Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Profesor : Chira Eugenia

Data : 02.10.2020

Clasa : a V-a “C”

Disciplina : Dezvoltarea personală

Tema : Siguranţa în spatial şcolar şi casnic !

Tipul lecţiei : Fixare şi consolidare a cunoştinţelor

Durata : 45 minute

Subcompetenţe

-Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală, şi scrisă

- Asigurarea răspunsului dat

Obiective

O1 – să cunoască termenul de siguranţă

O2 – să răspundă activ la întrebarile propuse de profeso

O3 – să cunoască cum se foloseşte extinctorul

O4 – să cunoască reguli de siguranţă atât la şcoală cât şi cele de acasă

Metode şi procedee : scrierea liberă , audiţie , asalt de idei , , individual , frontal


Desfăşurarea activităţii didactice

Etapele lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Materiale -Metode Timp
Evocarea 1. Pregătesc materialele necesare lecţiei. Elevii pregătesc cele necesare şi le
-Bună ziua,elevi ! aranjează la margine de bancă. 1min
Sunteţi gata pentru un nou început ?

2.Întreb elevii dacă au avut dificultăţi în Elevii dacă au neclarităţi în Manual , Caiet, Tablă , Activitate
rezolvarea sarcinilor care au avut pentru rezolvarea sarcinilor pentru acasă frontală 3min
acasă. Dacă au avut neclarităţi ghidez ridică mâna.
elevii pentru înţelegerea sarcinii.

3.Notez pe Tabla tema noua : “Siguranţa Elevii notează tema nouă


în spatial şcolar şi casnic !” 1min
Realizarea
sensului Notez pe tablă un citat : “Dorinţa de Elevii comentează citatul scris pe
siguranţă se opune oricărei nobile tablă
2min
acţiuni.“

Ce este siguranţa ?

SIGURÁNȚĂ - lipsă de primejdie; Activitate frontală ,


O1 Tablă , Asalt de idei
sentiment de liniște și încredere pe care îl
dă cuiva faptul de a se ști la adăpost de
orice pericol; securitate.
Siguranţa în şcoală şi acasă !

Pe parcursul ultimelor decenii situaţiile


excepţionale din întreaga lume Elevi îşi notează în caiete
marchează tot mai multe ţări, iar toţi mai informaţia
mulţi oameni sunt afectaţi de consecinţele
acestora. Anexa 1

De responsabilitatea fiecăruia dintre noi,


depinde siguranţa apropiaţilor Anexa 2
Elevii participă activ şi dau
Cum acționați în timpul unui cutremur? răspuns la întrebările adresate de Activitate frontală ,
către profesor Audiţie
O2 35min
Ce facem în caz de incendiu ? Anexa 4
Cum folosim extinctorul ? Anexa 5
O3
De multe ori incendiile se întimplă din
O4 cauza ca se uită ceva în priză, nu uitati să
deconectaţi lumina , aragazul şi toate
lucrurile casnice înainte de a ieşi din casă
În ceea ce ţine de aparatele sportive , în
incinta şcolii , fiţi precauşi şi utilizaţile
doar când profesorul este prezent în sala
de sport .
Cabinetele de fizică , chimie sunt cele
care pot la fel provoca acţiuni nedorite ,
fiţi prudentţi cum utilizaţi toate obiectele
şi doar în prezenţa profesorului .
Reflecţia Feedback-ul are loc pe tot parcursul orei,
profesorul face aprecieri verbale.

Profesorul face aprecieri succinte asupra


activității elevilor, menționând aspectele
pozitive și pe cele mai puțin dorite

Se va face folosind metoda ABC:


Am învăţat.... ......
Elevii activ rezolvă metoda 2min
Bine a fost că........... Asalt de idei , Activitate frontală
propusă de profesor
Cred că......................

Extinderea 1min
Elevii au ca însărcinare pentru acasă de a Elevii îşi notează tema pentru
scrie top 10 reguli siguranţă de care ţin acasă
cont când se afla acasă şi top 10 când se
află la şcoală.
Anexa 2
Anexa 1

Anexa 3
-Dacă aveți posibilitate, ieșiți din clădire.-
Asigurațivă că sunteți la o distanță sigură de toate clădirile.
- Dacă este imposibili să ieșiți într-un spațiu deschis,
-ascundeți-vă într-un loc sigur (tocuri de ușă în
pereții principali de interior, colțuri, formate de
acești pereți).
- Este periculos să vă aflați lîngă ferestre și în
camerele unghiulare de la ultimele etaj
-Stingeți focul, nu aprindeți chibriturile, nu utilizați ascensorul.
- Opriți persoanele, care intenționează să sară de la
balcoanele și ferestrele ale etajelor mai sus de primul.
-În școli copii trebuie să se ascundă sub
bănci și să-și acopere capul cu mîinile.
– păstrați-vă calmul;
– stați departe de mulțime

Anexa 4
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și