Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data:12.10.2019

Grădinița cu Program Prelungit,,Dumbrava Minunată” Cluj

Grupa:mijlocie

Propunătoare practică:Toma Calina Maria

Tema anuală de studiu:,,Când,cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii:,,În piața de legume și fructe!”

Tema activității:Coșul cu legume al toamnei”

Forma de realizare:Activitate matematică-DȘ

Tipul activității:consolidarea cunoștințelor

Mijloc de realizare:Joc didactic

Durata:25 minute

 Copii își înbogățesc experiența senzorială,referitor la recunoșterea legumelor


denumirea acestora,pe baza unor însușiri comune(formă,mărime,culoare),să
numere legumele care le-a mancat omida

Obiective operaționale:

O1:Să aleagă legumele în funcție de numărul indicat de educatoare;


O2:Să realizeze corespondența număr-cantități;
O3:Să recunoască legumele de pe jetoanele prezentate;
O4:Să recunoască cifra corespunzătoare numarului de legume mâncat de
omidă;
O5:Să numere crescător în conceptul 1-4;
O6:Să aleagă atâtea legume,cate indică cifra de pe jeton;

Strategii didactice:
Metode și procedee:conversația,explicația,observația,problematizarea,exercițiul,
munca pe echipe.
Forme de organizare:frontal,individual.
Bibliografie:
1.Prof.înv.preșcolar:Nicola Nicoleta Alina
2.Curriculum pentru învățământ preșcolar 2008
3.Renata Camelia Rebegea,Carmen Bake,Maria-Marcela Meraru,,Planificarea
activităților instructiv-educative din grădiniță-Grupa mijlocie”Editura Karina 2015
Evenimentele Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activități procedee didactice organizar
e
I.Momentul Se aranjează sala
organizatoric pentru începerea
activități.Educatoare
a împarte copii în
patru grupe,apoi
așează pe măsuță
materialele frontala Chestionarea
orală
disponibile pentru
realizarea activități.
Se poartă o scurtă
conversație despre
anotimpul toamna și
legumele specific
acestui anotimp
II.Introducerea Se poartă o scurtă
în activitate conversație despre
anotimpul toamna și
legumele specific
acestui anotimp. Conversația
Ex.În ce anotimp
suntem?
Ce legume de
toamnă cunoașteți
voi?
III.Captarea Se introduce
atenției elemental
surpriză:,,De
dimineață am fost la
piață să cumpăr
legume.În timp ce
plăteam vânzătoarei
o omidă me-a
mâncat din
legume.Eu am
observat abea acasă
că din coș îmi lipsesc
anumite legume”
IV.Anunțarea Copii mă vor ajuta jetoane Observarea
curentă
temei și a educatoarea să autocolante
obiectivelor reumple coșul cu cu legume:
legume Observația ardei,roși,
morcovi,
vânătă,
cartof,varz
ă
ceapă,
castravete
V.Sistematizare Se înpart copii în
a consolidarea patru grupe de câte
și fixarea opt de fiecare grupă
cunoștințelor vom avea de rezolva
assimilate mai multe cerințe și
anterior pentru fiecare
răspuns correct vor
primi câte o bulină.
Desfășurarea jocului
didactic:Jocul de
probă:
Educatoarea solicit
un preșcolar să vină
în fața grupei să
aleagă pe masa o
vânătă și să o așeze
în coș
Varianta1:,,Alegeți
numărul de legume
cerute de educatoare
și le lipiți în coș”.
1)Alege o roșie și o
lipește în coș.
2)Alegeți doi cartofi
și îi lipiți în coș.
3)Alegeți trei morcovi Activitate pe
și îi lipiți în coș. pe grupe grupe
4)Alegeți patru ardei individual
și îi lipiți în coș. frontal
Varianta 2:Omida
mâncăcioasă:
1)Solicit un copil să
scoată din coș un
cartof și îl punem în
buzunarul omidei.
2)Solicit un copil să
scoată din coș doi
morcovi și să îi pună
în buzunarul omidei.
3)Solicit un copil să
scoată din coș trei
ardei și să îi pună în
buzunarul omidei.
4)Solicit un copil să
scoată o roșie din
coș și să o pună în
buzunarul omidei.
Varianta 3:Câte
legume a mâncat
omida
1)Solicit un copil să
vină la omidă și să
numere câte roșii a
mâncat omida.
2)Solicit un copil să
vină la omidă și să
numere câți morcovi
a mâncat omida.
3)Solicit un copil să
vină la omidă și să
numere câți ardei a
mâncat omida.
4)Solicit un copil să
vină la omidă și să
numere câți cartofi a
mâncat omida.
Complicarea
jocului:Educatoarea
arata o cifră iar copii
trebuie să o puna în
dreptul numarului cu
legume din
buzunarul omizi.

VI.Încheierea Educatoarea arată o Observarea


Curentă
activități cifră iar copii solicitați
Aprecieri
trebuie să găsească Generale
individuale
atâtea legume de
acelaș fel câte arată
cifra și să le pună în
coșul cu legume.
Se numără bulinele
de pe panou și se
felicită echipele

S-ar putea să vă placă și