Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

pentru
ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Profesor învățământ preșcolar:
Unitatea de învățământ:
Nivel de vârstă / Grupă:
Tema anuală de studiu: "Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?"
Tema săptămânii: "Câinele"
Tema activității integrate: "Acasă la Grivei"
Elemente componente ale activității integrate:
ADE: DOS: "Prietenii lui Grivei" (activitate practică)

DȘ: "Să ne jucăm cu Grivei, numărînd până la trei!" (joc-exercițiu)


Tranziții: "Azi Grivei e mânios" - cântec cu mișcare
ALA2: "Prinde-mă dacă poți!" (joc distractiv)

Scopul activității: dezvoltarea operațiilor intelectuale prematematice de triere/grupare/clasificare


a obiectelor în funcție de un criteriu dat, precum și exersarea deprinderilor practic-aplicative

Obiective operaționale:
La finalul activității preșcolarii vor fi capabili:
O1 - să execute corect îndoirea bucăților de hârtie pentru a realiza cățeluși de diferite mărimi
(tehnica origami);
O2 - să alcătuiască grupe cu un număr dat de elemenete (1-3), asociind cifra corespunzătoare;
O3 - să clasifice obiecte după diverse criterii (culoare, formă, mărime);
O4 - să plaseze obiecte într-un spațiu dat (sus, jos, lângă, pe), numind corect relația spațială;
O5 - să utilizeze un limbaj matematic adecvat acțiunilor efectuate;
O6 - să manifeste spirit de echipă, cooperând cu colegii pentru realizarea sarcinilor, dezvoltând
comportamente empatice.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, observația, exercițiul, jocul-exercițiu
 Elemente de joc: întrecerea, mânuirea materialului, elemente surpriză, aplauzele,
mişcarea, cuvântul stimulativ, recompensele
 Sarcini didactice:
- numerația în intervalul 1-3;
- gruparea unui număr dat de elemente și afișarea cifrei corespunzătoare;
- diferențierea obiectelor în funcție de culoare, formă, mărime;
- identificarea corectă a poziției în care trebuie așezate elementele indicate (în, lângă, în fața,
pe/deasupra);
- așezarea elementelor jocului, precum și a obiectelor confecționate de copii în locurile
precizate;
 Regulile jocului:
- Copiii vor sta în semicerc și vor aștepta semnalul educatoarei.
- Pe rând, câte un membru din fiecarre echipă va trebui să meargă pe vârfuri pe urmele
cățelului, să ia un os din lădiță, să-și continue drumul spre casa lui Grivei, iar odată ajuns în
fața porții să rezolve sarcina.
- Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
- Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu un zâmbărici.
Mijloace de învățământ / resurse materiale:
 ecusoane-cățel, cățel și pisică din pluș, plic verde cu ghicitori
 pentru activitatea practică: ochișori mobili, marker negru, bucăți de hârtie (pătrate albe,
negre și maro cu laturile de 14cm, respectiv10 cm), suluri de carton (mici și mari)
 elementele jocului-exercițiu: urmele lui Grivei, oase din carton, cifre magnetice, bilețele
cu sarcini didactice, curtea lui Grivei, floricele autocolante, cutiuță roșie pentru
recompense, două foi flipchart cu tulpini de flori pictate (câte un buchet pe fiecare)
Moduri / forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe

Durata: 1 oră
Bibliografie:
1. MECT , (2009), Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani).
2. Răileanu, D., Vieru, D., Alecsa, I., (2009), Proiectarea pas cu pas, Ed.Diamant.
------------------ DEMERS DIDACTIC ---------------------

Strategia didactică Tipul de


Etapele Conținutul curricular Evaluare inteligenţă
activității al activității Metode și Mijloace de Moduri de activată
procedee învățământ organizare

Proba orală:
Răspunzând corect la ghicitori, copiii - plic verde ce Frontal Rezolvarea Inteligența
vor descoperi personajul surpriză - Conversația conține emoțională
ghicitorilor
ghicitorile
cățelul Grivei. Acesta va declanșa Individual
1. Captarea Inteligenţa
stări afective pozitive, va activa atenţia Observația - cățel de pluș Completarea interpersonală
și orientarea
motivându-i în același timp pe copii să răspunsurilor
atenției
participe la activitate. Cățelul va trece - ecusoane copiilor Inteligența
pe la fiecare copil. verbal-
Observarea lingvistică
sistematică

2. Anunțarea
temei și a Se va face familiarizarea copiilor cu
obiectivelor tema şi obiectivele activităţii, avându- Explicația Frontal Încurajarea
se în vedere accesibilizarea lor, în participării
scopul declanşării motivaţiei extrinseci active a copiilor
pozitive. Copiii vor fi anuțați că în
cadrul activității vor realiza căței din
hârtie și carton, pe care-i vor utiliza
ulterior în cadrul unui joc.
3. Prezentarea În cadrul activității DOS copiii vor Explicaţia - bucăți pătrate Frontal Probă practică: Inteligenţa
conținutului realiza din hârtie și carton căței, care de hârtie valorificarea corporal-
vor fi utilizați apoi la jocul-exercițiu. kinestezică
și dirijarea Demonstraţia Individual deprinderii
învățării Mai întâi se vor intui materialele, -suluri de practic-aplicative
după care se va explica și demonstra Conversaţia carton de îndoire a
tehnica de lucru. hârtiei
Se vor desfășura câteva exerciții de - ochișori
încălzire a mușchilor fini ai mâinilor: mobili Realizarea
palmele sus, închidem pumnii, îi materialelor cu
deschidem, cu pumnii strâns închiși folosirea corectă
învârtim morișca înainte-înapoi și a tehnicii
batem din palme căci suntem bucuroși origami
de ce vom lucra împreună.
Copiii, care au nevoie de sprijin Capacitatea de a
sunt ajutați pentru a putea finaliza finaliza lucrarea
lucrarea. practică
Inteligența
Cântând Azi Grivei e mânios copiii muzicală
Frontal Observarea
se vor îndrepta spre locul unde se va
sistematică a
desfășura următoarea activitate: joc-
fiecărui copil
exercițiu prin care sunt consolidate
cunoștințele matematice.

Se vor prezenta regulile jocului, Interiorizarea şi


apelându-se la capacitatea de respectarea
Explicaţia - urmele lui
înțelegere și de atenție a copiilor, sub regulilor de joc
forma unor cerințe ferme, care vor Grivei
Demonstraţia Inteligenţa
reglementa întreaga desfăşurare a Executarea corporal-
jocului. Se vor preciza elementele - macheta corectă a
Exerciţiul kinestezică
care vor orienta întregul demers Curtea lui indicațiilor
didactic. Explicarea și demonstrarea Grivei
sarcinilor va cuprinde specificarea - oase mici și Rezolvarea
laturilor constructive ale jocului. mari din hârtie sarcinilor
Copiii vor fi împărțiți în două grupe, - materialele Frontal matematice
Inteligenţa
prin numărare de la unu la doi (cățeii) - capacitatea de a
spaţial-vizuală
Fiecare membru al echipelor va realizate de Pe grupe număra crescător
trebui să meargă pe urmele cățelului copii până la 3 și de
pentru a ajunge la acesta, să-i ia o Individual recunoaște
mică atenție (un os) și odată ajunși în - floricele cifrele1,2,3
fața porții, să rezolve sarcinile de pe autocolante - capacitatea de a
bilețelul extras: - cifre diferenția Inteligenţa
logico-
numerația în concentrul 1-3 magnetice obiectele în
matematică
asocierea cifrei la cantitate, - zâmbărici funcție de
gruparea elementelor după un pentru culoare, mărime
criteriu dat
recompensarea și formă
plasarea obiectelor într-un
spațiu dat, concomitent cu numirea răspunsurilor - capacitatea de a
poziției spațiale corecte alcătui grupe cu
1, 2 sau 3
Se va executa jocul de probă pentru - cutie roșie elemente
a vedea dacă copiii au înțeles regulile. - capacitatea de a
Jocul va continua până când fiecare plasa obiectele în
copil va răspunde. poziția spațială
cerută

4. Obținerea
performanței Identificarea
grupei cu mai Inteligenţa
și a logico-
La finalul activității copiii vor preciza multe/ mai
feedback-ului matematică
(prin apreciere globală) în care cușcă Explicația - cățel și pisică Frontal puține elemente
se află mai mulți / mai puțini căței. de pluș
Inteligenţa
Ulterior ei vor participa la jocul Conversația Observarea
corporal-
Prinde-mă dacă poți! sistematică a
kinestezică
comportamentul
ui fiecărui copil
Se apelează la capacitatea de
generalizare şi abstractizare, având ca - macheta
mobil conţinutul activităţii în completată cu
integralitatea sa: Conversația lucrările Frontal
5. Evaluarea - rezolvarea sarcinilor matematice Inteligenţa
realizate de
- completarea machetei interpersonală
copii
- cooperarea şi întrajutorarea reciprocă

Se fac aprecieri verbale individuale şi


generale asupra desfăşurării activităţii.
Scenariul activității integrate

Activitatea va debuta cu deschiderea unui plic verde, care conține ghicitori și ecusoane.
Răspunzând corect copiii vor afla cine a sosit la ei în vizită. Atenția lor va fi captată prin
prezența în grupă a cățelușului Grivei, care este mereu în căutare de noi prieteni de joacă.
Musafirul le va crea buna dispoziție trecând pe la fiecare copilaș și culegând o îmbrățișare
călduroasă de bun venit.
Apoi copiii vor spune câte o propoziție frumoasă, răspunzând la întrebarea: Cum sunt eu?
Li se va comunica copiilor că vor confecționa cățeluși din hârtie, după care cei mici se vor
îndrepta spre măsuțe. Li se va prezenta modelul: o grupă de copii va confecționa căței maro, a
doua grupă căței negri, iar a treia căței albi. Copiii vor efectua câteva exerciții de încălzire a
mușchilor fini ai mâinilor și apoi vor fi solicitți să denumească materialele pe care le vor avea la
dispoziție. Li se vor explica etapele de lucru. Pe parcursul activității se vor da indicații
individuale, se va urmări modul de lucru și se va oferi sprijin acolo unde este nevoie.
După expirarea timpului alocat realizării lucrărilor copiii se vor aduna în semicerc în
apropierea machetei. Ei vor participa la un joc-exercițiu îmbinat cu elemente de joc pentru
dinamizarea activității. Copiilor li se vor explica regulile jocului. Se vor alcătui două grupe, prin
numărare de la unu la doi. Echipele trebuie să rezolve corect şi în linişte sarcinile pentru a aduna
cât mai mulți zâmbărici în echipă. Copiii sunt atenționați că dacă regulile nu sunt respectate,
cățeii vor pleca de la ei. Se va face un joc de probă pentru ca educatoarea să fie sigură că toți au
înțeles ce au de făcut. Pe rând, câte un membru din fiecarre echipă va trebui să meargă pe
vârfuri pe urmele cățelului, să ia un os din lădiță, să-și continue drumul spre casa lui Grivei, iar
odată ajuns în fața porții să rezolve sarcina. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și
recompensate cu zâmbărici. Sarcinile didactice vor consta în: numerația în concentrul 1-3,
asocierea cifrei la cantitate, gruparea elementelor după un criteriu dat, plasarea obiectelor într-un
spațiu dat, concomitent cu numirea poziției spațiale. Pentru urmărirea scorului se vor lipi pe cele
două foi flipchart doar florile cu sarcinile care au fost rezolvate.
Activitatea va continua cu un joc distractiv: Prinde-mă dacă poți!, joc care are ca scop
crearea unei stări de bună dispoziție în rândul copiilor.
La finalul activității se vor face aprecieri individuale și generale în funcție de
comportamentele copiilor. Grivei va trece pe la fiecare copil să-și ia rămas bun.

1 2 3
Un prieten credincios, / Fără frică, bătăios,
Hoţul frică de el are / Când îi iese în cărare.
Poţi să spui cum se numeşte / Cel ce curtea ţi-o păzeşte ? (Câinele)
***
Slujba în gospodărie / El o face cu mândrie,
Şi primeşte drept simbrie / Oase şi multă iubire. (Câinele)
***
Când e frig, / Stă covrig,
Iar când vede un motan / Sare ca un năzdrăvan! (Câinele)

S-ar putea să vă placă și