Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 29.11.2018

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. “Licurici”

Mentor practică: Bolboacă Violeta

Propunător: Turcinschi Valeria

Grupa/Nivelul de vârstă: mare/II

Tema anuală: ”Cine sunt/ suntem?”

Tema proiectului tematic: ”Sărbătorim Centenarul Unirii”

Tema săptămânii: „Romania,țara mea”

Tema activității: „Noi suntem români”

Categorii de activități de învățare: Activitate integrată: DEC + DOS

Forma de realizare:

DEC –Activitate muzicală: predare cântec (“Noi suntem români!”- Nicolae Furdui Iancu).

DOS- Activitate de educație pentru societate: precizarea numelui țării în care s-a născut, identificarea capitalei țării
respective, precizarea orașului natal/ în care locuiește, identificarea altor orașe din România.
Tipul de activitate: Activitate de predare-învățare

Scopul activității: Dezvoltarea sensibilității pentru cântecele patriotice, pentru valorile românești, identificarea
zonei în care locuiește/ zonei în care s-a născut,

Durata activității: 30-35 minute

Obiective operaționale:

 O1. Să enumere cel puțin trei culori de pe steagul României, folosindu-se de cunoștințele dobândite
anterior.
 O2. Să repete versurile cântecului, folosindu-se de imaginile reprezentative.
 O3. Să redea linia ritmico-melodică a cântecului “Noi suntem români!”, adaptându-se la unisonul
creat de colegii săi.
 O4. Să numească zona/orașul în care locuiește/în care s-a născut, folosindu-se de informațiile aflate
din versurile cântecului.
 O5. Să identifice formele de relief ale României, pe baza hărții fizice a țării.

Strategii didactice:

Metode, tehnici și procedee de învățământ: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, povestirea.


Mijloace de învățământ: calculator, bețisoare cu discuri colorate, planșe cu imagini și text, harta lumii, harta
României, imagine cu steagul României etc.

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Sistem de evaluare:

Forme și tipuri de evaluare: formativă

Metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității copiilor

Etapele Conținut științific Strategii Evaluare


activității didactice
(metode de
învățământ)
1. Moment Se asigură condițiile unei bune desfășurări a activității: Conversația Observarea
oranizatoric aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialului didactic comportamentului
necesar jocului,aranjarea scaunelor în semicerc și
asigurarea unei atmosfere propice desfășurării
activității.
2. Captarea Cadrul didactic le spune o poveste prin care să îi Povestirea Observarea
atenției introducă pe copii în activitate: comportamentului
-Ioana este vecina mea. Ea a fost plecată mult timp într-
o țară străină(Franța). Dar, i s-a făcut dor de casa și s-a
întors în țara ei(România).
-Când s-a născut, Ioana a primit o inimă de româncă.
Dar, când a plecat din țară a trebuit să o lase aici, în
România.
-Pentru că a fost plecată atât de mult timp, inima a
dispărut.
-Acum că s-a întors înapoi, va trebui să-și obțină inima
de româncă, trecând prin cateva probe. Conversația
- Ea este îngrijorată că nu o va putea obține. Credeți că o
putem ajuta?
- Da!
3. Anunțarea Astăzi vom vorbi despre cum “Noi suntem români!”. Conversația Observarea
temei și a - O vom ajuta pe Ioana să-și câștige inima de româncă comportamentului
obiectivelor înapoi. Dar cum vom face asta? Trebuie să trecem prin
operaționale niște probe, iar fiecare probă este reprezentată de o
culoare a steagului României. Care sunt culorile de pe
steagul României?
- Albastru, galben și roșu.
- Dacă trecem prima probă vom obține culoarea Explicația
albastră.
- Dacă vom trece de a doua probă vom obține culoarea
galbenă.
- Iar dacă vom trece de a treia probă vom obține
culoarea roșie.
- Pentru prima probă: vom învăța un cântec despre
România, numit “Noi suntem români!”
- Pentru a doua probă: vom învăța cum se numește țara
în care locuim, capitala ei și orașul în care locuim, dar și
alte orașe din țara noastră .
- Pentru a treia probă: Vom învăța care sunt formele de
relief ale țării noastre.

4. Organizarea copiilor pentru activitatea muzicală: Conversația Observarea


Desfășurarea scaunele sunt așezate în semicerc, poziția copiilor trebuie comportamentului
activității să fie cu spatele drept și mâinile pe genunchi.
Exercițiile muzicale pregătitoare: se vor efectua exerciții Explicația
de respirație(vom utiliza jocuri imitative: mirosim o Demonstrația
floare pentru a inspira și pentru expirație vom sufla în
lumânările de pe tort) și de intonație( vom cânta
fragmente melodice scurte din cântecul însușit “lalala”)
Anunțarea titlului: titlul cântecului este “Noi suntem
români!”
Familiarizarea cu conținutul cântecului: recitarea
versurilor, însoțite de imagine, de către educatoare,
explicarea cuvintelor necunoscute și audiția liniei
melodice.
“ A sosit ziua dreptății
Ziua sfântă a libertății
Tot românul veselește
Romania întinerește

Noi suntem români


Noi suntem români
Noi suntem aici
În veci stăpâni

Ardelean, copil de munte


Ia, ridică-ți a ta frunte
Și te-nsuflă de mândrie
Că ești fiu de Românie

Noi suntem români


Noi suntem români
Noi suntem aici
În veci stăpâni”

Interpretarea cântecului de către educatoare: redarea Aprecieri verbale


expresivă, clară, cu o dicție perfectă de cel puțin două ori
a cântecului propus pentru învățare.
Interpretarea cântecului împreună cu copiii: trebuie
realizată la început cu ajutorul educatoarei, apoi copiii
vor cânta singuri.
Fixarea cântecului: se realizează prin repetare acestuia.
Verificarea învățării cântecului: vom face două echipe,
una formată din fete și una formată din băieți. Echipele
vor concura pentru a vedea care din ele reușește să cânte
corect. Apoi, educatoarea va alege aleatoriu câte un copil
pentru a cânta câte un vers. Exercițiul Aprecieri verbale
Încheierea activității muzicale: cadrul didactic îi anunța
pe copii că au trecut prima probă și au câștigat culoarea
albastră a inimii de român/româncă.

- Pentru a doua probă va trebui să îmi răspundeți la Explicația


următoarele întrebări: Observația
 Cum se numește țara în care trăim?
 România.
 Care este capitala României?
 București.
 În ce oraș ne aflăm acum/ în ce oraș locuim?
 Cluj-Napoca.
 Ați putea să-mi dați exemple de alte orașe din țara
noastră, România?
 Alba-Iulia, Baia Mare, Turda, Oradea, etc.
- Foarte bine! Ați câștigat și culoarea galbenă a inimii de
român/ româncă. Ioana se va bucura nespus!
- Pentru a treia probă o să vă rog să-mi spuneți ce
reprezintă fiecare culoare de pe această hartă a țării
noastre.
-Culoarea maro reprezintă munții, culoarea galbenă-
podișurile, culoarea verde-câmpiile și culoarea albastră-
apele.
- Felicitări! Ați trecut ultima probă și ați obținut
culoarea roșie a inimii de român/româncă.
- Care sunt culorile pe care le-am obținut până acum?
-Albastru, galben și roșu.
-Foarte bine! Sunt exact culorile steagului românesc.
Ioana va fi foarte fericită că ați ajutat-o să treacă de cele
trei probe și că și-a obținut înapoi inima de româncă.
5. Asigurarea - Cum se numește cântecul nostru? Conversația Aprecieri verbale
retenției și a - “Noi suntem români”.
transferului Prin următoarea tranziție, cadrul didactic face trecerea
la cântecul învățat: “Cântecul cu voie bună/ Să-l cântăm
toți, împreună”. Copiii cântă “Noi suntem români”
împreună cu cadrul didactic.
- Cum se numește țara în care trăim?
- România.
- Care este capitala României?
- București.
- În ce oraș ne aflăm acum/ în ce oraș locuim?
- Cluj-Napoca.
- Ați putea să-mi dați exemple de alte orașe din țara
noastră, România?
- Alba-Iulia, Baia Mare, Turda, Oradea, etc.

6. încheierea Cadrul didactic face aprecieri verbale individuale și Conversația Aprecieri verbale
activității colective.
- Așadar, pentru că ați trecut cele trei probe, veți primi
și voi câte o inimă de român/româncă, pe care să o
purtați în piept cu mândrie.

S-ar putea să vă placă și