Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic:

Instituţia de învăţămînt: Gimnaziul „Maxim Topală”, s. Briceni, rn. Donduşeni


Data: 09.01.2013
Invăţător: Serdeşniuc Cristian
Clasa: a IV-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: „Vacanţa mea de iarnă”
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 45 minute

Scop: Evocarea sentimentelor copilăreşti şi a spiritului creştinesc prin nararea


evenimentelor de sărbătoare ale vacanţei de iarnă;

Obiective operaţionale:

1. Să comunice în baza subiectului lecţiei;


2. Să povestească despre vacanţa de iarnă;
3. Să comunice despre sărbătorile de iarnă şi specificul lor;
4. Să interpreteze o colindă;
5. Să interpreteze o urătură, o semănătură;
6. Să descrie vacanţa de iarnă cu afirmaţii conotative;
7. Să observe imaginile şi să sugereze idei;
8. Să participe activ în cadrul sarcinilor lecţiei exprimîndu-şi liber părerea
personală;

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee:
- Comunicarea euristică, comunicarea ghidată, BBB, povestirea,
descrierea artistică, exemplul, descoperire, observare, expunere,
lectura imaginii, acrostih, asalt de idei, intrebarea prin rotaţie, 6 de ce,
munutul de idei, etc.

2. Suport didactic(material aplicativ):

- Căciuliţa lui Moş Crăciun, ghemul de aţă, planşe, imagini, fişe cu


sarcini, „mănuşa fermecată”, rechizite şcolare, DVD, etc.

3. Forme de evaluare:

- Frontal, în perechi, individual, oral, în scris, prin interogare.


Secvenţa Activitatea reciprocă( învăţător- elev) Strategii Forme de
lecţiei evaluare
Evocare Salutul. Salutul
- Ehe-he-hei! Salutare copii,
felicitări cu sărbătorile DVD
noastre dragi! Frontal
(colinde la DVS) Colinde
a. „Steaua sus răsare”;
b. „Deschide uşa creştine”; Oral
c. O, ce veste minunată”. Comunicare
- Sărbătorile de iarnă încă Anexa 1
continuă să ne bucure, dar
noi, astăzi am venit la
şcoală să pornim la munca
cea rodnică- cartea.
- Pentru început haideţi să Jocuri
trecem în faţă să ne didactice
înviorăm: În cerc
1. Jocul „Căciula lui Moş Crăciun” Descoperire
(facem un cerc, căiula va trece la fiecare,
ne dorim cuvinte- fermecate de sărbători)
2. Cutia fermecată, în cutie este un comunicare
mesaj îl afişăm la tablă şi în
completăm.
Realizarea Din mesajul zilei despocerim subiectul lecţiei.
sensului V D E R R
A A I T D Careu de
C Ţ A Ă E cuvinte Frontal
A N R N J Anexa 2
- Vacanţa de iarnă. Anexa 3
- Obiectivele lecţiei.
1. Naraţiune „Cum am petrecut Descoperire
vacanţa de iarnă” (cu ajutorul Descriere
ghemului) narativă
2. Comunicare prin rotaţie( Gordon)- Naraţiune Oral
interogare. Întrebări la Planşe
subiect(elevii îşi acordă reciproc Fişe
întrebări şi răspund la ele).
3. BBB Imagini
Imaginea Ce Alcătuim Gordon În scris
sugerează enunţuri
img? Anexa 4
Fulg BBB
Om de Planşe
zăpada Fişe
Moş
Crăciun
Brad
cadou Căciula lui
4. Asalt de idei: Moş Crăciun
 Anul Nou.

5. Minutul de idei(cu ajutorul Cronometru Frontal


cronometrului)
 Iarna. Jocul de un
(elevii alcătuiesc cîmpul semantic al minut Individual
termenului respectiv)

6. Prezentarea unor peisaje de iarnă,


comunicare în acţiune. Lectura
a. Lectura imaginii. imaginii Frontal
b. Titlu.
c. Culori.
d. Plan principal, secundar.
e. Enunţuri.
f. Emoţii.

7. Acrostih: Acrostic
S- serată (metoda
a- Argint semnificaţiilo Individual
r- rug r ascunse)
b- Bunăstare, bucate Anexa 5
a- Artificii
t- timp, toast.
o- omăt
r- respect
i- Iarna

8. Lucru în perechi:
1. Continuaţi enunţurile cu ideile Lucru în
voastre. perechi Lucru în
a. Pentru noi sărbătorile de iarnă sunt perechi
... Anexa 6
b. În Ajun de Crăciun... Fişe cu sarcini
c. Anul Nou este cea mai dragă Scris
sărbătoare, deoarece...
d. În seara de Anul Nou, fiecare
om...

2. Reprezentaţi prin desen simplu ce


sugerează cuvîntul din casetă
Omăt
Cadou
Fulg
Colăcei Lucru în
Brad perechi
Steluţă Scris
Zîmbet Anexa 7
Artificii
sărbătoare Fişe cu sarcini

9. Alcătuiţi un „6 De ce?” la enunţul:


Dintre toate sărbătorile, Anul Nou
ne uneşte pe toţi acasă. 6 de ce? individual
De ce?
- Pentru că...
Reflecţii Harta lecţiei
Hartă
frontal
1 3 2
Fişe

Anexa 8
6
4 5
Expunere
orară

1. Spune cîteva cuvinte frumoase


despre iarnă. Exemplu
2. Rezumăm povestirea despre
vacanţa de iarnă. Povestire
3. O urătură. Descriere
4. O semănătură.
5. Cîteva dorinţe, urări în anul ce a
venit. Comunicare
6. Ne felicităm reciproc.
Anexa 9
 Astăzi la lecţie noi
am...........................
Extindere Pentru acasă aveţi de completat fişa Comunicare oral
„Vacanţa de iarnă- vis copilăros”.

Anexa 1
Colinde:
„O, ce veste minunată!”
O, ce veste minunata 
Din Betleem ni se-arata 
Ca a nascut prunc, 
Prunc din Duhul Sfant 
Fecioara curata.
Ca la Betleem Maria 
savarsind calatoria 
Intr-un mic salas 
Langa-acel oras 
A nascut pe Mesia.
Pe Fiul ce-n al Sau nume 
Tatal L-a trimis in lume 
Sa se nasca si sa creasca 
Sa ne mantuiasca. 
„Steaua sus răsare”
Steaua sus rasare
Ca o taina mare
Steaua Straluceste
Si lumii vesteste
Si lumii vesteste.
Ca astazi curata
Prea nevinovata
Fecioara Maria
Naste pe Mesia
Naste pe Mesia.
Magii cum zarira
Steaua si pornira
Mergand dupa raza
Pe Hristos sa-L vaza
Pe Hristos sa-L vaza.
Si daca pornira
Indata-L gasira
La dansulintrara
Si i se inchinara
Si i se inchinara.
Cu daruri gatite,
Lui Hristos menite,
Luand fiecare
Bucurie mare
Bucurie mare.
Care bucurie
Si aici sa fie,
De la tinerete
Pan' la batranete
Pan' la batranete.

„Deschide uşa creştine”


Deschide usa, crestine
Deschide usa, crestine
Ca venim din nou la tine
La multi ani, multi ani cu bine
Si la Viflaim am fost
Si la Viflaim am fost
Unde s-a nascut Hristos
La multi ani, multi ani cu bine
Si-am vazut si pe-a sa mama
Si-am vazut si pe-a sa mama
Pe care Maria-o cheama
La multi ani, multi ani cu bine
Umbla-n sus si umbla-n jos
Umbla-n sus si umbla-n jos
Ca sa nasca pe Hristos
La multi ani, multi ani cu bine
Mai tarziu gasi apoi
Mai tarziu gasi apoi
Un staul frumos de oi
La multi ani, multi ani cu bine
Cete de ingeri coboara
Cete de ingeri coboara
Staulul de-l inconjoara
La multi ani, multi ani cu bine
Ingerii cu flori in mana
Ingerii cu flori in mana
Impletesc mandra cununa
La multi ani, multi ani cu bine
Pe cununa-i scris frumos
Pe cununa-i scris frumos
Astazi s-a nascut Hristos
La multi ani, multi ani cu bine

Anexa 2
Obiectivele

Să comunicăm în Să povestim
baza subiectului despre vacanţa de
lecţiei iarnă

Să comunice despre Să interpretăm o


sărbătorile de iarnă colindă, urătură,
şi specificul lor semănătură

Să observăm Să fim activi la


imaginile şi să lecţie
sugerăm idei

Anexa 3
V D E R R
A A I T D
C Ţ A Ă E
A N R N J

Anexa 4
Imaginea Ce sugerează imaginea? Alcătuim enunţuri
Fulg

Om de zăpada

Moş Crăciun

Brad

Cadou

Anexa 5
Acrostih
S
A
R
B
A
T
O
R
I
Continuaţi enunţurile cu ideile voastre.
Pentru noi sărbătorile de iarnă sunt ____________________________
_______________________________________________________.
În Ajun de Crăciun_________________________________________
_______________________________________________________.
Anul Nou este cea mai dragă sărbătoare, deoarece________________
________________________________________________________.
În seara de Anul Nou, fiecare om_____________________________
__________________________________________________________Anexa 6
__________________________________________________________
___.
Continuaţi enunţurile cu ideile voastre.
Pentru noi sărbătorile de iarnă sunt ____________________________
_______________________________________________________.
În Ajun de Crăciun_________________________________________
_______________________________________________________.
Anul Nou este cea mai dragă sărbătoare, deoarece________________
________________________________________________________.
În seara de Anul Nou, fiecare om_____________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
___.

Anexa 7
1. Reprezentaţi prin desen simplu ce sugerează cuvîntul din casetăşi
alcătuiţi cîte un enunţ la fiecare imagine.
Omăt

Cadou

Fulg

Colăcei

Brad

Steluţă

Zîmbet

Artificii

sărbătoare

Anexa 8

1 35 64 2
Spune cîteva cuvinte frumoase despre iarnă.
Rezumăm povestirea
CîtevaOdorinţe, despre
semănătură.
urări vacanţa
în
Ne anul
O urătură de aiarnă.
felicităm
ce venit.
reciproc.
Anexa 9

Totalul lecţiei
Astăzi, noi la
lecţie am:

Succes!

S-ar putea să vă placă și