Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ : Şcoala cu clasele I-VIII Gherăeşti


Profesor : Agache Mona
Data : 5 - 9 .05.2008
Clasa : a VII- a
Disciplina : Educaţie tehnologică
Tipul de curriculum : trunchi comun
Unitatea de învăţare : Mijloace şi tehnologii de realizare a transportului de persoane, mărfuri şi de informaţii

Subiectul lecţiei : Transportul de persoane


Tipul lecţiei : mixtă ( predare –evaluare )

Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili  :


O1 – să clasifice transportul de persoane ;
O2 – să explice condiţiile ce trebuie să fie îndeplinite în cazul transportului de persoane ;
O3 – să prezinte mijloacele de transport terestru ,de persoane- rutiere şi feroviare ;
O4 - să prezinte mijloacele de transport pe apă ;
O5 – să prezinte mijloacele de transport aerian .

Strategia didactică : cognitivă, inductivă


Resurse :
Metode didactice : expunerea, explicaţia, exerciţiul, observaţia ;
Materiale şi mijloace didactice : fişă de lucru pentru rezolvarea unui rebus, manual, calculatoare în reţea Ael,suport de lecţie pe fişă şi virtual al
lecţiei (prezentarea în Power Point ) .
Moduri de organizare a învăţării : frontal, individual.
Material bibliografic : manual ,,Educaţie tehnologică “pentru clasa aVII-a,Editura Crepuscul,2006,C.Neamţu, D.Sandu, manual Educaţie tehnologică
pentru clasa a VII-a ,Editura Aramis,2005, G.Lichirdopol,V.Stoicescu, ,,Proiectări didactice pentru educaţia tehnologică, cls.V-VIII,Editura
Performantica.Iaşi, 2002, Dima A., Purţuc D.
Desfăşurarea activităţii instructiv- educative
Ob. Momentele Timp Activităţi de predare – învăţare Resurse Evaluare
op. lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor metode materiale
- 1.Moment 1 min Salută elevii, efectuează prezenţa ,notează Salută,răspund la conversaţia catalog,caiet
organizatori absenţele prezenţă,se de evaluări
c pregătesc de oră
- 2.Captarea 5 min Adresează interogaţii de frontale : Despre ce am Răspund la conversaţia observare
atenţiei discutat ora trecută ? Ce mijloace folosesc întrebări catehetică sistematică
elevilor oamenii pentru a călători ? De ce ?
- 3. 1 min Anunţă tema şi obiectivele O1, Ascultă,notează în expunerea manual
Anunţarea O2,O3O4, O5 . caiete
temei şi
obiectivelor
O1 Profesorul prezintă
- clasificarea transportului de persoane funcţie de
cale ade transport, distanţa de transport.După calculatoare
calea de transport avem, transport subteran,pe expunerea, în reţea
20 min sol,pe apă, în aer.După distanţa de transport , observaţia , Ael,suport
avem transport pe distanţe mici,medii sau privesc pe ecranul explicaţia virtual al
4.Dirijarea mari.După tipul de transport ,avem transport calculatorului, lecţiei – observare
predării public care are un program de trafic, se plăteşte şi ascultă, observă, prezentare sistematică
O2 -învăţării un transport privat . gândesc,analizează. Power Point
- condiţiile ce trebuie să fie îndeplinite în cazul
transportului de persoane : asigurarea condiţiilor
de siguranţă a circulaţiei, respectarea programului
de trafic (pentru tranportul public ) ,evitarea
stânjenirii traficului de mărfuri,asigurarea
coordonării între diferite mijloace de transport.
O3 Transportul terestru rutier :se poate realiza cu
mijloace motorizate ( bicicleta ,trăsura) şi
motorizate (motocicleta,autovehiculul)
Se prezintă tipurile de bicicletă. : mountan-bike,
BMX, cursieră şi obişnuite.
Se prezintă tipurile de motocicletă : obişnuită,
scuterul,chopper .
Se defineşte autovehiculul : vehicul rutier
autopropulsat care se poate deplasa pe un drum
amenajat.
Clasificarea autovehiculelor după capacitatea
de transport : autoturisme (max.8 locuri ), expunerea,
autobuze( 8- 100 locuri) şi automobile de privesc pe ecranul observaţia ,
perfor,manţă ( sport şi de curse ) . calculatorului, explicaţia
Părţile componente ale automobilului sunt : ascultă, observă,
motor,grupul sistemelor de conducere, de gândesc,analizează.
susţinere şi propulsie,caroserie şi instalaţii
auxiliare. calculatoare
Prezentarea în imagini a tipurilor de caroserii : în reţea
berlină,break.hatchback,SUV,cabriolet şi Ael,suport observare
limuzina. virtual al sistematică
Adresează îintrebarea : În ce cazuri se folosesc lecţiei –
limuzinele ?Ce caracterisrici deosebite are prezentare
limuzina ? Power Point
Transportul public se realizează cu autobuzul.
Elevii observă tipurile de autobuze în funţie de observă ,
destinaţie, în imagini : analizează şi conversaţia
urbane,interurbane,turistice şi microbuze şi în răspund la euristică
funţie de numărul de locuri : microbuze întrebare.
( 8-14 locuri),mici ( 14-30 locuri) mijlocii
(30-50 locuri )şi mari cu peste 50 locuri.
Profesorul adresează frontal întrebările :
Cu ce tip de autobuz circulă în Roman ? Cu ce tip observă ,
de autobuz ati mers în exursie ? analizează şi
Se prezintă transportul feroviar de persoane răspund la întrebări
care este numai public.Acesta se poate realiza cu
cu tramvaiul,trenul şi metroul.Tramvaiul este un
mijloc de transport deroviar urban iar cale de
transport este amplasată pe mijlocul
străzilor.Deplasarea se realizează cu ajutorul
pantografului care realizează legătura la reţeaua
electrică .
Trenul este un vehicul feroviar alcătuit din
locomotivă şi vagoane.Se prezintă în imagini
locomotivele cu motor Diesel,cu motor electric şi
cu motor cu abur.
Metroul este un mijlocde transport feroviar
subteran la care alimetarea cu energie se
realizează prin şinele de cale ferată.
Se adresează întrebarea : Unde are ţara noastră calculatoare în
metrou ? reţea
O4 Transportul pe apă privat se realizează cu expunerea, Ael,suport
ajutorul vehiculelor nemotorizate ( barca cu observă , observaţia , virtual al
vâsle,vase cu pânze ) şi cu vehicule motorizate analizează şi explicaţia lecţiei –
(iahtul, şalupa ,barca cu motor ) . răspund la întrebare prezentare
Transportul public, pe apă se realizează cu Power Point
hidrobuzele ,pachepboturile şi navele de
croazieră. .
Elevii analizează mijloacele de tranport pe apă
O5 în imaginile virtuale.
Transportul aerian de persoane , public se
realizează cu ajutorul avioanelor, elicopterelor,iar
cel privat cu avioane charter.
Se prezintă părţile componente ale avionului :
cabina piloţilor ,trapa de intrare a călătorilor,
trapa de încărcare a bagajelor, cabina pasagerilor,
bucătăria, grup sanitar, spaţiu de bagaje, rezervor
de combustibil, dispozitiv de salvare.
Elicopterele sunt mijloace de zbor motorizate
care pot ateriza sau decola pe verticală, neavând
nevoie de piste speciale .Ele se pot folosi în
agricultură, în scop militar, sanitar.
În final, se prezintă o scurtă rubrică ,,Ştiaţi că ”

5.Fixarea 6 min Profesorul adresează întrebări frontale : Despre Elevii răspund la conversaţia
cunoştinţe- ce temă am discutat astăzi ? Cu ce mijloace întrebări catehetică
lor rutiere ne putem deplasa? Dar feroviare ?Cum se
pot deplasa oamenii pe apă ?Dar în aer ?

- 6. Evaluarea 16 Se dă elevilor în sistem Ael, pe grupe, testul de rezolvă testul exerciţiul test pe evaluare
cunoştinţe- min evaluare formativă explicându-le în prealabil propus şi rebusul de calculator formativă
lor modul de completare al testelor pe calulator. pe fişa de lucru.
Grupele de elevi vor rezolva succesiv rebusul de
pe fişa de lucru.
- 7.Anunţarea 1 min Se formulează tema pentru acasă : notează tema expunerea fişă de lucru
temei pentru Referat cu tema ,, Influenţa mijloacelor de pentru acasă
acasă trasport persoane asupra calităţii vieţii “ după
următorul plan:
1. Descrierea mijloacelor de transport din zonă ;
- 2. Avantajele şi dezavantajele utilizării lor ;
3.Semne de circulaţie pentru mijloacele de
transport şi pentru pietoni ;
3. Influenţa fiecărui mijloc de transport asupra
calităţii vieţii .
Se dau explicaţii elevilor şi posibile surse
bibiografice : manual, Codul Rutier,reviste de
specialitate de la CDI-ul din scoală.

S-ar putea să vă placă și