Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Obiectul: Informatica
Grupa _________
Tema: Tipuri de date tablou, tipuri de date şir de caractere
Subiectul: Rezolvarea problemelor.
Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor.

Subompetenţe: Cunoaşterea şi utilizarea tipurilor de date structurate


Competenţii specifice
CS1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană.
CS2. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru soluţionarea problemelor legate de
prelucrarea automatizată a informaţiei.
CS3. Translarea algoritmilor frecvent utilizaţi într-un limbaj de programare de nivel înalt.

Obiective operaţionale:
O1 - să explice modul de referire a componentelor tablourilor şi a şirului de caractere;
O2 - să utilizeze instrucţiunile repetitive pentru prelucrarea componentelor tablourilor şi a şirului de caractere;
O3. – să utilizeze formulele metalingvistice şi diagramele sintactice ale declaraţiilor de date de tip tablou şi şir de caractere;
O4 – să elaboreze programe în care se utilizează tipul de date tablou şi şir de caractere.

Metode şi procedee didactice:


Conversaţia euristică;
Dictare grafică;
Algoritmizarea;
Problematizarea;
Demonstraţia;
Rezolvarea de probleme.
Mijloace de învăţare:
Teste grilă,
Computer;
Probleme model.
Desfăşurarea lecţiei:
Nr. Obiect
Evenimente instructive Conţinutul lecţiei durata Metode şi procedee
D/o ive
1. Moment organizatoric Salutarea elevilor. Notarea elevilor absenţi. Anunţarea obiectivelor lecţiei. Elevilor li se 2 min
împarte cîte o foiţă pe care ei le notează.
2. Verificarea cunoştinţelor Se explică în ce va consta dictarea grafică: 6 min Dictare grafică:
dobândite la lecţia Profesorul: “Vor fi citite cinci afirmaţii, dacă consideraţi că afirmaţia este corectă, pe foiţe
anterioară notaţi simbolul , în caz contrar notaţi simbolul “ “, sub care scrieţi numărul afirmaţiei, Linia frântă corectă:
în rezultat obţineţi o linie frîntă de forma

Afirmaţiile: 1 2 3 4 5
O1
1. Tablourile sunt formate dintr-un numar fixat de componente de diferite tipuri.
2. variabilele de şir de caractere (string) pot contine pana la 300 de caractere
3. Componenta unei variabile de tip tablou poate fi specificată prin numele variabilei urmat
de indicele respectiv încadrat în paranteze rotunde;
4.  Procedura DELETE are ca rol stergerea unui subsir dintr-un sir;
5. Procedura INSERT are ca rol copierea unui subsir intr-un sir dat.
Se proiectează la tablă următorul item: 4 min Demonstraţia;
Care din variabilele de mai jos reprezintă o declaraţie corectă a unui vector cu maxim 20 de Conversaţia euristică;
elemente numere întregi ?
1. var v:array[1 to 20] of integer;
2. var v:array[1 .. 20] of integer;
3. var v:array[1 to 20] of int;
4. var v:array[1 to 20] of int;
O3 5. var v:array[1 … 20] of integer;
Elevii propun soluţia corectă, după care sunt analizate toate variantele propuse.
1. LENGTH (‘Colegiul Agroindustrial’) =23
2. copy (‘PROGRAMAREA Pascal’,13,6) =‘Pascal’
3. pos (‘coleg’, ‘colectiv’) = 0
4. Ce valoare primeşte a:=‘Ana’+’are’+’mere’?
5. Care este lungimea minimă a unui şir de caractere?

3. Rezolvare problemelor O2 Problema 1. 30 Problematizarea;


O4 Să se determine suma elementelor variabilei indexate a ce contine 10 elemente întregi. min
Rezolvare: Rezolvarea de probleme.
Analiza problemei:
Se dă: a[1 .. 10] – intregi;
Se determina: S –suma elementelor.
Mai intîi vor fi citite elementele vectorului, după care în instrucţiunea repetitivă se va afla
suma după formula S:=S+a[i], unde i=1,2, .. ,10
Programul:
Program P_1;
Type vector: array[1 .. 10] of integer;
Var a:vector;
i, s: integer;
begin
write(‘Introdu 10 elemente ale tabeluli: ’);
for i:=1 to 10 do read(a[i]);
s:=0;
for i:=1 to 10 do s:=s+a[i];
writeln(‘suma = ’, s);
readln;
end.

Programul este introdus la calculator şi verificat pentru un set de elemente. Apoi salvat în
directoriul personal.

Lucrul individual:
Este propusă următoarea problemă:
Este dat un vector cu n elemente intregi. Să se determine suma elementelor mai mari ca 5.

Programul:
Program P_2;
Type vector: array[1 .. 100] of integer;
Var a:vector;
i, s,n: integer;
begin
write(‘Numarul de elemente: ’);
readln(n);
write(‘Introdu elementele tabeluli: ’);
for i:=1 to n do read(a[i]);
s:=0;
for i:=1 to n do
if a[i]>5 then s:=s+a[i];
writeln(‘suma elementelor mai mari ca 5 este: ’, s);
readln;
end.
Elaborăm un program care determină numărul de apariţii ale caracterului ‘A’ într-un şir
Program num;
Var S:string;
i,j:integer;
Begin
Writeln (‘Dati siruri de caractere’);
j:=0;
for i:=1 to length(S) do
if S[i]=‘A‘ then j:=j+1;
writeln(‘ numarul de spatiu =‘,j);
readln;
end.

Lucrul pentru acasă: Problematizarea


Fie într-un vector sunt întroduse 10 note ale unui elev la informatică, să se determine nota
media obţinută de elev, şi cîte note negative are acest elev.
Elaboraţi un program care ştergere din şir caracterul ‘B’
4. Notarea şi concluzii finale La sfîrşitul lecţiei sunt notai toţi elevii în dependenţă de activitate desfăşurată la lecţie şi de 3 min
rezultatele obţinute în urma executării programului, a exemplelor de declaraţii a unei mărimi
tabelare.

S-ar putea să vă placă și