Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
”Munții Apuseni”
dsdd
Proiect de lecție
Proiect de lecție
1
Proiect de lecție
Obiective operaţionale:
Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei fiecare elev va fi capabil:
2
O4 (-C3) – să identifice în echipă, alături de colegul de bancă, subdiviziuni
teritoriale ale Munților Apuseni, având ca suport harta murală și pe cea din atlas;
obiectivul se consideră realizat dacă fiecare echipă numește cel puțin trei
subdiviziuni.
Sarcini de lucru:
S1-O1: Priviți harta fizică a României (pe cea din atlas sau ajutându-vă de cea
murală) și stabiliți în scris poziția și limitele Munților Apuseni; (3 min.)
S2-O2: Observați și analizați imaginile de la tablă, găsiți și citiți în manual
aspecte caracteristice ale Munților Apuseni, apoi notați cu creionul în schema
lecției din caiet cel puțin trei caracteristici ale acestei grupe; (4 min.)
S3-O3: În echipe de câte 4, comparați Munții Apuseni (Occidentali) cu cei
Orientali și Meridionali, realizând un tabel. Colorați asemănarile într-un fel și
deosebirile, în altul; (5 min.)
S4-O4: Folosind harta murală și pe cea din atlas, notați împreună cu colegul de
bancă subdiviziunile Munților Apuseni; (2 min.)
S5-O5: Explicați importanța economică și/sau ecologică a acestor munți, prin
prisma caracteristicilor lor; vă puteți folosi de internet, de imagini, manual. (6
min.)
Strategii didactice:
- Metode: lucrul cu harta, lucrul cu manualul, lectura, teatralizarea, metoda
R.A.I, exercițiul, interviul, învățarea prin descoperire, observarea,
problematizarea
3
- Mijloace de învăţământ: narcisă (pentru R.A.I, în loc de minge), relatare-
jurnal a unei excursii de șapte zile a familiei Stoenică în zonă (fragment),
Enciclopedia geografică a României, imagini din Munții Apuseni, harta fizică a
României, atlase, manuale, calculator și internet,
- Organizarea activității: frontal, individual, în echipă
Resurse:
a) Metodice: Cursul de metodică a geografiei al dnei Cornelia Dinca
b) Psihologice: nivel normal de dezvoltare intelectuală cu potențial ridicat;
diverse deprinderi în lucrul cu harta, în echipa & grup, etc
c) Temporale: ora de 45 de minute
d) Umane: 25 de elevi
Anexe:
1) a) Harta României; b) Harta Carpaților Occidentali;
2) Material didactic - imagini din Munții Apuseni;
4) Schema lecției;
5) Fișă de evaluare.
Material bibliografic:
- Dincă, Cornelia, Cursul de metodică a geografiei, D.P.I.P.P, anul al III-
lea;
- Dincă, Cornelia, ”Memorator geografia României”, ed. Decesfera Media, 2007
- Ghinea, Dan, ”Enciclopedia geografică a României”, volumul I (A-G), Ed.
Enciclopedică.
4
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
5
Nivelul iniţial Sarcini
Evenimentele Obiective Conţinutul al cunoaşterii de Strategii didactice Evaluare
lecţiei informativ elevilor învăţare
obiectivelor înțelesul copiilor (pe scurt) – 1 min.
O1. C1. S1. Metode: lucrul cu harta Frontală : orală
- Au deprinderi de a Mijloace: Harta fizică a Individuală: scrisă
Dirijarea localiza pe hartă 3 min României, atlasul Prin aprecieri
predării- Forme de organizare: verbale
învăţării individual, frontal
O2. C2. - Au deprinderi de bază S2 Metode: lucrul cu Orală
(20 min.) de analiză și sinteză manualul, observarea
(necesită exersare) 4 min Mijloace: manualul,
- Sunt în curs de imagini
dezvoltare a Forme de organizare:
deprinderilor de individual, frontal
observare și analiză a
surselor vizuale
O3. C2. - Cunosc S3 Metode: lucrul în echipă, Observarea
caracteristicile exercițiul (creare de tabel sistemică
Carpaților Occidentali 5 min comparativ) Mijloace:
și Meridionali Harta fizică a Romaniei
- Nu au deprinderi atlasul, manualul
complet formate de a Forme de organizare: în
compara informații echipă
complexe
6
Nivelul iniţial Sarcini
Evenimentele Obiective Conţinutul al cunoaşterii de Strategii didactice Evaluare
lecţiei informativ elevilor învăţare
O4 C3 - Au deprinderi de a S4, Metode: lucrul cu harta Se verifică prin
lucra cu harta și de a Mijloace: Harta fizică a arătarea subdivi-
descoperi subdiviziuni României, atlas, ziunilor de către
Forme de organizare: în copii, la hartă
2 min echipă, frontal
O5 C4 - Pot folosi S5 Metode: învățarea prin Orală
cunoștințele nou- descoperire, interviul
învățate despre 6 min Mijloace: calculator,
Apuseni pentru o internet, text-suport,
analiză mai de Enciclopedia geografică a
profunzime României, cadru didactic
- Au deprinderi de a Forme de organizare:
gândi și lucra logic, de individual
a crea legături între
informații și fapte
Atingerea Prin întrebări de problematizare: Metode: problematizarea, Orală:
feed-back-ului 1) De ce se numesc munții ”Apuseni”? R.A.I prin completarea și
(4 min.) 2) Ce orașe importante se află în acea zonă? Mijloace: schema din evaluarea
- se continuă sub formă de joc, cu întrebari din lecția de caiet, harta răspunsurilor de
zi: Forme de organizare: către ceilalți elevi
ͼ Care e cel mai înalt vârf din grupa munților A.? schimbăm locurile, și de către cadrul
ͼ În ce masiv se află el? aranjare cât mai deschisă, didactic
ͼ Ce resurse se extrag din acești munți? poziție comodă – ca
ͼ Ce tipuri de relief există? pentru joc
Etc.
7
Nivelul iniţial Sarcini
Evenimentele Obiective Conţinutul al cunoaşterii de Strategii didactice Evaluare
lecţiei informativ elevilor învăţare
Obţinerea - se distribuie fişele de evaluare; rezolvarea cerinţelor; Mijloace: fişa de evaluare Scrisă: prin fişa de
performanţei - după completarea lor se verifică răspunsurile prin Forme de organizare: evaluare
(8 min) sondaj, pentru a se identifica răspunsurile corecte individual (autocorectare)
Anunţarea - enumerarea (și descrierea pe scurt a) altor atracții turistice aflate în Munții Apuseni (un izvor parcă
temei pentru nesecat de bogății diverse);
acasă - căutarea de imagini inedite, relevante pentru descrierea Munților Apuseni sau aducerea de poze din
(1 min) proprile călătorii în acea zonă.