Sunteți pe pagina 1din 4

MINISTERUL EDUCAȚIEI, CULTURII ŞI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

MINISTERUL AGRICULTURII, DEZVOLTĂRII REGIONALE ȘI MEDIULUI AL REPUBLICII MOLDOVA


Instituția Publică „Colegiul Agroindustrial din Rîşcani”

Proiectul lecției
DisciplinaMatematica Anul IIGrupa_______Data_____________
Tema lecțieiNoţiunea matrice. Cazuri particulare.
Tipul lecției Lecţie de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor
Competența curriculară/competența solicitată la locul de muncă:Dobindirea cunoştinţelor matematice fundamentale, necesare сontinuării studiilor
şi/sau inserţiei sociale. Utilizarea conceptelor matematice, a metodelor, algoritmilor, proprietăţilor, teor-lor studiate în contexte variate de aplicare
Unități de competenţe:Identificarea în diverse situaţii a tipurilorde matrice, determinanţi şi sisteme de ecuaţii liniare. Modelarea unor situaţii
practice, a unor procese reale, inclusiv din domeniul economic sau tehnic, care necesită asocierea unui tabel de date cu reprezentarea matriceală.
Obiective proiectate
O1 – să definescă noțiunea de matrice de tipul m×n , matrice pătratică de ordinul n, matrice inferior (respectiv superior) triunghiulară, matrice-coloană, matrice-
linie, matrice unitate, matrice nulă;
O2 – să determine dacă sunt egale două sau mai multe matrice;
O3 – să enumere elementele liniilor și a coloanelor unei matrice date;
O4 – să compare diferite tipuri de matrice;
O5 –să exemplifice tipuri de matrici studiate.
O6 –să scrie citeţ şi corect din punct de vedere matematic.
Resurse informaționale și metodologice:
Forme de organizare a grupei (FOG) Mijloace de învăţămînt (MÎ)
1. Individuală 1. Rechizite şcolare
2. Frontal 2. Fişe de lucru
3. Grup/perechi 3. Teste

Metode de instruire (MI) Tehnici de evaluare (TE)


1. Învăţarea prin acţiune 1. Probe orale
2. Exerciţiul 2. Probe scrise
3. Algoritmizarea 3. Observarea sistematică
Materiale bibliografice
De bază: I. Achiri, P. Efros, V.Garit, N. Prodan, Manual pentru cl a XI-a, prut internaţional, 2014.
Suplimentare: I. Achiri, V. Ceapa, O. Spuntenco, Pregătire pentru bacalaureat,ediţia a II-a, 2018.
profesor Bacriv Irina
1) Evocare.
Etape Activități de învățare planificate, formularea clară a sarcinilor didactice Descrierea modalității de realizare a sarcinilor Tim Tehnici,
p procedee și
min forme de
organizare
I II III IV V
Apelul, valorificarea Profesorul se salută cu elevii şi face apelul. Salutul. Apelul, se notează absenţele.
cunoștințelor anterioare, Un elev este invitat să prezinte tema de casă, ceilalţi în acest Fiecare elev este întrebat dacă nu a întâlnit 10 frontal
inclusiv verificarea temei
pentru acasa
timp sunt verificați de către profesor. neclarităţi la îndeplinirea temei de
acasă(Exsursa[1]pag.), dacă este nevoie
explică la tablă rezolvarea exerciţiilor
propuse pentru acasă.
Două întreprinderi produc îngheţată. Pentru aceasta ele folosesc 4 Elevii împreună cu profesorul aranjează
Motivarea, trezirea componente principale:lapte, frişcă, zahăr şi cacao. Prima datele într-un tablou, după presupunerea că frontal
interesului. Crearea întreprindere foloseşte zilnic: 820 l de lapte,
contextului pentru
ei sunt managerul firmei de transport:
500 kg de frişcă, 280 kg de zahăr, 100 kg de cacao. A doua
formularea scopurilor 820 500 280 100
proprii de învățare
întreprindere foloseşte zilnic1400 l de lapte, 600 kg de frişcă, 300 kg
de zahăr şi 150 kg de cacao. O întreprindere detransport a încheiat un ( 1400 600 300 150 ) 5
contract de livrare a acestor produse întreprinderilor
menţionate.Managerul firmei de transport a aranjat (pentru
comoditate) aceste date într-un tablou.
2) Realizarea sensului
I II III IV V
Stabilirea contactului cu -Se dă tema nouă: Noţiunea matrice. Cazuri particulare. -[1.pag.185]. Elevii notează în caiete frontal
informația nouă Împreună cu profesorul determină cu ce
- Se stabilesc obiectivele lecției
bagaj de cunoștințe vor pleca acasă după 25
- Se definește noțiunea de matrice de tipul m×n , și se explică
studierea acestei teme
fiecare indice a elementului unei matrice ai.j. [1.pag.185-186]. Elevii notează în caiete
- Se explică noțiunea de matrice pătratică de ordinul n, matrice [1.pag.185-186]. Elevii notează în caiete,
inferior (respectiv superior) triunghiulară, matrice-coloană, matrice- dau exemple de diferite tipuri de matrice.
linie, matrice unitate, matricenulă. [1.pag.185-186]. Elevii notează în caiete, și
- Se definește noțiunea de egalitate a două matrice rezolvă împreună cu profesorul un exemplu

Prelucrarea, procesarea -Se invită un elev pentru a rezolva sarcina: În cazul când apar întrebări în legătură cu
informației noi cele propuse spre rezolvare, întreabă

2
profesor Bacriv Irina
1 2 4 profesorul.

Fie matricea
B=
5
12
4
( )
elementul b22, b13, b35.
7
0
3
9
4
6
∈ M 4,3 ( N )

, determinați
Isarc. : 7, 4, ∅

Isarc. :

30 individual

-Apoi alt elev pentru a rezolva sarcina:


Fie
matricele 
2−a 1+b 1+a 3 6 0
( )
A= 3 2−b 4 ∈ M 3,3 (C ), B= 3 −3 4
7 b−1 1 7 4 1 ( ) Determ
=>a=-1, b=5

inați numerele reale    și   , astfel încât  


3) Reflecție
I II III IV V
Schimb de idei cu referință Se discută pe marginea celor studiate Se pun întrebări:ce numim matrice?; ce perechi
la cele studiate tipuri de matrice ați cunoscut azi, dați 15
Se propune un exemplu Anexa1 exemple?;
Elevii rezolvă în perechi exemplul propus ,
se verifică rezolvările cu profesorul.
Evaluarea elevilor. Se notează eleviiactivi la lecţie Elevii care au fost la tablă şi care au 5 frontal
Argumentarea notelor rezolvat individual ăn caiete
puse
Evocarea, motivarea [1.pag.159 ]Ex1A5B Să îndeplineasă în măsura posibilităţilor
pentru studiu sarcinile propuse
independent.
Tema pentru acasă.

Anexa1

3
profesor Bacriv Irina

Fie matricele
A= (1+a2 a−1 1+b
b−1 0 )
∈ M 2,3 (C )
   și   
B=
3 1 1
2(−1 0 )
∈ M 2,3 (C )
. Determinați numerele reale    și   , astfel încât  

S-ar putea să vă placă și