Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mănești


Clasa: a VIII-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Credința în viața veșnică și în înviere
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: -consolidarea cunoștințelor elevilor despre viața veșnică;
-întărirea credinței cu privire la viața veșnică și înviere.
Competențe specifice:
C.S.1: cunoașterea învățăturilor de credință ale Bisericii Ortodoxe cu privire la înviere și viața veșnică;
C.S.2: Argumentarea importanței conlucrării omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii;
C.S.3: utilizarea în diferite contexte a expresiilor și a noțiunilor religioase nou învățate;
C.S.4:: consolidarea credinței în viața veșnică și înviere.

Strategia didactică:

 Metode și procedee: conversația, lectura explicativă, explicația, exercițiul, povestirea, descrierea;


 Mijloace de învățământ: fișe de lucru, video-proiector, laptop, boxă;
 Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

Resurse
1. Oficiale:

 Programa școlară pentru disciplina religie ortodoxă, clasa a VIII-a;


 Planificarea calendaristică, pentru clasa a VIII-a;
 Proiectarea unității de învățare: Credința creștină.
2. Temporale:

 Număr de lecții: 2
 Durata: 50 de minute.

3. Bibliografice:

 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1982;
 Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox, pentru clasa a VIII-a, editura Sf. Mina, Iași, 2009;
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecției C.S. Timp. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactică Evaluare
crt. (min)
Metode/ Mijloace Forme de
procedee de înv. organizare

1. Momentul 2 -Salutul -Salutul Conversația Activitate


organizatoric -Rugăciunea -Rugăciunea frontală
-Notarea absențelor -Anunțarea absenților Meditația
-Pregătirea pentru -Pregătirea pentru religioasă
începerea orei începerea orei

2. Verificarea 5 -Profesorul înmânează -Elevii primesc fișa de la Conversația Activitate


cunoștințelor elevilor o fișă de profesor și ascultă cu frontală
din lecția evaluare – rebus. atenție indicațiile
anterioară -Profesorul îi acestuia. Fișa de Aprecieri
nominalizează pe elevii -Elevii răspund oral lucru verbale
care răspund oral. întrebărilor de pe fișă și o Exercițiul Activitate
completează. individuală

3. Pregătirea 5 -Profesorul expune cu Elevii privesc cu atenție. Conversația


aperceptivă ajutorul prezentării PPT Activitate
o icoană a Învierii Prezentar frontală
Domnului și îi întreabă ea PPT
pe elevi: Elevii răspund: Aprecieri
„-...ce moment din „-...Învierea Domnului...” Descrierea verbale
activitatea lui Iisus
Hristos este evidențiat
în icoană?”
„-ce înseamnă aceasta?” „-biruința asupra morții”

4. Precizarea 2 -Se anunță și se scrie pe -Elevii notează pe caiete Tabla Activitate


titlului și a tablă titlul lecției:
competențelor „Credința în viața data și titlul în caiete. frontală
urmărite veșnică și în înviere”. Explicația Caietul
-Se precizează elevului
competențele urmărite. -Elevii ascultă cu atenție.

5 Comunicarea 25 -profesorul pornește o -Elevii urmăresc cu Explicația Prezenta-


noilor prezentarea PPT și pe atenție indicațiile rea PPT
cunoștințe baza ei continuă profesorului.
discuția în cadrul orei.
-Profesorul explică
faptul că prin Învierea
Sa, Mântuitorul a dat Video-
posibilitatea tuturor proiector
C.S1 oamenilor de a intra în
Rai. -Elevii notează pe caiete Conversația
Moartea este doar o ideile principale.
trecere din lumea
aceasta, materială, la Tabla Aprecieri
cea viitoare, Activitate verbale
nematerială, iar sufletul -Elevii îi adresează frontală
se duce la cel care l-a întrebări profesorului.
dat, Dumnezeu.
Le sunt explicate Descrierea
elevilor diferențele Caietul
dintre cele două elevului
judecăți: particulară și
cea finală și importanța
fiecăreia.
Este expus apoi
rezultatul judecății atât
pentru cei drepți, cât și
pentru cei răi.

6. Fixarea și 16 Profesorul așează pe -Elevii urmează Explicația


sistematizarea grupe elevii din clasă, indicațiile profesorului.
cunoștințelor iar reprezentantul
CS3 fiecărei grupe este rugat
să vină și să extragă un
plic cu diferite întrebări. Fișa de Activitate
Fiecare grupă va -Elevii răspund în scris la Exercițiul lucru pe grupe
răspunde pe foaia întrebarea primită.
grupului la întrebarea
primită. Boxă Aprecieri
Între timp elevii vor verbale
asculta Troparul Învierii

7. Asocierea, 6 -Profesorul îi întreabă -Elevii răspund: Conversația Prezentar Activitate


generalizarea, pe copii: ea PPT frontală
aplicarea CS2 „-care este „-să trăiască potrivit
responsabilitatea poruncilor Sale”
oamenilor pe pământ
față de Dumnezeu?”
„-și unde ajungem dacă „-în Rai”. Aprecieri
facem acest lucru?” verbale
-Profesorul le cere -elevii explică Explcația
CS4 elevilor să explice povestioara.
povestioara din cadrul
prezentării PPT.

8. Aprecierea 2 -se fac aprecieri -elevii ascultă aprecierile Activitate


activității generale și individuale profesorului. frontală
elevilor privind pregătirea
elevilor pentru lecție,
cât și implicarea în
predarea noilor
cunoștințe.
-se notează elevii care
au participat la lecție.

9. Precizarea și 1 -se anunță, se explică și -Elevii notează tema în Explicația Activitate Aprecieri
explicarea se notează tema pentru caiete. frontală verbale
temei pentru acasă: „Realizează un
acasă scurt text în care să
descrii cum ți-ai
imagina viața omului
dacă nu ar exista
învierea morților, iar
moartea ar fi ultima
realitate.”.

10. Încheierea 2 -Rugăciunea; -Rugăciunea;


activității -Salutul. -Salutul.
OGLINDA TABLEI

Credința în viața veșnică și în înviere

-prin Învierea lui Iisus Hristos putem să intrăm în Rai;


-există două judecăți: 1.Jud. particulară.
2.Jud, generală.
-Raiul este pregătit celor buni.

S-ar putea să vă placă și