Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1 1 1 1
= + + Re = 54,5Ω
Re R1 R2 R3
RT = Re + 2 ⋅ R4 = 55Ω
P = R⋅I2 R = 8Ω
6. La un circuit de prize cu tensiunea U = 230 V sunt conectate un fier de c lcat de Pfc = 690
W i un re ou. S se determine rezisten a fierului de c lcat i separat rezisten a re oului,
tiind c cele dou receptoare absorb un curent total It = 5 A.
Pfc 690 U 230
Pfc = U ⋅ I fc I fc = = = 3 A R fc = = = 76,7Ω
U 230 I fc 3
U 230
I r = I t − I fc = 5 − 3 = 2 A Rr = = = 115Ω
Ir 2
1
7. S se determine pierderea de tensiune în vol i i procente pentru o por iune de circuit
monofazat având rezisten a de 0,5 Ω, prin care trece un curent de 8A, tensiunea de
alimentare a circuitului fiind U = 230 V.
∆U P [V ] = 0,5 ⋅ 8 = 4 V
4
∆U P [%] = ⋅ 100 = 1,74%
230
1 1 1 1
= + + Re = 15Ω U = Re ⋅ I = 15 ⋅ 8 = 120 V
Re R1 R2 R3
U 120
I1 = = = 4A
R1 30
U 120
I2 = = = 1,33 A
R2 90
U 120
I3 = = = 2,67 A
R3 45
3685
Pa = U ⋅ I ⋅ cos ϕ = 230 ⋅ 18 ⋅ 0,89 = 3,685 kW = = 5CP
735,5
2950
Pu = U ⋅ I ⋅ cosϕ ⋅η = 230 ⋅ 18 ⋅ 0,89 ⋅ 0,8 = 2,95 kW = = 4 CP
735,5
U2 230 2
P= = = 21,3 kW
R ⋅η 2,76 ⋅ 0,9
2
11. Avem un transformator de for trifazat de putere Sn = 10 MVA; tensiunile nominale U1n
= 20 kV i U2n = 6,3 kV. S se calculeze curentul nomimal primar i respectiv curentul
nominal secundar.
Sn 10000
I 1n = = = 289 A
3 ⋅ U 1n 3 ⋅ 20
Sn 10000
I 2n = = = 917 A
3 ⋅ U 2n 3 ⋅ 6,3
12. La temperatura mediului ambiant t1 = 150 C, rezisten a unui bobinaj al unei ma ini
electrice este R1 = 40 . Dup o func ionare mai îndelungat , rezisten a bobinajului
cre te la valoarea R2 = 50 . S se calculeze temperatura t2 la care a ajuns bobinajul dup
func ionare, tiind c bobinajul este f cut din cupru cu coeficient de temperatur =
1
0,004 .
°C
R2 = R1 ⋅ [1 + α ⋅ (t 2 − t1 )]
R2 − R1 50 − 40
R2 = R1 + R1 ⋅ α ⋅ t 2 − R1 ⋅ α ⋅ t1 t 2 = t1 + = 15 + = 77,5°
R1 ⋅ α 40 ⋅ 0,004
13. Un generator de curent alternativ alimenteaz cu energie electric un circuit care are
cosϕ = 0,83. Tensiunea la bornele generatorului este U = 240 V iar curentul în circuit I =
120 A. S se determine puterile generate: aparent , activ i reactiv .
14. Pe pl cu a unui electromotor monofazat sunt trecute urm toarele date: Pn = 2 kW,
In = 5 A, cos ϕn = 0,8. S se determine tensiunea nominal la care lucreaz acest
electromotor.
2000
Pn = U n ⋅ I n ⋅ cosϕ Un = = 500 V
5 ⋅ 0,8
15. Un fier de c lcat electric, alimentat la tensiunea de 230 V func ioneaz un timp t = 2 ore
i 45 de minute, consumând în acest timp o energie W = 4,850 kWh. S se calculeze
rezisten a electric a acestui fier de c lcat.
U2 230 2 ⋅ 2,75
W = ⋅t R= = 30Ω
R 4850
3
16. S se calculeze energia electric activ total consumat de urm toarele receptoare
electrice:
a) un electromotor de 2 CP care func ioneaz un timp t1=60 minute;
b) o lamp având rezisten a R = 200 Ω, prin care trece un curent I = 1 A i func ioneaz un
timp t2 = 15 minute.
Wm = P ⋅ t1 = 2 ⋅ 735,5 ⋅ 1 = 1471 Wh
Wl = R ⋅ I 2 ⋅ t 2 = 200 ⋅ 12 ⋅ 0,25 = 50 Wh
14100
P = U ⋅ I ⋅ cosϕ cosϕ = = 0,8
220 ⋅ 80
220
U = Z ⋅I Z= = 2,75Ω
80
R = Z ⋅ cos ϕ = 2,75 ⋅ 0,8 = 2,2Ω
Z 2 = R2 + X 2 X = 2,75 2 − 2,2 2 = 1,65Ω
U2 230 2
Wl = ⋅t = ⋅ 1,75 = 175 Wh
Rl 529
U2 230 2
W fc = ⋅t = ⋅ 1,75 = 925,75 Wh
R fc 100
W = Wl + W fc = 175 + 925,75 = 1100,75Wh ~ 1,1 kWh
19. Ce curent maxim se absoarbe printr-un bran ament monofazat de U = 230 V de c tre o
instala ie electric dintr-o locuin în care sunt instalate : 5 l mpi de câte 100 W, un
aparat TV de 30 W i un frigider de 100 W ?
Se precizeaz c toate receptoarele se consider rezistive (cos = 1).
5 ⋅ 100 + 30 + 100
P =U ⋅I I= = 2,74 A
230
4
20. S se determine:
a) rezisten a electric R a unui conductor de aluminiu cu = 1/32 Ω mm2/m, cu lungimea
l = 228 m i diametrul d = 6 mm;
b) pierderea de energie electric prin înc lzire, dac prin conductor trece un curent
electric I = 50 A o perioad de timp t = 10 ore.
l 4⋅l 1 4 ⋅ 228
R=ρ⋅ = ρ⋅ 2
= ⋅ = 0,25Ω
S π ⋅d 32 3,14 ⋅ 6 2
∆W = R ⋅ I 2 ⋅ t = 0,25 ⋅ 50 2 ⋅ 10 = 6,25 kWh
S se calculeze rezisten a fierului de c lcat, tiind c prin circuit trece un curent total IT =
11 A.
U 2 220 2
R1 = = = 44 Ω
P1 1100
U 220
Re = = = 20 Ω
IT 11
1 1 1 1
= + + R fc = 55 Ω
Re R1 R c R fc
22. Un fier de c lcat electric func ioneaz un timp t = 45 minute la tensiunea de U = 230 V.
Firul interior al rezisten ei sale are lungimea l = 4 m, sec iunea s = 0,2 mm2 i
rezistivitatea = 5 Ω mm2/m.
S se determine puterea P i consumul de energie electric W ale fierului de c lcat.
l 4
R=ρ⋅ = 5⋅ = 100Ω
S 0,2
U 2 230 2
P= = = 529W
R 100
W = P ⋅ t = 529 ⋅ 0,75 = 396,75Wh
5
23. S se calculeze impedan a unei bobine cu rezisten a R = 1,5 Ω i cu reactan a X = 2 Ω,
precum i defazajul între o tensiune aplicat bobinei i curentul rezultat. Defazajul se va
exprima printr-o func ie trigonometric a unghiului respectiv.
Z = R 2 + X 2 = 1,5 2 + 2 2 = 2,5Ω
R 1,5
cos ϕ = = = 0,6
Z 2,5
24. Un electromotor trifazat cu puterea nominal Pn = 1500 W absoarbe un curent In = 4,9
A la un factor de putere cos ϕn = 0,85. S se determine tensiunea nominal Un (dintre
faze) la care func ioneaz electromotorul.
1500
Pn = 3 ⋅ U n ⋅ I n ⋅ cos ϕ Un = = 208V
1,73 ⋅ 4,9 ⋅ 0,85
6
25. S se determine curen ii în re eaua din figur , cunoscând: E1 = 48 V, E2 = 19 V, R1 =
2Ω, R2 = 3Ω, R3 = 4 Ω. S se întocmeasc bilan ul energetic.
a AA d
I1 I2
R1 R3 R2
I3
E1 E2
b E1 R3 ⋅ I 3 c
I1 + I 2 = I 3 I1 = −B
R1 R1 E1 R3 ⋅ I 3 E 2 R3 ⋅ I 3
E1 = R1 ⋅ I 1 + R3 ⋅ I 3 − + − = I3
E 2 R3 ⋅ I 3 R1 R1 R2 R2
E 2 = R2 ⋅ I 2 + R3 ⋅ I 3 I2 = −
R2 R2
E1 E 2 48 19
+ +
I3 ⋅ 1+
R3 R3
+
E E
= 1+ 2 I3 =
R1 R2
= 2 3 = 182 ⋅ 6 = 7 A
R1 R2 R1 R2 R3 R3 4 4 6 26
1+ + 1+ +
R1 R2 2 3
E1 R3 ⋅ I 3 48 4 ⋅ 7
I1 = − = − = 10 A
R1 R1 2 2
E 2 R3 ⋅ I 3 19 4 ⋅ 7
I2 = − = − = −3 A
R2 R2 3 3
Curentul I 2 va circula in sens invers fata de sageata din figura
Latura ab debiteaza energie in circuit
Pab = E1 ⋅ I 1 − R1 ⋅ I 12 = 40 ⋅ 10 − 2 ⋅ 100 = 280 W
Latura AB consuma energie din circuit
PAB = − R3 ⋅ I 32 = −4 ⋅ 49 = −196 W
Latura cd consuma energie din circuit
Pcd = E 2 ⋅ I 2 − R2 ⋅ I 22 = −19 ⋅ 3 − 3 ⋅ 9 = −84 W
Pab + PAB + Pcd = 0
26 . Un conductor izolat, din aluminiu, având sec iunea de 6 mm2, strâns într-un colac, are o
rezisten electric R = 4 Ω i ρ = 1/32 Ω mm2/m.S se determine lungimea conductorului
din colac, f r a-l desf ura i m sura.
l 4 ⋅ 6 ⋅ 32
R=ρ⋅ l= = 768m
S 1
27. Un consumator consum energie electric prin utilizarea unei plite electrice cu rezisten a
de 30 Ω ce absoarbe un curent electric de 8 A i a 4 l mpi cu incandescen a câte 75
7
W, func ionând toate timp de o or i 15 minute. S se determine energia electric total
consumat de acest consumator în intervalul de timp men ionat.
( )
W = P ⋅ t = 30 ⋅ 8 2 + 4 ⋅ 75 ⋅ 1,25 = 2,775 kWh
28. O plit electric având rezisten a Rp = 22 Ω este alimentat printr-un circuit cu
conductoare din aluminiu cu = 1/32 Ω mm2/m i sec iune s = 2,5 mm2 în lungime l =
40 m. Tensiunea la plecarea din tablou este U = 230 V. S se calculeze:
a)rezisten a electric Rc a circuitului;
b)curentul electric din circuit;
c)tensiunea la bornele plitei.
l 1 40
Rc = 2 ⋅ ρ ⋅ = 2⋅ ⋅ = 1Ω
S 32 2,5
U 230
I= = = 10 A
R p + Rc 22 + 1
U p = R p ⋅ I = 22 ⋅ 10 = 220V
l 1 32
Rc = 2 ⋅ ρ ⋅ = 2⋅ ⋅ = 0,8Ω
S 32 2,5
U 230
Re = = = 46Ω
I 5
Re = Rc + Rr Rr = 46 − 0,8 = 45,2Ω
Pr = Rr ⋅ I 2 = 45,2 ⋅ 5 2 = 1130W
1
W = Pr ⋅ t = 1130 ⋅ = 377Wh
3
30. Într-un circuit cu tensiunea U = 230 V în care sunt alimentate în serie o rezisten R =
40 i o bobin cu rezisten neglijabil i cu o reactan X = 30 se monteaz un
ampermetru i un cosfimetru. S se determine indica iile aparatelor de m sur i
tensiunile la bornele rezisten ei, respectiv la bornele bobinei.
8
Z 2 = R2 + X 2 Z = 40 2 + 30 2 = 50Ω
U 230
I= = = 4,6 A
Z 50
R 40
cos ϕ = = = 0,8
Z 50
U R = R ⋅ I = 40 ⋅ 4,6 = 184 V
U L = X ⋅ I = 30 ⋅ 4,6 = 138V
U R si U L sunt defazate la 90° astfel incat U R2 + U L2 = U 2
31. Într-un circuit alimentat de un generator de curent alternativ este conectat un receptor care
are o rezisten activ R = 8 i o reactan X = 6 . Tensiunea la bornele generatorului
U = 2000 V. S se determine puterea aparent a generatorului i puterile consumate în
circuit (activ i reactiv ).
Z 2 = R2 + X 2 Z = 8 2 + 6 2 = 10Ω
U 2000
I= = = 200 A
Z 10
S = U ⋅ I = 2000 ⋅ 200 = 400kVA
P = R ⋅ I 2 = 8 ⋅ 200 2 = 320kW
Q = X ⋅ I 2 = 6 ⋅ 200 2 = 240kVAr
9
32. Un circuit electric monofazat, având lungimea de 30 m i sec iunea de 4 mm2, din
aluminiu cu = 1/34 Ω mm2/m, alimenteaz la extremitatea lui, cu o tensiune U = 220
V, un radiator cu rezisten a Rr = 20 Ω i o lamp cu puterea Pl = 330 W.
S se calculeze:
a) pierderea de tensiune din acest circuit, în procente din tensiunea de la cap tul
dinspre surs al circuitului;
b) energia consumat de radiator, respectiv de lamp , într-o or i 15 minute;
c) pierderea de energie în conductoarele circuitului, în acela i interval de timp.
2⋅l 1 2 ⋅ 30
a ) Rc = ρ ⋅ = ⋅ = 0,44Ω
S 34 4
U 220
Ir = = = 11A
Rr 20
330
Pl = U ⋅ I l Il = = 1,5 A
220
I t = I r + I l = 11 + 1,5 = 12,5 A
∆U = Rc ⋅ I t = 0,44 ⋅ 12,5 = 5,5V
U s = U + ∆U = 220 + 5,5 = 225,5V
∆U 5,5
∆U [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 2,44%
Us 225,5
U2 220 2
b ) Wr = ⋅t = ⋅ 1,25 = 3,025kWh
Rr 20
Wl = Pl ⋅ t = 330 ⋅ 1,25 = 412,5Wh
c) Wc = Rc ⋅ I t2 ⋅ t = 0,44 ⋅ 12,5 2 ⋅ 1,25 = 86Wh
33. Dintr-un circuit de iluminat sunt alimentate cu tensiunea de U = 220 V trei l mpi având
fiecare P1 = 200 W i apte l mpi având fiecare P2 = 40 W. conectate în paralel. Pierderea
de tensiune din circuit fiind de 2,5%, s se calculeze:
a) rezisten a electric a circuitului, Rc;
b) pierderea de energie electric W din circuit într-o perioad de timp t = 100
ore de func ionare simultan a l mpilor.
P 3 ⋅ 200 + 7 ⋅ 40
a) I = = = 4A
U 220
U −U U U ⋅ 100 220 ⋅ 100
∆U = s ⋅ 100 = 100 − ⋅ 100 Us = = = 225,6V
Us Us 100 − ∆U 100 − 2,5
∆U 225,6 − 220
Rc = = = 1,4Ω
I 4
b) W = Rc ⋅ I 2 ⋅ t = 1,4 ⋅ 4 2 ⋅ 100 = 2,24 kWh
10
a) sec iunea circuitului comun din aluminiu cu = 1/32 Ω mm2/m, în lungime de l =
20 m, care alimenteaz cele dou receptoare, considerându-se o pierdere de
tensiune pe circuit U = 3%;
b) energia electric pe care o consum cele dou receptoare.
P1 U 363 220
a) I = + = + = 14,6 A
U R 220 17
U −U U U ⋅ 100 220 ⋅ 100
∆U = s ⋅ 100 = 100 − ⋅ 100 Us = = = 226,8V
Us Us 100 − ∆U 100 − 3
6. 8
∆U = Rc ⋅ I Rc = = 0,47Ω
14,6
l 2 ⋅ 20
Rc = 2 ⋅ ρ ⋅ S= = 2,5 mm 2
S 32 ⋅ 0,47
U2 220 2
b) W = P1 + ⋅ t = 363 + ⋅ 1,75 = 5,62kWh
R 17
35. Un electromotor trifazat ale c rui înf ur ri sunt conectate în stea la o re ea cu tensiunea
pe faz Uf = 220 V absoarbe un curent pe fiecare faz I = 10 A. S se determine puterile
activ i reactiv absorbite de electromotor, acesta func ionând cu un factor de putere
cosϕ = 0,72.
P = 3 ⋅ U f ⋅ I ⋅ cos ϕ = 3 ⋅ 220 ⋅ 10 ⋅ 0,72 = 4,75kW
S = 3 ⋅ U f ⋅ I = 3 ⋅ 220 ⋅ 10 = 6,6kVA
Q = S 2 − P 2 = 6,6 2 − 4,75 2 = 4,58kVAr
36 . Printr-o linie electric monofazat din aluminiu, având lungimea de 150 m i alimentat
la tensiunea de 230 V va trece un curent neinductiv (cos ϕ = 1) de 30 A. Ce sec iune
minim trebuie s aib conductoarele liniei, pierderea de tensiune considerându-se de 3%
iar ρ = 1/34 Ω mm2/m.
3
230 ⋅
∆U = R ⋅ I R= 100 = 0,23Ω
30
2⋅l 2 ⋅ 150
R=ρ⋅ S= = 38,4mm 2
S 34 ⋅ 0,23
Se alege sec tiunea s tan dardizata S = 40mm 2
37. Un circuit electric monofazat, în lungime de 40 m i conductoare de aluminiu cu
sec iunea s =2,5 mm2, având la plecarea din tablou U = 230 V, alimenteaz un receptor
cu o rezisten neinductiv (cos ϕ = 1) de 5Ω ; se consider ρ = 1/32 Ω mm2/m.
Ce curent indic un ampermetru montat în circuit?
U 230 230
I= = = = 38,3 A
l 2 ⋅ 40 6
ρ⋅ +R +5
S 32 ⋅ 2,5
11
38 . Printr-o LEA 3x400 V din aluminiu cu rezistivitatea =1/32 Ω mm2/m, de lungime l=
400 m i având s =95mm2, se transport o putere electric P=100 kW sub un factor de
putere cosϕ=0,8.
S se calculeze, în procente, pierderile de tensiune i de putere.
100000
P = 3 ⋅ U ⋅ I ⋅ cos ϕ I= = 180,6 A
3 ⋅ 400 ⋅ 0,8
l 400
Rl = ρ ⋅ = = 0,132Ω
S 32 ⋅ 95
P 100
cos ϕ = S= = 125 kVA
S 0,8
Q = S ⋅ sin ϕ = 125 ⋅ 0,6 = 75 kVAr
R 0,132
Z= = = 0,165Ω
cos ϕ 0,8
X = Z ⋅ sin ϕ = 0,165 ⋅ 0,6 = 0,1Ω
Neglijam var iatia transversala a tensiunii si calculam doar caderea
longitudinala de tensiune.
P ⋅ R + Q ⋅ X 100 ⋅ 0,132 + 75 ⋅ 0,1
∆U = = ⋅ 1000 = 51,75V = 12,9%
U 400
∆P = 3 ⋅ ∆U ⋅ I ⋅ cos ϕ = 12,9 kW = 12,9%
12
39. S se calculeze sec iunea S a unui circuit cu U = 220 V din aluminiu cu = 1/32 Ω
mm2/m având lungimea l = 50 m, pentru alimentarea unui electromotor monofazat de
putere nominal PN = 5 CP, 220V, factorul de putere (în regim normal i la pornire) cosϕ
= 0,8, randamentul η = 0,9, cu pornire direct , admi ând la pornire o pierdere de tensiune
Upa = 14% , o densitate a curentului la pornire pa = 20 A/mm2 i absorbind la pornire un
curent IP = 5IN . În regim permanent de func ionare se admite o pierdere de tensiune în
re ea U = 5%.
Sec iunea calculat se va verifica la:
- înc lzirea conductoarelor în regim de func ionare permanent .Curentul maxim
admisibil în regim de durat Iadm. se consider : 23 A pentru s = 4mm2 , 30A pentru
s = 6 mm2 , 41A pentru s = 10mm2
- densitatea curentului la pornire;
- pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
Calculam sec tiunea la pierderea de tensiune in regim normal
P = 735,5 ⋅ PN = 735,5 ⋅ 5 = 3677W
3677
P = U ⋅ I N ⋅ cos ϕ ⋅η IN = = 23,2 A
220 ⋅ 0,8 ⋅ 0,9
0,05 ⋅ 220
∆U longitudinala = Rc ⋅ I N ⋅ cos ϕ Rc = = 0,59Ω
23,2 ⋅ 0,8
2⋅l 2 ⋅ 50
Rc = ρ ⋅ Sc = = 5,3 mm 2 Sθ = 6 mm 2
Sc 32 ⋅ 0,59
Verificam incalzirea in regim de lunga durata
I N = 23,2 A S c = 6 mm 2 , corespunde
Verificam densitatea de curent la pornire
I P = 5 ⋅ I N = 5 ⋅ 23,2 = 116 A
I P 116
δ pa = = = 19,33 A < 20 A S pa = 6mm 2 , corespunde
S pa 6 mm 2 mm 2
Verificam ∆U la pornire
14
∆U pa = ⋅ 220 = 30,8V
100
R ⋅ I ⋅ cos ϕ 2⋅l 2 ⋅ 50
∆U pa [%] = c P ⋅ 100 = ρ ⋅ ⋅ I P ⋅ cos ϕ ⋅ 100 = ⋅ 5 ⋅ 23,2 ⋅ 0,8 ⋅ 100 = 22% > 14%
U Sc ⋅U 32 ⋅ 6 ⋅ 220
Sectiunea S = 6mm 2 nu satisface aceasta conditie. Vom calcula o sec tiune min ima necesara
30,8
∆U pa = Rc ⋅ I P Rc = = 0,265Ω
116
2⋅l 2 ⋅ 50
Rc = ρ ⋅ Sc = = 11,79mm 2
Sc 32 ⋅ 0,265
Alegem S = 16mm 2 . Aceasta sec tiune va satisface si primele trei conditii.
13
40. Un electromotor având puterea nominal Pn= 15 kW, randamentul η = 0,9 i cos ϕn =
0,8 este alimentat la tensiunea nominal Un= 3x380 V, printr-o linie electric trifazat ,
având lungimea L = 100 m i conductoare cu sec iunea S=25 mm2 i ρ = 1/32 Ω mm2/m. S
se determine:
a) curentul electric In absorbit din linie de electromotor;
b) pierderea de tensiune din linie pân la electromotor;
c) valoarea maxim a curentului la care poate fi reglat releul termic al
întrerup torului automat al electromotorului, tiind c , conform normativelor,
releul termic poate fi reglat la un curent cuprins între (1,05 – 1,2) In.
15000
a ) Pn = 3 ⋅ U n ⋅ I n ⋅ cos ϕ ⋅η In = = 31,7 A
3 ⋅ 380 ⋅ 0,8 ⋅ 0,9
l 100
b) Rl = ρ ⋅ = = 0,125Ω
S 32 ⋅ 25
∆U = 3 ⋅ Rl ⋅ I n ⋅ cos ϕ = 3 ⋅ 0,125 ⋅ 31,7 ⋅ 0,8 = 5,48V
∆U 5,48
∆U [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 1,44%
Un 380
c) I max = 1,2 ⋅ I n = 1,2 ⋅ 31,7 = 38 A
41. O linie electric monofazat , având conductoare de 6 mm2 din aluminiu, alimenteaz un
receptor cu o rezisten electric interioar neinductiv (cos ϕ = 1) R = 20 Ω, situat la o
distan de 192 m de tabloul de siguran e. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se consider ρ
= 1/32 Ω mm2/m S se determine:
14
42. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimenteaz , printr-un circuit separat, un
reflector aflat la distan , care are o rezisten ohmic interioar R = 50 Ω. Tensiunea la
plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit pân la
reflector este de 10%. S se determine:
a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care func ioneaz 10 ore/zi,
considerându-se o lun de 30 de zile;
b) energia electric pierdut în conductoarele liniei în aceea i perioad de timp.
230 − 23
U = ∆U + R ⋅ I I= = 4,14 A
50
a ) W = R ⋅ I 2 ⋅ t = 50 ⋅ 4,14 2 ⋅ 10 ⋅ 30 = 258 kWh
23
b ) ∆U = Rc ⋅ I Rc = = 5,55Ω
4,14
∆Wc = Rc ⋅ I 2 ⋅ t = 5,55 ⋅ 4,14 2 ⋅ 10 ⋅ 30 = 28,5 kWh
43. O linie electric aerian monofazat alimenteaz la cap tul ei l mpi cu incandescen la
tensiunea de 220 V, însumând o putere de 3300 W. Lungimea liniei, având conductoare din
aluminiu, este de 200 m, iar sec iunea conductoarelor ei este de 16 mm2; ρ = 1/32 Ω mm2/m.
S se calculeze:
a) tensiunea liniei la plecarea din tablou i procentul de pierdere de tensiune pe linie;
b) consumul de energie electric al l mpilor la o func ionare de 30 de minute.
3300
P =U ⋅I I= = 15 A
220
2 ⋅ l 2 ⋅ 200
Rl = ρ ⋅ = = 0,78Ω
S 32 ⋅ 16
∆U = Rl ⋅ I = 0,78 ⋅ 15 = 11,7V
a ) U s = U + ∆U = 220 + 11,7 = 231,7V
∆U 11,7
∆U [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 5%
Us 231,7
b) W = P ⋅ t = 3300 ⋅ 0,5 = 1,65 kWh
15
44. Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La
cap tul opus este racordat un radiator având 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit este
de 5%. S se calculeze:
a) rezisten a electric a circuitului conductoarelor (R1) i separat a radiatorului (R2).
b) Consumul de energie electric al radiatorului într-un interval de 10 minute.
5 ⋅ 220
a ) ∆U = = 11 V
100
3135
P = (U − ∆U ) ⋅ I I= = 15 A
220 − 11
∆U 11
R1 = = = 0,73Ω
I 15
U − ∆U 220 − 11
R2 = = = 13,93Ω
I 15
10
b)W = P ⋅ t = 3135 ⋅ = 522,5Wh
60
16
45. Într-un atelier se înlocuie te un polizor cu un strung. tiind c circuitul care alimenteaz
polizorul are 4 conductoare izolate de aluminiu de 2,5 mm2, montate în tub, s se verifice
dac prin acest circuit se poate alimenta strungul i în caz contrar s se redimensioneze
circuitul. Se verific c derea de tensiune i densitatea de curent, în regim normal i la
pornirea electromotorului strungului. Se cunosc: puterea electromotorului strungului: 7 kW,
tensiunea de alimentare 380/220 V, cos ϕ = 0,8 (se consider aceea i valoare atât în regim
normal cât i la pornire), randamentul η = 0,9, curentul de pornire IP = 6 Inominal, lungimea
circuitului 20 m, ρ = 1/34 Ω mm2/m, pierderea de tensiune la pornirea electromotorului <
10% , densitatea admisibil de curent pentru Al, în regim permanent N = 6 A/mm2, în regim
de pornire p = 20 A/mm2.
7000
P = 3 ⋅U ⋅ I ⋅ cos ϕ ⋅η I= = 14,79 A
3 ⋅ 380 ⋅ 0,8 ⋅ 0,9
I 14,79
δ= = = 5,9 A / mm 2 < δ N Din punctul de vedere al densitatii de curent
S 2,5
in regim normal circuitul poate a lim enta strungul.
I 6 ⋅14,79
δ po = P = = 35,5 A / mm 2 > δ p Din punctul de vedere al densitatii de curent
S 2,5
la pornire circuitul nu poate a lim enta strungul. Calculam sec tiunea min ima care satisface
aceasta conditie.
I 6 ⋅14,79
δp = P S= = 4,44 mm 2
S 20
Alegem sec tiunea s tan dardizata : S = 6mm 2
Verificarea la densitatea de curent in regim normal
I 14,79 A
δN = = = 2,46 2
<δN S = 6mm 2 satisface aceasta conditie
S 6 mm
Verificarea la caderea de tensiune in regim normal
l 20
Rc = ρ ⋅ = = 0,1Ω
S 34 ⋅ 6
3 ⋅ Rc ⋅ I ⋅ cos ϕ 3 ⋅ 0,1 ⋅14,79 ⋅ 0,8 ⋅100
∆U [%] = ⋅100 = = 0,54% < 5%(conform normelor )
U 380
S = 6mm 2 satisface aceasta conditie
Verificarea la caderea de tensiune la pornire
3 ⋅ Rc ⋅ I p ⋅ cos ϕ 3 ⋅ 0,1⋅ 6 ⋅14,79 ⋅ 0,8 ⋅100
∆U p [%] = ⋅100 = = 3,24% < 10%
U 380
S = 6mm 2 satisface aceasta conditie
S = 6mm 2
17
46. O coloan electric trifazat (380/220 V) din aluminiu cu rezistivitate ρ = 1/34 Ω
mm2/m, de lungime l = 20m, realizat cu conductoare neizolate, libere în aer, alimenteaz
un tablou de la care pleac circuite pentru:
- un electromotor trifazat cu puterea PT = 5kW;
- un electromotor monofazat cu puterea PM1 = 4kW;
- dou electromotoare monofazate cu puterea PM2 = 2kW fiecare (pe circuite separate);
- 30 l mpi de câte 200 W fiecare, împ r ite egal pe cele trei faze (3 circuite).
Pierderea de tensiune admis în coloan este U=2%.
5000
PT = 3 ⋅U ⋅ IT ⋅ cos ϕ ⋅η IT = = 10,56 A
3 ⋅ 380 ⋅ 0,8 ⋅ 0.9
4000
PM 1 = U ⋅ I M 1 ⋅ cos ϕ ⋅η IM1 = = 25,25 A
220 ⋅ 0,8 ⋅ 0.9
2000
PM 2 = U ⋅ I M 2 ⋅ cos ϕ ⋅η IM 2 = = 12,625 A
220 ⋅ 0,8 ⋅ 0.9
30
⋅ 200
PL = U ⋅ I L IL = 3 = 9,1 A
220
Curentul max im va fi pe faza care a lim enteaza motorul M 1 :
Neglijam unghiul d int re cunentul consumat de motoare si cel consumat de lampi →
I MAX = 10,56 + 25,25 + 9,1 = 45 A
Curentul pe fazele mai putin incarcate va fi :
I MIN = 10,56 + 12,625 + 9,1 = 32,3 A
Curentul pe conductorul neutru va fi :
I N = I M 1 + I M 2 + I M 2 sau in mod ul I N = 25,25 − 12,625 = 12,625 A
18
Calculam sec tiunea coloanei in conditiile caderii de tensiune in regim permanent
l 20 ⋅ (45 + 12,625) ⋅ 0,8
∆U f = ρ ⋅ ⋅ ( I MAX + I N ) ⋅ cos ϕ S= = 6,16 mm 2 S = 10mm 2
S 2
⋅ 220 ⋅ 34
100
Verificam incalzirea conductoarelor in regim permanent
I MAX = 45 A, corespunde S = 10mm 2
Verificam densitatea curentului la pornire
I TP = 5 ⋅ 10,56 = 52,8 A
I M 1P = 5 ⋅ 25,25 = 126,25 A
I P = 52,8 + 126,25 + 9,1 = 188,15 A
I P 188,15 A A
δp = = = 18,8 2
< δ padm = 20 → Sectiunea S = 10mm 2 corespunde
S 10 mm mm 2
Verificam pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului
Pr e sup un ca problema serefera la pornirea motorului monofazat de 4 kW
pentru ca are cel mai mare curent de pornire
I P = 126,25 A
2⋅l
ρ⋅ ⋅ I P ⋅ cos ϕ
S 2 ⋅ 20 ⋅ 126,25 ⋅ 0,8
∆U f [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 5,4% < 10% → Sectiunea S = 10mm 2
U 34 ⋅ 220 ⋅ 10
satisface conditia
S = 10 mm 2
Pr oblema se poate rezolva folo sin d alte ipoteze de calcul si anume neglijand curentul
prin conductorul neutru si considerand sistemul echilibrat cu curentul de pe faza cea
mai incarcata circuland pe toate fazele. In aceste caz avem,
Calculam sec tiunea coloanei in conditiile caderii de tensiune in regim permanent
l
3⋅ρ⋅ ⋅ I MAX ⋅ cos ϕ
S 3 ⋅ 20 ⋅ 45 ⋅ 0,8 ⋅ 100
∆U [%] = ⋅ 100 S = = 4,82mm 2 S = 6mm 2
U 2 ⋅ 380 ⋅ 34
Verificam densitatea curentului la pornire
I P 188,15 A A
δp = = = 31,35 2
> δ padm = 20 2
→ Sectiunea S = 6mm 2 nu corespunde
S 6 mm mm
Verificam urmatoarea sec tiune s tan dardizata S = 10 mm 2
I P 188,15 A A
δp = = = 18,81 2
< δ padm = 20 → Sectiunea S = 10mm 2 corespunde
S 10 mm mm 2
Verificam caderea de tensiune in regim permanent
l
3⋅ρ⋅ ⋅ I MAX ⋅ cos ϕ
S 3 ⋅ 20 ⋅ 45 ⋅ 0,8 ⋅ 100
∆U [%] = ⋅ 100 = = 0,96% < 2% → S = 10mm 2 corespunde
U 34 ⋅ 10 ⋅ 380
19
Verificam incalzirea conductoarelor in regim permanent
I MAX = 45 A, corespunde S = 10mm 2
Verificam pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotoarelor
(enuntul problemei este neclar )
I P = 52,8 + 126,25 A = 179 A
l
3⋅ρ⋅ ⋅ I P ⋅ cos ϕ
S 3 ⋅ 20 ⋅ 179 ⋅ 0,8
∆U [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 3,83% < 10% → Sectiunea
U 34 ⋅ 380 ⋅ 10
S = 10mm 2 corespunde
S = 10mm 2
20
47. S se determine prin calcul sec iunea s a unei coloane electrice trifazate din aluminiu cu
rezistivitatea = 1/32 Ω mm2/m în lungime l = 30m, la cap tul c reia sunt conectate: un
electromotor de 2,5 CP 3x380V i un electromotor de 2 kW 2x220, tind c acestea absorb
la pornire de trei ori curentul lor nominal, randamentul lor este η = 0,95, factorul de putere
(în regim normal i la pornire) este cosϕ = 0,9, pierderea de tensiune în coloan este U
=3% i c pierderea maxim de tensiune admis la pornirea simultan a electromotoarelor
este Up =12%.
Sec iunea calculat se va verifica la:
o înc lzirea conductoarelor în regim de func ionare permanent .Curentul
maxim admisibil în regim de durat Iadm. se consider :16 A pentru s =
2,5mm2, 20 A pentru s = 4mm2, 27A pentru s = 6 mm2 ;
o densitatea curentului la pornire, densitatea maxim admis fiind pa = 20
A/mm2;
o pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultan a electromotoarelor.
Pr e sup unem prin absurd −) ca enuntul problemei este corect si racordam motorul
monofazat int re fazele R si S . Vom calcula curentii pe fiecare faza si pe conductorul neutru.
21
PT = 2,5 ⋅ 735,5 = 1839W
1839
PT = 3 ⋅ U ⋅ I ⋅ cos ϕ ⋅ η IT = = 3,268A
3 ⋅ 380 ⋅ 0,9 ⋅ 0,95
2000
PM = U ⋅ I ⋅ cosϕ ⋅ η I M = = 6,156 A
380 ⋅ 0,9 ⋅ 0,95
ϕ RT = arccos(0,9) = −25,84°
Luand ca refer int a U R → I RT = 3,268 ⋅ (cosϕ RT + j ⋅ sin ϕ RT ) = 3,268 ⋅ (0,9 − j ⋅ 0,436) = 2,941 − j ⋅ 1,425 A
ϕ RM = −25,84° + 30° = 4,16°
I RM = 6,156 ⋅ [cos(4,16°) + j ⋅ sin(4,16°)] = 6,156 ⋅ (0,997 + j ⋅ 0,073) = 6,138 + j ⋅ 0,449 A
I R = I RT + I RM = 2,941 − j ⋅ 1,425 + 6,138 + j ⋅ 0,449 = 9,079 − j ⋅ 0,976 A
I R = 9,079 2 + 0,976 2 = 9,131 A
− 0,976
ϕ R = arctg = −6,136°
9,079
cos ϕ R = 0,994
ϕ ST = arccos(0,9) = −25,84°
Luand ca refer int a U S → I ST = 3,268 ⋅ (cos ϕ ST + j ⋅ sin ϕ ST ) = 3,268 ⋅ (0,9 − j ⋅ 0,436) = 2,941 − j ⋅ 1,425 A
ϕ SM = −25,84° − 30° = −55,84°
I SM = 6,156 ⋅ [cos(−55,84°) + j ⋅ sin(−55,84°)] = 6,156 ⋅ (0,562 − j ⋅ 0,827) = 3,46 − j ⋅ 5,091 A
I S = I ST + I SM = 2,941 − j ⋅ 1,425 + 3,46 − j ⋅ 5,091 = 6,401 − j ⋅ 6,516 A
I S = 6,4012 + 6,516 2 = 9,134 A
− 6,516
ϕ S = arctg = −45,51°
6,401
cos ϕ S = 0,7
22
ϕ TT = arccos(0,9) = −25,84°
Luand ca refer int a U T → I TT = 3,268 ⋅ (cos ϕ TT + j ⋅ sin ϕ TT ) = 3,268 ⋅ (0,9 − j ⋅ 0,436) = 2,941 − j ⋅ 1,425 A
I T = I TT = 2,941 − j ⋅ 1,425 A
I T = 2,9412 + 1,425 2 = 3,268 A
− 1,425
ϕ T = arctg = −25,84°
2,941
cos ϕ T = 0,9
Pentru verificare calculam curentul prin conductorul neutru
Luam ca refer int a tensiunea U R
I N = I R + I S + I T = 9,131 ⋅ [cos(−6,136°) + j ⋅ sin(−6,136°)] +
+ 9,134 ⋅ [cos(−45,51° − 120°) + j ⋅ sin(−45,51° − 120°)] +
+ 3,268 ⋅ [cos(−25,84° + 120°) + j ⋅ sin(−25,84° + 120°)] = 9,131 ⋅ (0,994 − j ⋅ 0,107) +
9,134 ⋅ (−0,968 − j ⋅ 0,25) + +3,268 ⋅ (−0,073 + j ⋅ 0,997) = (9,076 − 8,841 − 0,238) +
+ j (−0,977 − 2,284 + 3,258) = −0,003 + j ⋅ 0,02 = 0 A
Rezultatul era previzibil deoarece avem un consumator trifazat simetric, fara curent de nul, si
un consumator bifazat, deasemenea fara curent de nul.
Pe baza curentilor obtinuti vom dimensiona coloana tinand cont de faza cea mai solicitata si
calculand caderile de tensiune si densitatile de curent in regim de durata si la pornirea
motoarelor.
Calculele le vom face raportandu-ne la tensiunea de faza si nu de linie.
23
I R = 9,079 2 + 0,976 2 = 9,131 A
cos ϕ R = 0,994
Calculam sec tiunea min ima in conditiile caderii de tensiune in regim permanent
l
ρ⋅ ⋅ I ⋅ cos ϕ
S ρ ⋅ l ⋅ I ⋅ cos ϕ ⋅ 100 30 ⋅ 9,131 ⋅ 0,994 ⋅ 100
∆U f [%] = ⋅ 100 S= = = 1,28mm 2
U ∆U f [%] ⋅ U 32 ⋅ 3 ⋅ 220
Alegem S = 1,5 mm 2
Verificam densitatea de curent la pornirea motoarelor
I P = 3 ⋅ I R = 3 ⋅ 9,131 = 27,4 A
I P 27,4 A A
δP = = = 18,26 2
< 20 = δ Padm
S 1,5 mm mm 2
Sectiunea S = 1,5 mm 2 satisface aceasta conditie.
Verificam caderea de tensiune la pornirea motoarelor
l
ρ⋅ ⋅ I P ⋅ cos ϕ
S 30 ⋅ 27,4 ⋅ 0,994 ⋅ 100
∆U f [%] = ⋅ 100 = = 11,6% < 12%
U 32 ⋅ 220
Sectiunea S = 1,5 mm 2 satisface aceasta conditie.
Verificam incalzirea conductoarelor in regim permanent
Enuntul problemei nu furnizeaza date despre curentul permanent sup ortat de un conductor
cu S = 1,5 mm 2 .
Pr e sup unerea facuta (cum ca enuntul problemei este corect ) a fost gresita.
Motorul monofazat este de 1x220V si se racordeaza intre o faza si neutru. Refacem calculele
in aceste conditii.
24
Calculam sec tiunea min ima in conditiile caderii de tensiune in regim permanent
( 2 ⋅ R c ⋅ I M ⋅ cos ϕ + Rc ⋅ I T ⋅ cos ϕ ⋅ 100 ∆U f [%] ⋅ U f
∆U f [%] = Rc = =
Uf cos ϕ ⋅ ( 2 ⋅ I M + I T ) ⋅ 100
3 ⋅ 220
= 0,3Ω
0,9 ⋅ ( 2 ⋅ 10,63 + 3, 26) ⋅ 100
l ρ ⋅l 30
Rc = ρ ⋅ S= = = 3,12 mm 2
S Rc 32 ⋅ 0,3
Alegem S = 4 mm 2
Verificam caderea de tensiune la pornirea motoarelor
I PT = 3 ⋅ I T = 3 ⋅ 3,26 = 9,78 A
I PM = 3 ⋅ I M = 3 ⋅ 10,63 = 31,9 A
l 30
Rc = ρ ⋅ = = 0,234Ω
S 32 ⋅ 4
∆U P = 2 ⋅ Rc ⋅ I M ⋅ cos ϕ + Rc ⋅ I T ⋅ cos ϕ = 0,234 ⋅ 0,9 ⋅ (2 ⋅ 31,9 + 9,78) = 15,5V
∆U p 15,5
∆U P [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 7% < 12%
Uf 220
2
S = 4 mm satisface aceasta conditie
Verificam incalzirea conductoarelor in regim permanent
I Max = 14 A < 20 A (din enunt )
S = 4 mm 2 satisface aceasta conditie
Verificam densitatea de curent la pornirea motoarelor
I P = 3 ⋅ 14 = 42 A
I P 42 A A
δP = = = 10,5 2
< 20 (din enunt )
S 4 mm mm 2
S = 4 mm 2 satisface aceasta conditie
Solutia finala : S = 4 mm 2
25
48. O coloan electric de 380/220 V de aluminiu în lungime de 25 m alimenteaz un tablou
secundar de la care pleac circuite pentru:
- un electromotor trifazat de 4 kW
- un electromotor monofazat de 2 kW
- 20 de l mpi de câte 100 W fiecare.
Electromotoarele au pornire direct i absorb la pornire de ase ori curentul nominal In.
Pierderea de tensiune admis în coloan este de 2%, iar la pornirea electromotoarelor
maximum 10%; conductibilitatea γ = 34, cos ϕ = 0,7(se consider aceea i valoare atât în
regim normal cât i la pornire) i η = 0,9, Curentul maxim admisibil în regim permanent,
pentru conductoare de Al cu sec iunea de 6 mm2 este 30 A, iar densitatea admisibil de
curent pentru Al, în regim de pornire p = 20 A/mm2. inându-se seama de înc rcarea
echilibrat a fazelor i de un mers simultan la plin sarcin a tuturor receptoarelor, s se
determine sec iunea coloanei. Se va face verificarea la densitate de curent în regim de
pornire i la c dere de tensiune.
Indica ii
Pentru echilibrarea sarcinilor pe cele trei faze, electromotorul monofazat se conecteaz la
faza R, cate 10 l mpi se conecteaz la faza S, respective la faza T. Cea mai înc rcat va
rezulta, în acest caz, faza R; se va calcula sec iunea coloanei luînd în considerare curentul
total din faza R,unde este racordat electromotorul monofazat.
26
Verificam coloana la densitatea de curent la pornirea motoarelor cu S = 6 mm
I max p 144,5 A A
δp = = = 24,1 2
> 20 Alegem sec tiunea s tan dardizata mai mare
S 6 mm mm 2
S = 10 mm 2
I max p 144,5 A A
δp = = = 14,45 2
< 20
S 10 mm mm 2
Sectiunea S = 10 mm 2 satisface aceasta conditie
27
49. O coloan electric de 3x380/220 V cu lungimea l1 = 25 m alimenteaz un tablou la care
sunt racordate:
o un circuit cu lungimea l2 = 30 m care alimenteaz un electromotor trifazat
având puterea Pm =10 kW, cosϕ=0,9, randamentul η=0,9 i Ipornire = 6
Inominal ;
o 51 becuri electrice de câte 100 W, la cap tul a trei circuite monofazate cu
lungimi de câte l3 =35m ( câte 17 becuri alimentate din fiecare circuit).
28
Verificam sectiunea coloanei la densitatea de curent la pornirea electromotorului
I 1 p 120 A A
δp = = = 2,4 2
< 20
S 50 mm mm 2
2
S = 50mm satisface conditia
Calculam caderea de tensiune pe coloana in regim normal si la pornirea motorului
l 25
Rc = ρ ⋅ 1 = = 0,0156Ω
S c 32 ⋅ 50
3 ⋅ Rc ⋅ I 1 ⋅ cos ϕ ⋅ 100 3 ⋅ 0,0156 ⋅ 26,5 ⋅ 0,9 ⋅ 100
∆U 1 [%] = = = 0,17% < 1%
Un 380
3 ⋅ Rc ⋅ I 1 p ⋅ cos ϕ ⋅ 100
3 ⋅ 0,0156 ⋅ 120 ⋅ 0,9 ⋅ 100
∆U 1 p [%] = = = 0,76% < 1%
Un 380
Verificarea sectiunii coloanei la curentul maxim de durata
I 1 = 26,5 A S min = 6mm 2
S = 50mm 2 satisface conditia
==============================================
29
3 ⋅ ρ ⋅ l 2 ⋅ I 2 p ⋅ cos ϕ ⋅ 100 3 ⋅ 30 ⋅ 112,5 ⋅ 0,9 ⋅ 100
∆U 2 p [%] = + ∆U 1 p = + 0,76 =
S 2 ⋅U n 32 ⋅ 6 ⋅ 380
= 7.21 + 0,76 = 7,97% < 8%
Sectiunea S = 6mm 2 satisface conditia
Verificam sectiunea la incalzirea conductoarelor in regim permanent
I 2 = 18,75 A S min = 4mm2
Sectiunea S = 6mm2 satisface conditia
Calculam sectiunea circuitului lampilor din conditia caderii de tensiune in regim permanent
3 ⋅ ρ ⋅ l3 ⋅ I 3 ⋅ 100 3 ⋅ 35 ⋅ 7,72 ⋅ 100
∆U 3 [%] = S2 = = 2,1 mm 2
S 2 ⋅U n 32 ⋅ (2 − 0,17) ⋅ 380
Alegem S = 2,5mm 2
Verificam sectiunea la incalzirea conductoarelor in regim permanent
I 3 = 7,72 A
Sectiunea S = 2,5mm 2 satisface conditia
Rezultat final
Scoloana = 50 mm2
Smotor = 6 mm2
Slampi = 2,5 mm2
30
50. Ce sec iune este necesar pentru conductoarele unui circuit electric trifazat din cupru,
montat în tub, în lungime de 50 m, care va alimenta un electromotor de 20 kW, 3 x 380 V,
cos ϕ = 0,7; η = 0,9, care admite la pornire o sc dere a tensiunii de maximum 12%.
Electromotorul absoarbe la pornire un curent egal cu 6 In. Pierderea de tensiune (de durat )
admis în circuit la plin sarcin va fi de 3%, iar γCu = 57. Conform tabelelor pentru trei
conductoare de cupru cu sec iunea de 6 mm2 montate în tub, înc rcarea maxim de durat
este 42 A, iar densitatea admisibil de curent la pornirea electromotoarelor pentru
conductoarele de Cu este mai mic de 35 A/mm2.
P 20000
In = = = 48,2 A
3 ⋅ U n ⋅ cos ϕ ⋅η 3 ⋅ 380 ⋅ 0,7 ⋅ 0,9
I p = 6 ⋅ I n = 6 ⋅ 48,2 = 289,2 A
31
Ip 289 , 2 A A
δp = = = 28,92 2
< 35
S 10 mm mm 2
S = 10 mm 2 satisface conditia
32
52. O linie electric aerian cu tensiunea de 0,4 kV, cu conductoare din cupru având ρ =
0,017 Ω mm2/m, alimentat din sursa A, are schema i caracteristicile din figur .
s1 = 50 mm2 s2 = 35 mm2 s3 = 25 mm2
x01 = 0,31 Ω /km x02 = 0,345 Ω /km x03 = 0,33 Ω /km
1 2 3 A
O
Se cere:
a) s se determine pierderea maxim de tensiune;
b) s se interpreteze rezultatul considerând c pierderea de tensiune admisibil este de
10%.
0,017 ⋅ 300
R A1 = = 0,102Ω
50
l 0,017 ⋅ 200
R=ρ⋅ R12 = = 0,097Ω
S 35
0,017 ⋅ 150
R23 = = 0,102Ω
25
X A1 = 0,31 ⋅ 0,3 = 0,093Ω
X = x0 ⋅ l X 12 = 0,345 ⋅ 0,2 = 0,069Ω
X 23 = 0,33 ⋅ 0,15 = 0,0495Ω
1 n
∆U = ⋅ ( Pi ⋅ Ri + Qi ⋅ X i ) =
Un i =1
1
= ⋅ 1000 ⋅ [40 ⋅ 0,102 + 10 ⋅ 0,093 + 30 ⋅ (0,102 + 0,097) + 0 + 20 ⋅ (0,102 + 0,097 + 0,102) +
400
+ 15 ⋅ (0,093 + 0,069 + 0,0495)] = 50,43V
∆U 50,43
∆U [%] = ⋅ 100 = ⋅ 100 = 12,6%
Un 400
33
54. O re ea trifazat de 0,4 kV alimentat din punctul A, cu conductoare din cupru având ρ =
0,017 Ω mm2/m are sec iunea conductoarelor, lungimile tronsoanelor i sarcinile men ionate
în figur .
S se determine pierderea maxim de tensiune considerând c sarcinile sunt rezistive.
g
0,15 A/m
80 m
f
16 mm2
50 m
50 mm2 25 mm2
a b d
A e
75 m 100 m 100 m 50 m
30A
20A 16 mm2 15A 10A
80 m
c 25A
34
l 0,017 ⋅ 1
r50 = ρ ⋅ = = 0,00034 Ω
S 50 m
l 0,017 ⋅ 1
r25 = ρ ⋅ = = 0,00068 Ω
S 25 m
l 0,017 ⋅ 1
r16 = ρ ⋅ = = 0,0010625 Ω
S 16 m
Sarcina este rezistiva cos ϕ = 1 ∆U = 3 ⋅ R ⋅ I
∆U Aa = 3 ⋅ 0,00034 ⋅ 75 ⋅ ( 20 + 30 + 25 + 15 + 10 + 80 * 0,15) = 3 ⋅ 0,0255 ⋅ 112 = 4,95V
∆U Ab = ∆U Aa + 3 ⋅ 0,00034 ⋅ 100 ⋅ 92 = 4,95 + 5,41 = 10,36V
∆U Ac = ∆U Ab + 3 ⋅ 0,0010625 ⋅ 80 ⋅ 25 = 10,36 + 3,67 = 14,03V
∆U Ad = ∆U Ab + 3 ⋅ 0,00068 ⋅ 100 ⋅ 25 = 10,36 + 2.94 = 13,3V
∆U Ae = ∆U Ad + 3 ⋅ 0,00068 ⋅ 50 ⋅ 10 = 13,3 + 0,58 = 13,88V
∆U Af = ∆U Ab + 3 ⋅ 0,0010625 ⋅ 50 ⋅ 80 ⋅ 0,15 = 10,36 + 1,1 = 11,46V
80
∆U Ag = ∆U Af + 3 ⋅ 0,0010625 ⋅ ⋅ 80 ⋅ 0,15 = 11,46 + 0,88 = 12,34V
2
14,03 ⋅ 100
Caderea max ima de tensiune este in punctul c : ∆U Ac = 14,03V = = 3,51%
400
35