Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară : Liceul Tehnologic „Sf. Dimitrie” Teregova


Prof.: Dorca Maria Nicoleta
Disciplina: Economie
Clasa: a-XI-a
Durata lecţiei: 50 minute
Unitatea de învăţare: Piaţa – întâlnire a agenţilor economici
Tema lecţiei: Creşterea economică şi dezvoltarea durabilă
Tipul lecţiei: Lecție de asimilare de noi cunoștinţe

MOTIVAŢIA:
 lecția contribuie la îmbogățirea cunoștințelor despre creşterea economica şi dezvoltarea durabilă;
 creează o atmosferă specifică muncii în grup;
 dezvoltă gândirea critică, dând posibilitatea elevilor să sintetizeze cunoștințele și competențele dobândite anterior;
 permite o abordare interdisciplinară (artă plastică și muzicală).

COMPETENŢE GENERALE: cunoaşterea conceptelor de creştere şi dezvoltare

COMPETENŢE SPECIFICE: - să compare anumite fenomene şi procese specifice dinamicii economice


- să cunoască conceptele de creştere şi dezvoltare
- să enumere factorii care influenţează creşterea economică şi tipurile de creştere economică;
- să participe activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
 O1: să definească conceptele de creştere economică şi dezvoltare durabilă;
 O2: să prezinte caracteristicile creşterii economice moderne;
 O3: să enumere factorii direcţi şi indirecţi care influenţează creşterea economică;
 O4: să descrie tipurile de creştere economică;

CONDIŢII PREALABILE:
 clasă de nivel mediu;
 elevii să aibă deprinderi de a lucra pe grupe si de a utiliza strategii interactive.
EVALUARE:
 prezentarea conceptelor de creştere economică şi dezvoltare durabilă;
 corectitudinea judecăţilor la brainstormingul frontal/în perechi/în grup, a materialelor realizate atât in cadrul metodei Predicţiei cât şi în
cadrul metodei Cvintetului;
 calitatea Matricei conceptului realizat şi prezentarea lui;
 promovarea interdisciplinarității prin produsele realizate;

MANAGEMENTUL RESURSELOR:
 timp de lucru: 50 minute;
 materiale: power point, fişe de lucru, coli flipchart, markere, manual.

METODE ȘI PROCEDEE:
 conversația euristică, explicația, brainstormingul frontal, lucrul în echipe, jocul de rol.
BIBLIOGRAFIE:
 Creţoiu, G; Iordache, S.; Cavachi, I; Moraru L. - Economie - manual pentru clasa a XI-a, Editura Antet, București, 2006.
 Iutiș, G; Pânzariu, A; Iriciuc, V – Ghid metodic pentru studenți și profesori debutanți, Editura Universității „Al.I.Cuza”, Iași, 2005.
 Dudaș-Vasile, A; Iorga, N. - Ghid pentru titularizare și carieră didactică – Limba și literatura română, Iași, 2015

Scenariul didactic
Cadrul de Conținut Timp Metode, procedee, tehnici Modalități Obs.
învăţare Forme de organizare a secvențelor de evaluare
SPARGEREA Joc de spargerea gheții: 2 min. Brainstorming Aprecieri
GHEȚII Raspundeți întrebărilor: verbale,
 Cum te simți azi ? (fiecare elev va frontale și
primi un cartonaș pe care își va individuale
scrie numele și va reprezenta starea
sa de spirit din acel moment printr-
un emoticon – față veselă sau față
tristă)
EVOCAREA Moment organizatoric 6 min. Conversația euristică
Verificare cunoștințelor anterioare Aprecieri
 Piața de capital Brainstorming frontal verbale,
frontale și
 Profesorul adresează elevilor individuale
următoarele întrebari: ”Ce reprezintă Ciorchinele (pe baza răspunsurilor
piața de capital?, Care sunt trăsăturile date de către elevi)
pieței de capital?, Care sunt formele
pieței de capital?”

Anunţarea subiectului și a obiectivelor


lecției noi, informând elevii despre ce și
cum se va evalua. Titlul lecției: Creşterea economică şi
dezvoltarea durabilă

REALIZAREA Elevii lucrează pe grupe. Alcătuiesc un text 6 METODA PREDICŢIEI


SENSULUI scurt folosind cuvintele: creştere, 1. Elevii gândesc individual, apoi
dezvoltare, economie, nevoi. discută pe grupe pentru a realiza Observarea
ceea ce li s-a solicitat. sistematică a
2. Fiecare grupă va prezenta textul elevilor
realizat.

Pe baza cunoștințelor anterioare, elevii vor 10 min. Conversația euristică: Profesorul


învăța să descopere altceva, să –și dezvolte poartă o conversație despre sarcinile
alte competențe de lucru și va face o prezentare power-
point legată de Creşterea economică şi
dezvoltarea durabilă. Aprecieri
verbale, de
grup și
individuale
Elevii lucrează pe grupe; 10 min. CVINTETUL
Fiecare grupă va primi o coală de hârtie pe 3. Elevii gândesc individual, apoi
care vor fi scrise câteva expresii: creștere discută pe grupe pentru a realiza
economică, dezvoltare durabilă, factorii ceea ce li s-a solicitat.
creșterii economice, caracteristicile 4. Fiecare grupă va prezenta cvintetul
creșterii economice. Pornind de la acestea realizat.
elevilor li se va cere să realizeze un cvintet.
Cvintetul este o poezie cu 5 versuri.
Primul vers-este format dintr-un singur
cuvânt ce denumeşte subiectul. Observarea
sistematică a
Al doilea vers-este format din două cuvinte
elevilor
care definesc caracteristicile subiectului
(două adjective). Conversația euristică
Al treilea vers-este format din trei cuvinte 2 min Se poartă conversație pe baza
care exprimă acţiuni (verbe la infinitiv, răspunsurilor la sarcinile de lucru.
conjunctiv sau gerunziu). Profesorul face aprecieri verbale
referitoare la activitatea desfășurată
Al patrulea vers-este format din patru
Aprecieri
cuvinte care exprimă starea noastră faţă de
verbale, de
subiect. grup și
Al cincilea vers-este format dintr-un cuvânt individuale
care arată însuşirea esenţială a subiectului
(verb la gerunziu).

După rezolvarea sarcinilor, grupele prezintă


cvintetele realizate.
REFLECŢIE Elevii vor lucra în 5 grupe. Fiecare grupă 10 min. Lucrul în echipă Aprecieri
va realiza o matrice conceptuală adecvată  Realizați Matricea individuale și
uneia dintre sintagmele următoare: creștere conceptului corespunzătoare uneia frontale
dintre sintagmele următoare:creștere pentru
economică, dezvoltare durabilă, factorii
economică, dezvoltare durabilă, contribuția la
creșterii economice, caracteristicile factorii creșterii economice, desfășurarea
creșterii economice, tipuri de creștere caracteristicile creșterii economice, activității
economică. tipuri de creștere economică..
Concluzii
 De exemplu:
Conceptul O definiție/o Notarea
. idee elevilor
 Creștere 
economică

2 min Caracteristici Reprezentare


Grafică/Desen/
Melodie etc.…
 ……..  ……….
Răspundeți intrebării:
Cum vă simțiți după lecție?
EXTINDERE Fișă de lucru 2 min. Explicația

S-ar putea să vă placă și