP) tabla
Sunetul O creta
CLR Ghici, ghicitoarea conversaţia caietele evaluare
mea! explicaţia creioane a scrisă
1.1 „În piept bate exerciţiul radieră activitat
1.2 foarte tare/Ştii tu problematiz fişa de lucru e
1.3 cine este oare?.” area copacul frontală
1.4 (inima)
2.2 Desparte in silabe
2.3 cuvântul inima şi
lcalizează sunetul evaluare
i. a orală
„ E fricos nevoie
mare
Şi de-o frunza el
tresare
E micuţ şi drăgălaş
Şi se
cheamă...........’’(ie
puraş)
Cu ce sunet încep
aceste cuvinte?
Se citeşte lecţia
anterioară în lanţ,
în întregime şi
selectiv.
Elevii vor reface
un puzzle care metoda
ascunde propoziţia fonetică
“Onica are un ou”. analitico-
Se analizează sintetică.
propoziţia.
În lecţia de astăzi
vom învăţa să
AVA pronunţăm corect
P sunetul „o”, să
1.3 descoperim cât al treilea plic
2.6 mai multe cuvinte de la Zâna
care conţin acest Toamna
sunet la început, în pahare cu
interior şi la cartofi,fasole,
sfârşit, să nuci şi evaluare
despărţim morcovi a scrisă
ME cuvintele în silabe
M pentru a putea cretă
1.1 localiza sunetul tabla
1.2 „o”. creioane
3.1 Cer elevilor sa colorate
intuiască ilustraţia exerciţiul fişă de lucru
DP din fişă. problematiz
1.1 Cer elevilor să area
alcătuiască conversaţia
propoziţii după munca pe
imaginea centrală. grupe
Se desprinde o
propozitie:
(Bunica are brainstromi
ochelari.) ng
Se analizează
propoziţia:
Câte cuvinte are
propoziţia?
Care este primul activitat
cuvânt ? e
Dar al doilea? Dar frontală
al treilea?
Câte silabe are
primul cuvânt?
Care este prima
silabă?
Dar a doua? activitat
Dar a treia? e pe
Câte silabe are al grupe
doilea cuvânt?
Câte silabe are al observar
treilea cuvânt? ea
Care este prima sistemati
silaba? Dar a că
CLR doua? Dar a treia?
2.1 Ce sunet se aude în
2.3 prima silabă din evaluare
primul cuvânt? a orală
Se pronunţă în
colectiv şi evaluare
individual. a scrisă
Se notează pe tablă
grafic analiza
propozitiei.
MM Se dau exemple de
2.1 cuvinte care conţin
3.1 sunetul ,,o’’ în
diferite poziţii.
Elevii vor primi o
fişă de lucru.
(Anexa 1)

CLR ( MEM,
AVAP)
Semnul grafic
Ovalul
Al doilea plic de la
Zâna Toamna se
află pe ultimul
calorifer din clasă.
Prin scrisoarea de
la Zâna Toamna,
cer elevilor să
recite o poezie
despre toamnă.
După recitarea
poeziei se prezintă
AVA planşa cu ovalul,
P ca element grafic
1.3 şi li se comunică
2.6 că este un semn
grafic care se
numeşte oval.
Este asemănat cu
oul unei găini.
Elevii recunosc
CLR elementele
1.1 componente.
1.4
Elevii se pregătesc
să scrie ovalul.
Se fac exerciţii
pregătitoare pentru
procesul scrierii.
Precizarea poziţiei
corecte în bancă.
Se scrie, model,
semnul grafic la cubul
tablă. turul
Elevii execută galeriei coş cu
în aer , pe bancă şi explicaţia materialele
pe maculator. demonstraţi necesare
Se vor executa a lecţiei activitat
diferite exerciţii de conversaţia cub e pe
încălzire a branstromin plicul al grupe
muşchilor mâinii. g patrulea
Elevii scriu 3
rânduri cu ovalul
în caiet. Sunt
supravegheaţi şi li
se vor da indicaţii
DP acolo unde este
1.1 cazul.
Elevii vor fi
anunţaţi că pe
catedră au încă o
sarcină-surpriză de observar
la Zâna activitat ea
Toamna.Un copil e sistemati
va veni şi va frontală că
descoperi surpriza.
Surpriza de la
Zâna Toamna va fi
un copac cu frunze
galbene,iar pe
spatele frunzelor
vor fi imagini cu
diferite cuvinte.
Aceste cuvinte vor
fi analizate frontal
pentru a se
descoperi numărul
silabelor şi
localizarea
sunetului O.
Elevii vor primi o
fişă de lucru.
( Anexa II).
MEM
( CLR,MEM,DP,A
VAP)
Numerele
Evaluarea 0,1,2,3,4
performanţ Al treilea plic de la
elor Zâna Toamna se
află sub scaunul
lui Alex.
Prin scrisoarea de Forme
Încheierea la Zâna Toamna geometrice
lecţiei MM anunţ elevii că pe
2.1 măsuţe au câte o gogosar
3.1 surpriză de la Zâna
Toamna. Atenţia
elevilor se va
îndrepta spre
paharele aşezate pe
măsuţe.
Elevii vor
răspunde la câteva
întrebări:
- Ce aţi avut voi în
păhărele?
(intuirea
materialului) -
fasole,nucă,cartof
şi morcov.
- Ce este nuca ? –
Nuca este un fruct.
- Dar fasolea? –
Fasolea este o
legumă.
- Dar morcovul? –
Morcovul este o
legumă.
- Dar cartoful? –
Cartoful este o
legumă.
- Ce fructe de
toamnă mai
cunoaşteţi voi?
-Ce legume de
toamnă mai
cunoaşteţi?

-Ce trebuie să
facem cu fructele
înainte să le
consumăm? –
Fructele trebuie să
le spălăm înainte
de a fi consumate.
De ce trebuie să le
spălăm? – Fructele
trebuie spălate
pentru că sunt
pline de microbi.
Ce poezie
cunoaşteţi voi
despre fructele de
toamnă ?
Pentru că aţi
răspuns frumos la
întrebări acum o să
ne jucăm puţin cu
aceste bogăţii ale
toamnei.
Sarcina I
:Număraţi
bogăţiile toamnei!
Sarcina II:
Număraţi crescător
până la patru.
Sarcina III:
Număraţi
descrescător de la
patru.
Sarcina IV :Fiecare
grupă să spună
câte o strofă din
poezia “Chipul
cifrelor” ,în funcţie
de numărul grupei
din care face parte.
Sarcina V :
Formaţi mulţimea
fructelor şi
mulţimea
legumelor!
Câte fructe avem
în mulţimea
fructelor?
Un copil
răspunde,iar altul
scrie la tablă.
Câte legume avem
în mulţimea
legumelor?
În care mulţime
sunt mai multe
elemente?
Sarcina VI
Formaţi două
mulţimi cu număr
egal de elemente!
Câte elemente sunt
în fiecare
mulţime?
Sarcina VII:
Cântecul
Numărătoarea
Sarcina VIII:
Poezia
Numărătoarea
Elevii vor primi o
fişă de lucru.
( Anexa III)

AVAP (CLR,
MEM,MM)
Coşul cu bogăţiile
toamnei

Plicul al IV-lea se
află pe masa de la
grupa numărul 1.
Le voi citi
ghicitorile găsite în
plicul de la Zâna
Toamna.

Anotimpul
frunzelor uscate,
Lazilor cu roade
încarcate.
Anotimpu-n care
noaptea creste
Si in care vremea
se raceste.
(toamna)

Miezul e doar de
mancat,
Coaja e de aruncat,
Si in sac se pot
pastra,
Sparte doar se pot
manca.
(nuca)
Tarus galben
ascutit
In pamant sade
infipt.
Un iepuras l-a
gasit
Si pe loc la
rontait.
Cine este? L-ati
ghicit?
(morcovul)

O surpriză de la
Zâna Toamna va fi
şi cubul magic.

Copiii vor fi
anunţaţi cã se vor
juca cu un cub
fermecat. Copiii
rãmân în grupele
stabilite anterior,
de la fiecare grupă
venind pe rând
câte un copil sã
arunce cu cubul.
Cubul are pe
fiecare faţã câte o
culoare
caracteristicã
toamnei: galben –
descrie; rosu –
comparã,
portocaliu –
asociazã, maro –
analizeazã, verde –
aplicã, alb –
argumenteazã.
DESCRIE
Spune ce
ştii despre:
- un fruct (para)

COMPARÃ
Spune de ce nu se
aseamanã:
- un fruct şi o
legumă

ASOCIAZÃ
Spune ce se
întâmplă când
cureţi:
- o ceapã

ANALIZEAZÃ
Spune cum putem
mânca:
- fructele

APLICÃ
Aşeazã gogoşarul
pe forma
geometricã cu care
se aseamãnã.

ARGUMENTEA

Spune de ce este
bine să mănânci
fructe.
Şi ultima surpriză
de la Zâna Toamna
este un coşuleţ pe
care trebuie să fie
lipite trei din
bogăţiile ei un măr,
un ardei şi o pară.
Cele trei bogăţii
ale Zânei Toamna
vor fi decupate de
ei.
Se va realiza
intuirea
materialului de
lucru şi observarea
planşei model.
Evaluarea
lucrărilor se va
realiza prin metoda
Turul galeriei.

Se vor face
aprecieri verbare
asupra modului de
participare la
lecţie.

Elevii vor cânta


Bate vântul
frunzele! în timp
ce îşi vor primi
darurile de la
Zâna Toamna.
Anexa I
Fişă de evaluare

Coloreaza imaginea a carui denumire contine sunetul ,,o’’:


Anexa II
Decorează rochiţa Zânei Toamna
Anexa III

Deseanează atâtea bogăţii ale toamnei câte îţi indică cifra.

0
2

S-ar putea să vă placă și