Sunteți pe pagina 1din 10

STUDENT REALIZATOR:

RUS ALEXANDRA ANCUȚA

Proiect didactic

Data:

Propunător: Student Rus Alexandra-Ancuța

Unitatea de învățare: Grădinița cu Program Normal Nr. 5

Grupa: mare

Domeniul experențial: Limbă și comunicare

Tema: Recunoaște personajul

Tipul activității: De verificare

Forma de realizare: Joc didactic

Forma de organizare: frontal, pe echipe de câte 3 copii, individual

Scopul:

Consolidarea deprinderii de a reda fragmente din poveste, dezvoltarea atenției și a gândirii logice,
activizarea vocabularului

Obiective: Name:[Your Name]


-să recunoască personajele invitate
Phone:[Phone
Number]
-să recunoască poveștile prezentate, să le numească și să formuleze fragmente din poveștile respective

-să recunoască personajele indicate și să facă o descrie personajele

-să găsească răspunsul corect al fiecărei ghicitori

-să participe activ la activitate

-să respecte regulile jocului

Strategii didactice:

Metode și procedee: explicația, conversația, observația, exercițiul, ghicirea

Mijloace didactice: calculator, jetoane cu personaje din povești, tablă magnetică, carte cu ghicitori

Bibliografie:

-„Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii” – Bucureşti 2005;


„Curriculum pentru învăţământul preşcoalar (3 – 6/7 ani)” – 2008
SCENARIU DIDACTIC:

STRATEGII DIDACTICE
NR. EVENIMENTE
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
CRT DIDACTICE METODE ȘI PROCEDEE
MIJLOACE DE FORMA DE
ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE

Îmi pregătesc materialele pentru


începerea activității, apoi așez copiii
MOMENTUL pe scăunele în semicerc, cu fața Observare
1. Conversația Frontal
ORGANIZATORIC orientată spre mine. sistematică

Atenția copiilor va fi captată de cele


Explicația
3 personaje care intră în sala de
grupă: Motanul Încălțat,
Albă-ca-Zăpada și Scufița Roșie.
Fiecare personaj se prezintă printr-o
ghicitoare, iar răspunsul il va primi
de la copii:

CAPTAREA Interesul manifestat


2. Frontal
ATENȚIEI față de personaje
,, Într-un basm cu- A fost odată,
Conversația
Știți voi cine a purtat
Cizmulițe ca să-i poată
Fi cuvântul ascultat?”- Motanul
încălțat
,,Știți voi cine a plecat
La bunica prin pădure, Ghicirea
Însă lupul a-ncercat
S-o mănânce iute, iute?”- Scufița
Roșie

,,De acasă m-a gonit,


Prin pădure-am rătăcit,
În căsuță am adormit,
Pe pitici i-am îngrijit.”- Albă ca
Zăpada

Copiii recunosc personajele, fac o


scurtă descriere a acestor personaje,
amintindu-și că sunt personajele Frontal
principale, numesc povestea din
REACTUALIZAREA
3. care face parte fiecare personaj și Orală
CUNOȘTINȚELOR Conversația
găsesc asemănări între aceste
povești și alte povești (Scufița Individual
Roșie-Cei 3 purceluși, Albă ca
Zăpada- Cenușăreasa)
Aprecieri verbale
Copiii sunt anunțați că vom avea o
activitate distractivă, la care vor
Explicația
asista și personajele invitate. Observare
ANUNȚAREA Activitatea constă într-un joc ce Frontal
TEMEI ȘI presupune ,,Recunoașterea sistematică
4. Conversația
PREZENTAREA personajului din poveste”. În cadrul
OBIECTIVELOR acestui joc, ne vom aminti anumite individual
personaje, povestea din care fac
parte și vom enumera calități și
defecte ale acestora.

Pentru început, cântăm un


cântecel ,,În lumea basmelor”, apoi
fiecare copil se așează la locul său.
DESFĂȘURAREA În continuare, voi arunca mingea de
5. burete fiecărui copil în parte, iar
ACTIVITĂȚII
acesta trebuie să vină la calculator,
să identifice povestea din imaginea Observare
afișată, să recunoască personajele
Conversația Calculator Frontal
din poveste și să să spună calități
sau defecte ale personajelor
identificate.
Individual
Alt copil care va veni la calculator, va
trebui să identifice povestea și să
povestească fragmentul ilustrat.
După terminarea acestei activități,
copiii primesc câte un jeton cu un
personaj dintr-o poveste. Se vor
grupa copii care au acelși personaj,
apoi fiecare grupă va veni în fața
colegilor și va numi personajul,
povestea din care face parte acesta,
rolul acestuia în poveste, calitățile și
defectele personajului și vor
răspunde la întrebările adresate de
către personajele invitate.
Următoarea activitate se desfățoară
ca și un concurs. Se păstrează
grupele, iar grupa care răspunde
corect la cele mai multe ghicitori va
fi răsplătită printr-un moment Analiza
petrecut cu personajele invitate. comportamentului
Explicația Jetoane cu
personaje
Ca sa intre-n circ, băiatul cel hoinar,
Si–a vândut dragul abecedar.
(Pinocchio-Carlo Collodi) Grupe de câte 3

A fost odată un cocoș


Ce s-a întors bogat la al său moș.
(Punguța cu doi bani-Ion Creangă)
Știu un moș cu coada-n clește
Fiindc-a vrut să prindă pește.
Fost-a pacalit de careva
Si apoi l-a durut coada.
(Ursul păcălit de vulpe-Ion Creangă)

Minge de burete
Bărboși și de mulți ani cărunți,
Cei 7 se întorceau din munți. Exercițiul
(Albă ca zăpada și cei șapte
pitici-Fratii Grimm)

Și-a venit și găinușa Relaționare în cadrul


Ca să ouă mărgelușa grupelor
(Punguța cu doi bani-Ion Creangă)

Caprele de bucurie
Hora mare au pornit
Și vor fi jucând și astăzi
Daca n-or fi obosit
(Capra cu trei iezi-Ion Creangă) Tablă magnetică
Ghicirea
Păsările nu-l primeau,
Îl goneau și-l alungau,
Vai, cât e de amărât
Bobocelul cel urât.
(Rățușca cea urâtă-H Ch. Andersen)

Vedea un brad pentru copii


Cu bunătăti și jucării
Și pe bunica sa,
Așa cum își dorea.
(Fetița cu chibrituri-H.Ch.
Andersen)

Doi s-au zbenguit și au construit


Case fără var,case vai și-amar!
Numai unul a muncit,
Casă bună și-a clădit.
Și a lui a rezistat
Lupul nu l-a înșfăcat. Întrecerea
(Cei trei purceluși) Carte cu ghicitori
Individuală
Cine merele de aur
Le-a păzit să nu le fure
Păsări cu aripi de-aramă
(Prâslea cel voinic și merele de
aur-Petre Ispirescu)

Cunoașteți voi oare-o fetiță


Ce roșie avea o scufiță?
(Scufița Roșie-Frații Grimm)

Dar pantoful cel de sticlă


Cui i-a fost tocmai pe seamă?
(Cenușăreasa-Frații Grimm)
Evaluarea se va realiza prin primirea
Conversația
unor măști ale personajelor, copiii
Măști ale
6. EVALUAREA intrând în rolul personajului și Individual Aprecieri verbale
personajelor
spunând cel puțin o replică a
Explicația
personajului primit.

Se fac aprecieri verbale, se


mulțumește pentru participare și
ÎNCHEIEREA interesul acordat față de activitate,
7. Conversația Frontal
ACTIVITĂȚII se mulțumește invitaților pentru
participare și susținere. Se oferă
recompensele.

S-ar putea să vă placă și