Lectie Dechisa nr.1

S-ar putea să vă placă și

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Financiar-Bancar din or.Chișinău


Profesor: Bugenko Viktor
Obiectul: Matematica
Data:08.12.2012
Grupa:CI 1202 G
Timp: 80 min.
Modulul:Radicali.Puteri
Tema: ,,Puterea cu exponent real.Proprietați”

Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de analiză-sinteză a cunoștinților

Competență specifică: Dobîndirea cunoștinților matematice fundamentale,necesare continuării studiilor.


Subcompetențe vizate:
SC1 :Efectuarea trecerii de la o formă de scriere a numerelor reale la alta
SC2 :Aplicarea în calcule a proprietăților operațiilor matematice cu numere reale:adunarea,scăderea,inmulțirea,împărțirea și
ridicarea la putere cu exponent real.

Obiective operaționale:
O1 Să rezolve exerciții aplicînd proprietățile radicalilor
O2 Să analizeze proprietațile puterii cu exponent real
O3 Să efectueze operații de adunare,scădere,înmulțire,împărțire și ridicare la putere cu exponent real
O4 Să rezolve exerciții aplicînd proprietațile puterii cu exponent real

Metode și procedee: Brainstorming,conversația, analiza, exercițiul, lucrul în grup, chestionare frontală,sinteza,algoritmizarea.

Materiale didactice: Tabla, creta, fișe cu probleme, proiector


Bibliografie:I.Achiri,s.a. Manual cl.10-a,Prut Internațional 2012,
I.Achiri,s.a. Culegeri exerciții și probleme pentru clasa 10-a,Prut Internațional 2001
Scenariul lecției

Etapele Obiective Activitatea profesorului și activitatea elevilor Metode si Materiale Timp Evaluare
lecției procedee didactice
Moment Profesorul se salută cu elevii și face apelul. Este 3 min.
organiza- anunțată tema:,,Puterea cu exponent real.Proprietăți” Conversa-
toric și obiectivele lecției și se stabilește legătura cu ția
materialul studiat anterior. PPT

Verificare O1 Profesorul întreabă care a fost tema pentru acasă,iar Analiza PPT 7 min Se evaluaiză
a temei elevii răspund la întrebări și rezolvările corecte la Exercițiul nivelul de
pentu următoarele exerciții vor fi verificate în PPT: înțelegere a
acasă temei de
Calculați: acasă
1) √3 ( √ 3−2 )3 =√ 3−2
2) √ ( √ 3−2 )2=|√ 3−2|=2−√ 3
Să se aducă la forma cea mai simplă expresia:
3)
1 1
3 √ 48−√ 75+ √ 147=3 √ 16∗3−−√ 25∗3+ √ 49∗3=12 √ 3−5 √ 3+ √ 3=8 √3
7 7

Desfășura- Elevilor li se cere părerea despre semnificația Brain- PPT


rea lecției cuvîntului ,,putere”. storming 60 min.
Se enunță zicala:,,Unde-i unu,nu-i putere,unde-s doi
O1-O4 puterea crește” și se spune un scurt istoric despre
termenul putere.
Ne amintim definiția puterii cu exponent întreg. Tabla
n
Pentru ∀ nϵ N ¿ , aϵ Z ¿s-a definit:a =a∗a∗…∗a
⏟, Conversa- Creta
n factori
ția
1 Analiza
a =1 , a = n , 0n=0
0 −n

a
șică 0 nu se definește.
0 Algorit-
Mai este menționată următoarea definiție: mizarea
Pentru ∀ aϵ R+¿ ,mϵ Z , nϵ N , n ≥2 se consider ă că¿
¿ ¿ ¿

m 2
a n =√ am . Ex.:8 3 =√ 82=2∗2=4
n 3

Este explicat că un număr real este un număr rațional


sau irațional,iar la rîndul său orice număr natural și
orice număr întrg poate fi scris ca un număr
rațional,adică N ⊂Z ⊂ Q⊂ R , I ⊂ R , R=Q ∪ I
Sunt explicate definiția puterii și proprietățile puterii
cu exponent rațional (analog si pentru exponent
irațional) și fiecare proprietate este exemplificată.
3 2 3 2
1)a x∗a y =a x+ y/ 3 5∗3 5 =3 5 + 5 =3 /
3 8
4 4 4 256
x y
2)( a ) =a x∗ y
/ [( ) ] ( )
5
2 3

1
=
5
1
=
625
/
1
3)( a∗b )x =a x∗b x / ( 16∗9 ) 2 =16 2∗9 2 =4*3=12/
a x ax
()
4) b = x , b ≠0 , ex. analog ca penru propr.3
b
x
a x− y
5) y =a , a≠ 0 , ex. analog ca penru propr.1
a Exercițiul
1 1
6)a)a x >a y , dacă a> 1, x > y /64 2 > 64 3 /
1 12 1 13
b)a x <a y , dacă 0< a<1 , x > y / ( ) ( )
1
64
>
1
64
/
7) a)a x >b x , dacă a> b , x >0 /25 2 >16 2 /
−1 −1
b)a x <b x , dacă a> b , x <0 /25 2 >16 2 /
8) x= y , dacă a x =a y , a ∈ R+ ¿ ,a ≠1 ¿ ¿

Se propun trei exerciții de rezolvat la tablă:


Trei elevi pe rînd vor rezolva și vor explica aceste Se determină
exemple. nivelul de
Ex.1: Calculați Tabla înțelegere a
26* creta conținutului
1 −2
1 −2 −3∗
( )∗¿ 2
−2 5∗(−4 ) ∗1 temei.
()
8
3
∗√ 32 ∗
−4
2 () 6
=2 ∗2
3 2 −1∗(−2 )
∗2
( ) 0
=26 +2+ −10 +2=2 =1

Ex.2:Comparați
−5
1
()
8
−5
și 163 Exercițiul
1
()
8
=2−3∗(−5)=215,
−5
1
iar 163=24∗3=212,deci () 8
> ¿ 163 .

Ex.3:Să se simpșlifice expresia


25 a40 36
5 4 ∗c
2 a8 c9 c35 c
( )( )
c7

4 a10
= 8 40
2 a
=
8 Lucrul în Se apreciază
grup Fișe cu capacitatea
Elevii sunt împarțiți în grupuri a cîte patru și le sunt exerciții elevilor de
date fișe cu două exerciții referitoare la tema sus Sinteza folosire a
menționată pentru rezolvarea lor. aspectului
aplicativ a
temei.
Ex.1 Să se compare numerele
−5 4
4 27
() ( )
9
și
8

Ex.2 Să se simplifice expresia


4 3
−3 x 7 9 x5
( )( )
a12
:
a8
Grupul care va rezolva primul și corect va fi apreciat.
Sunt verificate corectitudinea rezolvării exercițiilor
propuse la tablă.

Feed-back Sunt întrebați elevii despre: Chesti- Este evaluată


-noțiunea de putere onare 5 min. capacitatea
O1 - proprietățile puterii frontală elevilor de a
-corectitudinea aplicării proprietăților putere sintetiza
Sinteza conținuturile
predate.

Notarea Sunt notați cei mai activi elevi. Analiza 3 min.

Tema Exercițiile Nr.2(a),3(b),5(c,d),6(d),paj.29-30 2 min.


pentru Culegeri de exerciții și probleme,cl.X-a.
acasă
Profesor: Bugenko Viktor
Ex.1 Să se compare numerele Ex.1 Să se compare numerele
−5 4 −5 4
4 27 4 27
() ( )
9
și
8 () ( )
9
și
8

Ex.2 Să se simplifice expresia Ex.2 Să se simplifice expresia


7 4 5 3 4 3
−3 x 9x −3 x 7 9 x5
( )( )
a12
: 8
a ( )( )
a12
:
a8

Ex.1 Să se compare numerele Ex.1 Să se compare numerele


−5 4 −5 4
4 27 4 27
() ( )
9
și
8 () ( )
9
și
8

Ex.2 Să se simplifice expresia Ex.2 Să se simplifice expresia


7 4 5 3 4 3
−3 x 9x −3 x 7 9 x5
( )( )
a12
:
a8 ( )( )
a12
:
a8
Ex.1 Să se compare numerele Ex.1 Să se compare numerele
−5 4 −5 4
4 27 4 27
() ( )
9
și
8 () ( )
9
și
8

Ex.2 Să se simplifice expresia Ex.2 Să se simplifice expresia


7 4 5 3 4 3
−3 x 9x −3 x 7 9 x5
( )( )
a12
: 8
a ( )( )
a12
:
a8

Ex.1 Să se compare numerele Ex.1 Să se compare numerele


−5 4 −5 4
4 27 4 27
() ( )
9
și
8 () ( )
9
și
8

Ex.2 Să se simplifice expresia Ex.2 Să se simplifice expresia


7 4 5 3 4 3
−3 x 9x −3 x 7 9 x5
( )( )
a12
:
a8 ( )( )
a12
:
a8

S-ar putea să vă placă și