Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învãţãmânt: Şcoala gimnazială nr. 1 Dobrin


Profesor: Varga Istvan Attila
Clasa: a VI-a
Data: 7 III 2018
Unitatea de învãţare: RENAŞTEREA ŞI UMANISMUL
Lecţia: Renaşterea în artă.
Tipul lecţiei: mixtã

A. Competenţe generale:
1 şi 2

B. Competenţe specifice:
1.2 Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală.
3.4 Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice.
3.5 Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau
la prima vedere.

C. Obiective:
 Cognitive

O1: Definirea unor concepte


O2: Identificarea de termeni, relaţii, procese

 Formative:
O7: interpretarea datelor referitoare aspectul sculpturii şi picturii;

D. Evaluarea : formative-ameliorativã

Obiective ale evaluãrii


 Cognitive:

o Oe1: să operaze cu noţiunile şi conceptele: Renaştere, umanism, arhitectură, sculptură, pictură, perspectivă, etc.

 Formative:

Oe3: să formuleze puncte de vedere despre modul cum arta din perioada renaşterii redescoperă şi refoloseşte cultura antică.

Valori şi atitudini vizate:

- Gândire critică şi flexibilă

Strategii: explicativ-conversativă

Metode:

Expozitiv-euristice:

M1-expunerea;
M2- explicaţia,
M3-conversaţia euristică

Interactive:
M5-comparaţia

Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevilor

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală


Resurse:
- Umane - clasa a VI-a
- De timp - 50’ (practic 25 de minute fiind simultan cu cls a VIII-a)
- Materiale: oficiale şi albume de artă
- m1: Programa şcolarã
- Manuale:
- izvoare narative:

Demers didactic

Secvenţele Conţinuturi vizate Obiective Activitatea profesorului Activitatea Res Res. Evaluare
didactice operaţional elevului . Pro
e mat c

Moment -absenţe -rãspund


organizatoric -organizeazã materialele şi clasa cerinţelor
-creeazã un climat cooperant -pregãtesc
materialele
solicitate
-se aşeazã
la locurile
indicate

Reactualizarea -noţiuni: obiectivele -solicitã opinii despre importanţa -elaboreazã frontalã


cunoştinţelor/evaluar evaluãrii conţinuturilor studiate rãspunsuri
Renaştere, umanism, arhitectură;
e -accentueazã algoritmul cauzã obs.
efect în redescoperirea sistematic
-conţinuturi antichităţii şi apariţia noilor ã
monumente;
1. Când apare -evalueazã rãspunsurile
renaşterea? -mediazã opiniile
2. Prin ce se
caracterizează
renaşterea?

Evocare Titlul lecţiei -noteazã pe tablã titlul lecţiei


Renaşterea artistică; -precizeazã că vor afla despre,
sculptura şi pictura din renaştere -noteazã în
şi vor avea ocazia să vadă cum caiete titlul
arătau aceste opere lecţiei
impresionante;

Dobândirea de noi -titlul lecţiei concepte+ -Asigurã: -definesc


cunoştinţe ob evaluarii a) cunoaşterea/receptarea/învãţar valorificând exerciţiul
Renaşterea artistică; ea achiziţii
-defineşte anteriaore obs
-noţiuni: -investigheazã -identificã sistematic
-identifica, enumerã, formuleazã -explicã pe ã
Sculptură, realismul anatomic, Pictură, b) înţelegerea noilor conţinuturi baza
perspectivă; -explicã algoritmulu verificare
-interpreteazã , demonstreazã i cauzã frontala
-conţinuturi c) analiza efect orala
-identificã, analizeazã, -
Prezentarea principalelor caracteristici ale -comparã, deduce interpreteaz
sculpturii renascentiste; d) sinteza ã formulând
Prezentarea operelor lui Michelangelor; -formuleazã opinii
-comparã
Prezentarea principalelor caracteristici ale
picturii renascentiste;
Prezentarea operelor lui Michelangelo;

În timpul în care mă voi ocupa de clasa


simultană, elevii din clasa a VI vor primi
sarcina să observe operele lui Albrecht
Durer şi să caute deosebiri de cele ale lui
Michelangelo;

La final se va prezenta de catre profesor


diferinţele dintre renaşterea intaliană şi cea
nordică;

Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, -se


ierarhizeazã, decide/noteazã raporteazã
la aprecieri

S-ar putea să vă placă și