Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: prof.

Obiectul:Dirigenţie

Clasa a IX-a

Tema: Cum să ne drămuim o zi ?

Obiective:La finalul activităţii elevii vor fi capabili: - să înţeleagă că timpul trebuie folosit în
mod util,atât în scopul lărgirii orizontului lor cultural,cât şi pentru consolidarea
cunoştinţelor,recreerea şi fortificarea o 545f51f rganismului;

- fiecare elev va şti să-şi planifice timpul pentru o zi de şcoală sau pentru o zi liberă.

Metode folosite: convorbirea,demonstraţia,explicaţia.

Material didactic: planşe care prezintă curba de învăţare în cursul unei zile,săptămâni,an şcolar,
culegere de proverbe şi zicători despre această temă.

Desfăşurarea orei: După anunţarea temei şi a obiectivelor urmărite, se vor discuta următoarele:

- timpul necesar activităţii dominante (învăţătura);

- ce este “timpul liber”?

- timpul necesar pentru studio individual (pentru completarea cunoştinţelor);

- timpul pentru informare (pentru vizionări de spectacole,emisiuni radio sau TV,participări


la sesiuni de referate şi comunicări,frecventarea de cercuri tehnico-aplicative sau
cluburi,consultarea de bibliografii);

- timpul pentru odihnă şi somn (pentru practicarea sporturilor,a diferitelor jocuri),în scopul
refacerii organismului.

Un număr de 2-3 elevi vor fi solicitaţi să spună cum îşi organizează timpul într-o
zi de şcoalăsau într-o zi fără program şcolar.

Deoarece la vârsta lor elevii au ca activitate dominantă învăţătura,se vor prezenta trei
planşe (vezi anexele) privind curba capacităţii de învăţare în cursul unei zile,săptămâni şi an
şcolar, de unde se va deduce că în cursul unei zile curba capacităţii de învăţare arată că
dimineaţa între orele 8-13,este activitatea cea mai productivă,şi deci,aşa se poate justifica şi
trecerea anumitor discipline în orarul şcolii,iar după masa,activitatea cea mai productivă se poate
desfăşura între orele 16-19,deci această perioadă poate fi planificată pentru efectuarea temelor
pentru a doua zi. In cursul săptămânii activitatea cea mai eficientă pentru învăţare este în zilele
de marţi până vineri.In ce priveşte curba de învăţare în cursul anului şcolar,se deduce că
perioadele de maximă productivitate corespund semestrelor şcolare şi perioadele mai puţin
eficiente se planifică pentru vacanţe.

In continuare,se va prezenta elevilor un model orientativ de planificare a timpului pentru


o zi de şcoală:

- 6,30 – deşteptarea;

- 6,30-7,00 - igiena corporală, micul dejun;

- 7,00-7,30 - repetarea unor lecţii;

- 7,30-7,55 - drumul spre şcoală;

- 8-14 - participarea la lecţii;

- 14,30 - masa de prânz;

- 15-16 - activităţi preferate (plimbări,joc,sport);

- 16-19 - pregătirea lecţiilor pentru a doua zi de şcoală;

- 19-22 - lectură,vizionări TV,activităţi gospodăreşti,etc.

Pentru zilele de sâmbătă şi duminică – modalităţi diferite în funcţie de preferinţele şi


interesele fiecăruia.

-2-

In funcţie de timpul disponibil,vor fi comantate unele dintre proverbele şi zicătorile de


mai jos ,pentru a desprinde cu exactitate sensul lor:

- “Rădăcinile învăţăturii sunt amare,dar fructele ei sunt dulci@;

- “Invaţă plângând şi vei câştiga râzând”;

- “Cartea e un prieten care nu înşală niciodată”;

- “Cine nu vrea să scrie cu condeiul să scrie cu furcoiul”;

- “Nu învăţăm pentru şcoală,ci pentru viaţă”.


In finalul orei se vor face evaluările activităţii desfăşurate de elevi,se vor trage concluziile
care se impugn.

Se va anunţa tema orei viitoare.

Notă: Această temă a fost proiectată folosind planşe pentru a demonstra în mod ştiinţific de
ce activitatea de învăţare trebuie planificată la anumite ore sau chiar mai intens în anumite
zile.

Planşele la care ne referim au fost prezentate şi într-un lectorat cu părinţii pe şcoală.Din


discuţiile cu aceştia a reieşit că nu cunoşteau aceste probleme şi de aceea au cerut ca ele să
fie prezentate şi elevilor. S-a constatat, cu ocazia vizitelor la domiciliul elevilor, că unii
părinţi urmăreau activitatea elevilor după planurile orientative date de şcoală.

Credem că această temă trebuie planificată de diriginţi la început de an şcolar şi


reamintită,dacă este cazul,la începutul semestrului al doilea

S-ar putea să vă placă și