Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Școala Gimnazială ,,Mihai Vodă” Mihai Viteazu


Clasa: a IV-a.
Efectiv: 22
Data: 22.03.2019
Loc de desfasurare: sala de sport
Materiale:6 mingi de baschet, , 2 scarite jaloane,
Profesor: Corț Alexandru

TEME
Îndemanare
Aruncarea la coș - baschet
Tipul lectiei: MIXT (consolidare – educare)

Scopul: - Dezvoltarea îndemnânării la nivelul trenului inferior


- Aruncarea mingii cu doua maini de la piept

COMPETENTE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

Competente psihomotrii:
O1. Să arunce mingea cu acuratețe mai mare;
O2. Să prindă mingea in poziții dificile
O3. Să execute cu usurintă diverse tipuri de alergari
Competente cognitive:
O4.Să știe de ce este necesară o bună îndemanare la nivelulu membrelor inferioare
O5.Sa arunce la cos mingea cu usurinta;
Competente afective(motivational - volitiv):
O7.Sa aiba interes si dragoste pentru activitatea practica;
O8.Sa-si formeze spiritul de grup in sensul ca toti trebuie sa fie capabili de executie;
O9.Sa accepte infrangerea cu sportivitate si sa aplaude invingatorul.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee didactice: explicatia; povestirea; demonstratia; observare sistemică; apreciere verbală; evaluare
formativă/sumativă; algoritmizarea; conversatia; exersarea pentru formarea’’capacitatii de organizare’’; exersarea pentru optimizarea
dezvoltarii fizice/corporale; exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice; pentru dezvoltarea îndemânării:
procedeul in conditii ingreuiate (complexe); consolidarea aruncarii la cos:procedeul exersarii globale.
Mijloace didactice: exerciții de front și ordine; exercițiu pentru captarea atenției; exerciții din școala alergării și săriturii;
exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă; sisteme de actionare pentru dezvoltarea capacitatii coordonative generale;; jocuri de miscare
si stafete; exerciții de respirație și de revenire după efort.

Forme de organizare si exersare a activitatii: frontal, grupe, echipe, individual, perechi.

Bibliografie:

1. Cârstea Gh. (2000) Teoria şi metodica educaţiei fizice şi sportului, Bucureşti, Editura AN-DA ;
2. Ghidurile metodologice de aplicare a programelor de educaţie fizică şi sport (2000) (2001) MEC-SNEE;
3. C.Octav,E.Andron Metodica predării Educaţiei Fizice în ciclul primar, Editura ’’Gheorghe Alexandru’’Craiova, 2008;
4. Todea S. F. (2002). Jocuri de mişcare. Bucureşti: Ed. Fundaţiei România de Mâine
Verigi si durata Continutul lectiei Dozare Formatii de lucru si Observatii
indicatii metodice

- adunarea si alinierea;; 30’’ In linie pe un rand


- salutul; 30’’ 
1. Organizarea - verificarea echipamentului si a starii de sanatate; 30’’ ©
colectivului de elevi - anuntare temelor si obiectivelor lectiei; 30’’ - conştientizarea elevilor
(2’) - intoarceri prin saritura: 30’’ asupra necesității unei
* la stanga; ţinute adecvate şi curate
* la dreapta; 2x desfăsurării lecţiilor de
* la stanga-mprejur; 2x educaţie fizică
- exercitii de captarea atentiei: 1x - captarea atenției si
* mâna stângă la urechea dreapta; 30’’ trezirea interesului pentru
* mâna dreaptă la piciorul stânga; 1x activitate, privind sarcinile
* mâna stângă şi piciorul drept sus; 1x de îndeplinit
* aşezare în sprijin ghemuit; 1x - povestirea
* un pas inainte, unu inapoi. 1x - explicatia
1x
In coloana pe un sir
- mers normal; D 
2. Pregatirea - mers pe vârfuri cu brațele sus 

organismului pentru - mers fandat 
efort - alergare ușoară L 
(7’) - alergare laterală cu pas adăugat -angrenarea treptata in
- alergare laterală cu pas încrucișat anterior efort a marilor functii ale
- alergare cu joc de glezna organismului si a
- alergare cu genunchii sus aparatului locomotor
-intărirea sănătăţii
- alergare cu pendularea gambelor înapoi
- influenţarea aspectului
- alergare cu pendularea gambelor înainte fizic
- pas săltat - prevenirea accidentele
- pas sărit - explicaţia
- demonstraţie
- observare sistemică
- apreciere verbală
P.I: Stând departat cu măinile pe șold
T1-2 Flexia capului
3. Influentarea
selectiva a T3-4 Extensia capului
aparatului locomotor
(8’) T1-2 Îndoirea capului lateral stanga In formatie de gimnastica
cate patru
T3-4 Îndoirea capului lateral dreapta
3x
T1-2 Răsucirea capului spre stânga   
  
T3-4 Răsucirea capului spre dreapta   

T1-4 Rotarea capului spre stanga ©

T5-8 Rotarea capului spre dreapta -efectele pozitive ale


practicării sistematice a
P.I: Stănd departat cu bratele înainte exerciţiilor fizice asupra
propriului
T1-2 Forfecarea bratelor inainte 3x organism( educarea
atitudinii corporale corecte,
T3-4 Extensia brațelor lateral prevenirea sau corectarea
unor atitudini sau
P.I. Stând depărtat, braţul stâng întins la verticală. deficiente fizice, educarea
speciala a marilor functii si
T1-2 Extensia br.stâng sus cu arcuire. stimularea tonicitatii
musculare).
T3-4 Extensia br. drept sus cu arcuire. - observare sistemică
- apreciere verbală
T5-6 Extensia ambelor braţe sus cu arcuire. - explicaţia
T7-8 Extensia br.jos cu arcuire pe lângă trunchi - demonstraţia
- evaluare formativa
P.I. Stând depărtat

T1-4 Rotarea brațelor spre înainte

T5-8 Rotarea bratelor spre înapoi

P.I. Stând depărtat cu braţele întinse sus pe lângă cap.


3x
T1-2. Extensia tr. cu arcuire.

T3-4. Îndoirea tr. înainte cu arcuire, cu ducerea br. spre vârful


picioarelor

P.I. Stând depărtat cu mâinile pe șold

T1-2 Îndoirea trunchiului lateral spre stânga cu ducerea


brațului opus deasupra capului

T3-4 Îndoirea trunchiului lateral spre dreapta

T5-6 Răsucirea trunchiului spre stânga

T7-8 Răsucirea trunchiului spre dreapta

P.I. Stând depărtat brațele sus


T1-4 Rotarea trunchiului spre stânga

T5-8 Rotarea trunchiului spre dreapta

P.I. Stând departat

T1 Ridicarea genunchiului la piept T2 revenire in P.I

T3 Ridicarea piciorului intins spre înainte T4 revenire 3x

T5-8 idem celalalt picior

P.I. Stănd depărtat cu brațele înainte

T1-2 Fandare laterlă pe piciorul stang

T3-4 Fandare laterala pe piciorul drept

P.I. Stand departat cu mainile pe sold

T1-2 Fandare inainte pe piciorul stang

T3-4 fandare inainte pe piciorul drept

Sarituri ca mingea

10
1. Alergare cu pasirea in fiecare treapta 2 coloane
2. Trecerea laterala a treptelor scarii cu ambele picioare X2 
prin fiecare treapta

3. Sărituri drepte în fiecare treaptă 

4. Trecerea laterala a scarii cu fiecare picior prin fiecare


treaptă
X2

4.Dezvoltare 
îndemânare
(10’)

-explicatia
-demonstratia
-observarea sistemica
-apreciere verbala
-evaluare formativa
1. Aruncare la coș de pe loc X5
2. Dribling executat in mers oprire si aruncare la cos 
3. Dribling executat in alergare oprire si aruncare la cos 
4. Pasa urmata de dribling si aruncare la cos
5. Consolidarea 5. Joc la un singur panou
aruncării la cos cu
doua maini de la
piept
(20’)
-explicatia
-demonstratia
-observarea sistemica
-apreciere verbala
-evaluare formativa

7. Revenirea In coloana cate unu


organismului dupa - alergare usoara cu revenire; 1T 
efort 
(2’) -mers cu relaxarea bratelor si a picioarelor; 1l+L 
-reguli referitoare la rolul
- mers cu miscari de inspiratie si expiratie; 1l condiţiilor igienice, factorii
naturali de călire ai
organismului sau al
- mers normal. 1L refacerii după efort pentru
orele următoare
- observare sistemică
- apreciere verbală
7. Recomandari si In linie pe un rand
aprecieri - alinierea; 10’’ 
(1’) - evidentieri pozitive si negative privind comportarea in lectie; 50’’ ©
- conversatia
- feed-back-ul indeplinirea competentelor cognitive si afective; 30’’
- aprecieri verbale
- formularea recomandarilor pentru activitatea viitoare sau 30’’ - autoaprecieri
pentru activitatea independenta; - evaluare formativă
- salutul. - evaluare sumativa

S-ar putea să vă placă și