Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Probleme Autorizare Electricieni A N R E Toamna 2011 Rezolvari PDF
Probleme Autorizare Electricieni A N R E Toamna 2011 Rezolvari PDF
1
1 600
R , , 54,54 Ω
G 11
2
8. Un circuit are trei derivaţii cu rezistenţele R1 = 30 Ω , R2 = 90 Ω , R3 = 45 Ω. Curentul
în conductoarele de alimentare este I = 8 A. Să se determine tensiunea la bornele
circuitului şi curentul din fiecare derivaţie.
1 1
R , , 15 Ω
G 1 1
15 Ω
U R , , ∗ I 15 Ω ∗ 8 A 120 V
U 120 V
I 4 A ;
R 30 Ω
U 120 V
I 1,33 A ;
R 90 Ω
U 120 V
I 2,66 A
R 45 Ω
3
. 1
I 83,3 A
,D
+- /, U0∗
PS 100 ∗ 21,28 kW 28,94CP
T /
4
13. Un generator de curent alternativ alimentează cu energie electrică un circuit care are
cosϕ = 0,83. Tensiunea la bornele generatorului este U = 240 V iar curentul în circuit I
= 120 A. Să se determine puterile generate: aparentă, activă şi reactivă.
Date de intrare: U=240 V;
I=120 A;
ϕ=0,83.
cosϕ
Se cere: S=?, P=?, Q=?
Rezolvare:
S U ∗ I 240 V ∗ 120 A 28.800 VA 28,8 kVA
P U ∗ I ∗ cosφ 240 V ∗ 120 A ∗ 0,83 23.901 VA 23,9 kVA
Q U ∗ I ∗ sinφ 240 V ∗ 120 A ∗ 0,56 16.128 VA 16,1 kVA
sin φ cos φ 1 $ ghiφ j1 < cos φ=0,56
14. Pe plăcuţa unui electromotor monofazat sunt trecute următoarele date: Pn = 2 kW, In
= 5 A, cos ϕn = 0,8. Să se determine tensiunea nominală la care lucrează acest
electromotor.
5
R=200 Ω;
I=1 A;
t2=15 min.;
Se cere: Wtotală=?
Rezolvare:
a) consum electromotor:
1 CP = 736 W
W = P x t1 =2 x 736W x 1 h = 1472 Wh
b) consum lampa:
Se determină mai întâi puterea lămpii:
P = U x I = R x I x I = R x I2 = 200 x 12= 200W,
apoi consumul acesteia:
W = P x t2 = 200 W x 15/60 h = 200 W x 0,25 h = 50 Wh.
Deci:
Wtotală= 1472 Wh + 50 Wh = 1522 Wh = 1,522 kWh.
17. Pe tabloul de distribuţie al unui consumator sunt montate : un voltmetru, un
ampermetru şi un wattmetru, care indică: 220 V, 80 A şi respectiv 14,1 kW. Să se
determine factorul de putere, impedanţa, rezistenţa activă şi reactanţa circuitului.
Date de intrare: U=220 V;
I=80 A.;
P=14,1 kW.
Se cere: cosφ=?, Z=?, R=?, X=?
Rezolvare:
+ 14
Factorul de putere este: P=U x I x cosφ => cosφW 0,8
.∗3 1∗E 4
. 1
Impedanţa circuitului este: Z 2,75 Ω
3 E 4
Rezistenta activa este: R = Z x cosφ =2,75 Ω x 0,8 = 2,2 Ω
Reactanţa circuitului este: X √Z < R j2,75 < 2,2 j7,56 < 4,84
√2,72 1,65 Ω
18. Dintr-un circuit de tensiune U = 230 V se alimentează o lampă cu rezistenţa Rl = 529
Ω şi un fier de călcat electric cu rezistenţa Rfc =100 Ω. Să se determine energia
electrică pe care o consumă cele două receptoare, ştiind că ele au funcţionat fără
întrerupere timp de o oră şi 45 de minute.
20. Să se determine:
a) rezistenţa electrică R a unui conductor de aluminiu cu ρ = 1/32 Ω mm2/m, cu
lungimea l = 228 m şi diametrul d = 6 mm;
b) pierderea de energie electrică prin încălzire, dacă prin conductor trece un curent
electric I = 50 A o perioadă de timp t = 10 ore.
[
Date de intrare: a) ρ = Ω * mm2/m;
pq
l =228 m;
d = 6 mm;
b) I = 50 A;
t = 10 h.
Se cere: a) R=?; b) W=?
Rezolvare:
a) Determinam mai întâi secţiunea conductoarelor (S).
S = Π x r2 =3,14 x 32 =3,14 x 9= 28,26 mm2
s
R ρ∗
t
Ω∗SS E S E
R ∗ Ω 0,25 Ω
S E, SS / ,
b) W = P x t = U x I x t = R x I x I x t = 0,25 Ω x 50 A x 50 A x 10 h = 6250 Wh =
6,250 kWh
8
24. Un electromotor trifazat cu puterea nominală Pn = 1500 W absoarbe un curent In
4,9 A la un factor de putere cos ϕn = 0,85. Să se determine tensiunea nominală Un
(dintre faze) la care funcţionează electromotorul.
26. Un conductor izolat, din aluminiu, având secţiunea de 6 mm2, strâns într-un colac, are
o rezistenţă electrică R = 4 Ω şi ρ = 1/32 Ω mm2/m. Să se determine lungimea
conductorului din colac, fără a-l desfăşura şi măsura.
9
27. Un consumator consumă energie electrică prin utilizarea unei plite electrice cu
rezistenţa de 30 Ω ce absoarbe un curent electric de 8 A şi a 4 lămpi cu incandescenţă
a câte 75 W, funcţionând toate timp de o oră şi 15 minute. Să se determine energia
electrică totală consumată de acest consumator în intervalul de timp menţionat.
Date de intrare: R = 30 Ω;
I = 8 A;
Plampă=75 W;
t=1h şi 15 min.
Se cere: W =?
Rezolvare:
Puterea plitei este: P1 = R x I² = 30 Ω x 82 A2 = 1920 W = 1,92 kW,
Puterea becurilor este: P2 = 4 x Plampă = 4 X 75 W= 300 W = 0,3 kW,
W= (P1+P2) x t = (1,92 + 0,3) kW x (1+15 / 60) h= 2,22 kW x 1,25 h = 2,775 kWh
10
c) energia electrică pe care o consumă receptorul într-o perioadă de timp t=20
minute.
Date de intrare: l = 32 m;
ρ = 1/32 Ω mm2/m;
s = 2,5 mm2;
U = 230 V;
I = 5 A;
Se cere: a) R =?
b) P =?
c) W =? t= 20 min.
Rezolvare:
∗s Ω ∗ SS ∗ S
a) R ρ∗ ∗ Ω 0,8 Ω
t S , SS E
b) P = (U – ∆U) x I
Căderea de tensiune pe circuit până la receptor :
∆U = R x I = 0,8 Ω x 5 A = 4 V
P = (230 – 4) V x 5 A = 226 V x 5 A = 1130 W = 1,13 kW
c) W = P x t = 1130 W x 20/60 h = 377 Wh =0,377 kWh
30. Într-un circuit cu tensiunea U = 230 V în care sunt alimentate în serie o rezistenţă R =
40 Ω şi o bobină cu rezistenţă neglijabilă şi cu o reactanţă X = 30 Ω se montează un
ampermetru şi un cosfimetru. Să se determine indicaţiile aparatelor de măsură şi
tensiunile la bornele rezistenţei, respectiv la bornele bobinei.
Date de intrare: U = 230 V;
R = 40 Ω;
X = 30 Ω;
Se cere: Z =?, Ubrez.=?, Ubbob.=?
Rezolvare:
Impedanţa circuitului: Z √R X √40 30 √1600 900 j2500Ω 50 Ω
. 1
Indicaţiile ampermetrului: I 4,6 A
z Ω
Ω
Indicaţiile cosfimetrului: cosφ 0,8
z Ω
Ubrez. = R x I = 40 Ω x 4,6 A = 184 V
Ubbob. = X x I = 30 Ω x 4,6 A = 138 V
31. Într-un circuit alimentat de un generator de curent alternativ este conectat un receptor
care are o rezistenţă activă R = 8 Ω şi o reactanţă X = 6 Ω . Tensiunea la bornele
generatorului U = 2000 V. Să se determine puterea aparentă a generatorului şi puterile
consumate în circuit (activă şi reactivă).
11
Impedanţa circuitului este: Z √R X √8 6 √64 36 j100 Ω
10 Ω
. 1
Curentul in circuit este: I 200 A
z Ω
E Ω
cosφ 0,8 Ω
z Ω
sin φ cos φ 1 $ sinφ j1 < cos φ j1 < 0,64 j0,36 0,6
Puterea aparentă a generatorului este:
S = U x I = 2000 V x 200 A = 400.000 VA = 400 KVA
Puterea activă consumată în circuit este:
P = U x I x cosφ = 2000 V x 200 A x 0,8 = 320.000 VA= 320 kW
Puterea reactiva consumata in circuit este:
Q = U x I x sinφ = 2000 V x 200 A x 0,6 = 240.000 VAr = 240 kVAr
Date de intrare: l = 30 m;
S = 4 mm2;
ρ = 1/34 Ω mm2/m;
U = 220 V;
Rr = 20 Ω;
Pl = 330 W.
Se cere: a) ∆U% =?
b) W =? T = 1 h şi 15 min.
c) ∆W =?
Rezolvare:
+• 14
a) Is 1,5 A
. 1
Iradiator = U / Rr = 220 V / 20 Ω = 11A
Itotal = 11 A+1,5 A = 12,5 A
Căderea de tensiune va fi:
s
∆U = 2 R x I, dar R ρ ∗ deci :
t
∗s∗3 Ω ∗ SS ∗ S∗ , 4 D
∆U ρ∗ ∗ V 5,5 V
t S SS
∆. , 1
În procente : ∆U% 100 ∗ 100 ∗ % 2,5 %
. 1
b) W = P x t
Pr = U x Iradiator = 220 V x 11 A = 2420 W = 2,42 kW
Wradiator = Pr x t = 2420 W x 1,25 h = 3025 Wh = 3,025 kWh
Wl = Pl x t = 330 W x 1,25 h = 412,5 Wh = 0,4125 kWh
c) ∆W = ∆U x Itotal x t = 5,5 V x 12,5 A x 1,25 h = 85,9 Wh
12
33. Dintr-un circuit de iluminat sunt alimentate cu tensiunea de U = 220 V trei lămpi
având fiecare P1 = 200 W şi şapte lămpi având fiecare P2 = 40 W. conectate în paralel.
Pierderea de tensiune din circuit fiind de 2,5%, să se calculeze:
a) rezistenţa electrică a circuitului, Rc;
b) pierderea de energie electrică ∆W din circuit într-o perioadă de timp t = 100
ore de funcţionare simultană a lămpilor.
Date de intrare: U = 220 V;
P1 = 200 W;
P2 = 40 W.
Se cere: a) Rc =?
b) ∆W =? t= 100 h.
Rezolvare:
a) Căderea de tensiune în volţi va fi :
∆.%∗. 1∗ , %
∆U V 5,5 V
%
∆U = Rc x Ic => Rc = ∆U / Ic
Ptotal = 3 x P1 + 7 x P2 = 3 x 200 W + 7 x 40 W = 880 W
Ic = Ptotal / U = 880 W / 220 V = 4A
Rc = ∆U / Ic = 5,5 V / 4 A = 1,375 Ω
b) ∆W = ∆U x Ic x t = 5,5 V x 4 A x 100 h = 2200 Wh = 2,2 kWh
35. Un electromotor trifazat ale cărui înfăşurări sunt conectate în stea la o reţea cu
tensiunea pe fază Uf = 220 V absoarbe un curent pe fiecare fază I = 10 A. Să se
determine puterile activă şi reactivă absorbite de electromotor, acesta funcţionând cu
un factor de putere cosϕ = 0,72.
36. Printr-o linie electrică monofazată din aluminiu, având lungimea de 150 m şi
alimentată la tensiunea de 230 V va trece un curent neinductiv (cos ϕ = 1) de 30 A. Ce
secţiune minimă trebuie să aibă conductoarele liniei, pierderea de tensiune
considerându-se de 3% iar ρ = 1/34 Ω mm2/m.
Date de intrare: l = 40 m;
S = 2,5 mm2;
U = 230 V;
R = 5 Ω;
ρ = 1/32 Ω mm2/m;
cosϕϕ = 1.
Se cere: I =?
Rezolvare:
’ [ Ω ∗ ••q ˆ„ • ˆ„
•• ‘∗ ∗ Ω „, ƒ Ω ;
“ pq • q,ƒ ••q Š„
{ qp„ … qp„
U = I x (Rreceptor + 2 x Rc) => ~ † pŠ, p †
• q∗• • ƒ q∗„,ƒ Ω ”
38. Printr-o LEA 3x400 V din aluminiu cu rezistivitatea ρ=1/32 Ω mm /m, de lungime l=
2
Ω ∗ ŒŒ
—∗ ∗s∗3Ž ∗*9Jo ∗ ∗ S∗ , 4∗ ,E / / Ω∗4
ΔUY Œ
29,04 V
t SS
∆.Ž /, 1 / 1
adică în procente : ∆UY % 100 ∗ 100 13,2 % $ 14% deci
. 1 1
se încadrează.
Deci secţiunea circuitului se alege 10 mm2.
16
40. Un electromotor având puterea nominală Pn= 15 kW, randamentul η = 0,9 şi cos ϕn =
0,8 este alimentat la tensiunea nominală Un= 3x380 V, printr-o linie electrică trifazată,
având lungimea L = 100 m şi conductoare cu secţiunea S=25 mm2 şi ρ = 1/32 Ω mm2/m.
Să se determine:
a) curentul electric In absorbit din linie de electromotor;
b) pierderea de tensiune din linie până la electromotor;
c) valoarea maximă a curentului la care poate fi reglat releul termic al
întrerupătorului automat al electromotorului, ştiind că, conform normativelor,
releul termic poate fi reglat la un curent cuprins între (1,05 – 1,2) In.
41. O linie electrică monofazată, având conductoare de 6 mm2 din aluminiu, alimentează
un receptor cu o rezistenţă electrică interioară neinductivă (cos ϕ = 1) R = 20 Ω, situat
la o distanţă de 192 m de tabloul de siguranţe. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se
consideră ρ = 1/32 Ω mm2/m Să se determine:
a) tensiunea la bornele receptorului;
b) energia electrică consumată numai de receptor în jumătate de oră;
c) energia electrică consumată (pierdută) în conductoarele liniei în acelaşi timp.
17
b) W=?;
c) ∆W=?.
Rezolvare:
a) Rezistenta conductorului liniei monofazate
q∗’ [ Ω ∗ ••q q∗[‰q • pŠˆ
•• ‘∗ ∗ Ω q Ω
“ pq • ” ••q [‰q
{ qq„ … qq„
~ † [„ †
• •• q„ q Ω qq
∆U = Rc x I = 2 Ω x 10 A = 20 V;
Tensiune la bornele receptorului este Ub =U – ∆U = 220 V – 20 V = 200 V
b) W=Ub x I x cos φ x t = 200 V x 10 A x 1 x 30/60 h = 1000 Wh = 1 kWh
c) Energia disipată în conductoare prin efect Joule-Lentz este
∆W = Rc x I² x t = 2 Ω x 10² A2 x 30 / 60 h = 100 Wh = 0,1 kWh
42. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimentează, printr-un circuit separat,
un reflector aflat la distanţă, care are o rezistenţă ohmică interioară R = 50 Ω. Tensiunea
la plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit până la
reflector este de 10%. Să se determine:
a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funcţionează 10 ore/zi,
considerându-se o lună de 30 de zile;
b) energia electrică pierdută în conductoarele liniei în aceeaşi perioadă de timp.
44. Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La
capătul opus este racordat un radiator având 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit
este de 5%. Să se calculeze:
a) rezistenţa electrică a circuitului conductoarelor (R1) şi separat a radiatorului (R2).
b) Consumul de energie electrică al radiatorului într-un interval de 10 minute.
20
deci conductorul nu îndeplineşte cerinţa de secţiune maxim admisibilă în regim de
pornire.
Pentru S = 4 mm2 avem densitatea de curent δp = 6 x 14,79 A / 4 mm2 = 22,19
A/mm2 > 20A/mm2 deci nici aceasta secţiune nu îndeplineşte cerinţa de secţiune
maxim admisibilă în regim de pornire
Pentru S = 6mm2 avem densitatea de curent δp = 6 x 14,79 A / 6 4 mm2 = 14,79
A/mm2 < 20A/mm2 deci se îndeplineşte cerinţa de secţiune maxim admisibilă în
regim de pornire. Se va impune secţiunea minimă de 6mm2 pentru conductorul de
alimentare a strungului
Calculam secţiunile:
În fig. 1 avem repartizarea sarcinii pe fazele reţelei. Rezultă că faza R este cea
mai încărcată având 4/3 kW + 2 kW motoare electrice
25
Ipoteza a)
l
∆U = 3 * r * I * cos ϕ = ρ * * I * cos ϕ
s
1 * 25
∆Un = 3 * * 24 * 0.7 = 3,42V
34 * 6
∆Un 3,42 *100
∆Un[%] = *100 = = 0.9%〈 2%
Un 380
∆Upornire = 6 * ∆Un = 3,42 * 6 = 20,54V
∆Upornire 20,54 *100
∆Upornire[%] = *100 = = 5,4% < 10%
Un 380
Se observă că în ambele regimuri nominal şi respectiv de pornire simultană
căderea de tensiune se încadrează în valorile limită din enunţ de 2% şi respectiv de 10%
Rezultă că singurul motiv al necesităţii amplificării coloanei îl constituie depăşirea
densităţii admisibile de curent în regimul de pornire.
Ipoteza b)
Verificăm căderea de tensiune pe coloana redimensionată şi în ipoteza unui
curent monofazat de 144A
În acest caz vom utiliza relaţia:
l
∆Upornire = 2 * ρ * * I * cos ϕ
s
1 * 25
∆Upornire = 2 * * 144 * 0.7 = 14.8 ≅ 15V
34 * 10
∆Upornire 15 * 100
∆Upornire[%] = * 100 = = 6.8% < 10%
Un 220
Rezulta o cădere de tensiune de cca. 7% care se încadrează şi în această ipoteză în
căderea de tensiune maxim admisă de 10%
Verificăm căderea de tensiune pe coloana redimensionată şi în ipoteza unui
curent monofazat de 24A
l
∆Upornire = 2 * ρ * * I * cos ϕ
s
1 * 25
∆Upornire = 2 * * 24 * 0.7 = 2,46 ≅ 2,5V
34 * 10
∆Upornire 2,5 * 100
∆Upornire[%] = * 100 = = 1,1% < 2%
Un 220
Rezulta o cădere de tensiune de cca 1,1% care se încadrează şi în această ipoteză în
căderea de tensiune maxim admisa de 2%
Date de intrare: l = 50 m;
Pm = 20 kW;
U = 3x380 V;
cosϕϕ = 0,7;
η = 0,9;
28
∆Umax.adm.p = 12%;
∆Umax.adm.sarcină = 3%;
γCu = 57 m/Ω Ω mm2;
Ipornire = 6 x Inominal;
Stabel = 6 mm2;
Itabel = 42 A;
δadm.p.Cu=35 A/mm2;
Se cere: a) Sc=?
Rezolvare:
∆UY % ∗ U 12 ∗ 380 V
∆USHn _HuS_Y96Wv67 45,6 V
100 100
∆UJH6*vWă % ∗ U 3 ∗ 380 V
∆USHn _HuS_S9;96_JH6*vWH 11,4 V
100 100
Determinarea curenţilor de sarcină nominală şi de pornire:
Pn = η x Pabs
Pn = √3 x U x I n x cosϕ x η
PS 20000 W 20000 VA
IW 48,29 A $ 42 ¥
√3 ∗ U ∗ cosφ ∗ η 1,73 ∗ 380 V ∗ 0,7 ∗ 0,9 414,16 V
In > Imax.scurtă.durată
δY $ δHuS.Y.¦:
Determinăm secţiunea din condiţia de respectare a densităţii maxime admise de
curent in regimul de pornire:
IY 289,74 A
SSvW _W7* 8,28 mm
δHuS.Y.¦: 35 A
mm
Alegem secţiunea imediat superioara de 10 mm2
Din tabele ar trebui să verificăm şi respectarea condiţiei referitoare la
încărcarea coloanei în regimul de durată: In > Imax.scurtă.durată
Neavând date în problemă pentru această verificare trecem mai departe!
Calculul căderilor de tensiune evident utilizând noua secţiune pentru coloana de 10
2
mm :
s S
∆U √3 ∗ R ∗ IW ∗ cosφ √3 ∗ ρ ∗ ∗ IW ∗ cosφ 1,73 ∗ Œ ∗
t D ∗ SS
Ω∗ŒŒ
/ ,/ 4∗Ω
48,29 A ∗ 0,7 5,13 V
D
∆U § ∆œSHn _HuS_S9;96_JH6*vWH
29
∆UY § ∆œSHn _HuS_Y96Wv67
51. La o reţea trifazată de curent alternativ este alimentat un receptor electric conectat în
triunghi. Tensiunea de linie este de 220 V. Să se determine puterea consumată în circuit
cunoscând că încărcările pe faze sunt neuniforme şi anume: prima fază are rezistenţa
activă de 3 Ω şi reactanţa inductivă de 4 Ω, a doua fază are o rezistenţă activă de 6 Ω şi o
reactanţă inductivă de 8 Ω,a treia fază are rezistenţa activă de 8 Ω şi reactanţa inductivă de
6 Ω.
RR 3
cos ϕ R = = = 0 ,6 Ω
ZR 5
ZS = RS + XS = 62 + 82 = 36 + 64 = 100 = 10 Ω ,
2 2
RS 6
cos ϕ S = = = 0 ,6 Ω
Z S 10
ZT = RT + XT = 82 + 62 = 64 + 36 = 100 = 10 Ω
2 2
RT 8
cos ϕ T = = = 0 ,8 Ω
Z T 10
U 2 linie 220 2
PR = U linie * I R * cos ϕ R = * cos ϕ R = * 0,6 = 5808W
ZR 5
U 2 linie 220 2
PS = U linie * I S * cos ϕ S = * cos ϕS = * 0,6 = 2904 W
ZS 10
U 2 linie 220 2
PT = U linie * I T * cos ϕ T = * cos ϕ T = * 0,8 = 3872W
ZT 10
30
Determinarea puterii reactive absorbite de circuit :
Q circuit = Q R + Q S + Q T
Z= R2 +X2
R
sin ϕ =
Z
ZR = RR + XR = 32 + 4 2 = 9 + 16 = 25 = 5 Ω
2 2
XR 4
sin ϕ R = = = 0 .8 Ω
ZR 5
ZS = RS + XS = 62 + 82 = 36 + 64 = 100 = 10 Ω ,
2 2
XS 8
sin ϕ S = = = 0 .8 Ω
ZS 10
ZT = RT + XT = 82 + 62 = 64 + 36 = 100 = 10 Ω
2 2
XT 6
sin ϕ T = = = 0 ,6 Ω
ZT 10
U 2 linie 220 2
Q R = U linie * I R * sin ϕ R = * sin ϕ R = * 0,8 = 7744VAr
ZR 5
U 2 linie 220 2
Q S = U linie * I S * sin ϕ S = * sin ϕS = * 0,8 = 3872VAr
ZS 10
U 2 linie 220 2
Q T = U linie * I T * sin ϕ T = * sin ϕ T = * 0,6 = 2904VAr
ZT 10
31
52. O linie electrică aeriană cu tensiunea de 0,4 kV, cu conductoare din cupru având ρ =
0,017 Ω mm2/m, alimentată din sursa A, are schema şi caracteristicile din figură.
Se cere:
a) să se determine pierderea maximă de tensiune;
b) să se interpreteze rezultatul considerând că pierderea de tensiune admisibilă este de
10%.
× Σ13 (r × P + x × Q )
1
∆U =
Un
l A−1 300
rA−1 = ρ = 0,017 = 0,102Ω
S A−1 50
l1−2 200
r1− 2 = ρ = 0,017 = 0,097Ω
S1−2 35
l 2 −3 150
r2−3 = ρ = 0,017 = 0,102Ω
S 2−3 25
S A−1 = S1 + S 2 + S 3 = 90 − j 25
S1−2 = S 2 + S 3 = 50 − j15
S 2−3 = S 3 = 20 − j15
∆U max =
1
(rA−1 × PA−1 + x A−1 × Q A−1 ) + 1 (r1−2 × P1− 2 + x1−2 × Q1−2 ) + 1 (r2−3 × P2−3 + x 2−3 × Q2−3 ) =
Un Un Un
1
(0,102 × 90 + 0,093 × 25) + 1 (0,097 × 50 + 0,069 × 15) + 1 (0,102 × 20 + 0,05 × 15) = 13,23% > 10%
380 380 380
32
53. La o reţea trifazată de 6 kV alimentată din staţiile de transformare A şi B, ale căror
tensiuni sunt egale şi coincid ca fază, sunt racordate mai multe locuri de consum.
Lungimile porţiunilor de reţea, în km, secţiunile conductoarelor, în mm2, sarcinile, în kW
şi factorii lor de putere sunt indicate în schema reţelei.
Să se determine pierderea maximă de tensiune pentru regimul de funcţionare
normal şi pentru regimul de avarie al reţelei.
Se neglijează pierderile de putere pe linii.
În regimul de avarie se presupune că se scoate din funcţiune acea porţiune din reţea
a cărei ieşire din funcţiune determină căderea maximă de tensiune într-un punct oarecare
al reţelei;
Pentru conductorul cu s=35mm2 se consideră r0=0,91 Ω/km şi x0=0,353 Ω/km iar
pentru cel cu s=16 mm2 r0=1,96 Ω/km şi x0=0,377Ω/km.
100 kW 80 kW
cosφ = 0,8 cosφ = 0,9
d 40 kW 80 kW e 40 kW
cosφ = 0,7 cosφ = 0,8 cosφ = 0,8
Fig. 1
33
Calculam puterile reactive aferente fiecărui punct de control:
fig. 2
l s r0 R x0 X
Tronson
[km] [mmp] [Ω/km] [Ω] [Ω/km] [Ω]
34
fig. 3
Conform enunţului UA=UB în aceste condiţii vom considera în fiecare nod sarcina
pe rând. Contribuţia fiecărei surse va fi dependentă de impedanţa până la nodul respectiv.
Cum între punctele A-B avem conductor omogen pentru calculul momentelor vom utiliza
distanţele de la fiecare nod la capetele circuitului. În acest caz vom utiliza datele din fig. 2
Aplicăm raţionamentul pentru circulaţia puterii active. Vom detalia calculul pentru
nodul a. Pentru celelalte noduri vom prezenta datele în tabelul de rezultate următor:
3km * PAa = 9km * PBa
PAa+PBa=100+40=140kW
Din prima ecuaţie deducem PAa = 3 * PBa înlocuind în ecuaţia a doua obţinem: 4 *
PBa = 140
Rezolvând PBa=35 şi deci PAa= 3 * 35 = 105 kW
Aportul la
Distanta de la nodul consumul
Total analizat la nodului
Nodul putere
in nod sursei sursei
sursa A sursa B
A B
[km] [km]
[kW] [kW]
b 80 5 7 46,70 33,30
Rezultă din analiza efectuată că nodul B este alimentat din ambele surse.
Vom face o analiză similară şi pentru circulaţia de putere reactivă:
35
Total Distanţa de la nodul analizat la Aportul la consumul nodului
Nodul putere sursa A sursa B sursei A sursei B
în nod [km] [km] [kVAr] [kVAr]
Şi în acest caz obţinem aceeaşi concluzie: nodul b este alimentat din ambele surse
Calculăm aportul celor două surse la puterea nodului b:
QAb = 142,52 – 115,4 = 27,12 kVAr QBb= 102,4 – 69,2 = 33,2 kVAr
fig. 4
∆U Ab =
∑ (RiPi + XiQi) = 2,73 *100 + 1,059 * 75,4 +
1
Un 6
2,73 * 40 + 1,059 * 40 (2,73 + 1,82) * 51,7 + (1,059 + 0,706) * 27,12
+ + =
6 6
351,7896 151,56 283,6188 786,9684
= + + = ≅ 131,16V
6 6 6 6
∆U Bb =
∑ (RiPi + XiQi) = 3,64 * 80 + 1,412 * 39,04 +
1
Un 6
3,64 * 40 + 1,412 * 30,16 (3,64 + 2,73) * 28,3 + (1,412 + 1,059) * 33,2
+ + =
6 6
346,32448 188,18592 262,3082 796,8186
= + + = ≅ 132,8V
6 6 6 6
fig. 5
Pentru calcul vom utiliza căderea de tensiune determinată pentru nodul b înainte de
retragerea din exploatare a tronsonului ab la care vom adăuga căderea de tensiune
provocată pe 7 km de puterea S=51.7+j 27.12 kVA
54. O reţea trifazată de 0,4 kV alimentată din punctul A, cu conductoare din cupru având ρ
= 0,017 Ω mm2/m are secţiunea conductoarelor, lungimile tronsoanelor şi sarcinile
menţionate în figură.
Să se determine pierderea maximă de tensiune considerând că sarcinile sunt rezistive.
37
g
0,15 A/m
f 80 m
16 mm2
50 m
50 mm2 25 mm2
a b d
A 100 m 100 m eA
75 m 50 m
30A
20A 16 mm2 15A
80 m 10A
c 25A
55. O LEA 110 kV s.c. echipată cu conductoare de OL-Al de secţiune 185 mm2, cu
diametrul 19,2 mm şi ρ = 1/34 Ω mm2/m, are o lungime de 40 km şi coronamentul din
figură (cu distanţele în mm).
Se cere:
1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale inductanţei
specifice
a
x0 = 0,145 lg Ω/km,
0,779b
respectiv susceptanţei specifice
7,57368
b0 = 10-6 S/km
a
lg
b
2. Să se reprezinte schemele electrice echivalente în Π şi T ale liniei şi să se calculeze
parametrii acestora. Se neglijează conductanţa liniei.
2550
4200
3250
38
56. 1. Să se determine parametrii electrici (RT, XT, GT şi BT ) ai unui transformator cu
două înfăşurări de 31,5 MVA 115 ± 2x2,5% / 6,3 kV, pierderile în cupru de 105 kW,
pierderile în gol de 40 kW, usc[%]=9% şi i0[%]=1,2%. Parametrii electrici se vor raporta
la tensiunea de pe plotul maxim al înfăşurării primare.
2.Să se reprezinte schema electrică echivalentă, în Γ, a transformatorului de la punctul
1.
10,5 kV 10 kV
59. Să se determine cu cât se reduce puterea de scurtcircuit trifazat pe barele A1 de 110 kV,
în schema electrică din figură, în cazul în care se funcţionează cu cupla C1 deschisă, în
comparaţie cu funcţionarea cu cupla C1 închisă.
Cupla barelor de 220 kV C2 este în permanenţă închisă.
S = 1000 MVA
x = 0,4 B1 A1
L= 80 km
S = 800 MVA
x0 = 0,42 Ω/ km x”d = 20%
ST = 800 MVA
usc = 12%
CB CA
ST = 800 MVA
usc = 12%
L= 80 km
S = 800 MVA
x”d = 20%
x0 = 0,42 Ω/ km
S = 1000 MVA
B2 A2
x = 0,4
l = 50 km
r0 = 0,21 Ω/km x0 = 0,4 Ω/km
Sb
45 + j 36 MVA
UA=117 kV RT =3,9 Ω
40
62. Staţia de transformare B, în care sunt instalate două transformatoare de câte 10 MVA
este alimentată din centrala A prin două linii electrice aeriene paralele de 35 kV. Pe partea
de înaltă tensiune a transformatoarelor staţiei B este fixată priza de 34,13 kV. Tensiunea
nominală a înfăşurărilor secundare ale transformatoarelor este de 6,6 kV. Sarcina totală pe
barele de 6 kV ale staţiei B este de 15,5 MVA, din care Sb1 =14 MVA consum local iar Sc
=1,5 MVA se transportă, printr-o linie aeriană de 6 kV în punctul C al reţelei.
Caracteristicile liniilor, transformatoarelor şi sarcinile sunt indicate pe schemă.
Să se determine tensiunea în punctul C al reţelei, dacă la centrala A se menţine
tensiunea de 36,6 kV. Se neglijează pierderile de putere în linii şi transformatoare şi
componenta transversală a căderii de tensiune.
Se consideră că cele două linii dintre centrala A şi staţia B, respectiv
transformatoarele din staţia B, funcţionează în paralel.
A B r0 = 0,33 Ω/km
x0 = 0,342 Ω/km C
l = 14 km 2 km
10 MVA
1,5 MVA
cosφ=0,7
r0 = 0,33 Ω/km
∆Psc= 92 kW
x0 = 0,412 Ω/km 14 MVA
Usc = 7,5%
cosφ=0,7
64. Se consideră schema din figură, în care o staţie coborâtoare de 2x20 MVA este
alimentată de o linie 110 kV lungă de 30 km, cu conductoare de oţel - aluminiu 3x185
mm2 cu ρ = 0,029 Ω mm2/m şi cu fazele aşezate în linie, distanţa între fazele vecine fiind
de 3175 mm. Conductanţa liniei se neglijează.
Parametrii (identici) ai transformatoarelor:
Sn = 20 MVA; usc% = 9% ; ∆Pcu = 120 kW; ∆Pfe = 30 kW; io% = 2% ;
© ª , %
raportul de transformare ¨
E
Tensiunea pe bara A este de 115 kV iar puterea maximă absorbită de consumator în
punctul C este Sc = 25 + j 20 MVA
Se cere:
41
1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale
inductanţei specifice
a
x0 = 0,145 lg Ω/km,
0,779b
respectiv susceptanţei specifice
7,57368
b0 = 10=6 S/km
a
lg
b
2. Să se calculeze:
- parametrii schemei echivalente pentru linie ( în Π ) şi pentru transformator (în Ѓ );
- pierderile de putere în linie şi transformatoare; la calculul acestora se neglijează
pierderile de tensiune în elementele reţelei;
- pierderea totală de tensiune; se neglijează căderea de tensiune transversală.
3. Să se determine treapta de reglaj a transformatoarelor coborâtoare pentru ca la sarcina
maximă tensiunea pe bara C să fie 35 kV
A B C
UA =115 kV Uc =35 kV
65. Pe schema din figură sunt prezentate caracteristicile unei reţele precum şi sarcinile
staţiilor de distribuţie A şi B. Liniile electrice sunt echipate cu conductoare din oţel
aluminiu cu secţiunea de 120 mm2, cu diametrul de 15,8 mm şi ρ = 0,0324 Ω mm2/m,
cu fazele aşezate în linie, distanţa dintre fazele vecine fiind de 3175 mm.
Se cere:
1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale inductanţei
specifice
a
x0 = 0,145 lg Ω/km,
0,779b
respectiv susceptanţei specifice
7,57368
b0 = 10=6 S/km
a
lg
b
2. Să se calculeze parametrii electrici ai liniilor şi transformatoarelor
3. Să se calculeze puterea absorbită de pe barele C ale centralei CE ştiind că
transformatoarele din staţiile A şi B au caracteristici identice, respectiv:
ST = 10 MVA; raport de transformare k =115/6,3 kV; ∆Pcu = 80 kW; ∆Pfe = 20 kW;
usc% = 10% ; io% = 2% ;
42
Conductanţele liniilor se neglijează. Liniile dintre centrala CE şi staţia A precum şi
transformatoarele din staţiile A şi B funcţionează în paralel
C B b
2
30 km
OL-AL 3x120 mm 10 MVA
CE 25 km
30 km
A
10 MVA
UC=115 kV 10 MVA 10 MVA
Sb = 12 + j8 MVA
Sa = 15 + j10 MVA
24 kV 400 kV
400 MVA
G Usc= 11%
l = 20 km
S=∞
x = 0,45 Ω/km
X"d = 0,18
SG=388 MVA
40 MVA
6 kV
43