Sunteți pe pagina 1din 7

Școala Gimnazială ,,Mihai Vodă”

Localitatea: Mihai Viteazu


Ciclu Gimnazial
Catedra de Educație Fizică și Sport
-PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MihaiVodă


PROFESOR: Corț Alexandru
CLASA: ciclu gimnazial
LOC DE DESFĂȘURARE: sală de sport
MATERIALE ȘI INSTALAȚII: Fluier, mingi de rugby, centuri cu taguri
EFECTIV: 18 elevi
DATA: 10.05.2018
1. TEMA – Consolidarea schimbarea de direcție în jocul de rugby tag

2. TEMA – Rugby tag :


- Consolidarea pasei în jocul de rugby-tag

Obiectiv instructiv –educativ și operațional: execuție tehnică corectă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

Obiective motrice:
- să execute exercițiile pentru dezvoltare fizică armonioasă a segmentelor corpului;
- - să aplice în întreceri deprinderile de deplasare, de stabilitate, de prindere a obiectelor;
- să execute cât mai corect din punct de vedere tehnic elementele tactice din jocul de rugby ;
Obiective cognitive:
- să descrie unul sau mai multe elemente tehnice, succesiunea acestora și un exerciţiu;
- să identifice greşelile de execuţie personale și ale colegilor pentru a le corecta;
-să respecte succesiunea firească a exercițiilor din complexul de dezvoltare fizică armonioasă (D.F.A.)
- să respecte comenzile adresate de profesorul antrenor

Obiective social-afective:
- să-și dezvolte spiritul de fair-play
- să îşi dezvolte spiritul de echipă, de respectare a regulilor impuse fiecărui joc;
- să se bucure de reuşită;
Indicații metodice și organizatorice Obs.
Verigile și durata lecției Dozare și Formații de lucru și forme de exersare
Conținutul lecției codificare
1.Organizarea - adunarea colectivului; 15” În linie pe un rând
colectivului de elevi. - alinierea, raportul, salutul; 30” ☻☻☻☻☻☻☻
-2 minute - verificarea echipamentului şi a stării de sănătate; 30”
- comunicarea temelor lecției; 15”

- jocuri de atenție-captarea atenției -„Comandă inversă” ☺☺☺☺☺☺☺☺


- întoarceri de pe loc- 1-2 pas înainte, 3-4 la stânga 1’
împrejur, 5-6 pas înainte , 7-8 la stânga împrejur.
4X8
2.Pregatirea - întoarceri de pe loc la stânga – dreapta – stânga -În coloana câte unul
organismului pentru împrejur prin săritură : „Prin săritură la dreapta!”
efort. 15m - brațele se mișcă liber pe lângă corp, piciorul
-10 minute - mers în cadență ia contact cu solul mai întâi cu vârful, apoi cu
toată talpa

-contactul cu podeaua cât mai elastic, brațele


o tură de îndoite din coate, palmele ușor flectate din
- alergare ușoară, cu șerpuire cu ocolire la stânga! sală degete;

-contactul cu podeaua pe pingea, spatele drept


privirea înainte, de fiecare dată elevul trebuie
- variante de mers: mers pe vârfuri cu brațele sus, o tură de să mențină corpul drept cu privirea înainte
mișcând degețelele, mers pe călcâie mâinile la spate, sală
mers pe partea exterioară a labei piciorului, mers pe
partea interioară a labei piciorului, de fiecare dată elevul
trebuie să mențină corpul drept
- Joc de atenție – la un fluier alergare ușoară, la o bătaie -călcâiele lovesc șezuta , brațele îndoite din
din palme alergare cu pendularea gambelor înapoi, la 40” coate
două fluiere ghemuit
- mers cu mâinile pe umeri, rotiri către înapoi, mâna
dreaptă pe umăr, rotire către înapoi, mâna stângă pe
umăr, rotire către înapoi o tură de
sală
- exerciții de respirație -pe inspirație ridicarea brațelor prin lateral sus ,
expirație , coborârea brațelor jos
Complex D.F.A.:
3.Influențarea selectivă a Coloană de gimnastică câte patru
aparatului locomotor. 1. P.I. – stând depărtat, brațele îndoite, palmele pe șold: O O O O O O
-6 minute T1-2 – aplecarea capului înainte, cu arcuire (extensia O O O O O O
capului înapoi) O O O O O O
T3-4 – ducerea capului lateral pe umărul stâng cu arcuire O O O O O O
T 5-6 – ducerea capului pe spate, cu arcuire
T7-8 – ducerea capului lateral,pe umărul drept, cu 3x8 timpi O
arcuire
Bărbia atinge pieptul
2.P.I. – stând depărtat, brațele îndoite la nivelul
pieptului:
T1-2 – extensie cu arcuire a brațelor 3x8 timpi
T3-4 – ducerea brațelor în lateral extensie cu arcuire
Picioarele depărtate, coatele bine întinse
3.P.I. – stând depărtat, cu un braț sus altul jos: Spatele drept, brațele/coatele ridicate în
T1-2 – extensie cu arcuirea brațelor prelungirea umărului
T3-4 – schimbăm brațele, extensie cu arcuirea brațelor
3x8 timpi Picioarele depărtate, coatele bine întinse
4.P.I. – stând depărtat, brațele întinse înainte:
T1-2 – rotarea prin înapoi a brațului drept
T3-4 - rotarea prin înapoi a brațului stâng
T5-8 – rotarea brațelor către înapoi simultan 3X8 timpi
5.P.I. – stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 – răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire;
T3-4 – răsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire; Călcâiele rămân fixe pe podea, genunchii
T5-6 – idem 1-2 3x8 timpi întinși
T7-8– idem 3-4

6.P.I.-stând depărtat cu mâinile pe șolduri:


T1-2-îndoire laterală stânga cu arcuire
T3-4-îndoire laterală dreapta cu arcuire Genunchii pe tot parcursul exercițiului rămân
T5-6 – idem 1-2 3x8 timpi întinși
T7-8– idem 3-4

7. P.I.–stând depărtat cu brațele sus:


T1-2-extensie cu arcuire
T3-4-îndoire înainte a trunchiului cu arcuire Genunchii pe tot parcursul exercițiului rămân
T5-6 – idem 1-2 3x8 timpi întinși
T7-8 – idem 3-4

8.P.I.– stând depărtat cu brațele întinse sus:


T1-2–fandare dreapta cu arcuire pe piciorul drept, cu
brațele întinse lateral La fandare, se pune obligatoriu accent pe
T3-4–fandare stânga cu arcuire pe piciorul stâng, cu îndoirea cu arcuire a genunchiului din partea în
brațele întinse lateral care se efectuează mișcarea.
T5-8–idem T1-4-bratele se duc prin lateral sus 3x8 timpi
executându-se două percuții

9.P.I. – stând, brațele îndoite cu mâinile pe șold:


T1-4-sărituri ca mingea pe loc
T5-8-sărituri ca mingea cu ducerea brațelor prin lateral
sus și executarea unei percuții 4x8 timpi
10.P.I.-stând depărtat, exerciți de inspirație și expirație:
T1-2- inspirație cu ridicarea brațelor prin lateral sus
T3-4-expirațe cu coborârea brațelor și aplecarea
trunchiului 2x8 timpi
T5-8 – idem T1-2

4.Dezvoltarea calităților I. Schimbarea de direcție în jocul de rugby- tag


motrice – 1. schimbare de directie cu pas incrucisat Exercițiile vor fii executate atat în partea
-10 minute 2. schimbare de direcție prin pirueta 3X stângă cât și în partea dreaptă

5.Dezvoltarea 4X
deprinderilor motrice I. Consolidarea pasei în jocul de rugby tag. Pe doua linii față în față
- Alergare usoara- pasarea mingii de rugby in
-24 minute. spate
- Alergare pasa în partea dreaptă continuarea
alergării. Acelasi exercițiu și in partea stanga
- Exercitiu de pasa: trăsurica 4X
- Jucatorul paseaza unui jucator static, reprimeste
mingea apoi paseaza jucatorului din fata lui, apoi
trece la coada șirului. Jucătorul care a primit
prima pasa , pleacă in urmarirea jucatorului
reprimeste mingeași face acelasi lucru ca primul
jucator.
6.Revenirea organismului -alergare ușoară, mers cu relaxare, inspirație și expirație. 2’
după efort . .
-2minute

7. Concluzii asupra -Aprecieri și evidențieri; 1’ In linie pe un rând


lecției -Recomandări pentru activitatea viitoare 30” ☻☻☻☻☻☻☻
-1 minut -Salutul 30”

- elevii sunt în poziția de repaus

S-ar putea să vă placă și