Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Propunător: Adăscăliței Dumitru-Andrei


Data: 4.06.2019
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 1 Bragadiru
Clasa: I
Disciplina: Religie Ortodoxă
Unitatea de învăţare: Viaţa creştinului împreună cu semenii
Subiectul lecţiei: Binefacerile rugăciunii
Tipul lecţiei: mixtă
Competențe generale:
 Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în contexte de viaţă uzuale.
Competențe specifice:
 1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi şi a
exemplelor unor persoane din Biblie.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea, explicația, conversația catehetică, problematizarea, lectura, argumentarea, exerciţiul,
observarea sistematică.
2. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: caiet de notițe, tablă, cretă, catalogul clasei, laptop, film, videoproiector;
3. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, pe grupe, în pereche și individuală.

Resurse:

1. Oficiale: - Manual pentru clasa I, semestrul al II-lea


- Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa I;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale:- număr de lecţii: 1
- durata: 40 min.

1
3. Bibliografice:
1. Şebu Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;
2. Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
3. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin - ortodoxă, clasa I, Editura „Sf. Mina", laşi, 2001.
4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba lulia, 2000;
5. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 2002;
6. ***, Religie- cultul ortodox, Manual pentru clasa I, semestrul al II-lea, Editura Corint, 2015.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Timp Metode Mijloace de Forme de Evaluare


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului şi procedee Învăţământ organizare
1. MOMENT 2 min Profesorul salută elevii. Elevii salută profesorul. Conversația Catalog Frontal
ORGANIZATORIC Se rostește împreună cu elevii Hristos Rostesc împreună cu
a Înviat! profesorul rugăcinea.
Acesta îi cere unui elev să noteze Elevii comunică absențele
absenții pe o foaie. profesorului și se pregătesc
Realizează managementul clasei. pentru oră.
2. CAPTAREA 3 min Profesorul le prezintă elevilor o Elevii participă la activitate și Conversația Tablă Frontal Aprecieri
ATENȚIEI imagine pe cartonașe și le solicită conturează drumul spre Exercițiul Fișă de verbale
acestora să găsească drumul spre biserică. lucru
biserică pentru a se ruga (Vezi Anexa).

3. PREGĂTIREA 3 min Profesorul le pune elevilor pe suport Ascultă informațiile date de Brainstorming Tabla Frontal Aprecieri
ELEVILOR video rugăciunea Doamne, Doamne, profesor și participă activ la Suport verbale
PENTRU ceresc Tată. Acesta îi încurajează să o lecție. Răspund întrebărilor Argumentarea Audio-
RECEPTAREA spună și ei concomitent cu fetița din profesorului și argumentează. Video
NOILOR filmuleț. Apoi, are o discuţie cu elevii
CUNOȘTINȚE referitoare la cererile şi binefacerile
rugăciunii date. Profesorul iniţiază cu

2
elevii un dialog pe baza textului
rugăciunii Doamne, Doamne, ceresc
Tată. Îi întreabă:
Ce îi cerem lui Dumnezeu prin această
rugăciune?
Le explică faptul că luminarea minţii
sau dobândirea înţelepciunii este o
binefacere a rugăciunii.
Le explică cuvântul înţelepciune, prin
prezentarea de exemple de acţiuni care
demonstrează puterea unui om de a
înţelege şi de a judeca în mod corect
lucrurile.
Rugăciunea este afișată și pe suport
electronic.
4. ANUNȚAREA 2 min Astăzi vom discuta despre binefacerile Elevii ascultă explicațiile Explicația Tabla, Frontal
TITLULUI ȘI A rugăciunii în viața copiilor. profesorului și își notează creta,
OBIECTIVELOR Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă titlul lecției. caietul de
LECȚIEI - „Binefacerile rugăciunii”. notițe
5. COMUNICAREA 12 Având drept obiectiv comunicarea Elevi privesc imaginile și sunt Expunerea Laptop/ Frontal Aprecieri
/ ÎNSUȘIREA min noilor cunoștiințe profesorul distribuie încurajați și emită opinii. Video- verbale
NOILOR elevilor un text cu o fișă de lucru în Observarea proiector
CUNOȘTINȚE care apar itemi meniți să sublinieze Elevii aduc completări ideilor dirijata Manual
binefacerile rugăciunii (vezi Anexa). expuse și formulează Conversația
propozițiile cerute.

6. FIXAREA ȘI 4 min În vederea fixării cunoștiințelor Elevii se pregătesc pentru Problematizar Fisă de Lucrul în Aprecieri
SISTEMATIZARE profesorul distribuie o fișă de lucru cu activitate. ea lucru pereche verbale
A sarcini care dezvoltă tema lecției. Se conformează și realizează
CUNOȘTINȚELOR Li se solicită lucrul în pereche pentru a sarcinile primite. Exerciții
completa scara cu „treptele rugăciunii”

3
(vezi Anexa).

7. ASOCIEREA, 10 Să concluzionăm, acum! Elevii cooperează și Generalizarea Fișă de Pe grupe Aprecieri


GENERALIZAREA min elaborează răspunsuri în baza lucru verbale
ȘI APLICAREA Profesorul a pregătit o fișă pentru a cunoștințelor asimilate.
aplica cunoștințele dobândite în cadrul Reprezentantul grupei la Laptop
acestei lecții. Elevilor și se solicită să prezenta răspunsul final.
lucreze grupat.
8. APRECIEREA 2 min Se apreciază activitățile elevilor, îi Elevii ascultă aprecierile Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII notează pe cei care au răspuns corect în profesorului. verbale
ELEVILOR timpul orei.
9. PRECIZAREA ȘI 1 min Colorează îngerașul din imagine. Elevii își notează tema pentru Explicația Caiete de Frontal
EXPLICAREA Compune o rugăciune pe care el să I-o acasă. notițe
TEMEI PENTRU ducă lui Dumnezeu (Vezi Anexa). Fișa de
ACASĂ lucru
10. ÎNCHEIEREA 1 min Elevilor li se cere un feedback privind Elevii apreciază activitatea Frontal
ACTIVITĂȚII lecția la care tocmai au participat profesorului și fac rugăciunea.
(Anexa feedback).
Se face rugăciunea: Hristos a Înviat! Salutul.
Salutul.

4
5

S-ar putea să vă placă și